Mobile menu

Cebelitarık’ta İkinci Tur

ek acklama 2020-01-22 182941Cebelitarık Ustalar’da ikinci tur da tamamlandı. İlk turu galibiyetle kapatan oyuncularımız bu kez 2400 ELO üzeri rakiplerle eşleşmişlerdi ve nitekim GM Yılmaz’ın genç Alman IM Buckels karşısında siyah taşlarla rahat galibiyetini saymazsak oyunlar oldukça çekişmeli geçti. İlk tur zaman kontrolünden önce yaptığı hatalarla kazanç konumdan talihsiz bir şekilde mağlup olan GM Can ise bu turda zayıf rakibinin üstesinden gelmeyi başardı ve günün kazanan diğer bir ismi olarak üçüncü tura 1 puanla giriyor.

Devamını oku...

Yaş Grupları'nda Heyecan Dorukta

 acd61842020 Türkiye Küçükler Şampiyonası tüm hızıyla devam ediyor. Bin 874 sporcunun şampiyonluk mücadelesi verdiği büyük turnuvada 7 yaş genel kategoride Can Başarır, Ege Öz ve Murat Kutay, kızlar kategorisinde Gülce Deniz Aktaş 6 turun ardından tam puan ile zirveyi paylaşıyor. 8 yaş genel kategorisine baktığımızda ise Aziz Bekçioğlu 6, kızlar kategorisinde ise Tuana Abak ve Merve Ova 5,5 puan ile yollarına devam ediyor.

9 yaş genel kategorisinde Kerem Arda Gözen 6, kızlar kategorisinde ise Arya Aydoğan şampiyonaya kayıpsız bir şekilde devam eden isimler arasında. 10 yaş genel kategoride Ege Tuna Öktem 6, kızlar kategorisinde ise Ecrin Zeycan Şahin, Duru Uçar ve Rengin Aslan 5,5 puan ile zirvede.

11 yaş genel kategorisinde ise Kutay Sakmak, kızlar kategorisinde Derya Defne Susin ve Ela Bursalı 5,5 puan ile 6. turu geride bıraktı. Şampiyonanın en büyük yaş grubu olan 12 yaş genel kategorisinde CM Hasan Hüseyin Çelik, CM Ediz Gürel, Can Durak ve Yusuf Çağan Türkmen 5,5 ve kızlar kategorisinde ise Ezgi Mutlu 5,5 puan ile 6. turu tamamladı.

Toplamda 600 yıldız sporcunun mücadele ettiği 2020 Türkiye Yıldızlar Şampiyonası’nda 6. turun ardından 13 yaş genel kategorisinde Çağan Erdem Bektaş 6, kızlar kategorisinde Zümra Meryem Alagöz 5 puan ile yollarına devam ediyor.

14 yaş genel kategorisine baktığımızda ise Muhammed Emin Yılmaz, Tunahan Yıldız, Yağız Çınar Akın ve Tekin Alp Erdoğan 5 puan ile 7. tura, kızlar kategorisinde ise WCM Gülenay Aydın 5. tura 4 puan ile başlangıç yapacak.

15 yaş genel kategorisinde Ege Danacı 5,5, kızlar kategorisinde ise WCM Gülce Nehir Kara, WCM Işıl Can, WCM Safiye Öykü İnce 5 puan ile yollarına devam ediyor. 16 yaş genel kategorisinde 6. turun ardından FM Batu Angün 5,5, kızlar kategorisinde 4. turun ardından Azra Ece Koç, Büşra Özbek ve Ceren Süral 3,5 puan ile zirveyi paylaşıyor.

17 yaş genel kategorisinde ise FM Emirhan Tarlabaşı 5, kızlar kategorisinde WFM Eylül Çelik 5. tura 3,5 puan ile giriyorlar. Şampiyonanın en büyük yaş grubu olan 18 yaş genel kategorisinde FM Kayra Kamer 4 turun ardından 3,5 puan ile yoluna devam ederken ve kızlar kategorisinde Buse Naz Koçyiğit ve WFM Buse Hereklioğlu 4. turu kayıpsız götüren isimler arasında yerini alıyor.

