Mobile menu
Gülkız Tulay

Şehitlerimize Saygı ve Minnetle...

 

Değerli Dostlarım,

18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale zaferimizin 102'inci yıldönümü bugün. Vatanımızı, milletimizi ve kutsal değerlerimizi korumak için canını vermiş aziz şehitlerimizin hüznünü ve gururunu yaşıyoruz millet olarak.

Şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve bize emanet edilen bu eşsiz topraklara, aynı bilinçle sahip çıkarak korumak, bizden sonraki nesillere daha güvenli bir gelecek bırakma azmiyle ve tarihimizden aldığımız güçle yolumuza devam etmek, her birimizin en büyük görevi olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi de saygı ve şükranla anıyoruz.

Tebrikler Betül!

Her geçen gün Türk satrancında çok güzel gelişmelere aracılık ediyor ve bu mutluluğu hep birlikte yaşıyoruz. Federasyonumuzun yeni dönemini rekorlarla karşıladık; yeni rekorlar kırma, yeni hayatlara dokunma, yeni hikayelere ortak olma ve Türk satrancını başarının adı yapma azmi ile yolumuza devam ediyoruz.

Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası'nı Antalya'da son derece görkemli bir şekilde gerçekleştirdik. Kadınlarımızın şampiyonluk yarışı ilk kez bu kadar yüksek bir ilgiye sahne oldu ve rekor bir katılım sayısına ulaştık. Ülkemizin 44 ili ve KKTC'den 104 sporcumuzun 9 tur boyunca yarıştığı bu özel maraton sonunda WGM Betül Cemre Yıldız, 12. kez şampiyon olarak bir rekora ve oldukça önemli bir başarıya imza attı. Adını ikinci sırada yazdırmayı başaran Ebru Kaplan performasıyla göz doldurdu ve turnuvayı oldukça başarılı bir sonuçla tamamladı. En güçlü kadın sporcularımızdan IM Ekaterina Atalık ise usta bir sporcu olduğunu tekrar kanıtlayarak turnuvayı üçüncü sırada tamamladı. Sporcularımızı kutluyor ve onlarla gurur duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Yolları açık, şansları bol, hayatları satrançla dolu olsun.

Turnuvamızın heyecan dolu maçlarını canlı yayında gerçekleştirdiği analiz ve yorumlarla satranç severler ile paylaşan uluslararası ustamız Can Arduman ve bu şampiyonamızda Arduman'a eşlik eden ilk kadın uluslararası ustamız ve Yönetim Kurulu üyemiz Nilüfer Çınar Çorlulu'ya teşekkür ediyorum. Satrançta olduğu kadar ekran önünde de son derece başarılı bir yayına imza atan yorumcularımız, ülkemizden ve yurtdışından çok sayıda satranç severin turnuvamızı ilgiyle ve büyük bir beğeni ile takip etmesini sağladılar.

Arzum Elektrikli Ev Aletleri A.Ş., sunduğu sponsorluk desteği ile 2009 yılından beri kadın sporcularımızın yanında olmaya devam ediyor. 2018 yılında onuncu yılını dolduracak işbirliğimiz ve bu kıymetli destek için Arzum'a ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Murat Kolbaşı'na şükranlarımı sunuyorum. Umarım uzun yıllar kadın sporcularımız için omuz omuza verecek ve nice başarıya birlikte ortak olacağız.

Değerli Dostlarım,

Federasyonumuzun ilk kadın başkanı olarak, bu kutsal görevi üstlendiğim andan beri satranç sporunda çok başarılı sonuçlara ulaştık ve elbette bu başarı rakamlara da yansıdı.

Spor Genel Müdürlüğü de, geçtiğimiz günlerde büyük mutluluk duyduğumuz rakamları kamuoyu ile paylaştı. 2012 yılında 45 bin olan lisanslı kadın sporcu sayısını bugün 250 binin üzerine çıkardık. Evet ne mutlu ki, bu verilere göre Türk satrancı, kadın lisanslı sporcu sayısında ve artışında zirvede yer alıyor.

Satranç sporu ile profesyonel olarak ilgilenen kadınlardan olağanüstü başarı öyküleri yansıyor. Avrupa'da ve dünyada kızlarımız artık daha iddialı. Ancak bu konuda daha çok çalışmamız gerekiyor. Daha yapacak çok hamlemiz var elbette... Biz satranç sporuna, kadınlarımıza yapılan yatırımın Türkiye'nin geleceğine yatırım yapmak olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, TSF olarak 2017 hedeflerimizin önceliğini kadın satrancına verdik. Türk kadınının adını satrançta daha güçlü hale getirecek, biz kadınlar satrançta da varız diyeceğiz!

