Mobile menu
Gülkız Tulay

Ailemiz, Ustalarımız ve Kulüplerimizle Geleceğe Yürüyoruz

 

Kıymetli Satranç Dostları,

Heyecan içinde heyecan, satranç içinde satranç ile dolu dolu, nefes nefese geçti günlerimiz...

Konya'da Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası, Türkiye Satranç Birinci Ligi ve Türkiye Satranç İkinci Ligi'ni, Kocaeli, Darıca'da ise Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi'ni başarıyla ve birbirine kenetlenmiş satranç ailemizin bilinen, beklenen ve her seferinde üstüne koyan o coşkusuyla tamamladık.

Tam bir ay boyunca evlerimizden, ailelerimizden, sevdiklerimizden uzakta, takımlarımız ve sevdiğimiz ve hep de seveceğimiz o sporların sultanı spor ile birlikte olduk; yarışlarda sporcular gibi yarıştık, onlar kadar azmi, sabrı, beklemeyi, düşünmeyi ve centilmenliği yaşadık... Bir yerde sevdiklerimizden uzak kaldık öte yandansa yine sevdiklerimizle beraber olduk, gururla ve özveriyle...

Konya'dan Kocaeli'ye uzanan ve bir ay süren yarışma maratonumuzda, aklı ve bilimi ilke edinerek, Türkiye'ye gıpta ile bakılacak bir tablo bıraktık... Bundan sonra da hep örnek, hep yol gösterici, hep yol açıcı olacağız, sizinle, sizlerin desteği ile...

Bir ay boyunca neredeyse 81 ilimizin tamamından tam 125 takım, 1722 sporcu ve binlerce aile üyemiz ile buluştuk. Turnuva boyunca hem sevinçlerimizi ortak sevinç sofrasında bir araya getirdik hem de iletişim köprülerimizi inancımızın çelik halatıyla birbirine bağladık. Bir olduk, bir arada olduk. Çoktuk, daha da çok olduk.

Konya ve Kocaeli'de gerçekleştirilen, sporun barışçı, geliştirici ve birleştirici gücüyle hayata geçen turnuvalarımız yine yüzlerce usta sporcunun buluşma noktası oldu.

Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası'nda 55 takım ve 712 sporcu, Türkiye Satranç İkinci Ligi'nde 33 takım ve 475 sporcu, Türkiye Satranç Birinci Ligi'nde 23 takım ve 337 sporcu, Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi'nde ise 13 takım ve 93'ü unvanlı 198 sporcu şampiyonluk için kıran kırana zihinler arası mücadeleye girişti.

Süper Lig sonunda zirvenin ilk üçüne adını yazdıran takımlarımız, Beşiktaş Jimnastik Kulübü, Türk Hava Yolları Spor Kulübü ve Hatay Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü'nü; Birinci Lig sonunda ilk üç sırayı elde ederek 2018 Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi'ne yükselen takımlarımız İzmir Rota Koleji Spor Kulübü Derneği, Bursa Büyükşehir Belediye Spor Kulübü ve İstanbul Darüşşafaka Spor Kulübü'nü; İkinci Lig sonunda ilk dört dereceyi elde ederek 2018 Türkiye Satranç Birinci Ligi'ne yükselen takımlarımız İzmir Berk Tuğra Çalışkan Satranç Spor Kulübü Derneği, Giresun Bulancak İhsaniye Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Karaman Doğukışla Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ve Malatya Yeşilyurt Belediye Spor Kulübü'nü tebrik ediyorum... Yine Kulüpler Şampiyonası sonunda ilk altı sırayı elde ederek 2018 Türkiye Satranç İkinci Ligi'ne yükselen takımlarımız Ankara DSİ Gençlik Spor Kulübü, Marmara Üniversitesi Spor Kulübü, Pendik Satranç Spor Kulübü Derneği, Karaman Yunus Emre Ortaokulu Spor Kulübü, Mezopotamya Spor Kulübü ve Masal Diyarı Gençlik ve Spor Kulübü Derneği'nİ emek dolu bu maraton vesilesiyle tebrik ederken daha nice kupa ve madalyaya uzanmalarını diliyorum.