2020 Türkiye Emektarlar Şampiyonası’nda bugün 5. tur maçları oynandı. Turnuvamızın kıdemli emektarlarından Mustafa Sabri Koçak kendi kategorisinde turnuvayı 4,5 puan ile devam ettirirken, Emektarlar Genel kategorisinde ise Turhan Yılmaz ve Bülent Güner 4,5 puan ile ilk sırayı paylaşıyor.

Yarın sabah saat 10.00’da başlayacak olan yeni turda tüm sporcularımıza başarılar dileriz.

Emektarlar Fotoğraf Galerisi

Küçükler ve Yıldızlar Fotoğraf Galerisi

Cebelitarık’ta İlk Tur Sona Erdi

hgdCebelitarık Ustalar’da ilk tur tamamlandı. Bu turda oyuncularımız turnuva tablosunun üst yarısında yer aldıkları için kendilerinden reyting olarak düşük rakiplerle eşleştiler ve de genellikle rahat oyunlar çıkararak galip gelmeyi başardılar. Genellikle demek zorundayız zira FM Anand Pranav (2309) – Emre Can partisinde GM Can tamamen kazanç bir konuma ulaşmasına karşın zaman kontrolünden hemen önce yaptığı hatalar neticesinde 40. hamle geçildiğinde bir anda kendini kayıp bir pozisyonda buldu ve 2006 doğumlu genç Hintli FM oyunun devamında hata yapmayınca GM Can 54. hamlede terk etmek zorunda kaldı.

Bu sonuçların ardından GM Mustafa Yılmaz, GM Vahap Şanal, GM Cemil Can Ali Marandi ve IM Ekaterina Atalık ikinci tura 1 puanla giriyorlar ve bu turda onları güçlü rakipler bekliyor olacak. GM Can ise ilk turdaki sürpriz kaybının ardından bir süre nispeten zayıf oyuncularla eşleşeceği turnuvada geriden gelerek tekrar üst masalara çıkmak için bir galibiyet serisi başlatmayı amaçlayacak kuşkusuz.  

22 Ocak Çarşamba günü TSİ 17:00’da başlayacak ikinci turda oyuncularımıza başarılar diliyoruz!

Haber:Tarık Selbes 

Resmi Site: https://www.gibchess.com

Sonuçlar: https://chess-results.com/tnr471965.aspx

Canlı Yayın: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/gibraltar-masters-2020#live

Yaş Grupları Tüm Hızıyla Devam Ediyor

 mg 3025Türkiye Küçükler Şampiyonası'nda bugün 4. ve 5. tur maçları oynandı. Küçükler Şampiyonası'nda 5 turun ardından 7 yaş genel kategoride 5 ve kızlar kategorisinde 5 sporcumuz tam puan ile yollarına devam ediyorlar. 8 yaş genel kategorisine baktığımızda ise 6 sporcumuz, kızlar kategorisinde ise 1 sporcumuz bütün maçları kazanmayı başardı. 9 yaş genel kategorisinde 2, kızlar kategorisinde ise 1 sporcumuz şampiyonada devam ediyor. 10 yaş genel kategoride 9, kızlar kategorisinde ise 2 sporcumuz tam puan ile zirveyi paylaşıyorlar. 11 yaş genel kategorisinde ise 4. Tur sonunda 5, kızlar kategorisinde 2 sporcumuz 5. Tura 4 puan ile giriyor. 12 yaş genel kategorisinde 2 ve kızlar kategorisinde 1 sporcumuz yollarına kayıpsız devam ediyor.

