Mobile menu
Gülkız Tulay

Sağlık ve Sevgiyle Nice Güzel Senelere!

 

Değerli Dostlarım,

2020 yılı tüm insanlık için çok zorlu geçti. Koronavirüs pandemisi, insanlığın bu dünya üzerinde yaşamaya devam edebilmesi için alışkanlıklarını değiştirmesi gerektiğini gösterdi. Bu süreçte, çocuklarımızın geleceğine yatırım yapmanın, onların yarınları için verdiğimiz mücadeleyi daha da kuvvetlendirmenin ne denli önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

İnsanlık olarak sadece maddi kazanımlar için mücadele etmenin yeterli olmadığını, bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için sanata, spora ve kültüre de yatırım yapmamız gerektiğini bu zorlu zamanlarda bir kez daha hatırladık. Tüm bunların yanı sıra doğaya karşı sorumluluklarımızı da yerine getirmemiz gerektiğini anladık. Artık biliyoruz ki; bizler de satranç sporunun kazanımları ile donanmış çocuklarımızdan ders almalı, doğaya, çevreye, hayvanlara duyduğumuz sevgiyi tüm insanlığa yaymalıyız.

Tüm talihsizliklere rağmen 2020 yılı, bizim için çok çalıştığımız, pamdeminin getirdiği zorlu koşullara adapte olarak mücadele ettiğimiz bir yıl oldu. Mart ayından bu yana yaşanan süreçten hepimiz derinden etkilendik. Ancak pes etmek güçsüzlüktü, pes etmedik... Türkiye Satranç Federasyonu olarak her çocuğumuzu, gencimizi, bu ülkenin her bir ferdini satranç ile tanıştırmak ve buluşturmak için tüm yıl boyunca var gücümüzle çalıştık. Türkiye'yi satranç çatısı altında bir araya getirmek ve uluslararası arenada ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için 2020 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi aynı heyecanla, aşkla, şevkle çıktık yola. Ve tüm yıl boyunca zorlu şartlara rağmen satranç sporunun sürekliliğini sağlamayı başardık. Bu süreçte yine projeler ürettik, yine çalıştık. Türkiye Satranç Federasyonu olarak bu süreçte, tüm spor federasyonları arasında en etkin çalışan federasyonlar arasında yerimizi aldık. Türkiye, son yılardaki çalışmalarımızın ardından satranç sporunu seven, sahiplenen ve dünyada "Satranç Ülkesi" olarak anılan bir yer haline geldi.  

Türkiye'nin en büyük spor ailesi olarak, ülkemize örnek olacak etkinlikleri, organizasyonları ve özel gün kutlamalarını başarıyla gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 2020 yılı dijital dünyada var olmanın yılıydı. Biz de satranç ailesi olarak bunu başardık ve turnuvalarımızdan, toplantılarımıza, antrenör eğitimlerimizden hakem eğitimlerimize, kulüp toplantılarımızdan yönetim kurulu toplantılarına, Milli Takım Havuz Kampından özel etkinliklere kadar bir çok faaliyetimizi dijital dünyaya taşıdık.

Gururluyuz!

2020 yılında neler mi yaptık?

2020 yılına güzel bir başlangıç yaparak, 2020 Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Şampiyonalarımızı 7 bin kişilik rekor bir katılımla gerçekleştirdik. Sayın Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nu satranç şölenimizde ağırladık. Bakanımız da, çocuklarımızın satranç tutkusundan ve bir araya gelerek oluşturduğumuz güzellikten çok etkilenerek her yıl bu coşkuya ortak olmak istediğini belirtti.

8 Mart Dünya Kadınlar gününü içine alan Arzum Türkiye Kadınlar Şampiyonası'nı ve 8. Ali İpek Anma Satranç Turnuvası'nı Ankara'da düzenledik. Satranç Hakemleri Çalıştayı ve İl Temsilcileri toplantımızı hayata geçirdik. Mart ayında pandemi Türkiye'de de hissedilmeye başlayınca, "Evde Kal" çağrılarına uyarak, dijital dünyada tüm Türkiye'yi satranç sporu ile buluşturmaya başladık. "Zor zamanlar güçlü birliktelikler gerektirir" dedik. Birlikte mücadele etmek, direncimizi güçlü kılmak, satranç sporunun birleştiriciliği ile tüm Türkiye'yi bir araya getirmek için "Evde Kal Satrançla Kal" kampanyamızı başlattık. Bu kampanya ile tüm Türkiye'ye ve spor camiasına örnek olduk.

