Mobile menu
Gülkız Tulay

Başarılarımız Ödüllerle Taçlandırılıyor

 

Değerli dostlarım,

Türk satrancının gücünün, güzelliğinin ve onun temelini oluşturan tüm değerlerin iç içe yoğrulduğu ve elde edilen başarıların ödüllendirildiği çok güzel gelişmeler yaşıyoruz bugünlerde...

Hayatlarına satrancın anlam ve derinliğini katmış, her anlamda örnek teşkil etmiş sporcularımızın başarıları kelimelerle ifade edilemeyecek bir mutluluk yaşatıyor bizlere... Engelleri aşma ustası sporcumuz Handenur Şahin, bu azimli tablonun en özel renklerinden biri ve bu mutluluğun en güzel karşılıklarından bir tanesi... Handenur, Ülke TV ve Spor & Spor Dergisi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen "Sporun Devleri Buluşuyor" ödül töreninde "Yılın Sporcusu Onur Ödülü"ne layık görüldü. Engeline inat eğitim hayatını ve sportif kariyerini birlikte ve başarıyla sürdüren Handenur, azmi ve başarısı ile sadece satranç ailesinin değil tüm spor camiasının gönlünde taht kurdu. Türk satrancının ve Türk sporunun örnek sporcularından biri olan Handenur ile gurur duyuyor, onu çok seviyor ve nice ödüllerin sahibi olmasını diliyoruz.

Türk Satrancının adını dünyanın en güçlü beş ülkesi arasına yazdıran A Milli Takımımızın, Türk sporunun en başarılı isimlerinin ödüllendirildiği ve bu yıl 64.sü düzenlenen Gillette-Milliyet Spor Ödülleri'nde özel ödüle layık görülmesi ise bambaşka bir sevinç kaynağımız oldu. Değerli spor yazarı İslam Çupi anısına verilen bu özel ödülü A Milli Takım sporcularımız GM Dragan Solak, GM Vahap Şanal ve GM Batuhan Daştan ile birlikte, Türkiye İş Bankası Kurumsal İletişim Müdürü Bülent Yumuşaker'in elinden aldık. A Milli Takım sporcularımızdan GM Mustafa Yılmaz ve GM Emre Can ise Dubai Açık Satranç Turnuvasında yarıştıkları için törene katılamadılar. Sporun Oscar'ı olarak bilinen bu muhteşem ödül gecesinde büyükustalarımızın spor camiasının en iyileri arasında bu özel ödüle uzanması, bu tarihi başarının Türk spor kamuoyu tarafından bir kez daha görünür ve bilinir olması sadece bizler için değil, satranç ailemiz için de eşsiz bir mutluluk sebebi oldu.

Türk satrancının başarı çıtasını yükselttikleri için büyükustalarımız Dragan Solak, Mustafa Yılmaz, Emre Can, Vahap Şanal ve Batuhan Daştan'a bir kez daha teşekkür ediyorum. Dilerim başarılarını bir bayrak gibi göğe doğru yükseltmeye devam ederler; ailelerinin, Türk satrancının ve bu ülkenin gururu olmayı sürdürürler. 

Değerli satranç ailemiz,

Her zaman dile getirdiğimiz gibi, satranç bir spordan çok daha fazlasıdır. Satranç aynı zamanda toplum ve birey ilişkisini yatay ve dikey kesen, kapsamlı ve dinamik bir ilişkiler ağıdır da... Satranç ailemiz her geçen gün büyüyor ve bu ilişkiler her zamankinden daha fazla önem arz ediyor. Bu büyük aile içinde sporcularımız, velilerimiz, kulüplerimiz, antrenörlerimiz, hakemlerimiz ve satrancın içinde yer alan, bu spora destek veren birçok kişi ve kurum ile birlikteyiz. Bu birliktelikte kurduğumuz ilişkilere diyalogla ve itinayla yaklaşmak, özünü yakalamak ve özümsemek gerekmektedir. Bizler yönetim olarak bu anlayışı ilke edinmiş büyük bir ekiple yürüyoruz. Yönetime geldiğimizde hedeflerimizi, ilkelerimizi açıkladık ve bu hedefleri gerçekleştirmek için teşkilat yapımızdaki ailemizin değerli üyeleri, kurul başkanlarımız, kurul üyelerimiz ve il temsilcilerimizle birlikte çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yürüdüğümüz yolda ekibimizle yakaladığımız uyumun, çalışmalarımızda elde ettiğimiz başarıda çok önemli bir paya sahip olduğunu her zaman sizlerle paylaşıyorum. Büyük bir uyumla güç birliği yaptığımız ekip arkadaşlarımızı seçmemiz ve atamamız ne kadar doğalsa, bu uyumu yakalayamadığımız ya da koptuğuna inandığımız durumlarda ve birlikte yürüme inancımızın kalmadığı arkadaşlarımızla yollarımızı ayırmak istememiz de o kadar doğaldır. Sizlerin de çok iyi bildiği gibi yaşanan olumsuz durumlar neticesinde gerek hukuk karşısında gerekse kamuoyu ve camiamız karşısında cevap veren ve sorumlu olan taraf yönetimimizdir. Dolayısıyla ekip arkadaşlarımızla gönüllülük esası ile çıktığımız yolun, yaşanan anlaşmazlıklar sonucunda istifa ya da göreve son verilmesi ile noktalanması çok tabiidir. Bu durum sadece Federasyonumuz için değil, ortak bir amaç için bir araya gelmiş sağlıklı çalışma prensiplerine sahip tüm kuruluşlar için de geçerlidir. Yollarımızı ayırdığımız arkadaşlarımızın da camiamız içinde sıkıntı yaratmadan bu durumu anlamalarını ve konuya bu anlayışla yaklaşmalarını bekleriz. 

Asıl ve önemli olan Türk satrancının zaman ve enerji kaybına meydan vermeden yol alması ve daima ileriye doğru yürümesidir.

Bizler yönetim olarak büyük ailemiz ile birlikte satrancın daha iyi, daha güzel olması ve toplumun her kesimine ulaşması için var gücümüzle çalışıyoruz. 

Hepinize çok teşekkür ediyor, en içten sevgilerimi sunuyorum.

 

Gülkız Tulay

9 Nisan 2018

 

 


Yazı Arşivi