Merkez Hakem Kurulu

Yönetim Kurulu

Gülkız Tulay

g.tulay1962'de Sivas'ta doğan Gülkız Tulay, üniversite eğitimini işletme ve ekonomi üzerine Çukurova Üniversitesi'nde tamamladı. Profesyonel yöneticilik hayatına, 1984 yılında aile şirketi olan KURT Grup'ta başladı.
 
Aktif iş hayatına devam ederken, 1998 yılında oğlunun satranca başlamasıyla, Türkiye'nin ilk satranç eğitim kulüplerinden olan Tarsus Zeka Satranç Kulübünü, ardından da Mersin Zeka Satranç Kulübünü kurdu.
 

Tarsus Zeka Satranç Kulübü, 2002 yılından bu yana Türkiye Satranç Federasyonu en üst liginde mücadelesine başarıyla devam etmektedir.

Satranç ile iç içe geçmiş yaşamına 2004-2008 dönemi Türkiye Satranç Federasyonu yönetim kurulu üyeliğini ekleyen Gülkız Tulay, 2008-2012 döneminde de alt yapı ve Milli takımlardan sorumlu asbaşkan olarak yönetim kurulu üyeliğini sürdürmüştür. 5 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul neticesinde ise oy çokluğu ile Türkiye Satranç Federasyonu Başkanlığına seçilen Tulay, aynı zamanda TSF'nin ilk kadın Başkanı olmuştur. Gülkız Tulay, 7 Kasım 2016 tarihinde gerçekleşen Olağan Genel Kurulu neticesinde ikinci kez TSF Başkanı seçilmiştir.

Uzun yıllardır sivil toplum kuruluşlarında ve sosyal sorumluluk projelerinde aktif olarak rol almıştır. Yaptığı çalışmalarla birçok ödül alan Tulay, 2016 yılında Uluslararası Lions Kulüpleri'nin en prestijli ödülü olan "Melvin Jones Fellow Dostluk Ödülü"ne layık görülmüş, ayrıca hayatı ve yaptığı başarılı çalışmalarıyla, iş dünyasının gelişimine katkıda bulunan ve yaptıklarıyla fark yaratan 100 seçkin kadının yer aldığı "Fark Yaratan Kadınlar" kitabında yer almıştır.

Gülkız Tulay, Mahir Tulay ile evli ve iki çocuk sahibidir. Türkiye Yaş Grupları şampiyonlukları bulunan oğlu Berkay ve kızı Seray, Türk Milli takımında yer alarak ülkemizi başarıyla temsil etmişlerdir.

Mehmet Emin Kaplan

Mehmet Emin Kaplan1969 Yılında Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinde doğan KAPLAN evli ve iki çocuk babasıdır. İlköğretim ve Liseyi Osmaniye ilinde okuduktan sonra. 1988 yılında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümüne giren KAPLAN 1992 yılından mezun oldu. 1993 yılından itibaren öğretmen olarak Milli Eğitim Bakanlığında çalışmaya başladı. 

Meslek yaşamı içerisinde birçok hizmet içi eğitim programına katıldı. İçerisinde “Toplam Kalite Formatörlüğü” “ Neuro-Linguistic Programming” ”Web Tasarımı” vb olan yaklaşık 1000 saatlik kişisel gelişim kurslarına katıldı. Halen Mersin Tevfik Sırrı Gür Anadolu Lisesinde Uzman Psikolojik Danışman olarak çalışmaktadır. 

Satranç ile 1988 yılında üniversitede tanışan Kaplan 2003 yılında Aday Hakem, 2005 yılında İl hakemi ve 2007 yılında Ulusal Hakem olmuştur. Türkiye’de yapılan en üst düzey Satranç Turnuvalarında başarıyla görev yapmıştır. Halen Mersin İlinde Ulusal Hakem, İl Hakem Kurulu Başkanı ve İl Düzenleme Kurulunda görev almaktadır. Hakem, Antrenör ve sporcu olarak satranca hizmet eden bir satranç gönüllüsüdür.

