Mobile menu

Dünya Yaş Grupları(14-16-18 Yaş) Şampiyonası/Duyuru

wycc 2017Dünya Yaş Grupları(14-16-18 Yaş) Satranç Şampiyonası 16 - 26 Eylül 2017 tarihleri arasında Montevideo, Uruguay'da gerçekleşecektir. Dünya Yaş Grupları Satranç Şampiyonası'na Federasyonumuz adına doğrudan katılım hakkı olan sporcular, kendi olanaklarıyla katılmak isteyen sporcu, antrenör ve veliler katılım yönergesine uygun şekilde 22 Haziran 2017 Perşembe günü saat 17.00'ye kadar başvurabilirler.

Ulaşım detayları ve ulaşım ödeme tutarları kayıtlar bittikten sonra sayfamızda ilan edilecektir. Takip etmemiz gerektiğini hatırlatırız.

 

 

TSF Katılım Yönergesi (Son sayfanın çıktısı alınarak, elle doldurduktan sonra taratarak gönderilmelidir.)

Bilgi Formu (Excel üzerinde doldurarak, excel kaydederek gönderilmelidir.)

Not: Yurtdışı çıkışında sporcu için veli muvafakatnamesinin yanınızda olması gerektiğini (bir veli ile gelen sporcular dahil) hatırlatırız. Veliler noterden yurtdışına çıkışına izin verdiğine dair belge alacaklardır.

Kamuda çalışan katılımcıların yurtdışına çıkışında engel olmadığını bildirir belgeyi bağlı bulunduğu kurum, kuruluşlarından alması, ülkeden çıkış yapabilmesi için zorunludur. Yeşil pasaport ile çıkış yapacak sporcular için de aynı yazının alınması gerekmektedir.

Liselerarası’nda Şampiyon Çiğli Fen Lisesi!

dsc 1334Türkiye Satranç Federasyonu ve Başkent Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen ve liseli takımların zirve mücadelesine sahne olan "Başkent Üniversitesi 1. Liseler Arası Takım Satranç Turnuvası" 28 Mayıs 2017 tarihinde tamamlandı.

36 takım ve 213 liseli sporcunun katılımıyla Başkent Üniversitesi Bağlıca Yerleşkesi'nde gerçekleşen takım satranç turnuvasında final turu karşılaşmalarının ardından ödüller sahiplerini buldu.

Liseler arasında satrancın yaygınlaştırılması amaçlanan organizasyonda birçok lise öğrencisi Başkent Üniversitesi kampüsünde ağırlandı. Şenlik havasında geçen organizasyonda Çiğli Fen Lisesi Şampiyon olurken Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi ikinci, Gazi Anadolu Lisesi üçüncü, Betül Can Anadolu Lisesi dördüncü, Mustafa Azmi Doğan Anadolu Lisesi ise beşinci oldu.

Devamını oku...

Küçük ve Yıldız Takımlar'da Şampiyon Apaydın Satranç!

img 2308Türkiye'nin dört bir tarafından gelen küçük ve yıldız takımların şampiyonluk coşkusu nefesleri kesti. Türkiye Satranç Federasyonu tarafından Çorum'da düzenlenen "2017 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Takım Turnuvaları" Küçükler'de ve Yıldızlar'da Apaydın Satranç'ın zaferiyle sonuçlandı. Küçüklerde Şirinler A Takımı ikinci olurken, Doğa Koleji Satranç Takımı üçüncü oldu. Yıldızlar'da ise Karaman Ahi Evran ikincilik ve Ankara Demirspor üçüncülük ipini göğüsledi.

Turnuvalarda Küçükler'de 48 takım 236 sporcu, Yıldızlar'da ise 25 takım 125 sporcu olmak üzere toplam 73 takım ve 361 sporcu yarıştı.

Devamını oku...

Kahraman Olgaç Anma’da Şampiyon Cem Sabahi

adana-kahraman-olgac-anma 5Türkiye Satranç Federasyonu Onursal Başkanı Kahraman Olgaç anısına düzenlenen Kahraman Olgaç Anma Satranç Turnuvası, 22 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleşen final turu karşılaşmalarının ardından tamamlandı.

Kahraman Olgaç Satranç Merkezi'nde gerçekleştirilen ve bu yıl dokuzuncusu organize edilen Kahraman Olgaç Anma Satranç Turnuvası'nda 6 gün süren yarışın ardından; 1. Cem Sabahi (6 puan), 2. Alican Sabahi (5½ puan), 3. Yavuz Öztürk (5½ puan), 4. Can Barkın Özkale (5 puan), 5. Sezer Turuşkan (5 puan), 6. Medeni Deniz (5 puan) oldu.

Devamını oku...

Avrupa Yaş Grupları Şampiyonası / Duyuru

img 9828cAvrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası 04 - 15 Eylül 2017 tarihleri arasında Romanya, Mamaia'da gerçekleşecektir. Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası'na Federasyonumuz adına doğrudan katılım hakkı olan sporcular, kendi olanaklarıyla katılmak isteyen sporcu, antrenör ve veliler katılım yönergesine uygun şekilde 05 Haziran 2017 Pazartesi günü saat 17.00'ye kadar başvurabilirler.

Ulaşım detayları ve ulaşım ödeme tutarları kayıtlar bittikten sonra sayfamızda ilan edilecektir. Takip etmemiz gerektiğini hatırlatırız.

TSF Katılım Yönergesi (Son sayfanın çıktısı alınarak, elle doldurduktan sonra taratarak gönderilmelidir.)

Bilgi Formu (Excel üzerinde doldurarak, excel kaydederek gönderilmelidir.)

Devamını oku...

