Mobile menu
Gülkız Tulay

Büyük Satranç Ailemiz ile Nice Bayramlara...

 

Değerli dostlarım,

Bu yıl da hep beraber bir bayrama daha "hoş geldin" demenin mutluluğu içindeyiz. Bayramlar Anadolu'da berekettir, barıştır, hoşgörüdür... Sevdiğini ve sevildiğini anımsamak, kucaklaşmaktır! Bir olmak, beraber olmak, paylaşmaktır! Hepimiz için sayısız anlam taşır bu günler. Sevdiklerimizle birlikte nice bayramlar görmemiz dileğiyle gün geçtikçe büyüyen satranç ailemiz adına herkesin Ramazan Bayramı'nı gönülden kutluyorum.

Aklı ve çalışkanlığıyla toprağını işleyen, üreten, yoktan var eden, her alanda devrim niteliğinde işler başaran, tırnaklarıyla her daim medeniyetini yukarılara taşımış bir milletiz biz! Böyle bir medeniyete sahip olmak dünyada çok az millete nasip olmuştur, ne mutlu ki bize böyle bir milletle birlikte yol alıyoruz. Bu bayramın da millet olarak birlik ve beraberliğimizin güçlenmesine vesile olmasını diliyorum. 

Bu bayram bambaşka bir heyecan yaşıyoruz. Türkiye Satranç Federasyonu olarak dünyada ilkleri barındıran bir projeyle, Türkiye'de de satrancın "altın çağını" başlatmaya hazırlanıyoruz. "Satranç Eğitimini Geliştirme Projesi" için  canla başla çalışmaya başladık. Bu proje ile satrancın üniversitelerde yüksek lisans programlarına girmesini sağlayacağız. Ayrıca yaptığımız araştırmalara göre dünyada bir ilki gerçekleştireceğiz ve görme engelliler için satranç eğitim programları oluşturacağız. Satrancın aydınlık yüzünü herkese ulaştırabilme onuru bize kısmet oldu.

Birkaç yıl önce hayal bile edemediğimiz bir noktadayız. Artık Türkiye'de satranç eğitimi, ilkokul ve ortaokullardan başlamak üzere yaygın olarak veriliyor. Ana Sponsorumuz Türkiye İş Bankası tarafından açılan satranç sınıfları sayısı 21 bini geçti. "Satranç Eğitimini Geliştirme Projesi"yle ise, ilköğretimden yükseköğretime kadar, Türkiye'de tüm eğitim kurumlarında artık satranç olacak. Satranç eğitimi ve yönetimi tezsiz yüksek lisans programları açılacak ve antrenörlük bölümlerinde satranç uzmanlığı branşı oluşturulacak.

Spor Genel Müdürlüğümüzün desteği ile hayata geçireceğimiz bu önemli projede üniversitelerimiz, görme engellilerle ilgili sivil toplum kuruluşlarımız ve sponsorlarımızla beraber elimizi taşın altına koyacağız. Proje için çok nitelikli ekip çalışmaları yürütecek. Bu ekip, tezsiz yüksek lisans programı ve uzman satranç antrenörlüğü için eğitim içeriği hazırlayacak. İşimiz çok; o yüzden hemen harekete geçiyoruz.

Yıllardır ülkemizin birçok ilinde başarıyla uyguladığımız ve milyonlarca ilkokul öğrencimizin satrançla tanışmasına vesile olan "Doğru Hamlede Buluşalım" projesi şimdi ise Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde hayata geçti. Kayapınar Belediyesi'nin desteği ile çocuklarımızla buluşan proje çerçevesinde ilk aşamada 4 bin adet satranç takımı dağıtıldı. Ülkemizin her karış toprağına satrancı ulaştırma ve geleceğimizi aklın gücü ile kalkındırma amacımızda bize yol arkadaşlığı yapan Kayapınar Belediyesine ve değerli Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı'ya şükranlarımı sunuyorum.

Ana sponsorumuz İş Bankası'nın destekleri ile hayata geçirdiğimiz "Gören Eller" projesi tüm yurda dalga dalga yayılmaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün işbirliğinde gerçekleştirdiğimiz proje kapsamında bu ay açılışlarımızı İstanbul ve Gaziantep'te gerçekleştirdik. Kahramanmaraş, Konya, Çanakkale ve Tokat'ın ardından Türkiye geneli 17 görme engelli okulda satranç sınıflarımızı açmış olacağız.

Türkiye, dünyada satrancın yükselen yıldızı durumunda. Bu sürecin içinde olmaktan, emeklerimizi, heyecanlarımızı birleştirmekten, hedeflerimizi birlikte büyütmekten, sevgimizi çoğaltmaktan ve sağlam bir geleceğe yürümekten heyecan duyuyoruz. Bu heyecan bize hep elimizdeki imkanları en iyi şekilde değerlendirebilmemizi, yeni projelerle yol almamızı sağlıyor. 

Biz federasyon olarak, Anadolu'nun kuzeyinden güneyine, batısından doğusuna, her şehrine, her köyüne, her aileye dokunmak istiyoruz. Ülkemize Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonlukları kazandırmak istiyoruz 7 yaşından 70 yaşına herkesin hayatına güzellikler katabilmeyi diliyoruz. 

