Mobile menu

Gülkız Tulay

gul tulay1962'de Sivas'ta doğan Gülkız Tulay, üniversite eğitimini işletme ve ekonomi üzerine Çukurova Üniversitesi'nde 1983 yılında tamamlamıştır. Profesyonel yöneticilik hayatına, 1984 yılında aile şirketi olan KURT Grubun inşaat departmanında başlayan Tulay burada çeşitli görevler üstlendikten sonra, 1987 yılında grubun finansman direktörlüğüne getirilmiştir.

5 yıl süreyle şirketin finansman yöneticiliği yapan Gülkız Tulay, 1992 yılında şirketin sanayi kolu olan klima fabrikasının genel müdürlüğü görevini üstlenmiştir. Buna paralel olarak, aynı dönemde grubun finansman ve yatırımlardan sorumlu yönetim kurulu üyeliğini yürütmüştür.
2008 yılında eşiyle birlikte kendisine ait tekstil ve tarım şirketlerini kurarak girişimciliğini farklı bir alana taşımıştır.

Aktif iş hayatına devam ederken, 1998 yılında oğlunun satranca başlamasıyla, Türkiye'nin ilk satranç eğitim kulüplerinden olan Tarsus Zeka Satranç Kulübünü, ardından da Mersin Zeka Satranç Kulübünü kurmuştur.

Halen Türkiye'nin en fazla lisanslı satranç sporcusuna sahip olan bu kulüp, 2002 yılından bu yana da Türkiye'nin en güçlü satranç ligi olan Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'ndeki mücadelesine başarıyla devam etmektedir.

Satranç ile iç içe geçmiş yaşamına 2004-2008 dönemi Türkiye Satranç Federasyonu yönetim kurulu üyeliğini ekleyen Gülkız Tulay, 2008-2012 döneminde de alt yapı ve milli takımlardan sorumlu asbaşkan olarak yönetim kurulu üyeliğini başarıyla sürdürmüştür. 05 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul neticesinde oy çokluğu ile Türkiye Satranç Federasyonu Başkanlığına seçilmiştir.

Uzun yıllardır sosyal sorumluluk projelerinde aktif olarak rol alan Tulay özellikle eğitim kollarına önem vermektedir. Bulunduğu sivil toplum kuruluşlarında gençlere burs verilmesi, onların sosyal ve akademik yaşamlarında özgüvenli ve sağlıklı bireyler olabilmeleri adına önemli çalışmalar yapmaktadır.

Tarsus'ta ikamet eden Gülkız Tulay, uzun yıllardır tekstil işi ile uğraşan Mahir Tulay ile evlidir ve iki çocuk sahibidir. Türkiye Yaş Grupları şampiyonlukları bulunan oğlu Berkay ve kızı Seray, Türk milli takımında yer alarak uluslararası başarılar kazanmışlardır.