Mobile menu
Gülkız Tulay

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü Minnet ve Saygıyla Anıyorum...
Değerli Satranç Ailemiz,
 
2020 yılı başladığından bu yana hem ülke olarak hem de dünya olarak çok zor günlerden geçiyoruz. Pandeminin tüm dünyada yeniden yükselişe geçmesi endişesini yoğun şekilde yaşarken, İzmir'deki yaşanan deprem felaketi ile sarsıldık. Kaybettiğimiz canlarımıza üzüldük, kurtarma ekiplerimizin zamanla yarışan inanılmaz büyük mücadelesi ile enkaz altından kurtarılan, hayata gülümseyen canlarımızla umutlandık.
 
Bu vesileyle, depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz. "Deprem gerçeği" gözetilerek, önemli tedbir ve önlemler alarak, deprem bilincini artırarak ülkemizde yaşanan bu acıların son bulmasını diliyoruz. Hepimize tekrar geçmiş olsun. 
 
Sevgili dostlar,
 
En kötü günlerde bile zaman akıyor. Aslında fırtınalarla, zorluklarla mücadele etme şeklimiz bizim yarınlarımızı belirliyor. "Yılda hiçbir şey yapılamayacak iki gün vardır. Biri dün diğeri ise yarındır. Bugün sevmek, inanmak, yapmak ve en çok da yaşamak için en doğru gündür" derler ya, işte biz de satranç ailesi olarak bu zorlu günlerde "bugün"e inanarak, zorlukları aşmaya çalıştık.
 
Hayata geçirdiğimiz insanın içini ısıtan güzel projelerle hem satranç sporuna, hem de birbirimize sahip çıktık. Bu ailenin büyüklüğünü ortaya koyduk. Federasyon olarak pandeminin koşullarına uygun tedbirlerle etkinliklerimize, projelerimize, şampiyonalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Sporcularımız dijital dünyada düzenlenen şampiyonalarda mücadele ediyor, yüzümüzü güldürecek sonuçlara ulaşıyor.
 
Sporcularımız, Sırbistan, Slovenya, Romanya, Karadağ, Kuzey Makedonya, Kosova, Yunanistan, Bulgaristan ve Arnavutluk'tan sporcuların katıldığı Balkan Online Yaş Grupları Şampiyonası'nda bir altın, bir gümüş ve iki bronz madalya kazanarak bizleri mutlu etti. 12 yaş kategorisinde Ceren Tırpan 5,5 puanla tek başına birinci olurken, 16 yaş kızlarda Müge Elma, 5 puan alarak Romen WFM Ciolacu'nun bir puan arkasında şampiyonayı ikinci tamamladı. 10 yaş grubunda yarışan sporcumuz Mert Can Seviğ ve 14 yaş kızlarda yarışan Zeynep Çiftçi, kategorilerinde elde ettikleri 5'er puanla 2'inci ve 4'üncü sıraları paylaşarak, şampiyonada üçüncü oldular. Başta bu başarılı sonuçlara ulaşan Ceren, Müge, Mert Can ve Zeynep olmak üzere, şampiyonada mücadele eden tüm sporcularımızı gönülden kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.
 
Değerli arkadaşlar,
 
Bizler için her milli bayramımız çok özel ve bu memleket için yüreğimizden akan duyguları projeler aracılığı ile tüm Türkiye ile paylaşıyoruz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı haftasında "Satranç Tarih ile Buluşuyor" Projesi'ni başlatmıştık. "Geçmişten Geleceğe Hamle Yapıyoruz" sloganıyla yola çıktığımız projede, Türkiye'nin dört bir yanından birbirinden güzel görüntüler gelmeye devam ediyor. Bu karelerdeki memleket sevgisi, satranç sevgisi içimizi aydınlatıyor. Bunlar aynı zamanda geçmişle bugünün ve geleceğin buluşmasının da simgesi oluyor.
 
