Mobile menu
Gülkız Tulay

7 Bin Kişi Tek Yürek Geleceğe Hamle Yaptık

 

Değerli dostlarım,

Antalya'da gerçekleştirdiğimiz Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonaları'nda 7 bini aşkın satranç sevdalısıyla bir hafta boyunca dev bir heyecana ortaklık ettik. Çok uzun değil, beş sene önce bu kadar geniş katılımlı bir şampiyona gerçekleştirmek hayal bile edilemezdi. Üç sene önce 5 bin kişinin katılımını rekor olarak gördük, geçen yıl 6 bin, bu yıl ise 7 bini aşkın katılımcı sayısıyla artık tüm rekorlarda kendimizle yarışır hale geldik.

Türkiye Küçükler Şampiyonası'nda  2 bin 134, Türkiye Yıldızlar Şampiyonası'nda 592 ve Türkiye Emektarlar Şampiyonası'nda 84 sporcu olmak üzere toplamda  2 bin 810 sporcu bir hafta boyunca şampiyonluk için yarıştı. Şampiyonalarımız her sene olduğu gibi bu sene de yüzlerimizi gülümsetti, geleceğe umutla bakmamızı sağladı, kardeşliği, barışı, birliği, beraberliği hatırlattı bize. Varlığı ile bizlere daima güç veren kıymetli velilerimiz, her zaman olduğu gibi yine desteklerini esirgemedi, aile olmanın güzelliğini ve ayrıcalığını yaşattı bizlere.

Türkiye'nin en büyük spor organizasyonu olmaya aday Türkiye Buluşmamızda; Edirne'den Ardahan'a kadar 81 ilimizden, ilçemizden, köylerimizden sporcularımızı, ailelerimizi ve büyük satranç ailemizi ağırlamanın mutluluğunu yaşadık.

Hiç durmadan ve vazgeçmeden hayallerimizi ve hedeflerimizi büyütüyoruz. Projelerimizle toplumun her kesimine dokunmaya, tüm Türkiye'yi satrancın barış, kardeşlik, centilmenlik dünyasında buluşturmaya çalışıyoruz. Suça sürüklenmiş çocuklardan sevgi evlerine, şehit ailelerimizden köylerimize kadar bu coşkuyu taşıyoruz. Bu büyük aile buluşmamızda projelerimiz sayesinde satranç sporu ile tanışan çocuklarımızı bir arada görmek, büyük satranç ailemize onları da katmak bizi ziyadesi ile mutlu etti.

Lisanslı sporcu sayısında liderliğimiz, uluslararası organizasyon başarımız, sporcularımızın ve A Milli Takımımızın tarihi başarıları, Türkiye'nin bir satranç ülkesi olarak anılmaya başlanması Türk satrancının gelecekte daha da başarılı olacağını gösteriyor. 81 ilden sporcunun katılımıyla gerçekleştirdiğimiz rekor katılımlı Türkiye Şampiyonası ve 7 bin kişilik dev satranç ailesinin heyecanı, coşkusu da ürettiğimiz projelerimizin doğruluğunun bir başka simgesi. Genç ustalarımız, Türkiye'nin gelecek büyükustaları olacak ve dünya satrancına adımızı altın harflerle yazdıracaklar.

Hedeflerimiz ve umutlarımız her geçen gün büyüyor. Milli Takım havuzuna seçilen aydınlık yüzlerimizi şimdiden tebrik ederim. Şampiyonalarımızın 9 tur süren zorlu ve keyifli maratonu sonunda küçüklerden 185, yıldızlardan 108 olmak üzere toplam 293 sporcumuz milli takım havuzuna girdi. Yapacakları başarılı hamleler ile yarınımızın gurur sebebi ve altyapının büyük gücünü oluşturacak sporcularımızın yeteneklerini ise Mart ayında ilkini gerçekleştireceğimiz kamp çalışmasında uzman antrenörlerimizin eğitimi ile perçinleyeceğiz. Milli takım havuzunda yer alan sporcularımıza vereceğimiz eğitimler ve kamp çalışmaları ile Olimpiyat 6'ncısı, Dünya Takımlar 5'incisi Milli Takımımızın alt yapısını her geçen gün daha çok güçlendireceğiz.  