Fatih Remzi Ekinci

Fatih Remzi Ekinci1966 DİYARBAKIR DOĞUMLUDUR.
1994 - 1996 EKİNCİLER İNŞAAT VE LTD.ŞTİ.DİYARBAKIR TOPLU KONUT İNŞAATINDA HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRÜ
1998 - 2004 LİMAK SİİRT KURTALAN ÇİMENTO FABRİKASINDA PAZARLAMA VE İHRACAT MÜDÜRÜ
2004 -2009 YILLARINDA GAZİANTEP MERKEZ İLÇE ŞEHİTKAMİL BELEDİYESİNDE ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜ GÖREVİNDE BULUNDU.


HALEN GAZİANTEP VALİLİĞİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜNDE  GÖREV YAPMAKTADIR. 2008 - 2012 DÖNEMİNDE TSF YÖNETİM KURULU ÜYESİ OLARAK GÖREV YAPMIŞTIR. EVLİ VE 2 ÇOCUK BABASIDIR

Serdar Başgül

Serdar BaşgülAnkara' da 27.06.1964 tarihinde doğdum. Akdeniz Üniversitesi Isparta Mühendislik Fakültesinden 1985 yılında Makine Mühendisi olarak mezun oldum. Özel sektörde 4 yıllık bir deneyimin ardından, Adıyaman ve Burdur Köy Hizmetlerinde mühendis olarak çalıştıktan sonra, 2003 yılında Burdur Köy Hizmetleri İl Müdürü oldum. İş hayatına devam ederken Süleyman Demirel Üniversitesinde 1999 yılında Yüksek Lisans eğitimi aldım. 2006-2009 arasında Burdur İl Özel İdaresinde İmar ve Kentsel Müdürü olarak görev yaptım. 2010 yılından itibaren Burdur Belediye Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekteyim. Evliyim ve 2 evladım var.

Oğlumun satranca merakı ile tanıştığım “Satranç Ailesi” içerisinde, 2009 yılından bugüne Burdur Satranç İl Temsilciliği görevini de üstlenmiş bulunmaktayım. Halen  İl Hakemi ve 1. Kademe Yardımcı Antrenörüyüm.

Bekir Pak

Bekir Pak1974 Osmaniye ilinde doğdu. ilk,orta ve lise öğrenimini Osmaniye ilinde tamamladı. 1997 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fak. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Mezunudur. 1996 yılından itibaren satranç faaliyetlerinin içindedir. Satranç  Hakemliğinin yanı sıra aynı zamanda II. Kademe satranç Antrenörüdür.

Osmaniye Satranç İl temsilciliği görevinin yanında  Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Osmaniye Şube Başkanlığını da yürütmektedir.  Osmaniye ve Türkiye çapında Valiliklerce yürütülen bir çok projede görevlerde bulunmuştur. Halen; Osmaniye ilinde Eğitim Kurumunda yöneticilik görevini devam etmekte olan PAK, Eğitim Yönetimi ve Deneticiliği alanında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

Tuğba Bozbey

Tuğba Bozbey1975 yılında Antalya' da doğdum. Annem ve babam emekli öğretmen. Evliyim ve bir oğlum var. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi Antalya'da tamamladım. Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi 1997 mezunuyum. 1997 -2000 yılları arasında tarım firmalarında çalıştım. 2001 yılında kendi iş yerimi kurdum. 2007 yılında oğlumu satranca yönlendirdim. 2008 yılı Kasım ayında kurulan Net Satranç Kulübü'nün kurucu üyeleri arasında yer aldım. Antalya'da satrancı yaymak ve geliştirmek amacıyla kurulan kulübümüzde eğitim alan oğlum Ali Bozbey 8 yaşında milli sporcu oldu. 2010 yılında satranç antrenörlük belgesi aldım, 2011 yılında hakem oldum. 2012 yılında iki arkadaş Satranç Dersi adında Antalya' nın tek satranç merkezini  açtık.

Prof. Dr. Selman TÜRKER

Prof.Dr.Selman Türker1961 yılında Balıkesir'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Balıkesir'de tamamladı. 1983 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ürünleri Teknolojisi Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek lisansını 1986 yılında Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalında tamamlayıp, 1991'de Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalında doktora derecesini aldı.

