Mobile menu

Ekin Barış'tan İkinci IM Normu

ekinbarisUkrayna'da devam eden 2019 Lviv Kupası'nda ilk sevindirici haber genç sporcumuz FM Ekin Barış Özenir'den geldi. Turnuvada oynadığı son turu kazanmayı başaran sporcumuz 2450 Elo performansını geçerek 2. IM normunu almayı başardı.

Devamını oku...

“Sokakta Satranç Var” Başlıyor

ssv 2019TSF tarafından her yıl okullar açılmadan önceki hafta geleneksel olarak hayata geçirilen "Sokakta Satranç Var" projesi bu yıl 02 Eylül 2019 Pazartesi günü başlıyor.

Projeyi yeniden 81 ilin ve ilçelerinin tamamında satranç severler ile buluşturacak etkinlikler 2-8 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Satranç kültürünü tüm yurda yaymayı, tanıtmayı, sevdirmeyi ve Türkiye'nin her il ve ilçesini satranç parkları ile buluşturmayı hedefleyen 'Sokakta Satranç Var' projesi yine tüm ülkede büyük bir satranç coşkusu ile hayata geçecek. Türkiye'yi 7'den 77'ye sokaklarda, meydanlarda, sahillerde, parklarda satranç ile bir araya getirecek ve geniş kitlelerle buluşacak proje festival havasında gerçekleştirilecek.

TSF'nin önderliğinde ve tüm yurda yayılan il ve ilçe temsilciliklerinin organizasyonları ile gerçekleştirilecek projede, tüm yurttaşlar satranç oynayacaklar.

2-8 Eylül 2019 tarihleri arasında tüm yurtta hayata geçecek etkinlikler konusunda bilgi almak isteyen satranç severler, bulundukları ildeki Türkiye Satranç Federasyonu İl Temsilciliğiliği ile irtibata geçebilirler.

Sokakta Satranç Var projesi çerçevesinde çekilen fotoğraflar, projenin başladığı ilk günden itibaren TSF web sitesinde il il yayınlanacaktır.

Tüm satranç severleri, çektikleri fotoğrafları il/ilçe belirterek #sokaktasatrançvar etiketi ile facebook, twitter ve instagram hesaplarından paylaşmaya ve bu coşkuya ortak olmaya davet ediyoruz.

ssv poster

Bratislava'dan Türkiye'ye Bayram Hediyesi

kapak2 Ağustos 2019 tarihinden bu yana Slovakya'nın başkenti Bratislava'da devam eden 2019 Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası bugün oynanan son tur maçları ile son erdi. Son tura şampiyonluğunu garantileyen Yağız Kaan Erdoğmuş 1,5 puan farkı ile şampiyon olurken 8 yaş kızlar kategorisinde yarışan Ela Aslan, 12 yaş kızlar kategorisinde yarışan Ecrin Efsa Büyük ve 12 yaş genel kategoride yarışan CM Taha Özkan 5. olmayı başardılar.

8 yaş kızlar kategorisinde sporcularımız Ela Aslan ile Kayla Nil Zeybek karşılaştı. Büyük bir dostluk çerçevesinde geçen maçta kazanan taraf Ela Aslan oldu ve 6,5 puana ulaşan sporcumuz 5. olmayı başardı. 


12 yaş kızlar kategorisinde yarışan Ecrin Efsa Büyük, son turda 2 numaralı seribaşı ile karşılaştı. Açılışta rakibinde zayıf piyon bırakan sporcumuz sonrasında piyon öne geçerek güzel oyunu ile rakibini mağlup etti. Böylece 7 puana ulaşan sporcumuz 5. sırada kürsüye çıkmayı başardı. Sporcumuz ayrıca bu performansı ile +133 Elo puanını da cebine koydu. 12 yaş genel kategoride yarışan CM Taha Özkan açılışta rakibinin atını adeta hapsetti. Sonrasında avantajı iyice eline alan sporcumuz rakibini mağlup etmeyi başardı. Böylece 7 puana ulaşan sporcumuz 5. sıraya yerleşmeyi başardı.

 

Devamını oku...

Sıla Çağlar WIM Oldu

sila caglar5 Ağustos 2019 tarihinden bu yana Letonya'da düzenlenen 2019 Riga Teknik Üniversitesi Açık Satranç Turnuvası bugün oynanan son tur maçları ile sona erdi. Turnuvada sevindirici haber ise genç sporcumuz WFM Sıla Çağlar'dan geldi. Turnuvada gösterdiği başarılı performans ile 2250 Elo performansını geçen sporcumuz WIM normu almayı başardı. Böylelikle WIM unvanı için kalan son normunu da tamamlayan sporcumuz WIM unvanını almaya hak kazandı.

Devamını oku...

