Mobile menu
Gülkız Tulay

Millilerimizle Gurur Duyuyoruz

 

Değerli Dostlarım,

Türk satrancı için yürümeye, yol almaya devam ediyoruz. Çalışıyoruz ve hep daha iyisini yapmak için gayret ediyoruz. Bizi destekleyen ve varlığını hissettiren herkese teşekkür ederek sözlerime başlamak istiyorum.

Gürcistan'ın Batum şehrinde düzenlenen 43. Dünya Satranç Olimpiyatı sona erdi. 43. Dünya Satranç Olimpiyatı'nı genel kategoride 13 puanla 42. sırada, kadınlar kategorisinde ise 14 puanla 24. sırada tamamladık. Hem bizim hem de sporcularımız için son derece heyecanlı bir süreç oldu. Milli sporcularımız; GM Dragan Solak, GM Mustafa Yılmaz, GM Emre Can, GM Batuhan Daştan, GM Vahap Şanal, IM Ekaterina Atalık, WGM Betül Cemre Yıldız Kadıoğlu, WGM Kübra Öztürk, WFM Çağıl Irmak Arda ve WFM Duru Okuyaz ellerinden geleni yaptılar. Bu Olimpiyatta, A Milli Takımımıza genelde GM Batuhan Daştan ve GM Vahap Şanal, kadınlarda ise WFM Çağıl Irmak Arda ve WFM Duru Okuyaz'ı da dahil ettik. Genç yeteneklerimiz bizi dünyada başarı ile temsil ediyorlar. Türk satrancının geleceğine damga vuracak bu sporcularımıza, Olimpiyat ruhunu hissetmeleri için bu mücadelede yer verdik. Biz, gençlere inanıyoruz. Onlardan enerji alıyor, onlar ile güç buluyoruz. İnanıyorum ki, 2020 olimpiyatlarında çok daha güçlü ve başarılı olacağız.

Olimpiyatlara sadece sportif açıdan bakmamak gerekiyor. Olimpiyatlarda yarışmak kadar Türkiye'yi tanıtmak, temsil etmek de çok önemli. Guyana Kadın Milli Takımının antrenörlüğünü yapan GM Kıvanç Haznedaroğlu ve El Salvador Kadın Milli Takımının antrenörlüğünü yapan GM Mert Erdoğdu ile gurur duyduk. Ülkemizi başka ülkelerin takımlarında antrenörlük yaparak temsil ettiler. Ayrıca Olimpiyat'ta 6 hakemimiz görev yaptı ve en fazla hakem veren ülkelerden biri olduk.

Batum'da bulunduğumuz zamanı çok iyi değerlendirmeye çalıştık. Başkonsolos Makbule Koçak'a sporcularımızla ve kafilede dönüşümlü olarak yer alan yönetim kurulu üyelerimizle ziyarette bulunduk. Aynı zamanda ana sponsorumuz Türkiye İş Bankasını da ziyaret ederek hem sporda hem ekonomi de güçlü iki yapıyı bir araya getirdik Batum'da.

Başkonsolos Makbule Koçak'a gerçekleştirdiğimiz ziyarette sporcularımızı takdim ederken, onların çocuk yaşlarında katıldıkları ilk yurtdışı turnuvalarından beri geçirdiğimiz uzun ve güzel anılarla dolu serüveni, satrançla yürüdükleri yolda yıllar geçtikçe ne kadar başarılı noktalara geldiklerini gururla, duygulanarak ve gözlerim dolarak paylaştım.

Her koşulda bizim gururumuz olan ve Türk sporu açısından örnek teşkil eden sporcularımız GM Dragan Solak, GM Mustafa Yılmaz, GM Emre Can, GM Batuhan Daştan, GM Vahap Şanal, IM Ekaterina Atalık, WGM Betül Cemre Yıldız Kadıoğlu, WGM Kübra Öztürk, WFM Çağıl Irmak Arda ve WFM Duru Okuyaz'a buradan tekrar yürekten teşekkür ediyor, her birini alınlarından öpüyorum. Gençliğin azmi ve tecrübenin gücüyle nice zaferlere imza atmaya onlarla devam edeceğiz.