1985 yılında Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümünde Araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1996 yılında Doçent olan TÜRKER, 2002'de Profesörlük unvanını aldı. Bölüm Başkanlığı ile Fakülte Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. 1985 yılından, 2012 yılına kadar; kesintisiz olarak Selçuk Üniversitesi bünyesinde görev yaptı. Aralık 2012'den bu yana Necmettin Erbakan Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümünde Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Prof. Dr. Selman TÜRKER, 2005 yılından bu yana, Türkiye Satranç Federasyonunda asıl ve yedek yönetim kurulu üyelikleri yapmıştır. Halen Yönetim Kurulu yedek üyesidir. SADAM (Selçuklu Akademik Düşünce ve Araştırma Merkezi) Derneği başkanıdır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Nihal Temamoğulları

nihal duman

1965 yılı Mersin doğumlu olan Temamoğulları, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun olmuştur. Bankacılık sektöründe on yıl çalışmıştır. Satranca üniversiteye başladığı yıl Ankara Üniversitesinde Mediko Sosyal Çalışmalarıyla aktif olarak başlamıştır.
Geçmişte Karayolları Genel Müdürlüğü Spor Kulübü, Karadeniz Ereğli İhtisas Spor Kulübü, Antalya Net Satranç Spor Kulübü ve Diyarbakır Belediye Spor Kulübünde bayan masalarda oynamıştır.
Sporcu, il hakemi ve satranç antrenörü olan Temamoğulları, 2001 yılında Mersin Ezgi Satranç Kulübünü kurmuştur. Yedi yıl süper Lig de kalmayı başarmış olan Mersin Ezgi Satranç Kulübü şu anda Birinci Ligde devam etmektedir.
Mersin İş Kadınları Derneği başkanıdır. 2 çocuğu olup, oğlu Necdet DUMAN geçmiş yıllarda yaş grubunda Türkiye Şampiyonu olmuştur.

Prof. Dr. Yusuf Doğruer

yusuf dogruer1962 Yozgat doğumlu Doğruer, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunudur. Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanlığı ve Bölüm Başkanlığı görevini yapmaktadır.

Doğruer, Devlet Konservatuarı müdür yardımcılığı, Selçuk Üniversitesi Spor Kulübü başkanlığı, Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürlüğü, Türkiye Taekwando Federasyonu ve Türkiye Halter Federasyonu Eğitim Kurulu Üyeliği görevleri gibi idari görevlerde bulunmuştur. Doğruer, 2005-2008 ve 2008 - 2012 dönemlerinde TSF yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Doç. Dr. Selçuk Haşıloğlu

Selcuk Burak Hasiloglu

1971 yılında Erzurum'da doğdu. Lisans eğitimini Matematik, yüksek lisans ve doktora eğitimini ise işletme biliminde (Gazi Üniversitesi) tamamladı. Doktora sonrası araştırmalarını 2008-2009 yıllarında İngiltere, Reading Üniversitesi, Henley Business School, IRC biriminde misafir öğretim üyesi olarak sürdürdü. Çalışma alanları; internette pazarlama, pazarlama stratejileri, tekstil işletmeciliği, hizmet sektörü, pazarlama araştırması, yönetim bilişim sistemleri ve kantitatif yöntemlerdir. Haşıloğlu, 1995 yılından bu yana Pamukkale Üniversitesi'nde görev yapmakta olup, bu süre içerisinde idari görevlerde bulunmuş, çalışma alanı ile ilgili olarak birçok fakültede derslere girmiş ve farklı birimlerde yönetim kurulu üyelikleri yürütmüş ve yürütmektedir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve benzeri kapsamda birçok ulusal projede yürütücülük ve araştırmacılık görevlerini yerine getirmiştir ve birçoğu hala devam etmektedir. Halen Pamukkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanlığını yürüten Haşıloğlu'nun üç kitap ve 100'ün üzerinde ulusal/uluslararası yayını bulunmaktadır. Yine ulusal/uluslararası platformda editörlük, hakemlik, bilim kurulu üyeliği gibi bilimsel organizasyon görevleri bulunmaktadır. TBMM ve T.C. Başbakanlık tarafından ödülleri bulunan Selçuk Burak Haşıloğlu, evli ve iki çocuk babasıdır.