Ailemiz ile her yıl atlamadan ve son derece önemseyerek gerçekleştirdiğimiz kulüp toplantılarımızda bir araya geldik. Türkiye Kulüpler Şampiyonası, bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz Türkiye Satranç İkinci Ligi, 2014 yılında kurduğumuz Satranç Birinci Ligi ve Türkiye İş Bankası Süper Satranç Ligi esnasında yaptığımız toplantılarda nasıl daha başarılı olabileceğimiz, problemlerimizi nasıl çözebileceğimiz noktasında görüşlerinizi, düşüncelerinizi dinledik.

Yürüdüğümüz yolda en önemli pusulamız olan kulüp temsilcilerimizin düşünceleri, yaptığımız çalışmalarda bizlerin ufuk çizgilerini belirledi hep, bundan sonra da öyle olmaya devam edecek. Kulüp temsilcilerimiz tarafından dile getirilen sorun, çözüm ve önerileri dikkate almaya, kararlarımızı ailemizin görüşleri, çıkarları ve gelişimi doğrultusunda oluşturmaya, iletişimimizi hep canlı tutmaya bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da devam edeceğiz.

Federasyonumuzun en önemli dört faaliyetini başarıyla tamamlamış olmanın gururunu yaşarken, Türk satrancının gücüne inanan ve kıvançlarla dolu bu eşsiz serüvende bize yol arkadaşlığı yapan ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası'na, turnuvalarımıza renk katan takımlarımıza, sporcularımıza, kulüp temsilcilerimize, velilerimize ve etkinliklerimizin kusursuz bir biçimde tamamlanması için gece gündüz çalışan ekip arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.

Bizler, milyonlarca çocuğumuzun, gencimizin, ailelerimizin, yerel ve mülki erkanımızın, güçlü ve bilinçli sponsorumuzun desteği ile bütünleşme, sürekli yenilenme ve yenileme projesini yılmadan sürdürmekteyiz. Bu hedefimizi her zaman büyük bir gururla ifade ettik, ediyoruz, edeceğiz de...

Biz, kocaman, farklı, yeri geldiğinde gözlerimizle anlaşmanın ayrıcalığına sahip bir aile olmayı başardık...

Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankasının Türk satrancı ile yol arkadaşlığının, satranç ailemizin büyümesinde ne kadar büyük bir önem arz ettiğini herkes çok iyi biliyor, bilmekte artık. Bankamız yalnızca ekonomik ve toplumsal kalkınmada değil, Türk satrancının kalkınmasında da öncü rol oynadı ve satrancın milyonlarca evde girmesini sağladı. Türkiye İş Bankası ile birlikte yürümeye başladığımız andan itibaren sadece büyümekle kalmadık, çok ama çok önemli başarılara da imza attık, nice başarı hikayeleri yazdık...

Satranç ile tanıştırdığımız bu çocuklarımızdan Türkiye şampiyonları çıkarma mutluluğunu yaşadık. Küçük yüreklerden, büyük ay-yıldızlı yürekler yarattık...Uluslararası arenada, dünya satranç otoritelerinin "yenilmez" olarak tanımladığı, övgüler yağdırdığı bir A Milli Takım ile hamle yapmaya başladık. 2010 yılında Dünya Satranç Olimpiyatını 45. sırada, 2012 yılında 42. sırada tamamlamış bir Milli takım iken, 2017 yılında dünya beşinciliğine uzanmış bir Milli takım olarak çıkıyoruz bugün dünya sahnesine...

Ne mutlu ki saymakla bitiremeyeceğimiz gurur vesilemiz, kıvanç sebebimiz var bizim...

780 bine dayanan lisanslı sporcu sayısıyla tüm spor branşlarını geride bıraktık.. Önümüzde bu kez 1 milyon lisanslı sporcuya ulaşma hedefimiz var.Hedefler varılmak için vardır ve biz bu hedefe ulaşmak için birlikte varız...

Sadece sayımız değil, gücümüz de artıyor elbette...Vahap Şanal, Batuhan Daştan, Burak Fırat ve geçtiğimiz ay aldığımız müjdeli haber ile birlikte Cemil Can Ali Marandi ile birlikte 12 büyükustamız var artık.