Birinci Lig, İkinci Lig ve Kulüpler Şampiyonası Final Yarışması Yönergeleri Yayınlandı

2017 yone icinTürkiye Satranç Federasyonu'nun düzenlediği Birinci Lig, İkinci Lig ve Kulüpler Şampiyonası Final Yarışması Yönergeleri yayınlandı. Birinci ve İkinci Lig Kulüplerinin son katılım tarihi 09 Haziran 2017 Cuma  Saat 17:00'dır.

Yönergeler

2017 Türkiye İş Bankası Süper Satranç Ligi Yönergesi Yayınlandı

superlig 500

2016 - 2017 Türkiye İş Bankası Süper Satranç Ligi yönergesi yayınlanmıştır.
Yönergeye ulaşmak için tıklayınız.

Küçük ve Yıldız Takımlarımız İlk Hamlelerini Yaptılar

img 19032017 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Takım Turnuvaları, 24 Mayıs 2016 tarihinde Çorum'da başladı.

Anitta Otel'de düzenlenen turnuvalarda; Küçükler'de 48 takım 236 sporcu, Yıldızlar'da ise 25 takım 125 sporcu olmak üzere toplam 73 takım ve 361 sporcu yarışıyor.

Turnuvaların açılış töreni; Çorum Vali Yardımcısı Haldun Aksalman, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Haşim Er, İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Arslan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürü Yahya Çoban, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Başkan Vekilleri Prof. Dr. Yusuf Doğruer ve Aşkın Keleş, Asbaşkan Halil Hilmi Darı, Yönetim Kurulu Üyesi Sultan Daban,  TSF Çorum İl Temsilcisi Hasan Özer Gökmen, sporcu velileri, antrenörler ve çok sayıda satranç severin katılımıyla gerçekleşti.

Devamını oku...

Liseli Gençlerin Satranç Heyecanı Başkent’te Başladı

dsc 1115Türkiye Satranç Federasyonu ve Başkent Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen "Başkent Üniversitesi 1. Liseler Arası Takım Satranç Turnuvası" 36 takım ve 213 liseli sporcunun katılımıyla Başkent Üniversitesi Bağlıca Yerleşkesi'nde başladı.

Satrancı 7'den 77'ye her yaştan kişinin yapabileceği bir spor haline getirmek istediklerini söyleyen TSF Başkanı Gülkız Tulay, "Son yıllarda satranç sporunun okullarda yaygınlaştırması için anaokullarından üniversiteye kadar çok yol kat ettik. Satranç heyecanı tüm Türkiye'de devam ediyor. Bu heyecan ve ilgiyle Avrupa'da ve dünyada çok daha büyük başarılara imza atacağımıza inanıyoruz" dedi.

Devamını oku...

Satranç Üniversitelerde de Yaygınlaşmaya Devam Ediyor

dsc 8368Hitit Üniversitesi ile Türkiye Satranç Federasyonu, satranç sporunun tanıtımı, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, öğrenci ve öğretim elemanlarına satranç eğitimi sağlanması konusunda işbirliği protokolü imzaladı.

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan ve Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay tarafından 24 Mayıs 2017 tarihinde imzaları atılan işbirliği protokulü kapsamında; Sosyal, kültürel ve sportif bir aktivite olarak satranç sporunun teşvik edilmesi için Hitit Üniversitesi bünyesinde satranç turnuvaları düzenlenmesi, üniversite bünyesinde ve TSF koordinesinde antrenörlük kursları düzenlenmesi, satranç ile ilgili çalıştay, seminer ve konferans gibi bilimsel etkinlikler düzenlenmesi, üniversite alanlarının satranç sporu ile ilgili faaliyetler için kullanılması, akademisyenlerin satranç ile ilgili bilimsel çalışmalar yapmalarının teşvik edilmesi gibi bir dizi çalışma ve faaliyet hayata geçirilecek.

Devamını oku...

Zalakaros Açık'ta Galip GM Zubov!

zalakaros-open-518 Mayıs 2017 tarihinden itibaren devam etmekte olan 36. Zalakaros Açık Satranç Turnuvası bugün oynanan 9. tur maçlarının ardından sona erdi. 9 gündür büyük bir heyecana sahne olan turnuvada şampiyonluğu 7 puan ile Ukraynalı sporcu GM Alexander Zubov elde ederken 7 puanlı bir diğer sporcu Macar sporcu GM Richard Rapport ise averaj farkı ile 2. oldu.

Turnuvanın 8. turunda şampiyon GM Alexander Zubov (2604) ile karşılaşan GM Vahap Şanal siyah taşlar ile oynamanın verdiği dezavantaj neticesinde rakibine mağlup olmaktan kaçamadı. Sporcumuz son turda ise Macar IM Mate Bagi (2455) ile karşı karşıya geldi. Rakibin oyun boyunca oynadığı sağlam oyun sonucunda maç eşit bir oyunsonuna gitti. Sporcumuz rakibini hataya zorlamaya çalışsa da maç beraberlik ile sonuçlandı. Bu sonuçlar ile birlikte GM Şanal turnuvayı 5,5 puan ve +0,4 ELO değişimi ile tamamladı.

Turnuvada yarışan bir diğer sporcumuz FM Deniz Arman ise 7. turda yaptığı bir anlık hata ile maçını kaybetti. 8. turda ise oyunsonuna alet geri giren FM Arman genç rakibini hataya zorlayarak maçtan beraberlik almayı başardı. Son turda ise beyaz taşlar ile oynayan sporcumuz oyunu çok uzatmadan erken bir beraberlik ile sonuçlandırdı ve turnuvayı 3,5 puan ile tamamladı.

Devamını oku...