2020 Türkiye Yıldızlar Şampiyonası’nda da bugün 4. ve 5. tur geride kaldı. 13 yaş genel kategoride 2 sporcumuz tam puan ile yollarına devam ederken, kızlar kategorisinde 3 sporcumuz 4,5 puanda. 14 yaş genel kategorisine baktığımızda ise 1 sporcumuz 4,5 puanda iken, kızlar kategorisinde 3. turun ardından 3 sporcumuz bütün maçları kazanmayı başardılar. 15 yaş genel kategorisinde 2, kızlar kategorisinde ise 1 sporcumuz 4,5 puan ile şampiyonaya devam ediyor. 16 yaş genel kategoride 4 sporcumuz 4,5 puan, kızlar kategorisinin 3. Turunun ardından 1 sporcu tam puanda. 2 FM unvanlı sporcunun yarıştığı 17 yaş genel kategorisinde ise 1, kızlar kategorisinde 3 turun ardından 1 sporcumuz 6. tura tam puan ile giriyorlar. Şampiyonanın en büyük yaş grubu olan 18 yaş genel kategorisinde 3 turun ardından 2 ve kızlar kategorisinde de 2 sporcumuz yollarına kayıpsız devam ediyorlar.

Yarın saat 16.00’da başlayacak olan turlarda tüm sporcularımıza başarılar dileriz.

2020 Türkiye Emektarlar Şampiyonası’nda en kuvvetli oyuncularından Salih Muratoğlu, Cemil Çiçek ve Mustafa Sabri Koçak, Kıdemli Emektarlar kategorisinde turnuvayı 3,5 puan ile devam ettiriyor. Emektarlar Genel kategorisinde ise İbrahim Tofan 5. tura 4 puanla giriyor.

5. turu yarın saat 15.30’da başlayacak olan emektarlarımıza başarılar dileriz.

Fotoğraf Galerisi

Cebelitarık Açık Başlıyor!

hgdSatranç takviminde yer alan en önemli açık turnuvalardan biri olan Cebelitarık Açık 21 Ocak Salı günü oynanacak ilk turla başlıyor. 10 tur İsviçre Sistemi üzerinden oynanacak turnuva 30 Ocak’a kadar devam edecek. Birincinin 30.000 £, en iyi kadın oyuncunun 20 000 £ gibi oldukça iyi ödüller kazanacağı turnuvada Mamedyarov, Vachier-Lagrave, Wang Hao, Topalov, Navara, İvançuk ve kadın satrancının önemli isimleri Muziçuk, Kostenyuk, Lei Tingije gibi birçok elit satranççı zirve mücadelesi verecek.

GM Mustafa Yılmaz, GM Emre Can, GM Vahap Şanal, GM Cemil Can Ali Marandi ve IM Ekaterina Atalık bu zorlu turnuvaya ülkemizden katılan isimler. 21 Ocak Salı günü TSİ 17:00’de başlayacak ilk turda oyuncularımıza başarılar diliyoruz!

Resmi Site: https://www.gibchess.com

Sonuçlar: https://chess-results.com/tnr471965.aspx

Canlı Yayın: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/gibraltar-masters-2020#live

Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar'da 3. Tur Geride Kaldı

 acd5543Antalya Maritime Pine Beach Otel'de düzenlenen 2020 Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Şampiyonalarında bugün 2. ve 3. tur maçları oynandı. Toplamda 1874  sporcunun şampiyonluk mücadelesi verdiği Küçükler Şampiyonası'nda 3 turun ardından 7 yaş genel kategoride 24 ve kızlar kategorisinde 10 sporcumuz tam puan ile yollarına devam ediyorlar. 8 yaş genel kategorisine baktığımızda ise 24 sporcumuz, kızlar kategorisinde ise 9 sporcumuz bütün maçlarını kazanmayı başardılar. 9 yaş genel kategorisinde 19, kızlar kategorisinde ise 13 sporcumuz şampiyonaya kayıpsız bir şekilde başlangıç yaptılar. 10 yaş genel kategoride 21, kızlar kategorisinde ise 8 sporcumuz tam puan ile zirveyi paylaşıyorlar.