Sait Yalazay

sait yalazayİstanbul doğumlu olan Sait YALAZAY ilk, orta ve lise öğrenimini bu şehirde tamamlamıştır. Daha sonra Gazi Üniversitesinde hukuk Yüksek Lisansı, Birmingham Üniversitesinde GDBA ve MBA yapmış, Milli Güvenlik Akademisinden mezun olmuş ve İstanbul Üniversitesinde Kamu Hukuku Anabilim dalında doktora çalışmasında bulunmuştur. İş hayatına avukatlık stajı ile başlayan Yalazay sırasıyla; Kaymakamlık, Kamu İhale Uzmanlığı, Kamu İhale Kurumu Grup Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği görevlerinde bulunmuş ve halihazırda Dışişleri Bakanlığı I. Hukuk Müşaviri olarak çalışma hayatına devam etmektedir. Sportif alanda ise Türkiye Futbol Federasyonu Uyuşmazlık Çözüm Kurulu Başkanlığı görevini 3.5 yıl süre ile icra etmiş olup, Motosiklet Federasyonu Denetleme Kurulu Başkanvekilliği, Satranç Federasyonu Yönetim ve İcra Kurulu üyeliği ile Uluslararası Hukuk Danışmanlığı görevlerini yürütmektedir.

Ömer Küçüközcan

omer kucukozcan1964 yılında Düzce’ de doğmuş, 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. 1988 yılından beri serbest Avukatlık hizmetini yürütmektedir.

2004-2007 tarihleri arasında Telsim Telekomünikasyon A.Ş yönetim kurulu üyeliği ve Star TV A.Ş. Başkanvekilliği yapmıştır. Halen özel sektörde yönetim kurulu üyelikleri ve kamu kuruluşlarında danışmanlık ile adına kayıtlı hukuk ofisinde serbest Avukatlık yapmaktadır. Evli, ve bir çocuk babası olan Küçüközcan, 2008 – 2012 döneminde TSF yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

Mithat Ertaş

mithat ertas1959 yılında Konya Ereğli’de doğdu. 1972 yılından beri Mersin’de ikamet etmektedir. Mersin’de uzun yıllar amatör futbolcu olarak Türkocağı, Osmaniye Spor, Hal Spor ve Esnaf Spor Kulüplerinde 12 yıl futbol oynadıktan sonra, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde memuriyete başlamıştır.

Binevler Spor Kulübünde başkanlık ve futbol il hakem kurulu üyeliği yapan Ertaş,  İl Disiplin Kurulu üyeliği, İl Tertip Komitesi üyeliği gibi görevlerde bulunmuştur. 1995 yılında Mersin’in en büyük örgütlü sivil toplum kuruluşu olan Mersin Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı olarak seçilen Ertaş,  halen bu görevi yürütmekte olup, aynı zamanda Mersin’de yerel gündem 21 Kent Konseyi yürütme kurulu üyeliği, Badminton Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliği ve Türkiye Amatör Spor Konfederasyonu’nun dört dönemden beri yönetim kurulu üyeliğini yapmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır. Orta derecede Almanca bilmektedir.

Mehmet Kaya

mehmet kaya1975 İstanbul doğumlu Kaya evli ve bir çocuk babasıdır. İşletme lisans ve İşletme yönetimi yüksek lisans eğitimi almıştır. İngilizce bilmektedir. 11 yıldır Sosyal, Siyasi ve Kültürel Araştırmalar düzenleyen bir kurumun genel koordinatörlüğü görevini sürdüren Kaya, 2000 yılından itibaren reklamcılık ve yayıncılık hizmeti veren kuruluşların ajans başkanlığı ve yönetim kurulu başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

Kaya, Türk Diyabet Vakfı mütevelli heyeti üyesidir. Fikri ve Sınaî Haklar Derneği ve İstanbul Kültür Derneği kurucusu, aynı zamanda yönetim kurulu üyesidir. 2008-2012 yılları arasında Türkiye Satranç Federasyonu yönetim kurulunda görev yapmıştır.

İslam Yücel

islam yucelİslam Yücel 1979 İzmit doğumlu olup,  2004-2006 yıllarında Saraybahçe(İzmit)Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü görevinde bulundu. Yücel,  2006 yılından bu yana ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi olan Yücel,uzun yıllar Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor kulübünde yönetim kurulu üyeliği yaptı. 2014-2015 yılında Büyükşehir Kağıtspor kulübünde başkanlık görevinde bulunan Yücel, halen kulübün ikinci başkanlığı görevini yürütmektedir. Yücel, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı şirketlerden Antikkapı A.Ş.'nin Genel müdürlüğü görevini sürdürmektedir. 2012 yılında Satranç Federasyonu ve Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı “Doğru Hamlede Buluşalım “projesiyle ilkokul birinci sınıf öğrencilerine ücretsiz satranç takımı dağıtması projesinin öncülüğünü gerçekleştirmiştir. Tekniker olan Yücel, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Yücel evli ve iki çocuk babasıdır.

