Mobile menu

10. Tur: Ekaterina Atalık 7 Puanla 4-13. Sıraları Paylaşıyor!

img 82052019 Avrupa Kadınlar Bireysel Satranç Şampiyonası’nda artık sona yaklaşılıyor ve oyuncular Dünya Kupası kontenjanı, unvan, derece gibi hesaplar yapmaya geçen turdan itibaren başladı. İlk 14’te yer almak için oyuncumuz IM Ekaterina Atalık’ın şansı oldukça fazla görünüyor. Bugün Ushenina ile bir tarafın zaman sıkışmasının diğer tarafın hafif kötü konumunu “karşıladığı” bir durumda beraberlikte anlaşan Ekaterina Atalık böylece şansını son tura taşımayı başardı. Averaj itibariyle altıncı sırada olan IM Atalık’a Dünya Kupası kontenjanı için büyük ihtimalle yarın Paehtz karşısında siyah taşlarla yarım puan alması yetecek!

Diğer yüksek puanlı oyuncularımıza gelince 5,5 puanlı Sıla Çağlar ve 5 puanlı Betül Cemre Yıldız Kadıoğlu maalesef kuvvetli rakiplerine mağlup oldular. Buse Naz Koçyiğit’in WFM Represa Perez ve WFM Hereklioğlu’nun WIM Exler karşısındaki galibiyetleri günün bizim adımıza en iyi neticeleriydi.

Devamını oku...

2019 Dünya Okullar Satranç Şampiyonası’nda Dördüncü Gün

img 7823Antalya’da düzenlenen 2019 Dünya Okullar Satranç Şampiyonası’nda bugün dördüncü tur oynandı.

Dördüncü tur sonunda ilk üç sırada oyuncularımızın olduğu açık kategorilere göz atarsak 7 yaşta Mehmet Kılıç ve Yusuf Rüzgar Bayramıçlılar 3 puanla 3-5. sıraları paylaşıyor. 11 yaşta Ediz Gürel ve Arda Çamlar 3,5 puanla 2-6. sıraları paylaşan isimler arasındalar. 13 yaşta bugün birbirleriyle oynayan ve berabere kalan Efe Metehan Yavuz ve Efe Hakan Öztürk 3,5 puanla Belaruslu Silich ile birlikte zirvede yer alıyorlar. 15 yaşta tam puanlı GM Sindarov’a bugün kaybeden Atakan Mert Biçer ve Ekin Barış Özenir 3 puanla 2-6. sıraları paylaşıyorlar. Son olarak 17 yaşta bugün vatandaşı IM Vokhidov’u yenen IM Yakubboev tam puandayken FM Kağan Aydınçelebi de bugün Azeri FM İbrahimlİ’yi yenerek puanını 3’e yükseltti ve daha önce kaybettiği Vokhidov’a yetişmiş oldu.

Devamını oku...

FIDE IO Semineri Antalya’da Gerçekleşti

whatsapp image 2019-04-21 at 13.50.01 1FIDE Uluslararası Organizatör Semineri 19-21 Nisan 2019 tarihlerinde Antalya Aska Lara Otel’de gerçekleşti.

Eğitmenliğini FIDE Etkinlik Komisyon Başkanı IO Özgür Solakoğlu’nun yaptığı ve İngilizce olarak gerçekleşen seminer 18 kursiyerin katılımıyla bugün tamamlandı.

Seminerde; Etkinlik Komisyonu Yönergesi ( Üyeler, Görev, Etkinlik Yönergeleri ve Teklif Prosedürü), Etkinlik Yönetimi, FIDE Kurumsal Kimliği ve Sponsorluk Kuralları ve ELO, Unvanlar ve Turnuva Kuralları başlıklarında eğitim verildi.

Devamını oku...

Longtou Kupası'nda 5 Tur Geride Kaldı

me19Çin’in Qinhuangdao şehrinde düzenlenen 2. Longtou Kupası 5. tur maçları ile devam etti. Bu maçlar ile turnuvada ilk yarı sona ererken liderliği 4 puana sahip 4 sporcu paylaşıyor, GM Mustafa Yılmaz ile GM Emre Can ise 3,5 puan ile zirve yarışını sürdürüyorlar.

Devamını oku...

Grenke Açık'ta 5. Tur

grenke192Almanya’da düzenlenen 4. Grenke Açık Satranç Turnuvası’na bugün oynanan 5. tur maçları ile devam edildi. Turnuvada 5 turun sonunda tam puana sahip GM Aleksandar Indij tek başına liderlik koltuğunda oturuyor. Kafilemizde ise 4 puana sahip FM Can Ertan ve FM Çağatay Burcu üst sıralarda yollarına devam ediyorlar.