11 yaş genel kategorisinde ise 13, kızlar kategorisinde 6 sporcumuz 4. tura 3 puan ile giriyorlar. Şampiyonanın en büyük yaş grubu olan 12 yaş genel kategorisinde 15 ve kızlar kategorisinde de 7 sporcumuz yollarına kayıpsız devam ediyorlar.

2020 Türkiye Yıldızlar Şampiyonası’nda da bugün 2. ve 3. tur maçları oynandı. Toplamda 600 yıldız sporcunun şampiyonluk mücadelesi verdiği şampiyonada 3 turun ardından 13 yaş genel kategoride 8 ve kızlar kategorisinde 5 sporcumuz tam puan ile yollarına devam ediyorlar. 14 yaş genel kategorisine baktığımızda ise 6, kızlar kategorisinde 6 sporcumuz bütün maçları kazanmayı başardılar. 15 yaş genel kategorisinde 6, kızlar kategorisinde ise 5 sporcumuz şampiyonaya kayıpsız bir şekilde başlangıç yaptılar. 16 yaş genel kategoride 5, kızlar kategorisinde 6 tam puan ile zirveyi paylaşıyorlar. 2 FM unvanlı sporcunun yarıştığı 17 yaş genel kategorisinde ise 3, kızlar kategorisinde 6 sporcumuz 4. tura 3 puan ile giriyorlar. Şampiyonanın en büyük yaş grubu olan 18 yaş genel kategorisinde 5 ve kızlar kategorisinde de 4 sporcumuz yollarına kayıpsız devam ediyorlar.

Antalya Papilon Ayscha Hotel’de gerçekleştirilen 2020 Türkiye Emektarlar Şampiyonası’nda en kuvvetli oyuncularından Salih Muratoğlu ve Cemil Çiçek, Kıdemli Emektarlar kategorisinde turnuvayı kayıpsız götüren isimler arasında yerlerini alıyor. Emektarlar Genel kategorisinde ise İbrahim Tofan, Vedat Ali Çetinkaya ve Muhittin Büker tam puanla turnuvayı devam ettiriyor.

4. turu yarın saat 15.30’da başlayacak olan emektarlarımıza ve saat 10.00'da 4. turu başlayacak olan küçükler ve yıldızlarımıza  başarılar dileriz.

 acd5543  acd5015
 Emektarlar Küçükler - Yıldızlar

Türkiye'nin En Büyük Satranç Organizasyonu Başladı

 acd4869Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından düzenlenen, Avrupa’nın en çok katılımlı satranç şöleni “Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonaları”, Antalya’da başladı. Ana sponsoru Türkiye İş Bankası olan TSF 7 bin kişiyi aşkın ‘Türkiye buluşması’ havasında geçen şampiyonalar ile dev bir organizasyona imza atıyor.

Türkiye’nin 81 ilinden 2 bin 557 sporcu ve aileleri ile birlikte toplan 7 bin kişinin üzerinde katılımcının olduğu “Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonaları” 7’den 70’e farklı yaş kategorilerinde zorlu şampiyonluk mücadelesine sahne olacak.

7’DEN 70’E HER YAŞTAN SPORCU MÜCADELE EDECEK

Türkiye Küçükler Şampiyonası’nda bin 874, Yıldızlar Şampiyonası’nda 600 ve Emektarlar Şampiyonası’nda 83 ile toplam 2 bin 557 sporcu mücadele veriyor. 7’den 70’e her yaştan sporcunun mücadele ettiği Maritime Pine Beach Otel’de düzenlenen açılış törenine Spor Bakanı Dr. Mehmet Muarrem Kasapoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Serik Kaymakamı Sn. Mehmet Kurdoğlu, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Sn. Gülkız Tulay, Türkiye İş Bankası Kurumsal iletişim Müdürü Bülent Yumuşaker, TSF Başkan Vekili Aşkın Keleş, As Başkan Sn. Fatih Maden, As Başkan Halil Hilmi Darı, Yönetim Kurulu Üyesi Nilüfer Çınar Çorlulu, Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Şifaver, Yönetim Kurulu Üyesi Ulaş Demirci, Yönetim Kurulu Üyesi Sultan Daban, Genel Sekreter M. Sedat Fırat, Kurumsal İletişim Birim Müdürü Müge Ören, kurul başkanları, sporcular, veliler, antrenörler ve basın mensupları katıldı.

