Mobile menu
Gülkız Tulay

Gençlerimiz ile Tarih Yazıyoruz

 

Değerli dostlarım,

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 98. yılını kutlamanın sevinç ve coşkusu içerisindeyiz. 19 Mayıs 1919'da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Samsun'da bağımsızlık meşalesini yakarak, var olma mücadelesi veren bir milletin yazgısını değiştirdi. Milli mücadeleyi başlattığı bu anlamlı günü de ülkemiz geleceğinin teminatı olarak gördüğü gençlerimize armağan etti. Biz de gençlerimizin bu kutsal emanete en güzel şekilde sahip çıkacaklarına; bilimde, sporda ve sanatta yakaladıkları başarılar ile tarihe yön vereceklerine yürekten inanıyoruz. Bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, başta gençlerimiz olmak üzere tüm halkımızın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum.

Satranç ailesi olarak il ve ilçelerimizde gerçekleştirdiğimiz 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı turnuvaları ile bu özel günü büyük bir coşku ile kutluyor, Milli mücadeleye olan saygımızı, satranç sevgimiz ile buluşturuyoruz.

Değerli dostlarım,

Gençlerimiz inançlarımızı boşa çıkarmıyor, buldukları güzel hamlelerle başarımızı taçlandırıyorlar. Satranç ailesi olarak çifte "Dünya Şampiyonluğu" ve dört madalya coşkusu yaşadık geçtiğimiz günlerde. Romanya'da gerçekleştirilen Dünya Okullar Satranç Şampiyonası'nda 11 yaş kategorisinde Efe Hakan Öztürk ve 13 yaş kategorisinde Enes Tanrıverdi dünya şampiyonu olarak büyük bir zafere imza atarken, 17 yaş kategorisinde Batuhan Özen ve 11 yaş kategorisinde WCM Elif Keskin ülkemize bronz madalya kazandıran sporcularımız oldular. 41 ülkeden 576 sporcunun yarıştığı şampiyonada Türk Bayrağı'nın podyumda iki kez dalgalanmasının ve İstiklal Marşı'nın iki kere okunmasının gururunu yaşadık. Gençlerimizin ülkemize kazandırdıkları iki dünya şampiyonluğu ve iki dünya üçüncülüğü gurur kaynağımız, sevinç vesilemiz oldu. Bu coşkunun, mutluluğun tarifi yok. Tokat'tan, Giresun'dan, Denizli'den ve İstanbul'dan gençlerimiz hem Türkiye'ye hem de kendi şehirlerine büyük bir onur yaşattılar. Şampiyonların, dünya derecelerine giren sporcularımızın Anadolu'nun farklı illerinden çıkması da ne kadar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Turnuvada mücadele eden tüm sporcularımızı, dünya şampiyonluğu coşkusuna imza atan Efe Hakan Öztürk'ü, Enes Tanrıverdi'yi, dünya üçüncüsü olan WCM Elif Keskin'i ve Batuhan Özen'i yürekten kutluyorum. Bu başarılarımız daim olsun. Romanya'da Bayrağımızı dalgalandıran, İstiklal Marşımızı tüm dünyaya duyuran sporcularımızla ne kadar övünsek azdır. Bu eşsiz başarıya katkısı olan antrenörlerimize, velilerimize ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

2012 yılında aramızdan ayrılan, Türk satrancına sayısız usta sporcu yetiştirmiş kıymetli hocamız FM Ali İpek, FIDE (Dünya Satranç Federasyonu) tarafından verilen 2016 yılı FIDE Antrenör Ödülleri Onur Ödülüne aday gösterildi. Hocamızın yalnızca ülkemizde değil dünya satranç camiası içindeki değerini de ortaya koyan bu güzel gelişmeden büyük bir mutluluk duyduğumu belirtmek istiyor, değerli hocamızı tekrar saygı ve özlemle anıyorum. 

Şubat ayında illerimizde başlayan, bölgelerimizde devam eden ve Avanos, Nevşehir'de finalini yaptığımız Okul Sporları Satranç Türkiye Birinciliğini, okullarımızın büyük ilgisi ve muazzam coşkusu ile tamamladık.

2016 yılına kadar bireysel yarışma formatında düzenlenen Okul Sporları Satranç Türkiye Birinciliği, Federasyonumuz ve ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası'nın okullarda yarışmaya olan ilginin artmasına sunduğu katkı nedeniyle, 2016-2017 Eğitim-Öğretim dönemi itibariyle takım yarışması halinde gerçekleşti. Mahalli yarışmalarda 4.101 takım ve 24.606 sporcumuz hamle yaptı.

