Mobile menu

Rodostoşah’ta Son Tura Giriliyor

whatsapp image 2019-02-15 at 11.35.56Rodostoşah GM ve WGM Norm Turnuvaları’nda bugün sekizinci ve dokuzuncu turlar oynandı.

GM normu turnuvasında sabah turunda IM Gökerkan’ın GM Lajthajm karşısındaki galibiyetine rakip takımdan GM Pikula’nın IM Can karşısındaki kazancıyla cevap vermesi neticesinde maç berabere sonuçlandı. Akşam turunda ise rakip takımın 3-2 üstünlüğü vardı. IM Gökerkan’ın eşit bir at finalini turnuvanın en formda oyuncusu GM Bajarani’ye kaybetmesi ve yine FM Özenir’in berabere bir finalde IM normu şansları için kazancı zorlamaya çalışarak GM Lajthajm’a bir puan hediye etmesi bu sonuca yol açan en önemli etkenlerdi şüphesiz. İlk yedi turda sadece yarım puan alabilen FM Kayra Kamer ise kendisi için çok kötü geçen bir turnuvada sekizinci turda GM Bajarani ile berabere kalıp dokuzuncu turda da GM Annageldyev’i yenmeyi başararak 2 puana yükseldi ve biraz olsun moral buldu.

Devamını oku...

GM Şanal 7 Tur Sonunda Üçüncü Sırada

lienzopen19Avusturya’da düzenlenen 20. Uluslararası Lienz Açık Satranç Turnuvası dün oynanan 7. tur maçları ile devam etti. Turnuvada yarışan iki sporcumuzun karşı karşıya geldiği turda gülen taraf olan GM Şanal 5,5 puana ulaşarak 1. ile eş puanlı 3. sırada yoluna devam ediyor.

6. turda lider GM Vitaly Kunin ile mücadele eden GM Vahap Şanal, açılıştan avantajlı bir şekilde çıkıp piyon önünde kale oyunsonuna girdi. Ancak bu avantaj galibiyet için yeterli olmadı ve maç beraberlik ile sonuçlandı. FM Can Ertan ise 6. turda turnuvada başarılı bir performans sergileyen WIM Bagyashree Thipsay karşısında kazanmasını bildi. 7. turda ise sporcularımız 4. masada karşı karşıya geldiler. Oyunortasında güzel bir mat fikri oluşturan GM Şanal maçı kazanan taraf oldu ve 5,5 puan ile liderliği paylaşarak son iki tura girmeyi başardı. Turnuvanın 2017 yılı şampiyonu GM Şanal 8. turda GM Nikita Maiorov (2523), FM Ertan ise GM Noel Studer (2494) ile mücadele edecek.

8. turu bugün TSİ 20.00’de başlayacak turnuvada yarışan sporcularımıza başarılar dileriz.  

Chess-Results - Canlı Yayın

2019 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası

kadin 5002019 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası,  02-09 Mart 2019 tarihleri arasında Arzum sponsorluğunda Antalya-Aska Lara Otel'de gerçekleştirilecektir.

Şampiyona Sayfası

Paracin'de Birinci FM Dedebaş

photo-2019-02-07-16-49-344Paracin 2019 Kış Satranç Festivali 31 Ocak-6 Şubat 2019 tarihleri arasında Sırbistan’ın Paracin şehrinde düzenlendi. 10 kişilik döner sistem ile oynanan GM ve IM kategorileri ile 2300 ELO altı sporcuların yarıştığı açık kategori olmak üzere 3 kategoride düzenlenen turnuvada ülkemiz adına IM kategorisinde FM Emre Emin Dedebaş, açık kategoride ise CM Zeki Berke Çaputçuoğlu, FM Doğa Boran Şahin, Orkun Efe Alumert, Didem Nuray Yurdakul ve WCM Gülenay Aydın mücadele ettiler.

IM kategorisinde yarışan genç sporcumuz FM Emre Emin Dedebaş turnuvayı 4 galibiyet, 4 beraberlik ve 1 mağlubiyet ile tamamladı ve 6 puan ile birinci olmayı başardı. Sporcumuz ayrıca bu performans ile +16 ELO puanını da cebine koydu. Açık kategoride yarışan sporcumuz CM Zeki Berke Çaputçuoğlu ise 9 tur sonunda 7 puan toplayarak turnuvayı 3. sırada tamamladı. CM Çaputçuoğlu bu performansı ile aynı zamanda +42 ELO kazanmayı da başardı. Aynı kategoride mücadele eden Orkun Efe Alumert 6,5 puan ile +84 ELO ve WCM Gülenay Aydın ise 5 puan ile +110 ELO toplamayı başardı.

Sporcularımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Devamını oku...

Satrançta Kupa Coşkusu Tamamlandı

whatsapp image 2019-02-03 at 17.43.06Türkiye Satranç Federasyonu tarafından Antalya'da düzenlenen ve Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Şampiyonalarının ardından hayata geçen 2019 Türkiye Kupası sona erdi. 11 tur süren zorlu maraton sonunda 2019 Türkiye Kupası'nda birinci IM Cem Kaan Gökerkan, ikinci IM Ege Köksal, üçüncü ise IM Ufuk Sezen Arat üçüncü oldu.

Antalya Granada Otel’de 67 ilden 310 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen ve toplam 40 bin TL para ödülünün dağıtıldığı Türkiye Kupası, 11 tur süren zorlu mücadele sonunda derece elde eden sporcuların ödüllerine kavuşmasının ardından tamamlandı. 2019 Türkiye Kupası ödül töreni, final turu müsabakalarının ardından 3 Şubat Pazar akşamı gerçekleşti.

img 3354Törende konuşma yapan TSF Başkan Vekili Aşkın Keleş, derece elde eden sporcuları kutlayarak, tüm sporcuların 8 gün boyunca büyük bir centilmenlikle mücadele ettiğini belirtti.

Devamını oku...

Kupa'da İlk Üç: IM Gökerkan, IM Köksal, IM Arat

kupaikuc2019Antalya’da 310 sporcunun kıyasıya mücadele ettiği 2019 Türkiye Kupası bu sabah oynanan final turunun ardından sona erdi. 8 gün boyunca 11 tur süren çetin karşılaşmalar sonunda IM Cem Kaan Gökerkan birinci, IM Ege Köksal ikinci, IM Ufuk Sezen Arat ise üçüncü oldu.
 
Ödül töreni saat 17.00'de başlayacak.
 
Final sıralaması için tıklayınız.

Tekirdağ’da Son Üç Tura Giriliyor

whatsapp image 2019-02-14 at 15.46.13Rodostoşah GM ve WGM Norm Turnuvaları’nda yedinci tur da sona erdi. GM normu turnuvasında maalesef oyuncularımızdan sadece Ekin Barış Özenir GM Pikula karşısında beraberliği kurtarmayı başarınca 0,4-4,5 gibi kötü bir skorla günü kapatmak durumunda kaldık. Çok daha mücadeleci geçen WGM norm turnuvasında ise yabancı ustalardan oluşan Pembe Takım günü minimal bir üstünlükle, 3-2 önde kapattı. Esma Doğa Duran’ın WGM Dimitrijevic karşısındaki galibiyeti ve turnuvayı 5,5/6 gibi bir skorla götüren Jovana Eric karşısında Buse Naz Koçyiğit’in beraberliği takımlarımız adına günün en iyi neticeleriydi.

Devamını oku...

Lienz Açık'ta Yarış Devam Ediyor

lienzopen19Avusturya’nın Lienz kasabasında gerçekleşen 20. Uluslararası Lienz Açık Satranç Turnuvası’nda 5 tur tamamlandı. Oldukça çekişmeli maçlara sahne olan turnuvada 5 turun ardından Alman GM Vitaly Kunin (2531) 4,5 puan ile tek başına liderliğini sürdürüyor.

Turnuvanın 2. turunda şanssız bir mağlubiyet alan GM Vahap Şanal, sonrasında oynadığı 3 maçtan da galibiyet ile ayrılmasını bilerek 4 puana ulaştı. Bu sonuçlar ile 6. tura zirvenin yarım puan gerisinde giren GM Şanal 6. turda ise lider GM Vitaly Kunin karşısında beyaz taşlar ile mücadele edecek. Turnuvada yarışan diğer sporcumuz FM Can Ertan ise 3. ve 4. turda aldığı beraberliklerin ardından 5. turda maçını kazanmayı başardı ve 3,5 puana ulaştı. Böylece üst sıralara göz kırpan sporcumuz 6. turda ise turnuvanın sürpriz ismi WIM Bagyashree Thipsay (2062) ile karşı karşıya gelecek.