Antalya'da Türkiye Kadınlar Şampiyonası devam ederken, Ankara'da ise 92 sporcumuz, Ali İpek Anma Turnuvası'nda hamle yaptılar. Kıymetli hocamız anısına ve onun adına yakışır biçimde organize ettiğimiz turnuvamızın galibi Burak Özalp oldu. Sevgili Burak'ı kutluyor, Türk satrancına yıllarını vermiş, eşsiz katkılar sunmuş, ülkemiz satrancının emektarı FM Ali İpek'i tekrar saygı ve özlemle anıyoruz.

Bildiğiniz gibi Vahap Şanal ve Batuhan Daştan ile Türk satrancına iki büyükusta daha kazandırmanın mutluluğunu yaşamıştık. Bu mutluluğu usta sporcumuz Burak Fırat'ın da büyükusta olmasıyla katladık ve büyükusta sayımızı 11'e çıkarmanın gururunu yaşıyoruz. Burak'ı tebrik ediyor, büyükusta sayımızın, sporcularımızın gücünün artarak devam etmesini diliyorum.

İSEM ile organize ettiğimiz İSEM - URLA GM Satranç Turnuvalarını dört güzel sonuç ile tamamladık. Turnuvada yarışan FIDE ustamız Ege Köksal üçüncü IM normu ve ardından IM unvanı almaya hak kazanarak 18. uluslararası ustamız oldu. Üçüncü IM normlarını alan diğer FIDE ustalarımız Serkan Soysal, Melih Yurtseven ve Ömer Faruk Özer ise sıradaki uluslararası ustalarımız olma yolunda emin adımlarla ilerliyorlar. Ustalarımızı tebrik ediyor, güzel hamlelerinin onları büyükustalığa kadar taşımasını diliyorum.

Sporcularımızın başarılarıyla gururlanırken diğer yandan da bu başarıları daim kılacak kamp çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kuvvetli antrenör ekibiyle dünyanın en güçlü kamplarından biri olan 2017 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Ulusal Takım Havuzu Genel Kampları ve Özel Çalışma Grubu Kamplarını gerçekleştirmek üzere Antalya'da, sporcularımız ile birlikteyiz. Türk satrancının başarı çıtasını yükseltecek, Türk sporuna değer katacak sporcularımızın yeteneklerini ilerletmek ve ülkemize yeni ustalar kazandırmak için sürdürdüğümüz kamp çalışmalarımızı onların çok daha sistemli ve programlı yetiştirilmesi açısından oldukça önemsiyoruz.

Kıymetli Dostlarım,

Türk satrancının geleceği için var gücümüzle çalışırken, bugünlere gelmemizi sağlayan geçmişimizin önem ve kıymetinin farkındalığını da yaşıyoruz. Türkiye Satranç Federasyonu olarak dev bir projeyi daha hayata geçirdik ve Türk satrancının geçmişten günümüze her yönüyle araştırılıp, akademik bir çalışma kapsamında ele alınması için "Türk Satranç Tarihi" projesini başlattık. Yönetim Kurulu Üyemiz Ahmet Haznedaroğlu Başkanlığında ve alanında uzman bir ekiple oluşturduğumuz komisyonun araştırmaları ile çalışmalarına başlanan projemiz, Türk satrancının ülkemizde gelişim süreçlerini, aşamalarını, dönemsel faaliyetlerini, satranca yön vermiş isim ve eserlerini, ulusal faaliyetleri, başarıları, anı ve anekdotları kapsayacak. Türk Satranç Tarihi projesi, satranç ailemizin hazine değerinde bir eseri olacak. Bu sebeple, araştırmamızın yol almasını sağlayacak katkılarınızı esirgememenizi ve bizlerle paylaşmanızı bekliyoruz.

Satrancın hayatın her alanıyla buluşması, yazı, şiir ve resimle dile gelmesi için Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile "Resim, Kompozisyon ve Şiir Yarışması" organize ediyoruz. Çocuklarımıza satranç sevgisi aşılamayı amaçladığımız yarışmamız ile satranç, fırça darbeleri, renk renk boyalar ve eşsiz cümleler ile resim, kompozisyon ve şiirlerde hayat bulacak ve çocuklarımızın birbirinden güzel eserlerini 19 Mayıs'ta Gökyay Vakfı Satranç Müzesi'nde sergileyeceğiz.

