Mobile menu
Gülkız Tulay

Atamızı Saygıyla Anıyoruz

 

Değerli Dostlarım,

Tüm yaşamını vatanına adayan ve bize özgür yarınların kapısını açan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü 79 yıl önce ebediyete uğurladık. Hiç durmadan bağlılığımızı ve hasretimizi yenilediğimiz Atamızdan aldığımız kutsal emanet olan Türkiye Cumhuriyetini, güzel ülkemizi tek bir çatı bilerek ve bölünmez bütünlüğümüzü sonsuza kadar koruyarak gelecek nesillere taşıyacağız.

Ölümünün 79. yıl dönümünde; Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ve arkadaşlarını, vatanı uğruna canlarını feda etmiş şehitlerimizi, gazilerimizi şükranla, minnetle ve saygıyla anıyoruz.

Bizler, onun ilkelerinin takipçisi olmaya, aydınlattığı yolda ilerlemeye ve onun fikirleri ışığında bıraktığı mirası, bizden sonraki nesillere aktarmaya devam edeceğiz.

Değerli Dostlarım,

2017 Avrupa Takımlar Satranç Şampiyonası ve Avrupa Satranç Birliği (ECU) Genel Kurul'una ev sahipliği yapan Girit'ten iki güzel haberle döndük.

En önemli ve en sevindirici gelişme tabii ki A Milli Takımlarımızın şampiyonadaki muhteşem performansları oldu. Dünyanın en güçlü takım ve sporcularının yarıştığı şampiyonada GM Michal Krasenkow antrenörlüğünde büyükustalarımız Mustafa Yılmaz, Dragan Solak, Emre Can, Vahap Şanal ve uluslararası ustamız Mert Yılmazyerli'den oluşan A Milli Takımımız genelde 8'inciliği paylaşarak averajla 11'inci; GM Adrian Mikhalchishin antrenörlüğünde IM Ekaterina Atalık, WGM Betül Cemre Yıldız Kadıoğlu, WGM Kübra Öztürk, WIM Khayala Isgandarova Batur ve WFM Çağıl Irmak Arda'dan oluşan A Milli Kadın Takımımız ise 10'unculuğu paylaşarak averajla ise 13. oldu.

10 yıl öncesine gidip, 2007 yılında yine Girit'te gerçekleşen Avrupa Takımlar Şampiyonası'nda Genel'de 34., Kadınlar'da ise 23. olduğumuzu hatırlatmak isterim. Yine Genel'de 2009 yılında 30, 2011 yılında 34, 2013 yılında 24, 2015 yılında 17. sırada, Kadınlar'da ise 2009 yılında 25, 2011 ve 2013 yılında 22, 2015 yılında 19. sırada tamamlayan A Millilerimizin bugün elde ettiği dereceler sanırım Türk satrancının nasıl gurur dolu bir noktaya geldiğini çok net ifade ediyor.

Şampiyona boyunca üst masalarda oynayan ve son tura Genel'de madalya şansı ile, Kadınlar'da ise ilk beş içinde giren A Millilerimiz, 9 tur boyunca büyük bir uyumla ve takım ruhu ile hamle yaptılar.

Müthiş bir performans sergileyerek giydikleri ay yıldızlı formanın hakkını veren, bizlere bu mutluluğu yaşatan usta sporcularımızla gurur duyuyoruz. Altın çağını yaşadığını dile getirmekten her zaman övünç duyduğumuz Türk satrancına yine, yeniden eşsiz bir armağan veren A Milli takım sporcularımızın her birine ve değerli antrenörlerimize yürekten teşekkür ediyorum.

Dilerim, bizi dünyanın zirvesine taşıyacak ve güzel ülkemizi sevince boğacak güzel hamlelerimiz, haberlerimiz hiç bitmesin, eksilmesin.

Girit'te sevincini yaşadığımız diğer güzel gelişme ise 2019 Avrupa Kadınlar Satranç Şampiyonası ve 2020 Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak olmamız oldu. ECU Genel Kurul'unda oy birliği ile alınan bu karar gereği yine iki dev şampiyonayı ülkemizde gerçekleştireceğiz. Ülkemizin eşsiz güzelliği içinde, dünya satranç otoritelerinin övgü ile bahsettiği organizasyon becerimizle ve tüm cihana nam salan misafirperverliğimiz ile satrancın çok önemli iki organizasyonunu hayata geçireceğiz.

2018 yılında gerçekleştireceğimiz iki önemli organizasyonun hazırlıklarına ise şimdiden başladık. 2018 Dünya Gençler Satranç Şampiyonası'nı Gebze Belediyesinin sponsorluğu ile hayata geçireceğiz. Dünyanın dört bir yanından ülkemize gelecek sporculara yine unutamayacakları sportif bir şöleni Gebze'de sunacağız.

Türk satrancı olarak büyük, kendinden emin ve sağlam adımlarla ilerliyoruz. Dünya satrancına yön veren isimlerin güvenini kazanarak dev organizasyonlara ev sahipliği yapıyor, satrançta takip ve tercih edilen bir ülke haline gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye artık satranç sporunda sadece sportif başarılarıyla değil organizasyon başarılarıyla da ses getirmeye başladı. Bu başarılı örneklerin devamı da gelecek. Sporcularımızın azimli çalışması, TSF ekibinin büyük bir hassasiyet ve titizlikle yürüttüğü çalışmalar, elde ettiğimiz başarılar bu haklı gururu yaşatıyor bize.

TSF olarak gerçekleştirdiğimiz her etkinlik, dünyada hayranlıkla takip edilecek ve bizler ülkemizi temsil etmenin, bayrağımızı her platformda dalgalandırmanın gururunu yaşamaya devam edeceğiz.

Değerli Dostlarım,

2017 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Ulusal Takım Havuzu Genel Kampları ve Özel Çalışma Grubu Kamplarımız Antalya Göynük'te, güneşin, yeşilin, mavinin içinde ve oldukça verimli bir şekilde gerçekleşiyor. Sporcularımızın ustalaşması için kamp çalışmalarımızı sürdürürken, 11 Kasım Cuma günü ise usta sporcularımızın yarışacağı Türkiye Satranç Şampiyonası'nın ilk hamlelerini yapacağız. Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ev sahipliğinde hayata geçecek şampiyonada 11 tur boyunca yarışacak tüm sporcularımıza şimdiden başarılar diliyorum.

Güzel ve gurur dolu haberlerde buluşabilmek ümidiyle hepinize en içten saygı ve sevgilerimi sunuyorum...

 

 

Gülkız Tulay
9 Kasım 2017


Yazı Arşivi