KASAPOĞLU: “SATRANCA DİĞER SPOR BRANŞLARIMIZ GİBİ AYRI BİR ÖNEM VERİYORUZ”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sporcuların hedeflerini gerçekleştirmelerini sağlamak için tüm imkanları seferber ettiklerini belirttiği Türkiye Küçükler, Yıldızlar, Emektarlar Satranç Şampiyonası'nın açılışında yaptığı konuşmada, güzel ve çok keyifli bir tablo ile karşı karşıya olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Satranç eğitici, öğretici yönü olan bir spor. Analitik düşünme yeteneğini, sabrı, cesareti, öz güveni geliştiren bir branş. Hedeflediğimiz, yarınlarda ülkemizi emanet edeceğimiz gençlikte aradığımız özellikler bunlar. O yüzdendir ki satranca diğer spor branşlarımız gibi ayrı bir önem veriyoruz.

Satrançta lisanslı sporcu sayısında rekor yükseliş var. Bu başarıdan dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz, başta Federasyon Başkanı Gülkız Tulay olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ederim.

BAŞARILI SPORCULARA YÜZDE 100 BURS İMKANI

Engelleri kaldırmak, sporcularımızın hedeflerini gerçekleştirmelerini sağlamak için tüm birimlerimizle, tüm arkadaşlarımızla, tüm imkanlarımızla yanlarındayız. Bürokratik birtakım karmaşalar vardı, yönetmelik değişikliğiyle bunun önüne geçtik. Sağlık raporuyla ilgili bürokrasiyi kaldırmak; lisans, vize ve transfer işlemleriyle ilgili yenilikleri yapmak nasip oldu. Bunun yanında başarılı sporcularımıza yüzde 100 vakıf üniversitesi bursunu sağlamak da nasip oldu. Tüm bu açılımların sporumuza, satrançımıza, gençlerimize, ailelerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."

“HER YIL KATILIMCI SAYIMIZ ARTIYOR”

Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine satranç ailemiz ile ortak hedef ve heyecan için bir araya geldik diyen TSF Başkanı Gülkız Tulay şu ifadeleri kullandı:

“Karnesini aldığı gibi buraya gelen ve tatilinden feragat eden kıymetli sporcularımızı gönülden tebrik ediyorum. Her yılın sömestr döneminde Antalya’da gerçekleştirdiğimiz Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonaları Türkiye’nin, hatta Avrupa’nın en büyük satranç organizasyonudur. Her yıl katılımcı sayımızı arttırarak başarılı bir organizasyon sürecine imza atıyoruz. Ve bu başarı dünya satranç ailesi tarafından da ilgiyle takip edilip, takdir görüyor.

Bu sürece kadar aynı zamanda illerimizde de büyük organizasyonlar yapıldı ve bu önemli turnuvaya katılmak için 81 ilde 15 bini aşkın sporcu mücadele etti. Sporcularımız, velilerimiz, antrenörlerimiz, ve tüm katılımcılarımız ile yürekten inanıyoruz ki güzel bir şampiyona sürecine imza atacağız. Bu büyük satranç şöleninde emeği geçen çalışma arkadaşlarıma, sporcularımıza, velilerimize, antrenörlerimize, hakemlerimize, il temsilcilerimize, ana sponsorumuz Türkiye İş Bankasına ve Gençlik ve Spor Bakanımız Sn. Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na teşekkürlerimi sunuyor, tüm sporcularımıza başarılar diliyorum. Yolunuz açık olsun.”