İbrahim Şencan

ibrahim sencan1931 yılında Bucak’ın Ürkütlü Köyünde doğdu. 1948 yılında Antalya Lisesi’nden, 1953 yılında da İTÜ İnşaat Fakültesinden mezun oldu. Kasım 1953’te Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’na kaydolarak taahhüt işlerine başladı. Aynı yıl, Çallıoğlu İnşaat unvanı ile kendi şahıs firmasını kurarak inşaat sektöründe çalışmaya başladı. 1976 yılından itibaren de Çallıoğlu Prefabrik, Çallıoğlu Beton ve İstanbul Merkezli ÇAP İnşaat AŞ. Şirketlerini kurdu. İbrahim Şencan, birçok sosyal dernek, vakıf ve halka açık şirketlerin üyesi ve bazılarının da başkanlığını yapmıştır.

Hüseyin Uğur Özteke

ugur ozteke1960 Konya doğumlu Özteke, Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Bölümü mezunudur. 35 yıldır profesyonel olarak gazetecilik yapmaktadır. Halen sürekli basın kartı sahibidir. Şu ana kadar yayınlanmış 8 kitabı bulunmaktadır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği gibi basın meslek odaları üyesidir. TGC Konya Temsilcisi olan Özteke 9 yıl Konya Gazeteciler Cemiyeti başkanlığı görevinde bulunmuştur. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Halil Hilmi Darı

halil hilmi dari1959 Eskişehir doğumlu Darı, Anadolu Üniversitesi Eskişehir Eğitim Enstitüsü FKB bölümü mezunudur.1979 yılından bu yana Anadolu’nun çeşitli illerinde Fen Bilgisi, öğretmenliği yapmıştır.1985 yılından beri Denizli’de Fen Bilgisi öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

Yerel, ulusal ve uluslararası turnuvalarda hakem, başhakem yardımcısı ve başhakem olarak görev almıştır.FIDE hakemi olan Halil Hilmi Darı Denizli'de kulüp yöneticiliği, il hakem kurulu üyeliği, il düzenleme kurulu üyeliği görevlerini yürütmüştür.

2000-2006 yılları arasında Denizli İl Temsilciliği, 2002 yılından bugüne kadar MHK üyeliği, 2008 yılından bu yana Pamukkale Bölge Temsilciliği ve İl ve Bölge Temsilcilikleri Koordinasyon Kurulu Başkanı olarak görev almıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Cem Şahin

cem sahin1977 doğumlu Şahin evli ve bir çocuk babasıdır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde lisans ve Ankara Gazi Üniversitesinde İdare Hukuku yüksek lisans eğitimi almıştır. İngilizce bilmektedir. 2001 yılından itibaren kurucusu olduğu hukuk bürosunda avukatlık yapmaktadır. Şahin, Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) yönetim kurulu ve Ankara Barosu ve Tema Vakfı üyesidir.

Aşkın Keleş

askin keles1968 Denizli doğumlu Keleş, A.Ü. Fen Fakültesi Fizik Mühendisliği bölümünü ikincilikle bitirmiştir. G.Ü. Bilgisayar Eğitimi anabilim dalında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Keleş, 2007 yılında A.Ü. İİBF iktisat bölümünde ikinci bir lisans eğitimine başlamıştır. İyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Japonca bilmektedir.

Keleş, Ankara Üniversitesi'nde öğretim görevlisi, DİE'de şube müdürü, Türkiye İş Kurumu'nda Daire Başkanı görevlerinde bulunmuştur. Özel sektörde bilgisayar ve iletişim firmasında grup müdürü olarak çalışmıştır. Halen Türkiye İş Kurumu'nda Genel Müdürlük Müşaviri olarak görev yapmaktadır. Keleş, 2008 – 2012 döneminde TSF yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

Alt Kategoriler