Batum'da ülkemizi temsil ederken ne yazık ki tatsız olaylarla da karşılaşmadık değil. Bizler, bulunduğumuz konuma seçilerek gelen, Türk sporunu ve Türkiye'yi temsil eden insanlarız. Bize yönelik eleştiriler elbette olacak. Yapıcı, akılcı eleştirilere her zaman açığız. Ancak bazı kesimlerin yaptığı eleştiriler, eleştiri sınırlarını zorluyor ve "eleştiri", "kişisel saldırı" haline dönüşüyor. Satranç, çok özel bir spor branşı. Apaçıktır ki, Türkiye, bir satranç ülkesi olma yolunda azimle devam ediyor. Farkında değiller ki, bu yersiz ve realistlikten, akılcılıktan uzak eleştiriler sporumuza ve sporcularımıza zarar vermekte.

Değerli satranç severler,

Biz, alt yapısıyla, hakemlerimizle, şampiyona ve tunuvalarımızla, imza attığımız projelerimizle tüm dünyanın takdirini toplamış, her şeyiyle örnek bir Federasyonuz. Gerek kamuoyu, gerek satranç severler gerek ise kocaman satranç ailemiz, bu yersiz ve aslını yansıtmayan eleştirilerin farkında. Bu olumsuzlukların, asla dikkate alınmadığını çok iyi biliyorum. Ne yazık ki, satranç ailesi olarak bu tür gereksiz olumsuzluklarla uğraşıyor ve ailemizi bu söylemlerden uzak tutmaya çalışıyoruz.

Sporcularımızın demoralize olacaklarını düşünmeden, olimpiyat öncesinde A Milli takım kadrosunun eleştirilmesinden sporcularımız adına duyduğumuz üzüntüyü tekrar dile getirmek istiyorum. Biz satranç ailesi olarak yapılan tüm eleştirileri dikkate alır ve sorun tespit ettiğimiz yerlerde çözüm üretiriz. Ancak yapıcı olmaktan uzak, moral bozmak için yapıldığından emin olduğumuz bu eleştirilere kesinlikle katılmıyoruz. Sporda başarı da başarısızlık da var, yenmek de var yenilmek de... Bazıları vardır ki işleri güçleri eleştiridir, konuşmaktır! Türk satrancına katkı sağlamakla değil, kişisel hırslarıyla hareket ederler, öfkeleri akıllarının önüne geçer! Dün böyleydi, bugün de böyle, üzülerek görüyorum ki yarın da öyle olacak! Onları o yüreklerindeki kötülükle baş başa bırakmak en doğrusu! Kimse kusura bakmasın, pırıl pırıl sporcularımıza, geleceğimizin teminatı gençlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Sonunda kazanan Türk satrancı ve Türkiye olacak. Biz kocaman bir aileyiz. Kendini bu aileden sayan iyi niyetli dostlarımız yapıcı eleştirileriyle güç versinler, yol açsınlar. Böyle hissetmeyen kötü niyetliler de yoldan çekilsinler! Ne yaparlarsa ne derlerse desinler çok çalışmaya, gelecek için hamle yapmaya devam edeceğiz. Daha da güçlü, daha da başarılı olacağız. O fırsat verdiğimiz gençlerimiz gibi sayısız genç ustamızla yapacağız bunları.

Batum'da bir yandan Olimpiyat heyecanını yaşarken diğer yandan da FIDE Kongresi kapsamında başkanlık seçimleri heyecanını yaşadık. 181 geçerli oyun kullanıldığı seçimi kazanan 78'e karşı 103 oyla Arkady Dvorkovich oldu. Türkiye Satranç Federasyonu olarak desteklediğimiz Dvorkovich'i kutluyor, FIDE Başkanlığı görevinde başarılar diliyoruz.

Yeni FIDE Başkanı Arkady Dvorkovich tarafından, FIDE Asbaşkanı olarak atanmam, hem şahsım hem de Türk satrancı açısından son derece gurur verici bir gelişme oldu. Yönetim Kurulu Üyemiz Özgür Solakoğlu ise ECU Genel Kurulu tarafından, FIDE Executive Board'a delege olarak seçildi. Ayrıca FIDE komisyonlarında görev alacak satranç ailemizden isimleri de yakında sizlerle paylaşacağız.

TSF'nin ne kadar güçlü bir Federasyon olduğuna Batum'da bir kez daha şahit olduğumuzu ve artık Türkiye Satranç Federasyonu'nun, FIDE'de daha etkin olacağını büyük bir gururla paylaşmak isterim.

