Mobile menu

Lisans, Vize Ve Transfer İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Türkiye Satranç Federasyonu’nun etkinlik takviminde yer alan Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası, Türkiye Satranç İkinci Ligi, Türkiye Satranç Birinci Ligi ve Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi’nde mücadele edecek kulüplerimiz ve sporcularımızın lisans tescil, vize, transfer işlemleri ve sporcu sözleşmeleri  için izleyecekleri adımlar aşağıda belirtilmiştir.

Bireysel Sporcu Lisans İşlemleri

 • Bireysel sporcu lisansına sahip olan sporcular, hiç beklemeksizin kulüp adına lisans çıkarabilirler.
 • Kulüp adına lisans sahibi olan sporcular, kulüpten istifa ederek, bireysel sporcu lisansı çıkarmak isterlerse, federasyon merkezine bir dilekçe ile başvurarak, beklemeksizin bireysel sporcu lisansı çıkarabilirler.
 • Kulüp adına lisans çıkardıktan sonra istifa yolu ile bireysel sporculuğa dönen sporcular o sezon içerisinde tekrar başka bir kulüp adına lisans sahibi olamazlar. Yeni sezon transfer döneminde, bireysel sporcu iken, talimat kapsamında bir kulüp adına lisans sahibi olabilir.

· Kulüp sporcusu iken bireysel sporcu olan ya da bireysel sporcu iken bir kulübün sporcusu olanlar ile transfer olarak bir başka kulübün sporcusu olan sporculardan her defasında lisans tescil veya vize bedeli tahsil edilir.

Sporcu Transfer İşlemleri

 

 • Sporcular, lisanslı bulundukları spor kulüplerinden başka bir kulübe transfer olabilmeleri için aşağıda belirtilen yolları izlemelidir. Transfer süresi her sezon için Yönetim Kurulu tarafından belirlenir ve duyurulur.
 • Sporcular,  bir takımdan başka bir takıma transfer olurken; yeni kulübü için düzenlenmiş olan Kulüp Sporcu Lisans Tescil Belgesini (EK-2) 2 nüsha olarak, eski kulübünden alacağı  il temsilcisinin ya da federasyon yetkilisinin  onaylayacağı ilişiksiz belgesini (EK-4) ve taahhütnamesini (EK-3)  eksiksiz bir şekilde düzenleyerek bir başka takıma transfer olabilir. Kulüp tarafından hazırlanan bu evraklar etkinlik dönemi başında belirtilen transfer tarihleri içerisinde federasyon merkezine ulaştırıldığı takdirde transfer işlemi gerçekleştirilecektir. Transfer işlemi belirtilen tarihler içerisinde istenildiği zaman gerçekleştirilebilecektir. Kulüplerimizin  herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması için belirtilen tarihler içerisinde transfer işlemlerini gerçekleştirmesi önem arz etmektedir.
 • Bu şekilde transfer olacak sporcunun, transfer olacağı sezon içerisinde lig veya benzeri resmi takım yarışmalarının ana listesinde yer almamış, yarışmaya katılmamış, maçlarda oynamamış olması koşuldur.
 • Sporcunun eski kulübü adına lisansının vize edilmiş olması, o lisans ile bireysel yarışmalarda oynamış olması, transfer olmalarına engel değildir.
 • İlişiksiz belgesini kulübün vermemesi durumunda bir kulübe transfer olmak isteyen sporcuların ilişiksiz belgesi bedelleri, doğrudan Federasyon ana hesabına yatırılarak, ilişiksiz belgesi Federasyon tarafından verilir. Eski kulüp, banka hesap numarasını bildiriminden itibaren üç iş günü içinde ilişiksiz belgesi bedeli kulübün hesabına federasyon tarafından aktarılır. Bu usul ile transfer olacak sporcular için ilişiksiz belgesini kulübün vermediğine ilişkin kulüpler arasında yapılan yazışmalar aranır.
 • İlişiksiz Belgesi Bedeli Federasyonun sezon başında ilan edeceği Harçlar ve Bedeller Çizelgesinde belirtilecektir.
 • Sezon içerisinde kulübünde oynayan, sezon sonunu beklemeden kulübünden istifa ederek bireysel sporcu lisansı alan sporcular, izleyen sezonda bir başka kulübe geçmek istemeleri durumunda istifa ettiği kulübüne ilişiksiz belgesi bedelini ödemek zorundadır.

· Yabancı sporcuların lisans tescil, vize ve transfer işlemlerinde Yabancı sporcular için ayrı bir lisans belgesi yalnızca Federasyon merkezinde düzenlenir. (EK-1)

Sporcu Sözleşmeleri

 

 • Kulüpler, takım ana listelerinde yer alan sporcular ile ana metni federasyon tarafından hazırlanan üç örnek sözleşmeleri taraf olarak karşılıklı imzalarlar. Kulüpleri adına lisanslı diğer sporcuları için sözleşme düzenlemek kulübün isteğine bağlıdır. Düzenlenen sözleşmelerin, kulüpler tarafından, imzalanmasının ardından federasyonun belirlediği en son tarihe kadar bir örneği federasyona iletilir.

……………………………………………………………. / …………………………………………………………….

İlgili mevzuat  ve Ekler : (http://tsf.org.tr/kaynaklar/belgeler/talimatlar)

 

Türkiye Satranç Federasyonu Sporcu Lisans, Tescil, Vize, Transfer Ve Kulüp Tescil Talimatı

Sporcu Lisans, Tescil, Vize, Transfer ve Kulüp Tescil Talimatı

(Talimatında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Talimat) (Değişiklik 1)

Sporcu Lisans, Tescil, Vize, Transfer ve Kulüp Tescil Talimatı

(Talimatında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Talimat) (Değişiklik 2)

……………………………………………………………. / …………………………………………………………….

TSF - Teknik Kurul 2017