Mobile menu
Gülkız Tulay

Cumhuriyet, gençlerimizle ilelebet yaşayacak!

 

Değerli dostlarım,

Ülkesine, vatanına, ay yıldızlı bayrağına ve büyük bir fedakârlıkla kazanılmış topraklarına sevdalı bireyler olarak 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 99. yılını büyük bir gururla kutluyoruz. 19 Mayıs Türk Milleti'nin asla esarete boyun eğmediği ve milli mücadele için atmış olduğu en önemli adımlardan biridir. İstiklal mücadelesinde tarihin önemli dönüm noktalarından biri olan bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, başta gençlerimiz olmak üzere tüm halkımızın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum.

Satranç ailesi olarak il ve ilçelerimizde gerçekleştirdiğimiz 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı turnuvaları ile bu özel günü büyük bir coşku ile kutluyor, Milli mücadeleye olan saygımızı, satranç sevgimiz ile buluşturuyoruz.

Değerli dostlarım,

Gençlerimiz inançlarımızı boşa çıkarmıyor, başarılarıyla geleceğe daha umutla ve azimle yürümemizi sağlıyorlar. Genç ustalarımız, Arnavutluk'ta gerçekleşen Dünya Okullar Satranç Şampiyonası'ndan 5 madalya ile dönerek yeni bir gurur tablosuna imza attılar. 40 ülkeden 487 sporcunun kıyasıya mücadelesine sahne olan şampiyonada üç gümüş ve iki bronz madalya kazandık. 11 yaş kızlarda Dila Baloğlu, 13 yaş genelde Can Dolgun, 7 yaş genelde Alperen Akdoğan dünya ikincisi olurken, 11 yaş kızlarda Elifnaz Akat, 13 yaş kızlar kategorisinde de WCM Safiye Öykü İnce dünya üçüncülüğüne isimlerini yazdıran sporcularımız oldu. Şampiyonluğu kıl payı kaçıran sporcularımız gelecekte müthiş başarılarak imza atacaklar. Gençlerimize yaptığımız yatırım, en değerli yatırım. Onlarla gurur duyuyorum! Bu sevinci bizlere yaşattıkları için teşekkür ediyorum ve yürekten kutluyorum. Bu başarıda pay sahibi olan antrenörlerine ve ailelerine de ayrıca teşekkür ediyorum.

Altyapıdan sağlam adımlarla ilerleyen genç ustalarımız Türk bayrağını Arnavutluk'ta dalgalandırırken, büyükustalarımız Emre Can ve Mustafa Yılmaz da son derece güçlü bir turnuva olan Bosna Açık'tan bir altın bir bronz madalya ile döndüler. GM Can namağlup altın madalya alarak şampiyon olurken, GM Yılmaz da üçüncü olarak bronz madalyaya uzandı. Ayrıca Bosna'da yarışan diğer sporcularımız da turnuvayı reyting kazanarak tamamladılar. Uluslararası turnuvalarda elde edilen başarılar ve kazanılan madalyalar Türk satrancının başarısını, adını daha da ileriye taşıyor. Türk bayrağını dünyanın her yerinde dalgalandıran ustalarımıza gönülden teşekkür ediyor, başarılarının daim olmasını diliyorum.

Yunusemre Belediyesi Kapalı IM Norm Satranç Turnuvasında yarışan sporcumuz FM Deniz Özen ikinci IM normunu elde ederken, Tuna Onat Nalbant ise FM unvanı kazandı. Usta hamleleriyle güçlerini artıran sporcularımızı kutluyor, sportif kariyerlerinin zirvesine çıkmalarını temenni ediyorum.

Görme engelli çocuklarımıza yönelik mart ayında hayata geçirdiğimiz "Gören Eller" projesi kapsamında açtığımız satranç sınıflarını ülkemizin dört bir yanında çocuklarımızla buluşturmaya devam ediyoruz. Sınıflarımız Ankara, İstanbul ve Adana'nın ardından Niğde, İzmir, Şanlıurfa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Ankara ve Kayseri'de de açıldı. Yakın bir zamanda Çanakkale, Gaziantep, İstanbul, Kahramanmaraş, Konya ve Tokat'ta da açılacak sınıflar ile toplam 17 okuldaki yüzlerce görme engelli çocuğumuzu karanlığın engel koyamadığı, aklın oyunu satrancın hayatlarını aydınlattığı o güzel ve sihirli dünya ile buluşturmuş olacağız.

