Mobile menu

Dünya Yaş Grupları Yunanistan'da

img 3987

2018 Dünya U14-U16-U18 Yaş Grupları Satranç Şampiyonası 20-30 Ekim 2018 tarihleri arasında Yunanistan’ın Halkidiki şehrinde gerçekleşiyor. 79 ülkeden toplam 635 sporcunun yarıştığı turnuvada ülkemizden ise 14 yaş genel kategoride FM Enes Tanrıverdi ve FM Ekin Barış Özenir, kızlar kategorisinde WFM Sıla Çağlar; 16 yaş genel kategoride FM Kayra Kamer, kızlar kategorisinde Ezgi Akti; 18 yaş genel kategoride FM Tuna Özateş ve kızlar kategorisinde ise Didem Nuray Yurdakul mücadele ediyorlar. 8 GM, 2 WGM, 29 IM ve 17 WIM olmak üzere toplam 242 unvanlı sporcunun yarıştığı şampiyonada 3 tur sona erdi.

14 yaş genel kategoride yarışan sporcumuz FM Ekin Barış Özenir ilk üç maçından da galibiyet ile ayrılarak turnuvaya çok başarılı bir başlangıç yaptı. 2 sene önce Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalyanın sahibi olan sporcumuz 4. turda ise 1. masada Rus rakibi FM Stefan Pogosyan (2373) karşısında beyaz taşlar ile mücadele edecek. Aynı şampiyonada altın madalyanın sahibi olan WFM Sıla Çağlar ise 3. seribaşı olarak başladığı 14 yaş kızlar kategorisinde ilk maçından şanssız bir beraberlik ile ayrılsa da sonrasında oynadığı 2 maçı da kazanmasını bildi ve 4. tura 2,5 puan ile girmeyi başardı.

16 yaş genel kategoride FM unvanı ile ilk turnuvasını oynayan FM Kayra Kamer ilk turda aldığı galibiyet sonrasında kuvvetli rakipleri IM Lian Vrolijk (2437) ve IM Felix Blohberger (2433) karşısında beraberlik ile ayrılarak 4. tura 2 puan ile giriyor. Sporcumuz 4. turda ise bir başka kuvvetli sporcu IM Dominik Horvath (2447) ile mücadele edecek. Turnuvada yarışan diğer sporcularımız FM Enes Tanrıverdi 2 puan, FM Tuna Özateş 1,5 puan, Didem Nuray Yurdakul 1 puan ve Ezgi Akti ise 0,5 puan 4. tura giriyorlar.

4. turu bugün TSİ 15.30’da başlayacak olan şampiyonada yarışan sporcularımıza başarılar diliyoruz. 

Chess-Results - Canlı Yayın

img 3987

Red Bull Chess Masters’ta Şampiyon Akdeniz Bölgesi!

img 9291Türkiye Satranç Federasyonu ve Red Bull’un ortaklaşa düzenlediği Red Bull Chess Masters’ın finali, tarihi atmosferiyle dikkat çeken Sirkeci Garı’nda gerçekleştirildi. Türkiye’nin 7 farklı bölgesinden sporcuların kozlarını paylaştığı turnuvada hem zamanı hem de rakiplerini mat eden Akdeniz Bölgesi şampiyon oldu.

Farklı formatıyla dikkat çeken satranç turnuvası Red Bull Chess Masters’ta final, 20 Ekim Cumartesi günü İstanbul’da bulunan Sirkeci Garı’nda düzenlendi.

Türkiye’nin 7 farklı bölgesinden 32 satranç sporcusunun oluşturduğu 8 takımın kozlarını paylaştığı finalde hem zamanı hem de rakiplerini mat eden Akdeniz Bölgesi şampiyon oldu.

Çeyrek final, yarı final, final ile klasman maçlarının oynandığı turnuva sonunda; 2. Marmara Bölgesi-1 3. İç Anadolu Bölgesi 4. Ege Bölgesi 5. Doğu Anadolu Bölgesi 6.Karadeniz Bölgesi 7. Marmara Bölgesi-2 8. ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu.

Devamını oku...

2018 Türkiye Satranç Şampiyonası

tr2018 5002018 Türkiye Satranç Şampiyonası, Güriş Holding ve Türkiye Satranç Federasyonu işbirliği ile 26 Ekim-6 Kasım 2018 tarihleri arasında Mirage Park Resort Hotel'de gerçekleştirilecektir.