"Türkiye İçin Varız, Satranç İçin Varız" dedik. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda "Türkiye İçin Satranç" kampanyamızı başlattık. Kampanya kapsamında, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na özel olarak İş Bankası Online Satranç Turnuvası'nı düzenledik.

En özel bayramlarımızdan biri olan 19 Mayıs'ta da, satranç ailesi olarak ses getirmeye, coşkumuzu tüm Türkiye ile paylaşmaya devam ettik. Ülkemizin 81 ilinden 5 bin 548 lisanslı satranç sporcumuz "19 Mayıs Ruhu" için aynı anda 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Online Satranç Turnuvası'nda hamle yaptı. Gençlik ve Spor Bakanımız  Sn. Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun açılış hamlesini yaptığı turnuvamız, "Türkiye'nin en büyük satranç turnuvası" olarak tarihe adını yazdırdı.

"Türkiye'nin 81 ilinden çocuklar hamle yapacak, hareketsiz kalmayacak" dedik ve T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Federasyonumuz ortaklığında "Hamle Yap Hareketsiz Kalma" sloganıyla turnuvalar düzenlemek için çalışmalar yaptık. Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÇHGM) ile birlikte Online Satranç Turnuvaları düzenledik.

30 Ağustos Zafer Bayramı turnuvalarını da hazırladığımız rehber doğrultusunda, kurallara uyarak sahada gerçekleştirdik. Dijitalden normalleşme dönemi ile birlikte turnuva salonlarına yavaş yavaş attığımız bu adımlar çok kıymetli oldu.

Cumhuriyetimizin 97'inci yılına özel olarak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında "Geçmişten Geleceğe Hamle Yapıyoruz" sloganıyla "Satranç Tarih İle Buluşuyor" projesini hayata geçirdik. 81 ilde bulunan tarihi, kültürel ve turistik mekanlarda maske, fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilerek satranç turnuvaları, özel etkinlikler ve fotoğraf yarışması düzenledik. "Satranç Tarih İle Buluşuyor" projesi ile, hem spordan uzak kalan satranç ailemizi tekrar spor ile buluşturmayı, hem de milli hazinelerimizi ön plana çıkartarak iç ve dış turizme destek verebilmeyi amaçladık.

Bu yıl 6'ncı kez düzenlediğimiz "Sokakta Satranç Var" projesi de, yine çok renkli görüntülere imza attı. "Maskeni Tak, Mesafeni Koru, Hamleni Yap" sloganıyla başlattığımız projemiz, Türkiye'nin dört bir yanındaki satranç ailemizin katılımı ile büyük yankı uyandırdı. Balkonlardan sahillere, parklardan tarlalara kadar yurdun hemen her noktasına satranç sevgisini taşıyan 7'den 70'e tüm vatandaşlar, heyecan dolu karşılaşmalar yaptı. Tüm memleketimizden renkli ve bir o kadar da etkileyici görüntüler geldi.

Milli sporcularımızı dünya çapında tanınan önemli büyükustalar ile bir araya getirdik, kardeş ülke Azerbaycan ve Vietnam ile dostluk maçlarına imza attık.

Türkiye Satranç Federasyonu olarak Dünya Satranç Günü'nü de özel bir organizasyon ile kutladık. "Maske, Mesafe ve Hijyen" diyerek Sayın Bakanımız ile Bakanlığımız bünyesinde özel bir etkinliğe imza attık.

Kıymetli Ailemiz,

Dünyada satranç sporu az katılımlı olarak salonlarda icra edilmeye başlandığında, biz de etkinlik takvimimizde yer alan 2020 Türkiye Satranç Şampiyonası'nı düzenlemeye karar verdik. Yine "önce sağlık, önce satranç" diyerek özverili bir hazırlığa giriştik. Sporcularımıza, hakemlerimize ve görevlilerimize PCR testi yapıldı ve gereken tüm tedbirler alınarak bu şampiyonayı da gerçekleştirmenin gururunu yaşadık.