Ulusal ve uluslararası faaliyetlerimiz ülkemizin birbirinden güzel illerinde, kıymetli ailemizin özverili çalışmalarıyla gerçekleşiyor. Elbette yerel yöneticilerimizin desteği, bu sporun kazanımlarının farkındalığı ile Türk satrancını bizler kadar sahiplenmeleri, çok sayıda büyük ve önemli faaliyeti hayata geçirmemiz noktasında büyük önem arz ediyor. Dört yıl önce başlayan işbirliğimiz ile Çubuk Belediyesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası'nı hayata geçirmemize ve her yıl gücü, niteliği aratarak gerçekleşmesine destek olan Çubuk Belediyesi gibi... Ülkemizin en güçlü açık turnuvalarından biri olan ve bu yıl dördüncüsünü gerçekleştireceğimiz turnuvanın protokolünü geçtiğimiz günlerde kıymetli Başkan Dr. Tuncay Acehan ile imzaladık. Kalitesi ve sürekliliği sayesinde artık marka bir turnuva olan Çubuk Açık'ı 23-29 Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleştireceğiz. Yenilediğimiz işbirliğimizin hayırlı uğurlu olmasını ve turnuvamızın başarıyla gerçekleşmesini diliyorum.

Spor Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen ve etkinlik takvimimizin heyecanla beklenen faaliyetlerinden Okul Sporları Satranç Türkiye Birinciliği'ni Kütahya'da, öğrencilerimizin takım ruhu ile bir ve beraber oldukları büyük bir coşku eşliğinde gerçekleştirdik.

İllerimizde başlayan, bölgelerimizde devam eden bu büyük yarışın finalini 48 il ve KKTC'den 116 takım ve 593 öğrencimizin katılımı ile tamamladık. Öğrencilerimiz okullarını zirveye taşımak için azimle, dostça yarıştılar ve birlik-beraberlik içinde geçen bir final heyecanı yaşattılar bizlere... Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası'nın destekleri ile gerçekleştirdiğimiz final yarışında bankamız, hediye ettiği teknoloji ödülleri ile bu yıl yine hem öğrencilere hem de okullarına büyük bir sevinç yaşattı.

Yarışma süresince sadece sportif bir heyecan yaşamadı katılımcılarımız... Federasyonumuz tarafından düzenlenen gezi ile Milli mücadelenin verildiği yerleri gezdi, eşsiz tarihimize yolculuk etti ve kahraman şehitlerimizi andı.

Okullarımızdaki, eğitim sistemimiz içindeki yerinin artması ve daha çok çocuğumuzun tanışması için var gücümüzle çalıştığımız satranç, bu yarışma vesilesiyle binlerce öğrencimize ulaştı. Yarışmaya katılan, bu heyecana ortak olan tüm okullara teşekkür ediyor, bu zorlu yarışı dereceyle tamamlayan takımlarımızı tebrik ediyorum.

Faaliyetlerimize Adana'da Kahraman Olgaç Anma Satranç Turnuvası, Ankara'da Başkent Üniversitesi 2. Liselerarası Satranç Takım Turnuvası ve Çorum'da Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Şampiyonası ile devam edeceğiz.

Başarılarımızın sevinci, daha fazlasına ulaşmak için duyduğumuz azim, umut ve istek, proje çalışmalarımızın ve faaliyetlerimizin güzel geri dönüşleri her yeni gün çoğalarak devam ediyor. Büyük ailemiz ile birlikte, geleceğimizi emanet edeceğimiz, ülkemizi, dünyamızı kalkındıracak çocuklarımız, gençlerimiz için 81 ilimizde en iyi hamleleri yapmak üzere yol alıyoruz.

Güzel haberlerde buluşmak üzere, en içten sevgilerimle...

 

 

Gülkız Tulay
18 Mayıs 2018


Yazı Arşivi