Burdur Gölü Uluslararası 5. Açık Satranç Turnuvası

burdur500Burdur Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu'nun birlikte düzenlediği Burdur Gölü Uluslararası 5. Açık Satranç Turnuvası 26-31 Ağustos 2019 tarihleri arasından Burdur Bahçeşehir Koleji Spor Salonunda gerçekleştirilecektir.

 

Turnuva Sayfası

18. İzmir Açık Uluslararası Satranç Turnuvası

izmir 201918. İzmir Açık Uluslararası Satranç Turnuvası 02 - 07 Eylül 2019 tarihleri arasında, İzmir Konak Hasan Sağlam Öğretmenevi'nde düzenlenecektir.

Turnuva Sayfası

6. Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası

500_ist_19Karadeniz Eğitim Kültür ve Çevre Koruma Vakfı ile Türkiye Satranç Federasyonu'nun birlikte düzenleyeceği 6. Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası,  26 Ağustos - 1 Eylül 2019 tarihleri arasında Karadeniz Eğitim Kültür ve Çevre Koruma Vakfı salonlarında gerçekleştirilecektir.

Turnuva Sayfası

Bahçesaray Satranç Turnuvası

bahcaVan Bahçesaray Satranç Turnuvası 30 Ağustos - 1 Eylül 2019 tarihleri arasında Bahçesaray Belediye Çay Bahçesinde gerçekleştirilecektir.

Turnuva Sayfası

Enez Kaymakamlığı 3. Uluslararası Açık Satranç Turnuvası

enez 00Enez Kaymakamlığı ve Türkiye Satranç Federasyonu'nun birlikte düzenlediği Enez Kaymakamlığı 3. Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 10 - 15 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Enez Sahil Kamp Tesislerinde gerçekleştirilecektir.

Turnuva Sayfası

27. Troya Açık Satranç Turnuvası Başladı

troya manetÇanakkale Belediyesi Troya Etkinlikleri kapsamında 2 kategoride 9 ülkeden 309 sporcunun katıldığı 27. Troya Uluslararası Açık Satranç Turnuvası; Türkiye Satranç Federasyonu Asbaşkanı Halil Hilmi DARI, Disiplin Kurulu Üyesi Mehmet Lütfü ÖZEL, Gençlik ve Spor İl Müdürü Aziz Sinan ALP, Spor Şube Müdürü Sedat BEKTAŞ, Gençlik Spor Şube Müdürü İsmail Hakkı ŞENER, Federasyon İl Temsilcisi Yasemin KAÇAR, Turnuva Direktörü Erkan Sadi UYSAL, Turnuva Gözlemcisi IA Fuat ERGÜR, Turnuva Başhakemi IA Melih ÇİÇEK, turnuvada görevli hakemler, organizasyon görevlileri, sporcular ve velilerin katılımıyla başladı.

Anafartalar Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen turnuva; Çanakkale Belediyesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Satranç İl Temsilciliği ve Türkiye Satranç Federasyonu destekleriyle düzenleniyor.

Turnuvanın açılışında konuşan Gençlik ve Spor İl Müdürü Aziz Sinan ALP, 27 yıldır geleneksel olarak devam eden turnuvanın 1993 yılında 36 sporcuyla başladığını, günümüzde ise ülkemizin 36 farklı şehrinden 315, 10 farklı ülkeden ise 20 sporcunun, toplamdan 335 sporcunun yarıştığı bir turnuvaya dönüştüğünü vurguladı. 2010 yılı öncesinde Çanakkale ilinde lisanslı satranç sporcu sayısı 430 iken, bugün bu rakamların 6094 sayısına ulaştığını, Çanakkale’ den milli takıma 11 sporcu verildiğini ve kendilerinin bu sayıların daha da artması, Türk sporunun hak ettiği yerlere ulaşması adına federasyonumuzla iş birliği yaparak üzerlerine ne düşüyor ise hepsini yerine getirmek için tüm kadro gayretle çalıştıklarını söyledi.

Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu Asbaşkanı Halil Hilmi DARI, açılış konuşmasında geleneksel hale gelen bu turnuva için her zaman destek vereceklerini söyledi. Ayrıca Türkiye Satranç Federasyonunun hayata geçireceği yeni projeler ile ilgili bilgiler verip, bu güzel turnuvada tüm sporculara başarı dileklerini iletti.

Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu Asbaşkanı Halil Hilmi DARI’ nın konuşmasının ardından protokol üyeleri sembolik açılış hamlesini yaparak turnuvayı başlattı.

Turnuva Sayfası

Viyana Açık Başladı

vienna21. Uluslararası Viyana Açık Satranç Turnuvası, 17-24 Ağustos 2019 tarihleri arasında Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenleniyor. 3 kategoride düzenlenen turnuvada 56 ülkeden 969 sporcu mücadele ediyor. Turnuvanın A kategorisinde ise 19 GM, 3 WGM, 42 IM, 10 WIM, 63 FM, 15 WFM, 13 CM ve 2 WCM unvanlı olmak üzere toplamda 400 sporcu yarışıyor.

Devamını oku...