Şampiyona Sayfası

 

 

 

 

 

2019 Türkiye Küçükler Şampiyonası Yönergesi

tyg gorsel2019 Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası yönergesi yayınlanmıştır. Şampiyonaya ilişkin detaylar daha sonra sayfamızdan ilan edilecektir.

2019 Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası Yönergesi

 

 

2019 Türkiye Yıldızlar Şampiyonası Yönergesi

yildizlar2019 Türkiye Yıldızlar Satranç Şampiyonası yönergesi yayınlanmıştır. Şampiyonaya ilişkin detaylar daha sonra sayfamızdan ilan edilecektir.

2019 Türkiye Yıldızlar Satranç Şampiyonası Yönergesi

 

2018 – 2019 Etkinlik Dönemi Faaliyetlerine İlişkin Duyuru

duyuru  Türkiye Satranç Federasyonu 2018-2019 Etkinlik Dönemi faaliyetleri takvim ve uygulamalarında değişiklik yapılmıştır. Değişiklik yapılan faaliyetlere ilişkin bilgiler aşağıda belirtilmiştir.

Satranç ailemizin bilgilerine sunar, yeni dönemin hayırlı olmasını ve başarıyla hayata geçmesini dileriz.

***

>> 2019 Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası yarışma takvimi bir gün uzatılarak 7 güne çıkarılmıştır. Şampiyona, katılımcı sporcu sayısına göre 9 / 11 Tur üzerinden oynanacaktır.

>> 2019 Türkiye Yıldızlar Satranç Şampiyonası yarışma takvimi bir gün uzatılarak 7 güne çıkarılmıştır. Şampiyona, katılımcı sporcu sayısına göre 9 / 11 Tur üzerinden oynanacaktır.

>> 2019 Türkiye Emektarlar Satranç Şampiyonası yarışma takvimi bir gün uzatılarak 7 güne çıkarılmıştır.

>> 2019 Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası yarışma takvimi bir gün uzatılarak 7 güne çıkarılmıştır. 

>> 2019 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Satranç Şampiyonası 4 kategoride gerçekleştirilecektir. Genel U12 (07-12 yaş) kategorisi ve U18 (07-18 yaş) kategorisi dört masa; Kadınlar U12 (07-12 yaş) kategorisi ve U18 (07-18 yaş) kategorisi ise iki masa üzerinden oynanacaktır.

 

Red Bull Chess Masters'ta Büyük Final 20 Ekim'de!

redbull.2018.0034 chess masters 3000x2000px eli 011TSF ve Red Bull işbirliği ile düzenlenen ve 7 bölgede gerçekleşen elemeleri tamamlanan Red Bull Chess Masters Turnuvalar serisinde büyük final 20 Ekim’de Sirkeci Garı’nda gerçekleşecek. Hızlı tempoda oynanacak büyük finalde 7 bölgeden oluşan 7 takım ve en çok katılımın olduğu Marmara Bölgesinden wild card ile davet edilen 8'inci takım ve 8’i kadın 32 sporcu şampiyon olmak için mücadele edecek.

Büyük final heyecanında maçlar IM Can Arduman’ın analiz ve yorumları ile canlı olarak yayınlanacak.

Final Yarışması detayları ve yönergesi için turnuva sayfasına tıklayınız.

Ülkemizin 7 bölgesinden katılarak büyük finalde yarışmaya hak kazanan tüm sporculara başarılar diliyoruz. 

 

Red Bull Chess Masters’da Büyük Final Başladı

img 9106Türkiye Satranç Federasyonu ve Red Bull’un ortaklaşa düzenlediği Red Bull Chess Masters’ın finali, tarihi atmosferiyle dikkat çeken Sirkeci Garı’nda gerçekleşen teknik toplantı ve açılışın ardından başladı.

Türkiye’nin 7 farklı bölgesinden 32 satranç sporcusunun oluşturduğu 8 takımın kozlarını paylaştığı ve farklı formatıyla dikkat çeken turnuvada sporcular; çeyrek final, yarı final, final ile klasman maçları oynayacaklar.

