Mobile menu

Ana Sponsorumuz Türkiye İş Bankası ile Yol Arkadaşlığımız Devam Ediyor

adaa84c2-5e19-4470-b6fe-6a6408bd93daÜlkemizde daha fazla çocuğun, gencin satranç sporuyla buluşması, satrancın yaygınlaşması amacıyla 2005 yılından bu yana ana sponsorumuz olan Türkiye İş Bankası ile yol arkadaşlığımız 5 yıl daha uzadı. Sponsorluk protokolü Gençlik ve Spor Bakanımız Sn. Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Sn. Hakan Aran, Federasyon Başkanımız Sn. Gülkız Tulay, yönetim kurulumuz, Türkiye İş Bankası temsilcilerinin katılımıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda düzenlenen törenle imzalandı.

“Sporun Tüm Branşları Bizim İçin Önemli”

İmza töreninde yaptığı konuşmada sporun tüm branşlarına destek verdiklerini vurgulayan Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem  Kasapoğlu, “Spor bizim için hem tabana yayma noktasında, hem sporda başarı önemli hedeflerimiz ve bu çerçevede sporu birkaç branştan ibaret görmediğimizi ifade ediyoruz. Sporun tüm branşlarına önem verdiğimizi ifade ederken diğer yandan da çalışmalarla, politikalarla bir takım hamleler gerçekleştiriyoruz. Satranç da bu çerçevede hem güzel birtakım hedeflerimizin olduğu hem de bu hedefleri bir yandan gerçekleştirirken diğer yandan büyüterek farklı ufuklara yelken açtığımız bir branş. Ben bu vesileyle başkanımızı değerli ekibini ve değerli sponsorlarını tebrik ediyorum.” dedi.

“Sponsorların Desteği Çok Önemli”

Özel sektörün spor alanındaki sponsorluklarının oldukça önemli olduğunu belirten Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu,” Bu uzun bir yol ve bu yolda yol arkadaşlıkları çok değerli. Sadece devletin bu anlamda desteği değil özel sektörün, sponsorların bu işe gönül verenlerin hem maddi hem manevi destekleri çok önemli. Bu da  işbirliklerinden bir tanesi. 16 yıldır devam eden bir iş birliğini daha yukarı noktalara taşıma adına da şahitlik yapacağız. Satrancın gelişime büyük ivme kazandıran bir branş. Taktik, strateji geliştirmede katkısı olan bir spor. “ açıklamasını yaptı.
 
“Sporcu Sayısında Ciddi Bir Artış Var”

Satrancın eğitim hayatının farklı evrelerinde ciddi önem teşkil ettiğinin altını çizen Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Pandemiye rağmen lisanslı sporcu sayısında gelinen ciddi bir nokta var. Takdire şayan bir artış. Özellikle anasınıfları çalışması yine hep ifade ettiğimiz sporla eğitimin entegre olması açısından yine önemli bir başlangıç.” ifadelerini kullandı.

“Yurtlarımızda da Satrancı Yaygınlaştıracağız”

Satrancın yaygınlaştırılmasıyla ilgili çalışmaların da bakanlık tarafından hız kesmeden devam ettiğini hatırlatan Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu sözlerini şöyle tamamladı:” Anasınıfları, okullar önemli bir alan bizler için. Bizim bakanlık olarak dünyanın en önemli otel zincirleriyle rekabet eden bir yurt alt yapımız var. 750 bin yatağımız var. Yurtlarımızda da satrancın yaygınlaşması adına birtakım çalışmalar var. Bu çalışmaları 2022 yılında yeni bir hedefe büyütmek, satrancın yaygınlaşması ve yelpazenin genişlemesi açısında da bir katkı sağlayacaktır diye düşünüyoruz. Bugünkü buluşma vesilemiz Türkiye İş Bankası İle Satranç Federasyonunun iş birliğinin uzatılması, büyütülmesi, güçlendirilmesi. Ben bu her iki kuruma da bu örnek tabloyu ortaya koydukları için teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki sizlerin bu gayretleriyle oluşan sinerjide sadece satrançta değil, diğer branşlarda da bu güzel tablolar çoğalsın bereketlensin. “

“2005’te güzel bir hamle yaptık. Bugünkü imzayla satranca 20 yıldan fazla destek vermiş olacağız”

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Federasyon ile yürüttükleri iş birliğinin artık sponsorluğun çok ötesinde bir anlam ifade ettiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Biz artık bir aile gibi olduk. 2005’te Federasyonumuzla birlikte attığımız ilk imzayla, ülkemizde satrancın yaygınlaştırılması ve kolay erişilebilir bir spor haline gelmesi, Türkiye’nin bir satranç ülkesi olması amacıyla güzel bir hamle yapmıştık. Aradan geçen sürede Bakanlığımızın desteği, Federasyonun büyük çabalarıyla satranç sporunda ülke olarak çok önemli mesafeler kat ettiğimizi görmekten memnuniyet duyuyorum. Yolculuğumuzun bundan sonra da devam edeceğinin güzel bir göstergesi olan bugünkü imzayla, satranç sporuna 20 yıldan fazla süreyle destek vermiş olacağız.”