6. turu bugün TSİ 20.00’de başlayacak olan turnuvada yarışan sporcularımıza başarılar dileriz.

Chess-Results - Canlı Yayın

 

Rodostoşah’da Altıncı Tur Sona Erdi

whatsapp image 2019-02-13 at 10.49.09Tekirdağ’da bugün yine çift tur vardı. Turnuvanın tam ortasındaki bu çift turlu günün oyuncuları fazlasıyla yorduğunu gözlemlemek mümkündü.

gmnormGM norm turnuvasından başlarsak, sabah turunda Cem Kaan Gökerkan’ın GM Annageldyev’e karşı güzel galibiyeti ve Deniz Özen ile Işık Can’ın beraberlikleriyle 2-3 kaybeden Beyaz Takım, akşam turunda da aynı skorla mağlup oldu. Bu turda Annageldyev’e karşı kazanan isim Ekin Barış Özenir olurken genç satranççının tecrübeli rakibine hemen hemen hiç şans tanımadığını ve güzel bir parti oynadığını söyleyebiliriz. Öte yandan Cem Kaan Gökerkan yine oldukça iyi bir oyun çıkarıp zeitnotta belki de kazancı kaçırdı ve Pikula ile berabere kaldı ki kazanması halinde maçta eşitlik söz konusu olacaktı. İki tur üst üste kaybeden IM Gökerkan için akşam turunda kaçan bu fırsata rağmen oldukça iyi bir gün ve oyuncumuz en azından turnuvanın geri kalanı için moral kazanmış oldu. Ulvi Bajarani – Işık Can partisindeki oldukça keskin bir varyanttaki teorik mücadele günün en dikkat çekici oyunlarından bir olurken bu teori savaşından galip çıkan Azeri büyükusta oldu ve bu sonuçla GM Bajarani 6/6 yaparak kusursuz performansını devam ettirdi. Oyuncularımızdan en yüksek puanlı isimler ise 3/6 puanla IM Gökerkan ve IM Can olarak görünüyor.

Devamını oku...

Tekirdağ’da Dördüncü Tur Tamamlandı

whatsapp image 2019-02-12 at 16.16.07 1Süleymanpaşa Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen Rodostoşah Turnuvaları’nın dördüncü turu tamamlandı. Dördüncü turda GM norm turnuvasında takımımız 2,5-2,5 berabere kalırken WGM norm turnuvasında ise günü maalesef 1-4 yenik kapattık.

Işık Can ve Ekin Barış Özenir, oluşan eşit veya hafif kötü olarak değerlendirebilecek konumlarda oldukça dirençli oynayarak rakiplerinin hatalarından faydalanmayı başardılar ve kuvvetli rakipleri IM Stankovic ve GM Lajthajm karşısında iki güzel galibiyete imza attılar. Güzel bir Sicilya partisi oynayan GM Annageldyev, Sicilya konumlarını rakibi Kayra Kamer’den daha iyi anladığını gösterdi ve örnek bir galibiyet aldı. Turnuvanın en formda oyuncusu Azeri büyükusta Ulvi Bajarani de Cem Kaan Gökerkan’ın bir dikkatsizliğinden yararlanarak berabere olacak bir finalde rakibini yenmeyi başardı.

Devamını oku...

GM Şanal ve FM Ertan Lienz Açık'ta

lienzopen1920. Uluslararası Lienz Açık Satranç Turnuvası 09-16 Şubat 2019 tarihleri arasında Avusturya’nın Lienz kasabasında gerçekleşiyor. 19 ülkeden 87 sporcunun mücadele ettiği turnuvada 9 GM, 12 IM, 1 WGM ve 2 WIM unvanlı sporcu, ülkemizden ise GM Vahap Şanal ve FM Can Ertan mücadele ediyor.

2017 yılında bu turnuvada oldukça başarılı bir performans sergileyerek şampiyon olmayı başaran büyükustamız Vahap Şanal bu sene turnuvaya 6. seribaşı olarak başlarken, IM olma yolunda son 2 normunu almaya çalışan FM Can Ertan ise 17. sırada başlıyor. Turnuvada bugün ilk maçlar oynanırken GM Şanal turnuvaya galibiyet ile, FM Ertan ise şanssız bir beraberlik ile başladı.

2. turu yarın TSİ 11.00’de başlayacak olan turnuvada yarışan sporcularımıza başarılar diliyoruz.

Chess-Results