TSF Başkanı Gülkız Tulay, Yönetim Kurulu Üyesi ve Turnuva Direktörü Özgür Solakoğlu ve İstanbul İl Temsilcisi Rıza Öney'in de katıldığı turnuvanın saat 18.00’de gerçekleşecek ödül töreninde, hem kendi bölgesinde hem de finalde dereceye giren sporculara Red Bull tarafından çeşitli ödüller verilecek.  

IM Can Arduman’ın yorum ve analizleri ile nabzını tuttuğu turnuva canlı yayınını takip etmek için tıklayınız.

Devamını oku...

Hayri Özbilen Anma'da Şampiyon FM Ahmet Olçum

DSCN9159Hayri Özbilen 5. Anma Satranç Turnuvası,  17 Ekim 2018 Çarşamba günü gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi.

Turnuva sonunda 7 maçta 7 galibiyet ile FM Ahmet Olçum şampiyon olurken, 2. FM Anar Aliakbarov, 3. Ali Bülent Özveren, 4. Mehmet Ali Kuseyri, 5. Yağız Çınar Akın, 6. Melih Kaan Can oldu. Turnuvada dereceye giren sporculara ödül töreninde kupa-madalya ve toplamda 2.500 TL ödülün yanı sıra Kartal Belediyesi tarafından ilk 3 sporcu Tam-Yarım-Çeyrek Cumhuriyet altını ile ödüllendirildi. 

Kartal Belediyesi ev sahipliğinde hayata geçen turnuvanın ödül töreni Özbilen Ailesi, İl Temsilcisi Rıza Öney, Kartal Belediyesi Spor Müdürü Yaşar Bıçak, Kartal İlçe Temsilcisi ve turnuva direktörü Besim Baş ve sporcuların katılımıyla gerçekleşti. Kapanış konuşmalarında Kartal Belediyesi Spor Müdürü Yaşar Bıçak turnuvaya ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirterek, dereceye giren sporcuları tebrik etti. Hayri Özbilen`in oğlu Önder Özbilen ise babasının satrancı çok sevdiğini belirterek bu anlamlı turnuvaya katılan tüm sporculara teşekkür etti.

Devamını oku...

Red Bull Chess Masters’ta Akdeniz Elemeleri Tamamlandı

ab redbullTürkiye'nin 7 bölgesindeki satranç sporcularını dünyada ilk kez düzenlenen bir formatta buluşturan ve benzersiz yıldırım satranç formatıyla bir ilke sahne olan Red Bull Chess Masters turnuvalar serisinde bölge elemeleri, 17 Ekim Perşembe günü gerçekleşen Akdeniz Bölgesi karşılaşmaları ile sona erdi.

Akdeniz Bölgesi elemelerinden galip çıkan Serkan Yeke, Dinçer Taşdöğen, Cem Kaan Gökerkan ve Hayrun Nisa Şahin büyük finalde Akdeniz Bölgesini temsil etmeye hak kazandı.

 

 

 

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi 3 yaşında!

img 9057Dünyanın en büyük satranç koleksiyonunu içinde barındıran Guiness rekorlu Gökyay Vakfı Satranç Müzesi 3 yaşında! Müzenin kuruluş yıl dönümü, 13 Ekim Cumartesi günü düzenlenen bir törenle kutladı. Törende, satranç sporunun Türkiye’de ve uluslararası düzeydeki başarıları ve satranç sporunun ülke çapında yaygınlaştırılması için yaptığı çalışmalarından dolayı TSF Başkanı Gülkız Tulay’a da üstün başarı ödülü takdim edildi.

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nin 3'üncü kuruluş yıl dönümü, Gökyay Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Müzenin kurucusu Akın Gökyay ve eşi Birten Gökyay ev sahipliğinde, 13 Ekim Cumartesi günü Satranç Müzesi’nde kutlandı.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, TSF Başkanı Gülkız Tulay, Başkan Vekili Aşkın Keleş, Genel Sekreter M. Sedat Fırat, Ankara İl Temsilcisi Engin Güleç ve çok sayıda seçkin davetlinin katıldığı törende, Ankaralı milli sporcular Çisel Anaçoğlu, Ege Karaahmetoğlu, Hümeyra Kargacı, Zeki Berke Çaputçuoğlu ve Uğur Doğa Yazıcı da katılarak bahçe satrancında gösteri maçı yaptılar.

Devamını oku...