“Binlerce çocuğa yeni ufuklar açmak çok kıymetli”

Satrancın, ülkemizde en fazla lisanslı sporcunun bulunduğu spor dalı haline gelmesinin bile bu alanda ne kadar yol alındığının somut göstergesi olduğunu belirten Aran, “Binlerce çocuğun hayatına dokunmuş olmak, onlara yeni bir dünya, yeni bir ufuk açmak çok kıymetli. Sporcularımızın emeklerinin karşılığını, yurt dışındaki turnuvalarda elde ettikleri başarılarla taçlandırdıklarına tanık olmak ayrıca hepimize gurur veriyor. Önümüzdeki dönemde göğsümüzü kabartacak nice başarılara imza atılacağına inanıyorum” diye konuştu.

“Eğitim hayatına başlayan her çocuğumuz satranç sporu ile tanışacak.”

Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay, “Satranç sınıfları projemizi yeni dönemde okul öncesi programa da taşıyarak, eğitim hayatına başlayan her çocuğumuzu satranç sporu ile tanıştıracak çok özel bir projeye imza atacağız” diyerek şu ifadeleri kullandı:

“TSF olarak, 2005 yılında Türkiye İş Bankası ile Türk satrancı için doğru hamlede buluştuk. 16 yıl önce Türkiye İş Bankası ile başlayan birlikteliğimizde; sayısız uluslararası başarılara imza atmanın yanında, milyonlarca çocuğumuzu ve gencimizi satranç sporu ile tanıştırdık, dezavantajlı grupların hayatına dokunarak yepyeni dünyalar kurmalarını sağladık.

Sevgi Evleri projesi ile birçok çocuğumuzun satranç ile hayatı değişti. 2022 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonalarında 'Sevgi Evleri' projesi ile satranç sporuyla tanışan bir sporcumuz 14 yaş genelde şampiyon oldu. Türkiye’nin dört bir yanındaki Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm görme engelli okullarda satranç sınıfı açıldı ve çocuklara eğitim verildi. Satranç İle Mutlu Yarınlar Projesiyle 35 ildeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı 72 merkezde koruma altındaki çocuklar bir yıl boyunca satranç eğitimi aldı. Şimdi o çocuklarımızın hedefi Federasyon Başkanı olmak, büyükusta olmak.

'Yeni Hayata Bir Hamle' projemiz ile 30 cezaevinde 40 satranç sınıfı açtık. Bir anımı paylaşmak istiyorum sizlerle. Cezaevinden gelen bir mektupta keşkeler vardı. Mektubunda şunlar yazıyordu: 'Satranç bana hatalarımla yüzleşmemi öğretti. Keşke daha önce satrançla tanışsaydım, o zaman geri dönülemez bu büyük hatayı yapmazdım…' Sadece bu söz için bile ülkemizdeki her çocuğumuzla her gencimizle satranç sporunu tanıştıracağız…

“Türkiye İş Bankamız ile yeni dönemde yine başarı hikayeleri yazmaya devam edeceğiz”

Biz; Türkiye İş Bankası ile aynı zamanda çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğe umutla bakmasını sağladık. Bugün Türkiye İş Bankası ile bir rekora imza atıyoruz. 16 yıllık birliktelikle ‘sponsorlukta sürdürülebilirliğin’ başarı hikayesi ülkeye örnek olacak nitelikte. Bir olmanın, birlikte olmanın ve büyük bir aile olmanın neticesi bu... Türkiye İş Bankamız ile yeni dönemde yine başarı hikayeleri yazmaya devam edeceğiz.

Yeni dönemin Türk sporuna ve Türk satrancına hayırlı olmasını dilerim. Türkiye İş Bankası Genel Müdürümüz Hakan Aran nezdinde tüm Türkiye İş Bankası ailesine satranç sporunun yanında oldukları için teşekkürlerimizi sunuyorum. Bugün bizleri yalnız bırakmayan Başta Sayın Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu olmak üzere; Türkiye İş Bankası Genel Müdürümüz Hakan Aran’a, değerli protokol üyelerimize ve satranç ailemize teşekkürlerimizi sunarım.”

8bc692fb-f50d-4429-aba1-bd99e8ab2d1f

adaa84c2-5e19-4470-b6fe-6a6408bd93da

69df46a4-b93a-4b48-b960-09b543260611

163d7825-5b2a-4203-899d-5179dd1f2885

0318079a-2e2a-4a4f-bf5c-53f5959652f5

a00c212e-442b-4e6d-bf11-48969396880c d23cae7f-784f-4dc4-953e-c1f8e2cba37e