Geçtiğimiz günlerde ülkemizin birçok iline kazandırdığımız Uluslararası Açık Satranç Turnuvalarına bir yenisini daha ekledik. Antalya ilimizin ilk açık satranç turnuvası olan Serik Belediyesi 1. Çilek Festivali Uluslararası Açık Satranç Turnuvası'nı Serik Belediyesinin destekleriyle hayata geçiriyoruz. Mayıs ayında ilk hamlelerini yapacağımız turnuvamızın ülkemizin en prestijli turnuvalarından biri olmasını diliyor, Türk satrancına sunduğu destek için Serik Belediyesine teşekkür ediyorum.

İllerdeki en büyük destekçimiz, bölünmez parçamız, il temsilcilerimiz ile Antalya'da 03-05 Mart 2017 tarihlerinde bir araya geldik. Çok fazla sayıda olumlu dönüşler aldığımız, il temsilcilerimizin memnuniyet ve takdirlerini ilettiği il temsilcileri buluşmamızda; sportif faaliyetlerimiz ve Türk satrancını kalkındıracak çalışma ve projelerimizle ilgili fikir alışverişi yaptık, problemlerimiz ve çözüm önerileri ile ilgili herkesin açık biçimde görüşlerini ifade edebildiği paylaşımlarda bulunduk. Ne mutlu ki, il temsilcilerimiz, hem bizlere verdikleri destek hem de yaptıkları karşılıksız ve çok kıymetli çalışmalarla Türk satrancına güç katmaya devam ediyorlar. Kurduğumuz güçlü ve samimi iletişimin, birlik ve beraberliğimizin artarak devam etmesini ve hep birlikte gurur dolu nice başarıya imzamızı atabilmeyi diliyor, il temsilcilerimizin her birine çabaları için teşekkür ediyorum.

Federasyonumuzun Merkez Hakem Kurulu Başkanlığını yapan ve ülkemiz satrancına uzun yıllar emek veren Dr. Olgun Kulaç, MHK Başkanlığı görevini Güran Ünal'a devretti. Yapacağı çok kıymetli çalışmalarla Türk satranca hizmet etmeyi sürdürecek Kulaç'a birlikte yürüdüğümüz yolda sunduğu destek ve kıymetli emekleri için teşekkür ediyor, Güran Ünal'a yeni görevinde başarılar diliyorum.

Kıymetli dostlarım,

Yönetim olarak göreve geldiğimiz andan beri en çok önemsediğimiz şey, satrancın ülkemiz genelinde daha çok yaygınlaşması ve görünür hale gelmesi oldu. Satranç sporunun ülkemiz genelinde yayılması, tanınması, ülkemizin usta sporcular kazanması ve Türk satrancına destek sunacak kurum, kuruluş ve yerel yönetimlere ulaşmamız için medyadaki görünürlüğümüzün artması yönünde planlı çalışmalar yaptık, yapmaya da devam ediyoruz.

Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası'nın destekleriyle ülkemizin her noktasına yaydığımız, sporcularımızın başarılarıyla gurur vesilesi, projelerimizle hayatlara ışık olan satranç, ne mutlu ki son dönemde ülkemiz gündeminde çok fazla yer almaya başladı. Rakamlara yansıyan bir diğer güzel gelişme de satrancın yazılı basın yansıması en fazla olan spor branşı olduğu yönündeki araştırma sonucu oldu. Söz konusu araştırma sonucuna göre; Türkiye'de futbol dahil tüm Federasyonlar içinde en fazla lisanslı sporcuya sahip olan satranca ilginin her geçen gün artarak devam ettiği belirlendi.

Türk satrancına hizmet için gece gündüz demeden büyük özveriyle çalışan bir ekip olarak ülkemizin ve medyanın gündeminde satrancın daha fazla yer bulmaya başlamasından büyük mutluluk duyuyor, ilgi gösteren ve destek veren tüm basın temsilcilerine ve emekçilerine teşekkür ediyorum.

Nice başarı ve güzel haberlere sevgi ve huzurla ulaşabilmek dileğiyle, hepinize en içten saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 

 

Gülkız Tulay
18 Mart 2017


Yazı Arşivi