Mobile menu
Gülkız Tulay

Mutlu Yıllar

 

Değerli Dostlarım,

2018 yılını tarihi başarılarımıza yenilerini ekleme, milyonlarca hayatı satrançla güzelleştirmeye devam etme ve Türk Satrancının her alanda daha da büyümesi için yapacağımız çalışmaların heyecanıyla karşılıyoruz.

2017 yılı içerisinde yaptığımız yüzlerce başarılı ve kapsamlı turnuvalarla Türk Satrancını dalga dalga büyüttük. Yurdumuzun dört bir yanında yapılan hamleler, yine yurdun dört bir yanındaki gözleri pırıl pırıl parlayan gençlerimizi görmemize vesile oldu.

TSF olarak başarılarımızla, organizasyon yeteneğimizle, kapsamlı turnuvalarımızla kendimizi dünyaya ispatladık. Uluslararası katılımlı düzenlediğimiz turnuvalarda, ülkemizi tanıtma ve temsil etme şansını da elde ettik. Bu şansı çok iyi değerlendirdiğimizi düşünüyoruz. Bugün, "bir satranç ülkesi" olarak anılmamızın en büyük unsurlarından biri de budur.

2017 Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonalarında, 6 bini aşkın katılımcı ile bir dünya rekoru kırdık. Anadolu'nun doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine tüm satranç severler Antalya'da bir bayram havası içinde geleceğe hamle yaptı.

A Milli Takımımız, nefes nefese takip edilen 2017 Dünya Takımlar Şampiyonası'nda dünya beşincisi olarak, Türk satranç tarihinin en büyük başarısına imza attı. 'Dünya satrancının devler liginde artık Türk satrancı da var' dedik ve bunu tüm dünyaya ispat ettik.

Ürettiğimiz projelerimizin, çalışmalarımızın meyvelerini aldık. 2017 yılında Burak Fırat, Cemil Can Ali Marandi ve Mert Erdoğdu'nun da büyükusta unvanı alması ile Türkiye'nin "Büyükusta Ülkesi" olma yolundaki gayretini de açıkça dünyaya duyurduk. Dünya satranç büyükusta listesinde, sayımızı 13'e çıkarmanın haklı gururunu yaşadık.

Madalya sayımız 393'e ulaştı. Hedeflerimiz her zaman ileriye dönük... Büyüttüğümüz hedeflerin bir sonucu olarak da bu ülkeye yüzlerce madalya kazandıran çocuklarımızın gururunu paylaştık ve paylaşmaya devam edeceğiz.

Belediyelerimizin desteği ile düzenlediğimiz Uluslararası Açık Satranç Turnuvalarımızın sayısını 17'ye çıkardık. Sponsorlarımızın desteği, gücümüze güç kattı. Yanımızda olduklarını hissetmek bizi ayrıcalıklı kıldı.

Sayısı 20 bine ulaşan "İş Bankası Satranç Sınıfları" ile çocuklarımızın dünyasını değiştirmeye devam ettik. Belediyelerle işbirliği yaptığımız, "Doğru Hamlede Buluşalım" Projesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yürüttüğümüz "sevgi ve çocukevleri projesi, T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü işbirliği ile başlattığımız "Yeni Hayata Bir Hamle" Projesi, Şehit çocuklarımızın satranç dünyasına girmesini sağlayan "Kale Gibi Gelecek" projesi ve sayamadığım çok sayıdaki çalışmalar... Aslında hepsi geleceğe yapılan yatırımlarımızdır.

Tabii ki bu günlere hep beraber emek vererek geldik. Teşekkürü öncelikle, azimle çalışan sporcularımıza, herzaman büyük fedakarlıklar yapan Ailelerine, antrenörlerine, il temsilcilerimize, kurullarımıza kısacası büyük bir özveri ile çalışan satranç ailemize, bizi destekleyen tüm ortaklıklarımıza etmemiz gerekir.

Daha yapılacak çok hamlemiz var! Satranç sporunun geleceği için; enerjimiz, azmimiz, inancımız ve heyecanımız ise ilk günkünden daha fazla... Önümüzdeki yıllarda yeni projelerle satrançta alt yapıyı güçlendirmeye devam edeceğiz. Türk satrancı büyüdükçe bu ülkenin kazanacağına, aydınlık yarınlar için sağlam adımlar atılacağına inanıyoruz.

Kıymetli Dostlarım,

Türkiye İş Bankası, 12 yıl önce attığı adımla Türkiye'nin geleceğine yapılan en anlamlı yatırımlardan birine imza attı. Satrançla büyüyen, aklı ve bilimi esas alan, sporcu disipliniyle yetişen sağlam bir nesile atılan imzaydı bu. Bu kıymetli işbirliğinin 12. yıl dönümü sebebiyle geçtiğimiz günlerde Bankamızın ev sahipliğinde bir basın toplantısı düzenledik. Sporcularımızın da aileleri ile birlikte katıldığı basın toplantısı, ulusal basında geniş yer buldu.

Türkiye Satranç Federasyonu ve Türkiye İş Bankası bu birliktelikle; Türk sporu için, Türk satrancı güzel bir başlangıç yaptı. Değerli bankamızla birlikte bu anlamlı yürüyüşte el ele verdik, ülkemizi satranç ülkesi yapmak için mücadele ettik. Büyük düşündük, inandık, adım adım ilerledik. Bizim motivasyon kaynağımız bu ülke ve bu ülkenin pırıl pırıl çocukları oldu. İnandık ve çok çalıştık! Hayata geçirdiğimiz çok sayıda proje, satranç ailesini de büyüttü, başarıları da...

Türk sporunun ve Türkiye'nin geleceği için attığımız her adımda yanımızda olan bankamıza satranç ailesi adına yürekten şükranlarımızı sunuyor ve teşekkür ediyorum. Dilerim yol arkadaşlığımız, işbirliğimiz, gurur yolculuğumuz uzun yıllar yıllar sürsün ve satrançla güzelleşen hayatları hep birlikte paylaşmaya devam edelim.

Değerli Dostlarım,

Biz 2018 yılında da birbirimize güç vererek Türkiye'de ve dünyada yeni başarılara imza atmaya devam edeceğiz. İnandığımız bu yolda ele ele, gönül gönüle, enerjimizi çoğaltarak, güzellikleri paylaşarak ilerleyeceğiz.

Bu güzellikleri paylaşacağımız ilk durağımız bildiğiniz gibi Antalya'da gerçekleşecek Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Şampiyonaları olacak. 81 ilimizin ahengini, 7 bölgemizin birbirinden güzel dokusunu, güzel ülkemizin eşsiz armonisini yansıtacak şampiyonalarımız, 7'den 77'ye binlerce sporcumuzun ve binlerce katılımcının bir hafta sürecek satranç şenliğinin buluşma noktası olacak. Ardından yapacağımız Türkiye Kupası da aynı heyecanı yaşatacak bizlere.

Yeni yılın hepimize huzur, sağlık, barış, birlik ve beraberlik getirmesini ve elbette satrançla dolu bir yıl olmasını ümit ediyor; hepinize mutlu bir yıl diliyorum.

Umutlarımız, başarılarımız, zaferlerimiz daim olsun. Yolumuz açık olsun. Bu güzel ailenin birliği ve beraberliği zaferlerimiz ile taçlansın.

Antalya'da görüşmek üzere..
İçten sevgilerimle...

 

 

Gülkız Tulay

30 Aralık 2017


Yazı Arşivi