DERECE ELDE EDEN SPORCULAR MİLLİ TAKIM HAVUZUNA GİRECEK

Şampiyonalarda, kendi kategorilerinde derece elde sporcular Milli Takım havuzuna girmeye hak kazanacak. Yaş kategorilerinde ilk üç dereceyi elde eden sporcularımız uluslararası turnuvalara Türkiye Satranç Federasyonu’nun imkanlarıyla gönderilecek. Milli Takım havuzu kontenjanında her kategoride 200 sporcunun üzerindeki 25 sporcu için bir kontenjan daha verilecek. Ayrıca milli takım havuzunda yer alan sporcular ülkemizde gerçekleştirilecek olan 2020 Avrupa Yaş Gruplarına katılma avantajı da elde edecekler.

Açılış Töreni

 acd4384

 acd4346

 acd4251

 acd4330

 acd4423

 acd4522

 

Büyük Şampiyona İçin Biz Hazırız

 mg 1809Türkiye’nin, hatta Avrupa’nın en büyük satranç organizasyonu Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Şampiyonaları için geri sayım başladı. 19 - 25 Ocak tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecek olan bu büyük satranç organizasyonunda 2 bin 500’ün üzerinde sporcu şampiyonluk mücadelesi verecek. Küçükler Şampiyonası'nda bin 874, Yıldızlar Şampiyonası'nda 600 ve Emektarlar Şampiyonası'nda 83 sporcu karşılaşacak. Büyük şampiyonada aileler, antrenörler ve diğer katılımcılar ile birlikte 7 binin üzerinde kişi misafir olacak. 

Küçükler’de başhakem IA Harun Küçükkılınç, gözlemci IA Oğuz Cem Akın, Yıldızlarda başhakem IA Emin Yasa Altun, Gözlemci IA Ahmet Uçtu, Emektarlarda başhakem FA Selda Serenli Elden gözlemci FA Olgun Kazım Kulaç’tır.

Yarın başlayacak olan turnuvada tüm sporcularımıza başarılar diliyoruz. 

Fotoğraf Galerisi

Devamını oku...

2020 Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Danışma Bülteni Yayınlandı

tyg yildiz2020 Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonaları 18 – 25 Ocak 2020 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecektir. Şampiyona ile ilgili Danışma Bülteni Yayınlanmıştır.

 

Afyonkarahisar Ziyareti

d8f44f54-d682-4af1-8f03-c93f61eb8db7Türkiye Satranç Federasyonu As Başkanı Halil Hilmi Darı, Afyonkarahisar Gençlik ve Spor İl Müdürü Feyzullah Dereci ve Afyon Başarı Kulübü Başkanı Seydi Ahmet Öztürk’ü ziyaret etti. Halil Hilmi Darı Afyonkarahisar’da gerçekleştirilecek satranç faaliyetleri ile ilgili istişarelerde bulundu. 

Devamını oku...

Düzce Üniversitesi’nde “Satranç Uzmanlık Dalı” Açıldı

bir balk ekleyin 3Düzce Üniversitesi Rektörlüğü ile gerekli görüşmelerde bulunan Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) bir ilke daha imza attı. Düzce Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü bünyesinde “Satranç Uzmanlık Dalı” açılarak, satranç akademik dünyaya taşındı. Düzce Üniversitesi Senatosu tarafından onaylanarak yürürlüğe giren kararla birlikte öğrenciler 4 dönem boyunca, toplam 224 saat satranç eğitimi alacak ve 196 saat antrenörlük gözlem ve uygulaması yapacak. Belli koşulları sağlayanlar uzmanlık alan dalına katilabilecekler. TSF Eğitim Kurulu Üyeleri Doç. Dr. Nurper Özbar ile Öğretim Üyesi Doç. Dr. Reşat Sadık'ın çalışmaları sonucunda satranç artık üniversitelerde futbol, yüzme, tenis gibi uzmanlık dalı olarak okutulacak. Uzmanlık dalı alan öğrenciler, aynı zamanda TSF’den 3. Kademe Satranç Antrenörlük Belgesi almaya da hak kazanacak.

Devamını oku...