Biz, Türkiye Satranç Federasyonu, satranç severler ve çalışma arkadaşlarımızla kocaman bir aileyiz. Biliyoruz ki, takip etmek ve takip edilmek çok önemli. Ben ve ekip arkadaşlarım, çalışmalarımızı, projelerimizi, mücadelelerimizi sizlere ve tüm satranç severlere iyi yansıtabilmek için resmi web sitemize oldukça önem verdik. İnternet sitemizi en aktif şekilde kullanmaya gayret ediyoruz. Takip ettik ve edildik. Satranç Federasyonları web sitelerinin değerlendirildiği ve oylamaya sunulduğu 2017 FIDE Gazetecilik Ödülleri'nde (FIDE Journalists Award) TSF web sitesi, dünya genelinde en iyi ulusal federasyon web sitesi olarak seçildi. Ödülü, tüm çalışma arkadaşlarım adına gurur ile aldım. Herkesin emeğine sağlık.

Olimpiyat sırasında takdim edilen bir diğer güzel ödül ise 2017 FIDE Antrenör Ödülleri kapsamında TSF AYGEG baş antrenörümüz IM Yakup Erturan'a verilen, altyapıda elde edilen uluslararası başarılar ve altyapıya verilen eğitim kapsamında değerlendirilen Euwe Ödülü dünya ikinciliği ve altı sene önce kaybettiğimiz kıymetli hocamız FM Ali İpek'e verilen Hall of Fame (Şeref Listesi) ödülü oldu. Türk satrancına gurur yaşatan bu güzel ödül vesilesiyle FM Ali İpek hocamızı tekrar saygıyla anıyor, baş antrenörümüz IM Yakup Erturan'ı kutluyoruz.

Satranç rüzgarı esmeye devam edecek elbette!

Kıymetli satranç severler,

"Red Bull Chess Masters" Turnuvalar serisi ile satranç, teknoloji ve heyecanı bir araya getiriyoruz. "Red Bull Chess Masters" turnuvaları, seçmelerinin online olması ve "benzersiz bir yıldırım satranç formatı" olarak nitelendirilmesi açısından bir ilke sahne olacak. 15 yaş ve üzeri tüm aktif lisanslı satranç sporcularına, "Hem rakibi hem zamanı mat et" diyoruz. Organizasyonun bölge elemeleri 18 Ekim'de sona erecek. Büyük final ise, 20 Ekim'de İstanbul'da rapid tempoda çok özel bir mekanda ve sürprizlerle dolu farklı bir formatta gerçekleştirilecek. Heyecanımız dorukta! Satranç sporunun Türkiye genelinde yaygınlaştırılması ve geniş kitlelere ulaşması için çok özel organizasyonlar düzenlemeye devam edeceğiz.

Türk sporu ve satranç sponsorlarla büyüyecek!

Biliyorsunuz, Türkiye Satranç Şampiyonası tarihi hızla yaklaşıyor. 2017 yılının en prestijli turnuvaların şampiyonlarının ve en başarılı sporcularının mücadele edeceği 2018 Türkiye Satranç Şampiyonası'nın sponsorluğunu Türkiye'nin enerji devi GÜRİŞ Holding üstlendi. GÜRİŞ ile başlayan yolculuğumuzun uzun yıllar devam etmesini, GÜRİŞ Holding'in satranca verdiği desteğin örnek olmasını ve tüm spor branşlarımızda sponsorlukların artarak devam etmesini diliyorum.

Federasyonumuz 2018 yılı Mali Genel Kurulu, 23 Kasım 2018 Cuma günü yapılacak. Kurulun, satranç ailemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Genel Kurul çalışmalarımız sürerken, 24 Kasım-3 Aralık tarihleri arasında Konya'da, Konya Selçuklu Belediyesi'nin destekleri ile gerçekleştireceğimiz 2018 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı hazırlıklarımıza da devam ediyoruz. Yine, yeniden dünyanın dört bir yanında yankı bulacak bir organizasyonu hayata geçireceğiz.

El ele, omuz omuza daha çok başarı kapılarını aralayacağız. Bunu hep birlikte yapacağız!

Saygı ve sevgilerimle...


Yazı Arşivi