Malatya'ın Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı'nda ve Aslantepe'de, Uşak'ın Ulubey Kanyonu'nda, Cılandıras Şelalesi'nde Uşak Müzesi'nde, Niğde Kalesi'nde, Ulukışla Mehmet Paşa Kervansarayı'nda, Elazığ Keban Barajı' nda, Harput Kalesi'nde, Adana'da Taşköprü'de Ulu Cami'de, Konya'da Beyşehir Gölü'nde, Mevlana Meydanında, Manisa'da Kula Peri Bacaları'nda, Bodrum Kalesi'nde, Ankara'da Atamızın kabri Anıtkabir'de, Ankara Kalesi'nde, Cumhuriyet Müzesi'nde, Gençlik Parkı'nda, Hamamönü'nde, Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde, Ulus Atatürk Heykeli'nde, Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nde, Adıyaman'ın Nemrut Dağı'nda, Cendere ve Eski Kahta Kalesi'nde, milli mücadelenin başladığı şehir Samsun'da, Ağrı'da, Şanlıurfa'nın tarihi güzelliklerinde, Mardin' de, Çanakkale'de, Karaman'da, Eskişehir'de ve daha nice özel yerde hep satranç vardı. Bu güzel görüntüler tüm ülkenin ve medyanın da dikkatini çekti. Türkiye'nin satranç sporuna duyduğu bu ilgiden, yıllardır atılan doğru hamlelerin ülkenin dört bir yanında, 7'den 70'e her yaş grubunda karşılık görmesinden dolayı çok mutluyuz.
 
Bu güzel görüntülerin ortaya çıkmasına vesile olan, emek harcayan, destek veren, organize eden Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerimiz ile il temsilciliklerimiz çok anlamlı bir projenin gerçekleşmesinde en büyük rolü oynadılar. Adeta her bölge birbiriyle yarıştı. Memleket güzel olunca, satranç güzel olunca, ekipler harika olunca sonuçlar da çok etkileyici oldu. Katılan ve destek veren herkese yürekten teşekkürler!
 
Proje kapsamında ülkemizin tarihi ve kültürel hazinelerinin atmosferini satranç sporu ile buluşturan fotoğraflarımız arasından çok özel seçimler yapmayı hedefliyoruz. Bu değerli çalışma aslında bir bakıma Türkiye için satrancın anlamını da yansıtacak.
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile işbirliği yaparak düzenlediğimiz, "Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Online Satranç Turnuvası"nın 7 - 12 yaş grubu il elemelerini 27 Ekim'de, final maçlarını 3 Kasım'da yaptık. Turnuvada hamle yapan, dereceye giren tüm sporcularımızı gönülden tebrik ediyorum.
 
Hepiniz yakından takip ediyorsunuz, dünyada pandemi koşullarına uygun şekilde az katılımlı şampiyonalar düzenlenmeye başlandı. Biz de "maske, mesafe, hijyen" kuralları ile takvimimizde yer alan ilk yüz yüze şampiyonamızı düzenlemeye hazırlanıyoruz. 2020 Türkiye Satranç Şampiyonası'nı Türkiye Eski Şampiyonu Hasan Ferit Boysan anısına Antalya'da gerçekleştireceğiz. Güriş Holding sponsorluğunda düzenleyeceğimiz şampiyona, 11 - 21 Kasım tarihleri arasında Mirage Park Resort Hotel'de yapılacak. Tüm sporcularımızın, ailelerimizin içlerinin rahat edeceği şekilde bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz. Biz federasyon olarak sponsorumuz Güriş Holding'in pandemi koşullarına göre en yüksek standartlara sahip oteli Mirage Park Resort Hotel ile birlikte gerekli tüm önlemleri aldık. Sporcularımızın ve tüm katılımcılarımızın da kurallara tam uyumuyla başarılı bir şampiyona geçireceğimize inanıyoruz.
 
Kıymetli Satranç Ailemiz,
 
Geçtiğimiz günlerde Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından tüm federasyonlara gönderilen bir yazı ile, Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından 2020 yılında yapılması gereken Yaz Olimpiyat Oyunları'nın salgın nedeniyle 1 yıl sonrasına ertelenmesi de gerekçe gösterilerek,  federasyon genel kurullarının da 2021 yılında Tokyo'da yapılacak Yaz Olimpiyat Oyunları'nın bitiminden itibaren 3 ay içerisinde yapılması kararlaştırıldı. Bu kapsamda diğer federasyonlarda olduğu gibi Satranç Federasyonumuzun genel kurulu da 2021 Yaz Olimpiyatları'nın bitiminden sonraki 3 ayda yapılacak.
 