Turnuvaya beraberlik ile başlayan FM Can Ertan, sonrasında 3 maçlık galibiyet serisi elde ederek durumunu toparladı. 5. turda ise GM Arturs Neiksans (2559) ile karşılaşan FM Ertan oyunsonuna kalite önde girse de avantajı kazanca yetmedi ve maçtan beraberlik ile ayrılarak 4 puana ulaştı. Turnuvada bir diğer başarılı performans gösteren sporcumuz FM Çağatay Burcu ise 5. turda GM Vitaly Kunin (2520) karşısında oynadığı güzel oyun ile rakibini mağlup etmeyi başardı ve 4 puana ulaştı. Genç sporcumuz Halil Özgün Kerem ise IM Charles Monroy (2433) ve IM Benedict Krause (2435) ile berabere kaldı, 4. turda ise IM Martin Percivaldi (2388) karşısında kazanmayı başardı ve turnuvaya çok başarılı bir başlangıç yapmış oldu.

Devamını oku...

Dünya Okullar'da Üçüncü Gün

img 7396Antalya’da düzenlenen 2019 Dünya Okullar Satranç Şampiyonası’nda bugün üçüncü tur heyecanı vardı. Genç satranççılar yine büyük mücadele örneği verdiler ve oyunlar reyting farklarından bağımsız olarak oldukça çekişmeli geçti

İlk üç tur sonunda açık kategorilere sırayla bir göz atalım. 7 yaş kategorisinde beş oyuncumuz 2 puanda yer alıyor. 9 yaş kategorisinde Uygar Duruçay 3 puanla liderliği paylaşırken Göktan Can Kara 2,5 puanda. 11 yaşta en iyi oyuncularımız Ediz Gürel ve Arda Çamlar. Her ikisi de 2,5 puanla 5. sırayı paylaşıyor. 13 yaş kategorisinde ise şimdilik büyük bir üstünlüğümüz söz konusu zira tam puanlı tek oyuncular Efe Hakan Öztürk ve Efe Metehan Yavuz. 15 yaşta Atakan Mert Biçer Özbek GM Javokhir Sindarov ile birlikte tam puanla liderliği paylaşıyor. Dördüncü turda geleceğin yıldızlarından Sindarov ile oynayacağı oyun onun için güzel bir deneyim olacak. 17 yaşta ise Özbek IM Yakubboev ve IM Vokhidov tam puandaki tek oyuncular ve en iyi oyuncularımız 2 puanla üçüncü sırayı paylaşıyorlar.

Devamını oku...

Ekaterina Atalık 6,5 Puanla Üçüncülüğü Paylaşıyor

img 76582019 Avrupa Kadınlar Bireysel Satranç Şampiyonası’nda bugün dokuzuncu tur günüydü. Dün aldığı beraberlikle 9 turluk IM normunu garantileyen Sıla Çağlar bugün Monika Socko’ya kaybederek 5,5 puanda kaldı ancak iyi haber bu turda IM Atalık’tan geldi! Sıla gibi 5,5 puanla tura giren Ekaterina Atalık Bulgar Salimova’yı Giuco Pianissimo’da siyah taşlarla oldukça metodik bir oyun sonrası yenmeyi başardı ve puanını 6,5’a çıkarttı! Bu da oyuncumuzun 10. tura üçüncülüğü paylaşarak girmesi anlamına geliyor. Tebrikler! IM Atalık bu tur beyaz taşlarla Ushenina karşısında kritik bir oyun oynayacak. WFM Çağlar’ın rakibi ise IM Mkrtchian.

Günün diğer iyi haberi de WGM Betül Cemre Yıldız Kadıoğlu’dan geldi! GM Nino Batsiashvili karşısında oyunu baştan sona üstün götüren oyuncumuz son bir küçük maceranın ardından galibiyete uzanmasını bildi:

Devamını oku...

Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası Slovakya'da

eycc19Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası 01-11 Ağustos 2019 tarihlerinde Slovakya, Bratislava'da düzenlenecektir. Şampiyonaya ülkemiz adına katılmak isteyen sporcular, veliler ve antrenörler aşağıdaki yönergeye uygun şekilde başvuracaklardır.

Katılım Yönergesi & Başvuru Formu

Katılım yönergesinin son sayfasında yer alan form çıktı alınarak elle doldurulduktan sonra gönderilmelidir!!

Son başvuru tarihi 10 Mayıs 2019 Cuma günüdür. 

Uçak biletlerinin erken alınabilmesi ve vize davet mektubunun zamanında istenebilmesi için kayıtta son günün beklenmemesini önemle hatırlatırız.  Başvuru yapılmadan önce katılım yönergesinin dikkatlice okunmasını önemle rica ederiz.