Bu yılda şampiyonamıza medyanın ilgisi yoğundu. Televizyonlar, gazeteler, internet siteleri, radyolar, ajanslar şampiyonamıza yer verdi. Çocuklarımızın başarıları ve eşsiz hikayeleri başka çocuklara ve ailelere umut oldu. Olmaya da devam edecek.

Değerli dostlarım,

Böylesine büyük çapta organize edilen sportif bir şölenin hayata geçmesi ve başarıyla tamamlanmasını kocaman bir ekibe ve destekçilerimize borçluyuz.

Türk satrancına sunduğu sonsuz ve samimi desteklerinden dolayı Gençlik ve Spor Bakanlığı'na, Spor Genel Müdürlüğü'ne, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı'na, Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası'na ve sporcularımızdan velilerimize, antrenörlerimizden hakemlerimize kadar emeği geçen, destek olan herkese teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

Şampiyonalarımızın hemen ardından Türkiye Kupası'nı 78 ilden 388 sporcumuzun katılımıyla gerçekleştirdik. Kupa heyecanını büyük bir ustalıkla satranç severler ile paylaşan uluslararası ustamız Can Arduman ve büyükustamız Emre Can'ın gerçekleştirdiği canlı yorum ve analizler hem ülkemizde hem de yurtdışında ilgiyle ve büyük bir beğeniyle takip edildi.

Heyecan verici olduğu kadar birçok güzel anıyı da hafızalarımıza kazıyan turnuvamız sonunda dereceye giren ilk altı sporcumuz, ülkemizin en prestijli şampiyonalarından biri olan Türkiye Şampiyonasına katılma hakkı kazandılar. 11 tur süren kupa mücadelesini lider tamamlayan FM Fethi Apaydın'ı, ikinci olan IM Ufuk Sezen Arat'ı ve üçüncü olan GM Kıvanç Haznedaroğlu'nu ayrı ayrı tebrik ediyorum. Turnuvayı ilk üç sırada tamamlayan sporcularımız ile birlikte IM Mert Yılmazyerli, IM Ege Köksal ve FM Diyap Büyükaşık da ilk altıda yer alarak 2018 Türkiye Şampiyonası'nda yarışma hakkı kazandılar. Genç ustalarımızı kutluyor, hem hayatlarında hem de sportif kariyerlerinde daima güzel hamleleri bulmalarını temenni ediyorum.

Biz hedefler koyan, o hedefleri gerçekleştirmek için tüm ekibimizle aynı heyecanla çalışan, sizden yani satranç ailemizden güç alarak hedeflerimizi gerçekleştiren bir aileyiz. Kuşkusuz bu gücün en önemli kaynağını büyük bir özveri ile Türk satrancına hizmet eden il temsilcilerimiz oluşturuyor. Ailemizin ayrılmaz parçası il temsilcilerimiz ile Antalya'da gerçekleşen İl Temsilcileri Toplantımızda bir araya geldik. Üç gün süren bu büyük buluşmada sportif faaliyetlerimiz ve Türk satrancını kalkındıracak çalışma ve projelerimizle ilgili fikir alışverişi yaptık, problemlerimiz ve çözüm önerileri ile ilgili paylaşımlarda bulunduk. Son derece verimli geçen çalışmalarımızın Türk satrancına güç vermeye devam etmesini ve kurduğumuz samimi iletişimin, birlik ve beraberliğimizin artarak devam etmesini diliyorum. İl temsilcilerimizin her birine çabaları için teşekkür ediyorum. Birliğimiz, beraberliğimiz daim olsun!

Değerli satranç severler,

Satranç ailesi olarak günlerdir aklımız, yüreğimiz Türk Ordusunun gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Operasyonu'nda görev alan Mehmetçiklerimizde. Dün Afrin'den, Kilis'ten, Hakkari'den gelen acı haberlerle yasa boğulduk. Aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, şehitlerimizin kederli ailelerine ve milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum. Onlar için dualarımızı eksik etmiyor, sağ salim ve zaferle ülkemize dönmelerini diliyorum.

En içten sevgilerimle,

 

Gülkız Tulay

4 Şubat 2018


Yazı Arşivi