Ne mutlu ki satrancı okullarımızla andık, yaşadık. Satranç, takım olmanın coşkusuyla daha çok yakıştı okullarımıza ve daha çok öğrencimize ulaştı. Bu güzel ülkenin yarınları olan öğrencilerimizin satrançla iç içe olduğu bir atmosfer içinde olmaktan gurur duyduk, mutlu olduk.

Antalya, Düzce, Erzurum, Nevşehir, Samsun ve Şanlıurfa illerimizde düzenlenen grup yarışmalarında Türkiye Birinciliğine yükselen 51 il ve KKTC'den 121 takım, 594 sporcumuz rekabetin birlik ve beraberlik ile iç içe geçtiği bir final heyecanı yaşattılar bizlere. Bu zorlu yarışı dereceyle tamamlayan takımlarımızı tebrik ediyorum.

Spor Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen Okul Sporları Satranç Türkiye Birinciliği, iki yıldır ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası'nın desteğiyle, öğrencilerimize ve okullarımıza verdiği hediyelerle çok daha güzel ve üst düzey bir şekilde hayata geçiyor.

Bu güzel organizasyona verdikleri destek ve ülkemizin dört bir yanında açtıkları 18 bini aşkın satranç sınıfı ile okullarımızın, öğrencilerimizin satranç sporu ile daha çok buluşmasını sağlayan ana sponsorumuz Türkiye İş Bankasına yürekten teşekkür ediyorum.

Okul Sporları yarışı sürerken sevindirici bir unvan haberi de geldi. Daha önce IM normlarını tamamlayan sporcumuz Ömer Faruk Özer, Okul Sporları Satranç Türkiye Birinciliği'nde 2400 ELO barajını geçerek IM (Uluslararası Usta) oldu. Yeni uluslararası ustamız Ömer Faruk'u kutluyor, güzel haberlerinin devamını diliyorum.

Dünyanın üst düzey turnuvaları ile yarışan açık turnuvalarımız ülkemizin, anadolumuzun en güzel illerinde gerçekleşmeye devam ediyor. Kahramanmaraş ve Ordu'da gerçekleştirdiğimiz açık turnuvalarımızın ardından Çorum Belediyesinin destekleri ile bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz Çorum Belediyesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası'nı da 6 ülke ve ülkemizin 35 farklı ilinden 315 sporcunun katılımıyla tamamladık. Bu yıl ilk kez gerçekleşen Antalya ilimizin ilk açık turnuvası Serik Belediyesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası, Edirne'de ise Enez Kaymakamlığı Aziz Yörük Uluslararası Satranç Turnuvası çok büyük bir ilgiyle hayata geçiyor.

Yerel Yönetimlerimizin verdiği destekle sayısını 17'ye çıkardığımız açık satranç turnuvalarımız, hem ülkemizden hem de yurtdışından usta sporcuları ağırlamaya ve kalitesi ile Türk satrancını dünya klasmanında cazibe merkezi yapmaya devam edecek.

Milli Eğitim Bakanlığı ile organize ettiğimiz Resim, Şiir ve Kompozisyon Yarışması Federasyonumuza ulaşan birbirinden güzel eserlerin değerlendirilmesinin ardından sonuçlandı. Ülkemizin her köşesindeki ilkokul, ortaokul ve lise eğitimine devam eden binlerce öğrencimiz, "Neden Satranç Oynuyorum" konulu yarışmamızda o eşsiz ve kocaman dünyalarını açtılar bize. Hayal dünyalarında yarattıkları satrancı, muhteşem bir çizgi ve renk uyumu ile resimlerinde, eşsiz cümleleri ile şiir ve kompozisyonlarında anlatarak bambaşka ve çok özel bir dünyanın kapılarını araladılar bize. Kalemin büyüsü, boyaların estetiği ile satranca resim, şiir ve kompozisyonlarında hayat veren çocuklarımıza teşekkür ediyor, derece elde edenleri kutluyorum. 19 Mayıs Cuma gününden itibaren Gökyay Vakfı Satranç Müzesi'nde sergilenecek birbirinden yaratıcı ve renkli eserleri görmenizi ve satrancın sanatla buluştuğu bu görsel şölene şahit olmanızı tavsiye ediyorum.

En içten sevgilerimle...

 

Gülkız Tulay
18 Mayıs 2017


Yazı Arşivi