12. büyükustamız Cemil Can Ali Marandi, Paracin Açık Satranç Turnuvası'nda üçüncü GM normunu elde ederek uzun zamandır beklediği ve hak ettiği unvanına kavuştu ve bizi ziyadesiyle mutlu etti. GM unvanını kazandığı Paracin Açık Satranç Turnuvası'nda birincilik ipini göğüsleyerek altın madalya da kazanan yeni büyükustamız Cemil Can'ı gönülden kutluyor, nice başarılara ulaşmasını diliyorum.

Medyanın ve kamoyunun dikkatini çeken, takdirini toplayan ve milyonlarca hayata ışık olan projelere imza atıyoruz. Son beş yıldır hayata geçirdiğimiz projelerle suça sürüklenmiş çocuklardan, sevgi ve çocuk evlerindeki çocuklara, milyonlarca ilkokul çocuğuna kadar nice hayata dokunduk. Akıl ve sevgiyi, derin düşünmekle, ince düşünceli olmayı aynı potaya akıttık... Amaçsızlığa amaç, güvensizliğe güven, karanlığa aydınlık olduk birlikte...

Çanakkale'de son derece görkemli bir şekilde kapanış törenini yaptığımız "Kale Gibi Gelecek-Satranç Eğitim Projesi" ile ise şehitlerimizin çocuklarına ve ailelerine satranç öğrettik. PTT'nin destekleri ile hayata geçirilen, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin "fikir annesi" olduğu ve öncülüğünde gerçekleşen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının katkılarıyla düzenlenen "Kale Gibi Gelecek-Satranç Eğitim Projesi" ile gençlerimizin kale gibi sağlam, kale gibi güçlü bir gelecek kurmasına aracılık etmek istedik. Çanakkale'de uzman antrenörlerimizin eğitimleri ve psikoloğumuzun desteği ile gelecek için güçlü hamleler inşa ettik. Gençlerimiz sadece satranç öğrenmekle kalmadı, Çanakkale'nin tarihi ve kültürel mekânlarını da gezdiler. Ülkemizin dört bir yanından gelip yeni arkadaşlıkların, dostlukların temelini attılar. Satranç sporuyla yeni dünyaları için köprü oldular, köprü kurdular. Şehitlerimizin emaneti çocuklarımız ve gençlerimiz hem öğrendiler, hem eğlendiler. Projemizin beni en çok mutlu eden gelişmesi ise, annelerimizin de satranç öğrenmesi oldu. Projemizin açılış toplantısında da çağrı yapmıştık ve "Haydi Kızlar Satranca" demiştik. Kadınlarımızın, kızlarımızın satranç öğrenmesini hayatlarını satrançla kurmalarını istedik, istiyoruz. Bu sebeple, Kale Gibi Gelecek-Satranç Eğitim Projemizde annelerimize, kadınlarımıza ulaşmak, onların satranç sporu ile tanışmasına tanıklık etmek bizleri mutlu etti. Şehit eşleri ve anneleri de satranç taşlarına dokunarak çocuklarına bu yolculukta arkadaş oldu. Bu eşsiz projenin çocuklarımızın ve ailelerinin hafızalarında güzel bir anı olarak kalmasını ve projemizin ilerleyen yıllarda satranç sporuna ilgi duyan tüm şehit çocuklarına, gençlerine ve ailelerine ulaşmasını diliyorum.

Türkiye'nin genç fidanlarına birlikte dokunmanın, bireylerin yetişmesine katkı sağlamanın, hayali hayata çevirmenin mutluluğunu, heyecanını her gün güzel hikayelerle daha anlamlı hale getiriyoruz, getirmeye devam edeceğiz.

Kıymetli Dostlarım,

Ülkemizin her kesimini satrancın mucizesi ile tanıştırmaya çalışıyoruz. Satrancı hayatın her alanına taşıyarak, güçlü bir alt yapı oluşturarak, geleceğimize yatırım yaparak ilerliyoruz. TSF olarak sporun birleştirici, bütünleştirici gücü ile çalışmalarımıza devam ediyor, birlik ve beraberlik içinde tam yol ileri yürüyoruz..

Güzel ve gurur dolu haberlerde buluşabilmek dileğiyle hepinize en içten saygı ve sevgilerimi sunuyorum...

 

 

Gülkız Tulay
6 Ağustos 2017


Yazı Arşivi