Mobile menu

Devleri Buluşturan Süper Lig Ankara'da Başladı

img 2886Türkiye Satranç Federasyonu tarafından gerçekleştirilen, 13 takım, 14 ülkeden 90’ı unvanlı 216 sporcunun mücadele edeceği Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi, 25 Temmuz Çarşamba günü Ankara Crowne Plaza Otel'de başladı.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü (BJK), Türk Hava Yolları (THY) Spor Kulübü, Hatay Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü, Genç Akademisyenler Eğitim Kültür ve Araştırma Kulübü, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Gençlik Ve Spor Kulübü Derneği, Deniz Su Aquamatch Satranç Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Gökçeada Spor Kulübü, Karaman Belediye Spor Kulübü, Taş Duvar Spor Kulübü Derneği, Tarsus Zeka Satranç Kulübü, Rota Koleji Spor Kulübü Derneği, Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü ve Darüşşafaka Spor Kulübü’nün mücadele ettiği Süper Lig’in açılışına TSF Başkanı Gülkız Tulay’ın ev sahipliğinde Türkiye İş Bankası Kurumsal İletişim Direktörü ve Genel Sekreter Suat Sözen, TSF Başkan Vekilleri Prof. Dr. Yusuf Doğruer ve Aşkın Keleş, Yönetim Kurulu Üyeri Ahmet Haznedaroğlu, WIM Nilüfer Çınar Çorlulu, Özgür Solakoğlu, Sultan Daban, Türkiye İş Bankası Kurumsal İletişim Birim Müdür Yardımcısı Simge Köktürk ve TSF Ankara İl Temsilcisi Engin Güleç katıldı.

img 2813Türkiye’nin dünyada ve Avrupa’da son yıllarda gösterdiği başarılar, tarihi zaferler, projeler, organizasyon kalitesi ile artık ‘Satranç Ülkesi’ olarak tanındığını hatırlatan TSF Başkanı Gülkız Tulay Süper Lig açılış konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“TSF olarak son beş yılda Türk satrancına büyük yatırımlar yaptık. Yatırımlarımızın karşılığını çocuklarımız ve gençlerimiz Avrupa’da ve dünyanın her köşesinde madalyalarla, kupalarla, Türk bayrağımızı göndere çekip, İstiklal Marşımızı okutarak veriyor. Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası’nın desteği ile devlet okullarında açtığımız 21 bini aşkın satranç sınıfları, suça sürüklenmiş dezavantajlı çocuklarımız için ‘Yeni Hayata Bir Hamle’, görme engelli öğrencilerimiz için başlattığımız ‘Gören Eller’ projesi gibi toplumun her kesimine ulaşan projeler gerçekleştiriyoruz. Milyonları aşan satranç ailesi olarak sponsorlarımızın desteği ile çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceği için verdiğimiz mücadele Türk satrancını zirveye taşıyor, Türkiye sporda daha da güçleniyor.

Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi, Türk sporcularla beraber dünyaca ünlü sporcuların mücadele ettiği, satranç dünyasının çok yakında takip ettiği en güçlü satranç ligi. Süper Lig’in kalitesini her geçen yıl daha da yükselterek hem Türk satrancının ve sporcularımızın dünyada tanınmasına hem de Türkiye’nin tanıtımına büyük katkılar sağlıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanından gelerek Süper Lig’de mücadele edecek takımlarımıza ve sporcularımıza iki hafta boyunca sürecek dev turnuvada başarılar dilerim.”

GM Dmitry Jakovenko, GM Ivan Cheparinov, GM Rauf Mamedov, GM Ernesto Inarkiev gibi dünyaca ünlü sporcu ve Türk satrancının çok sayıda usta isminin 13 tur boyunca hamle yapacağı Satranç Süper Ligi, sembolik açılış hamlelerinin ardından başladı. 

İki hafta boyunca tüm dünyadaki satranç severlerin “Chess24” ve “Chessbase” sayfalarından takip edeceği dev turnuva, uzman yorumcu IM Can Arduman’ın sunuculuğunda, analizler, ödüllü sorular ve konukların katılımıyla canlı olarak yayınlanacak.

Süper Lig karşılaşmalarına yönelik soru ve yorumlarınızı TSF Facebook sayfasından ilgili gönderinin altına, Twitter'da (@turkishchess) ise #supersatranc18 etiketini kullanarak bize yazabilirsiniz.

2018 Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi'nde yarışan takım ve sporcularımıza başarılar diliyoruz. 

 

2018 Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi Canlı Yayını

 

img 2824

img 2886

img 2836

img 2852

img 2856

img 2857

img 28888

img 2862

img 2864

img 2879

img 7585