Geçtiğimiz dönemde Türkiye için, Türk sporu için, Türk satrancı için, bu ülkenin aydınlık geleceği için tam bir uyum içinde birbirinden başarılı işlere imza attığımız yönetim kurulundaki değerli arkadaşlarım başta olmak üzere, federasyonumuzun tüm kurullarına, yurdun dört bir yanında satranç için çalışan kulüplerimize, il temsilcilerimize, teknik adamlarımıza, hakemlerimize, sporcularımıza, velilerimize ve tüm satranç ailemize yürekten teşekkür ediyorum.
 
Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu ve tüm diğer kurullarımızla birlikte büyük bir onurla taşıdığımız görevimizi, 1 yıl daha devam ettireceğiz. Yönetime geldiğimizden bu yana tüm ekip arkadaşlarımızla hep daha iyiyi, daha güzeli hedefledik. Şimdi hedef çok daha iyileri için mücadele etmek, çalışmak ve üretmek. 1 yıl daha taşıyacağımız bu büyük sorumluluğun bilinciyle, bu zor dönemlerde çok çalışacağımızdan, bu büyük ailenin heyecanını hep canlı tutacağımızdan, satrancı Türkiye'de yaygınlaştırmak, Türk satrancının sesini dünyada daha güçlü duyurmak için gece gündüz mücadele edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.
 
Sevgili Dostlar,
 
Lisanslı sporcu sayısında Türkiye liderliğimizi sürdürüyoruz. 1 milyon lisanslı sporcuya ulaşmak için yola çıkmıştık. Pandemi dönemi bu konuda biraz hız kesmemize neden oldu. Ancak bu ülkedeki satranç sevgisi artarak devam etti. Bu dönemde "birlikten güç doğar, başarı doğar" anlayışı ile hareket ediyor, hedefimize ulaşmak için değerli satranç kulüplerimiz ile güçlü bir işbirliği yapıyoruz. Bu süreç biliyorsunuz ki kulüplerimizin de çok etkilendiği ve zorlandığı bir süreç oldu maalesef. Federasyon olarak pandemi sürecinde eğitim kulüplerimize de elimizden gelen desteği vermeye çalıştık. Bu desteği vermeye her zaman devam edeceğiz.
 
Başlattığımız lisans kampanyası ile de, hem "1 Milyon Lisanslı Sporcu" hedefine ulaşmak hem de satranç kulüplerimize desteğimizi sürdürmek istiyoruz. Satranca ilgi duyan yeni yetenekleri Türk sporuna kazandırma arzusundayız. Kampanya kapsamında, bir kulüp adına çıkartılacak her bir yeni lisans için ilgili kulübe 5 TL ödenecek. Kampanya, toplam 50 bin lisanslı sporcuya ulaşana kadar devam edecek. Bu sayede kulüplerimize toplamda 250 bin TL maddi yardımda da bulunmuş olacağız. Genç sporcularımız kulüplerimizde mücadele ettikçe, bu sevgi büyüdükçe biz kazanacağız, Türk satrancı kazanacak.
 
Değerli arkadaşlar,
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü kaybetmemizin üzerinden tam 82 yıl geçti. Her 10 Kasım bizim için Ulu Önder Atatürk'ün bu ülkeye açtığı aydınlık yolun önemini vurguladığımız, sevgimizi bir kez daha dile getirdiğimiz bir gündür.
 
Ne mutlu bize ki; değeri zamanla azalmayan, bilakis kendi çağını aşan siyasi vizyonu ile tüm dünyanın takdir ettiği, dünya tarihine adını yazdıran ve halen görüşleri ile günümüze ışık tutmaya devam eden bir kurucu lidere sahibiz.
 
Bizler "O"nu görmesek de açtığı yolda, kurduğu ülküde, fikirlerini, duygularını anlayarak,  hissederek durmadan yola devam ediyoruz. Ulu Önderimizi özlem, sevgi ve saygı ile anıyoruz.
 
Saygılarımla... 

Yazı Arşivi