Sevgili satranç ailesi;

Türkiye'nin dört bir yanında turnuvalarımızı düzenlemeye devam ediyoruz. Uygarlığın başkenti, medeniyetin beşiği Çorum'da "2018 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Takım Şampiyonası"nı geçtiğimiz günlerde düzenledik. Türkiye'nin dört bir yanından gelen küçük ve yıldız takımlarımızın mücadelesi nefesleri kesti. Bu yıl ilk kez kulüp lisansı ile oynanan turnuvaya kulüplerimizin ilgisi çok yüksekti. Eminim ki önümüzdeki yıllarda bu turnuva daha çok güçlenecek. Sporcularımızın, kulüplerimizin, sponsorların daha çok ilgisini çekecek. Şampiyona Küçükler'de ve Yıldızlar'da Pendik Satranç Spor Kulübü, Kadınlar'da ise Tarsus Zeka Satranç Kulübü'nün zaferiyle sonuçlandı. Şampiyon takımlarımız Almanya'da 11-19 Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Avrupa Genç Takımlar Şampiyonası'nda ülkemizi temsil edecekler. Şimdiden her birine başarılar diliyorum. 

Küçükler'de Apaydın Satranç ikinci, Ankara DSİ Gençlik Spor Kulübü üçüncü; Yıldızlar'da Apaydın Satranç ikinci, Ortaca Belediye Spor Kulübü üçüncü; Kadınlar'da ise Ordu Büyükşehir Belediye Spor Kulübü ikinci ve Bornova Belediye Spor Kulübü üçüncü oldu.  Şampiyonamıza takımlarımızın ilgisi oldukça yoğundu. Küçükler'de 21 takım 118 sporcu, Yıldızlar'da 16 takım 80 sporcu, Kadınlar'da ise 18 takım 50 sporcu olmak üzere toplam 55 takım ve 248 sporcu centilmence bir mücadele sergilediler. Ulusal basından gazeteciler de şampiyonamızdaki heyecanı ve mücadeleyi gördü Çorum'da. Sporcularımızla, antrenörlerimizle ve velilerimizle çok keyifli sohbetler ettiler.  Basının satranca ilgisi, satranç ailemizle ilgili satırlarına taşıdıkları güzel ifadeler bizi çok mutlu etti. 

Bizi bu şampiyonada yalnız bırakmayan ve her türlü ilgiyi satranç ailesinden esirgemeyen Çorum Valiliğine, Çorum Belediye Başkanı Sn. Zeki Gül'e, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Haşim Eğer'e, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Arslan'a, Yönetim Kurulu üyelerimize, Çorum İl Temsilcimize sporcu velilerine, antrenörlere, kulüp temsilcilerimize, sponsorlarına ve hakem heyetine teşekkürlerimi borç bilirim.

Söke Belediyesi'nin destekleri ile yıllardır Türk Satrancına destek olan Zeytinoğlu ailesinin düzenlediği 9'uncu Söke Belediyesi Remzi Zeytinoğlu Ulusal Satranç Turnuvası'nda A kategorisinde birinci olan IM Serkan Soysal'ı, ikinci eş puanla Emre Kırılmaz'ı, üçüncü Ozan Öz'ü de kutlarım.

Onursal Başkanımız Kahraman Olgaç anısına düzenlediğimiz Kahraman Olgaç 10. Anma Satranç Turnuvası'nı da büyük bir coşku ile tamamladık. Turnuvamızda birinci olan Medeni Deniz'i, ikinci olan Yiğit Murat Şibli'yi, üçüncü olan Nazım Yapıcı'yı ve turnuvamızda dereceye giren sporcularımızı ve emeği geçen herkesi tebrik ederim.

Başkent Üniversitesi ile ilkini geçen yıl gerçekleştirdiğimiz Liseler Arası Takım Satranç Turnuvası bu yılda da büyük bir coşku ile tamamlandı. Başkent Üniversitesi Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Müdürlüğü (BEDAM) işbirliğiyle düzenlediğimiz ve takımların mücadelelerine sahne olan turnuvamızda Ankara Atatürk Lisesi şampiyon olurken, Balıkesir Şehit Turgut Solak Fen Lisesi ikinci, Evrensel Koleji üçüncü olarak tamamladı. Liseler arasında satrancın yaygınlaşmasını amaçladığımız turnuvamızda birçok lise öğrencisini ve ailesini Başkent Üniversitesi kampüsünde ağırladık. Başkent Üniversitesine katkılarından ve satranç sporuna desteklerinden dolayı teşekkürlerimi sunarım.

Sevgili dostlar,

TSF olarak yine bir ilki gerçekleştiriyoruz. TSF ve Red Bull ortaklığı ile turnuvalar serisi başlatıyoruz.  Ülkemizdeki 15 yaş ve üzeri tüm aktif lisansı sporcuların ücretsiz olarak katılabileceği Red Bull Chess Masters turnuvalar serisinin ayrıntılı bilgilerine internet sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Türkiye Gençler Şampiyonası, Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası, Türkiye Satranç İkinci Ligi, Türkiye Satranç Birinci Ligi, Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi'nde ve Polanya'da düzenlenecek Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası'nda mücadele edecek tüm sporcularımıza ve takımlarımıza da şimdiden başarılar dilerim.

Bayram coşkusunu, heyecanını,  keyifle, mutlulukla yaşayabilmeyi ve sevdiklerimizle birlikte olabilmeyi diliyorum. Şeker tadında bayramlarınız olsun...

 

 

Gülkız Tulay

14 Haziran 2018

 


Yazı Arşivi