2019 Dünya Okullar Satranç Şampiyonası’nda İkinci Gün

img 70862019 Dünya Okullar Satranç Şampiyonası’nda bugün ikinci tur oynandı. 125 oyuncuyla katıldığımız ilk turda oyuncularımız toplam 65 puan almıştı. İkinci turda ise rakiplerin zorlaşması neticesinde bu 55 puana düştü. Tabii birçok kategoride oyuncularımızın birbirleriyle eşleştiğini dolayısıyla toplam puanın yüzdesinin yüzde 50’nin biraz aşağısı veya yukarısında bir bantta seyredeceğini de göz ardı etmemek gerek.

İki tur sonunda tam puanlı oyuncularımıza açık kategorilerden başlayarak kısaca bir göz atarsak; 7 yaşta Yusuf Rüzgar Bayramıçlılar ve Can Şimşek, 9 yaşta Uygar Duruçay, Ateş Atabey Ayhan, Göktan Can Kara ve Abdurrahman Ergün, 13 yaşta Zeki Berke Çaputçuoğlu, Efe Hakan Öztürk, Efe Metehan Yavuz, Murat Kayrak ve Yankı Taşpınar, 15 yaşta Atakan Mert Biçer, 17 yaşta Emir Gülbeyaz, kızlarda ise 7 yaş kızlarda Alara Uygun, 9 yaş kızlarda Kayla Nil Zeybek, 11 yaş kızlarda Elif Zeren Yıldız, Zeynep Rüya Kaval, İrem Duru Bulmuş, 13 yaş kızlarda Elif Keskin ve 15 yaş kızlarda Gülce Nehir Kara şampiyonayı tam puanla sürdüren oyuncularımız.

Şampiyonanın üçüncü turu 20 Nisan Cumartesi günü 15.00’te başlayacak. Bütün oyuncularımıza başarılar dileriz.

Devamını oku...

Sporcularımız Grenke Açık'ta

grenke20194. Grenke Açık Satranç Turnuvası, 18-22 Nisan 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Karlsruhe şehrinde düzenleniyor. Dünya çapında yapılan en büyük açık turnuvalardan biri olan turnuvaya 49 ülkeden 904 sporcu katılıyor. GM Etienne Bacrot, GM Gata Kamsky, GM Anton Korobov, GM Alireza Firouzja ve GM Yuriy Kuzubov gibi elit büyükustalarla birlikte toplamda 56 büyükustanın mücadele ettiği turnuvada ülkemiz adına ise GM Vahap Şanal, IM Cem Kaan Gökerkan, FM Can Ertan, FM Çağatay Burcu, FM Emre Emin Dedebaş, FM Ahmet Olçum, CM Atilla Köksal Yüksel, Ali Polatel, Halil Özgün Kerem, Özgün Şahin, Arno Garabetyan, CM Kürşat Buğra Gökçek, CM Uğur Doğa Yazıcı, Bilal Demir, Ufuk Alp Adıgüzel ve Önder Altunbay mücadele ediyor.

Turnuva dün oynanan ilk tur maçları ile başlarken sporcularımız GM Vahap Şanal, IM Cem Kaan Gökerkan, FM Çağatay Burcu, FM Emre Emin Dedebaş, FM Ahmet Olçum, CM Atilla Köksal Yüksel, Ali Polatel, Halil Özgün Kerem, Özgün Şahin ve Önder Altunbay turnuvaya galibiyet ile başlarken FM Can Ertan ve CM Kürşat Buğra Gökçek ise ilk turdan beraberlik ile ayrıldılar.

2. turu bugün saat 10.00’da başlayacak turnuvada yarışan sporcularımıza başarılar dileriz.

Chess-Results - Chess24

 

Sıla Çağlar 9 Turluk IM Normunu Garantiledi!

img 62112019 Avrupa Kadınlar Bireysel Satranç Şampiyonası’nda bugün sekizinci tur oynandı. Tura 5 puan ve 2530 ELO performansıyla giren Sıla Çağlar’a sekizinci ve dokuzuncu turlardan yarım puan alması bile norm için büyük olasılıkla yetecekti ve oyuncumuz bugün Anastasia Bodnaruk karşısında kötü konuma düşmesine karşın her zamanki gibi büyük bir direnç gösterince Rus oyuncu oyunu en fazla teorik berabere bir kale ve file karşı kale oyunsonuna taşıyabildi. Bu oyunsonunu da berabere yapmayı başaran WFM Çağlar böylece 5,5 puana ulaştı ve dokuzuncu turda reyting averajını düşürmeyen hatta artıran bir oyuncu, Monika Socko, ile eşleştiği için de önümüzdeki tur kaybetse bile dokuz turluk IM normunu alacak!

Devamını oku...