Bu yıl ayrıca, Türkiye İş Bankası 2005 yılında başlayan değerli iş birliğimizin 15'inci yılını kutladık. Ülkemizin geleceği için çıktığımız ve 15 yıl boyunca büyük başarılara imza attığımız bu yolda, her zaman Türkiye'nin Bankasının sonsuz gücünü ve desteğini hissettik. Türkiye'nin Bankası, ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası ile pandemi koşullarında da çok anlamlı bir etkinliğe imza attık. Etkinliğimizi, satranç ailemiz ile tek yürek olan ve her koşulda satranç sporuna hassasiyetle yaklaşarak desteklerini esirgemeyen Sayın Genel Müdürümüz Adnan Bali'nin katılımıyla gerçekleştirdik. Tüm zamanların en güçlü kadın Büyükustası(GM) Judit Polgar'ı çevrimiçi olarak ağırladık ve geleceğimizin Büyükustaları olacak olan kızlarımız ile bir araya getirdik. En güçlü Azerbaycanlı Büyükusta Shakriyar Memedyarov ile Türk Büyükusta Vahap Şanal da bu etkinlikte bize eşlik etti. Bize verdikleri bu anlamlı destek ve ana sponsorluk için Sayın Genel Müdürümüz Adnan Bali şahsında, bu yolda emeği olan tüm Türkiye İş Bankası ailesine yürekten teşekkür ederiz.

Bu zorlu süreçte Yönetim Kurulu üyelerimiz ile de bir araya gelerek satranç ailemiz için önemli kararlara da imza attık. Satranç eğitim kulüpleri ve satranç liglerinde yer alan tüm kulüplerimize nakdi destek ve yanında ayni malzeme yardımları yaptık ve desteklerimiz devam ediyor. Federasyonumuz, spor kulüplerimizin ve eğitim merkezlerimizin, "Pandemi Sürecinde Turnuva Düzenleme Esasları Rehberi" doğrultusunda gerçekleştirecekleri satranç turnuvaları için "harç ve bedeller tablosunda" yer alan özel turnuva düzenleme bedellerinin 01.12.2020 tarihinden itibaren sezon sonuna kadar alınmamasına karar verdik. Bu yıl, Covid-19 pandemisi nedeniyle alınan önlemler kapsamında illerde ve ulusal kapsamda yeterli sayıda turnuva düzenlemediği için aday ve il hakemlerimiz yeterli sayıda görev ve norm alamadı ve hakemlikte bir üst sınıfa yükselemedi. Bu soruna da eğilerek, Merkez Hakem Kurulumuzun almış olduğu tavsiye kararı doğrultusunda, federasyonumuzun ilgili prosedür maddelerinde yer alan norm geçerlilik sürelerinin 2021 yılı sonuna kadar uzatılmasına karar verdik.

Türkiye Satranç Federasyonu olarak kulüplerimizin yanında olmak, satranç ailemizin her ferdinin sıkıntısına çözüm bulmak bizler için çok önemli. Aldığımız tüm kararların satranç camiamıza hayırlı olmasını dileriz.

Arkadaşlarım,

Projelerimiz örnek gösteriliyor, aday gösteriliyor, ödüllere doymuyor...

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen "2020 Erişilebilirlik Yılı" kapsamında T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından Erişilebilirlik Ödülleri verilecek. Federasyonumuz "Sosyal Sorumluluk Projeleri" başlığı altında, Satranç Eğitimini Geliştirme Projesi kapsamında hayata geçirdiğimiz "12 adımda satranç öğreniyorum" sesli kitabı ile bu ödüle aday gösterildi. Oylama bugün sona eriyor, siz de projemize oy verebilir, bize destek olabilirsiniz.

Değerli Dostlarımız,

Biz çocuklarımız, gençlerimiz ve Türkiye için 2021 yılında da mücadele etmeye, tüm Türkiye'yi satranç sporu ile buluşturmaya getirmeye devam edeceğiz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da, Türkiye'nin en çok etkinlik ve turnuva gerçekleştiren federasyonu olarak takvimimizi hazırladık. En yakın zamanda bir milyon lisanslı sporcu sayımıza da ulaşacağız. Sporcularımız dijital dünyada mücadele etmeye, Türkiye'ye zaferler kazandırmayı sürdürüyor. TSF olarak bizler de, pandemi koşullarını öngörerek 2021 yılında da etkinlik takvimimizi uygulamaya devam edeceğiz.

"Kişinin geleceğe dönük umutları şimdiki gücünün kaynağıdır" sözünden de yola çıkarak diyoruz ki; "Umudumuz yüreklerimizde, heyecanımız yüksek, mücadeleye devam!"

Başarı hep bizimle birlikte olacaktır.

2021 yılının tüm satranç ailemiz ve ülkemiz için, eski günlere dönebileceğimiz, yeniden bir arada olabileceğimiz bir yıl olmasını diliyorum. Sağlıcakla kalın...

Saygılarımla.


Yazı Arşivi