Mobile menu
Gülkız Tulay

Gençlerimiz her yerde gururumuz

 

Değerli satranç severler,

Satranç sporunun, çocuklarımızın eğitim hayatlarındaki başarıda ne kadar önemli bir payı olduğunu bir kez daha anladığımız güzel günler yaşıyoruz. Sporcularımız, dünyanın birçok ülkesinde kazandıkları kupalarla, madalyalarla ülkemizi gururlandırırken bir yandan da eğitim hayatlarındaki başarılarıyla hem bizim hem de ülkemizin gururu oluyorlar. Ülkemizin dört bir yanından çok sayıda sporcumuz, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puanla Türkiye birinciliği elde etti. Ayrıca yüzlerce sporcumuz sadece birkaç yanlış yanıt ile Türkiye birinciliğini kıl payı kaçırdılar. Sporcularımız elde ettikleri dereceler ile sadece ülkemizin önemli liselerine girebilen değil, ülkemizin en önemli liselerinin peşinde koştuğu sporcular oldular. Çocuklarımız aynı zamanda tercih ettikleri okulda burslu okuma şansı da kazandılar.

LGS derecelerinin; Ankara, Aydın, Burdur, Bursa, Denizli, Elazığ, İstanbul, İzmir, Kırıkkale, Konya, Kütahya, Malatya, Mersin, Nevşehir, Niğde, Ordu, Samsun, Yalova gibi illerimizden gelmesi, bu başarının ülkemizin dört bir yanına yayılması da bizi ayrıca memnun ve mutlu etti.

Biz satranç sporunu tanıtmak ve yaygınlaştırmak adına el birliği ile büyük yatırımlar yaptık. Özellikle küçük yaştaki çocuklarımız ve gençlerimiz için önemli projeler ürettik. Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası tarafından Türkiye'nin dört bir yanında açılan yaklaşık 24 bin satranç sınıfı ile Anadolu'nun her köşesine bu sporu taşıdık. Geleceğimize yatırım bizim için hayati meseleydi ve bugün o yatırımın meyvelerini alır duruma geldik. Ne mutlu! Sporcularımız tüm Türkiye'ye, uzun yıllardır dillendirdiğimiz ve Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak yürüttüğümüz okullarda satrancın yaygınlaştırılması projelerimize başarıları ile katkı verdi, doğru bir yolda olduğumuzu kanıtladılar. Ben bir anne ve Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı olarak LGS sınavında tam puan alan ve başarılı sonuçlar elde ederek istedikleri liselere girmeye hak kazanan tüm sporcularımızı en içten dileklerimle kutluyorum. Ülkemizin aydınlık geleceği gençlerimizin eğitimde, bilimde, sanatta ve sporda gururumuz olmaya devam edeceklerine inancım tam. Şu günlerde ise YKS sonuçlarının ve sporcularımızdan alacağımız güzel haberlerin heyecanı içindeyiz. Eminim bu sınavda da güzel puanlar alacak ve ülkemizin en güzel üniversitelerinde eğitim almaya hak kazanacaklar.

Sevgili satranç ailemiz,

Başkent Üniversitesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası'nın bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdik. Satranç ailesi olarak, Başkent Üniversitesi gibi dünya ölçeğinde bir bilim yuvası ile 4 yıl aralıksız süren bir iş birliğine imza attığımız için kendimizi şanslı hissediyoruz. Satranç sporuna son derece yakın alaka gösteren, üniversitenin kapılarını bizlere açan ve her türlü imkanı sağlayan başta Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı ve Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal başta olmak üzere tüm üniversite yönetimine teşekkürlerimi iletiyorum.

Satranç sporunda üst düzey uluslararası organizasyonlara imza atabilmek için uzun yıllardır yerel yönetimlere girişimlerde bulunuyor ve iş birliklerine imza atıyoruz. Çeşme Belediyesi de satranç sporuna destek veren, bu sporunun kazanımlarının farkında güzide belediyelerimiz arasında yer alıyor. Uluslararası Çeşme Açık Satranç Turnuvası'nı bu yıl yedinci kez Çeşme Belediyesi'nin destekleri ile hayata geçirdik. Bu güzel organizasyona destek veren, kendisi de bir satranç velisi olan Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran'a tekrar teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Uzun yıllar gerçekleştirilmeyen ve 2013 yılında tekrar genç sporcularımıza kazandırdığımız Türkiye Gençler Şampiyonası'nı bu yıl İstanbul'da düzenledik ve bugün gerçekleşen muhteşem bir ödül töreni tamamladık.

2014 yılından beri Miller Holding sponsorluğunda organize ettiğimiz şampiyonamıza bu yıl Karadeniz Eğitim Kültür ve Çevre Koruma Vakfı da ev sahipliği yaparak destek oldu. Bu kıymetli ve uzun soluklu sponsorluk için Miller Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mert Mildon ve ailesine, gençlerimize sunduğu misafirperverlik için Karadeniz Eğitim Kültür ve Çevre Koruma Vakfı ve Başkanı Yusuf Cevahir'e şükranlarımı sunuyorum.

34 ilden toplam 188 genç sporcunun yarışına sahne olan bu zorlu maratonda şampiyonluk ipini göğüsleyen Can Alp Cansun'u, ikinci olan FM Umut Erdem Gündüz'ü ve üçüncü olan Alihan Demirbağ'ı yürekten kutluyorum.

Sevgili satranç severler;

Satranç ailemiz ile birlikte olacağımız ve Konya'da gerçekleştireceğimiz, Kulüpler Şampiyonası, Satranç 1. ve 2. Ligi, Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi'ne çok az bir süre kaldı. Konya'da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine kulüp yöneticilerimiz ile bir araya gelip, geçmiş yılların değerlendirmesini yapacağız. Kulüplerimizi dinleyeceğiz, eksiklerimizi belirleyip, satranç sporunu daha ileriye götürmek, dünya öncüleri arasında yer almak için çıktığımız bu yolculukta yapacaklarımızı masaya yatıracağız.

Her yıl daha iyiye, her yıl daha güzele birlikte yürüyoruz. Hamlelerimizi kardeşlik, barış ve birlik için atıyoruz. Satranç sporumuz ümit ediyorum ki daha nice yıllar Türkiye'nin gurur kaynağı spor dallarından biri olmayı sürdürecek...

Güzel haberlerde buluşmak dileği ile...

 

 

Gülkız Tulay

7 Temmuz 2019


Yazı Arşivi