Mobile menu
Gülkız Tulay

Satrancın devlerini Ankara'da buluşturduk

 

Değerli Dostlarım,

Sporcularımız, kulüplerimiz, antrenörlerimiz, velilerimiz, kurullarımız, temsilciliklerimiz ve teknik kadromuz ile kocaman bir aile olduğumuzu görmek, hamlelerimizi mücadelemizde tek yürek olarak attığımızı bilmek bana gurur ve mutluluk veriyor. Her zaman aklımızda olan ve unutmadığımız, tutunduğumuz tek şey "başarıya olan inancımız"dır. Biliyoruz ki, biz inanırsak başaramayacağımız hiçbir şey yok.

Satranç sporu, dünyadaki en özel spor branşlarından birisi... Aklı, zihni, düşünceleri harekete geçiren, öğreten, eğiten ve yönlendiren bir spordur satranç... 20 Temmuz Dünya Satranç Günü dolayısı ile Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi'nde sporcularımız, deniz canlıları ve vatozlar eşliğinde bir gösteri maçı yaptılar. Halkımızın ve basın mensuplarının büyük bir ilgi gösterdiği, renkli görüntülere sahne olan etkinlik ile satranç sporu konusunda farkındalık yaratmak istedik. Güzel yansımalar ve geri dönüşlerle de gördük ki amacımıza ulaştık.

Satranç ailemiz ve spor camiası adına tüm satranç severlerin Dünya Satranç Günü'nü buradan da tekrar kutluyor, bu vesileyle ülkemizde ve dünyada satrancın daha çok yaygınlaşmasını diliyorum.

Kıymetli satranç severler,

Satranç rüzgarı tüm yurtta esmeye devam ediyor. Mevlana şehri Konya'da Türkiye Satranç Birinci Ligi ve Türkiye Satranç İkinci Ligi mücadelesi nefesleri kesti. Federasyonumuz tarafından organize edilen bu önemli iki turnuvada, 58 takım ve 902 sporcu bir üst lige yükselmek için ter döktü. 9 tur sonunda Türkiye Satranç Birinci Ligi'nin şampiyonu Ordu Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Derneği olurken, İkinci Lig'de şampiyonluk ipini Ankara DSİ Gençlik Spor Kulübü göğüsledi. Kulüplerimiz, ailemizin en değerli halkalarından biri...

25 Temmuz'da Başkentimiz Ankara'da satrancın devlerini buluşturduk. Satrancın kalbi, Ankara'da attı diyebiliriz. 13 takım, 14 ülkeden 90'ı unvanlı 216 sporcunun mücadele ettiği Türkiye İş Bankası Satranç Süper Liginde, Beşiktaş Jimnastik Kulübü (BJK), Türk Hava Yolları (THY) Spor Kulübü, Hatay Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü, Genç Akademisyenler Eğitim Kültür ve Araştırma Kulübü, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Deniz Su Aquamatch Satranç Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Gökçeada Spor Kulübü, Karaman Belediye Spor Kulübü, Taş Duvar Spor Kulübü Derneği, Tarsus Zeka Satranç Kulübü, Rota Koleji Spor Kulübü Derneği, Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü ve Darüşşafaka Spor Kulübü gibi değerli kulüplerimiz yarıştı.

Tüm dünya satranç camiası tarafından yakından takip edilen dev şampiyona sonunda, Hatay Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü şampiyonluk ipini göğüslerken, Türk Hava Yolları Spor Kulübü ikinci, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Derneği ise Ligi üçüncü sırada tamamladı.

Uluslararası turnuvalarımızla da adımızdan söz ettirmeye devam ediyoruz. Çubuk Belediyesinin destekleri ile düzenlediğiz Çubuk Belediyesi 4. Uluslararası Açık Satranç Turnuvası renkli bir mücadeleye sahne oldu. 8 ülkeden 723 sporcunun yarıştığı, 9 tur süren turnuvada derece elde eden sporcuları tebrik ediyorum.

Biz, durmadan yolumuza devam ediyoruz. Satranç sevgisini her eve, her yüreğe aşılamaktan mutluluk duyuyoruz. Önümüzde yapacağımız çok iş, çok proje, düzenleyeceğimiz nice turnuvalar var.

Yarın ilk hamleleri yapılacak Troya ve Malatya Açık, yine bu ay içinde gerçekleştireceğimiz Keşan, Burdur Gölü ve Başkent Açık Satranç Turnuvalarımız ile faaliyetlerimize ülkemizin dört bir yanında devam edeceğiz.

Eylül ayında ise Dünya Gençler Şampiyonaları'nı Kocaeli'de hayata geçireceğiz. Konuklarımızı en iyi şekilde ağırlamak için tüm hazırlıklarımızı eksiksiz ve satranç kültürüne yakışır bir ciddiyetle sürdürüyoruz. Türk satrancı, masa başında hamle yapacak gençlerimize en üst düzeyde konfor sunarken, ülkemize gelecek satranç severlere de Türk misafirperverliğini ekleyerek unutulmaz anlar yaşatacak olmanın heyecanını yaşıyor.

Son olarak, 19 Ağustos'ta Letonya'da düzenlenecek olan Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası'nda yarışacak sporcularımıza başarı dileklerimi iletmek isterim. Sözlerime başlarken ifade ettiğim gibi bizim başarımızın sırrı "inanmak" olmalıdır. Ben ve bu büyük satranç ailemiz çocuklarımıza, gençlerimize yürekten inanıyor ve güveniyoruz. Onlar için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz, yapacağız.

En içten sevgilerimle...

 

 

Gülkız Tulay

5 Ağustos 2018


Yazı Arşivi