Mobile menu

İş Bankası Atatürk FIDE Kadın Ustalar'ı Kazanan Humpy Koneru Kupasını Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu'dan Aldı


odul_kİş Bankası Atatürk FIDE Kadın Ustalar Grand Prix Turnuvası'nın kapanış töreni 19 Mart günü 17:00'de İş Kule' nin 41. katında Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Türkiye İş Bankası Yönet,m Kurulu Başkanı Caner Özbiçer, FIDE Başkan Vekili Georgios Makropoulos, FIDE Başkanlar Kurulu, TSF Yönetim Kurulu Üyeleri ve gazetecilerin katılımıyla gerçekleşti.


Bakan Başesgioğlu konuşmasında önemli bir müjdeyi de 2010 Dünya Bayanlar Dünya Satranç Şampiyonası'nın Türkiye'de düzenlenmesi için girişimerin başlayacağını belirterek verdi. Konuşmaların yanı sıra sporcular kupa ve diğer ödüllerini de aldılar.Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu: "Turnuvayı Mükemmel Düzenleyen
Türkiye İş Bankası ve Türkiye Satranç Federasyonu'na Teşekkür Ediyorum"

picture32.jpg


picture28.jpg Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu Türkiye İş Bankası'nın satranca verdiği desteğin, bu sporun kitlesel olma yolunda gösterdiği ivmeyle somut bir şekilde görüldüğünü ifade eden Bakan Başesgioğlu, "Çok sayıda organizasyona daha ev sahipliği yapacağız. Satranç Federasyonu'nun, Afrika'da satranç sporuna yaptığı destek de gurur verici. Turnuvanın mükemmel şekilde yapılmasına katkı veren Satranç Federasyonu ve Türkiye İş Bankası'na teşekkür ediyorum" dedi.

Bakan Başesgioğlu, açıklamalarında bir önemli organizasyona daha Türkiye'nin ev sahipliği yapabileceğinin müjdesini de verdi. "Bayanlar 2010 Dünya Satranç Şampiyonası'nı ülkemizde gerçekleştirecek potansiyele ve organizasyona sahibiz. İnşallah federasyonumuz, Türkiye İş Bankası ve FIDE ile görüşerek, böyle bir organizasyonu ülkemizde gerçekleştirmenin mutluluğunu birlikte yaşarız'' diye konuşarak sözlerini tamamladı.
picture4.jpgTürkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Caner Çimenbiçer:

"Atatürk'un Adının Verilmesi Gurur"


Kapanışta ilk konuşmayı yapan Caner Çimenbiçer, Atatürk'ün adının önemli bir uluslararası etkinliğe verilmesinin İş Bankası için büyük bir gurur olduğunu altını çizerken, Türkiye Satranç Federasyonu ile 2005 yılından beri devam eden işbirliğinin hem yurt içinde hem de uluslararası platformda başarılarla anılmasını sağladığını söylerken, "Türkiye'yi bir satranç ülkesi yapma hedefiyle yeni projeleri hayata geçireceğiz" dedi.

picture10.jpg
Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince: "Satranca Uzun Vadeli Desteğimiz Sürecek"İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, sözlerine çok kısa bir aralıkla yeniden bir satranç etkinliğine katılmanın kendisini çok mutlu ettiğini ifade ederken spora ve sporcuya verilen desteğin kurumsal bir kimlikle süreklilik arz etmesinin önemine dikkat çekti. "Satranç sporunun kitlesel bir spora dönüşmesi, uluslar arası arenada Türkiye'nin adını duyurmak için en etkili spor dallarından birisi haline gelmesi, yeni yeteneklerin keşfedilmesi , çocukların ve gençlerin gelişimine katkı sağlaması gibi uzun vadeli hedefleri için satranç federasyonu ile çalışmalarımız sürecektir" diye konuştu.

picture19.jpg FIDE Başkanvekili Georgios Makropoulos: "Atatürk Görse Gurur Duyardı"


Daha sonra söz alan FIDE Başkan Yardımcısı Georgios Makropoulos, birkaç ay içinde Spordan Sorumlu Devlet Bakanı'nın iki satranç turnuvasına birden gelmesinin dünyada eşi olmadığına dikkat çekti.  Makropoulos, "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün İş Bankası'nı kurduğunu öğrendik. Herhalde Atatürk, İş Bankası'nın satranca verdiği desteği görseydi bu durumdan gurur duyardı" diye konuştu.

Konuşmaların ardından anı plaketleri takdim edildi. 
picture27.jpg

Yazıcı, Makropoulos, Çimenbiçer, Özince
picture34.jpg
Uçarkuş, Makropoulos, Ünal

Son olarak da sporculara ödülleri verildi.

1.KONERU HUMPY (HİNDİSTAN) 8,5/11


picture54.jpg

2.ELINA DANIELIAN (ERMENİSTAN) 8/11

picture44.jpg

3. GM HOU YIFAN (ÇİN) 8/11

picture38.jpg


picture59.jpg
picture61.jpg

humpy_koneru_kİş Bankası Atatürk FIDE Kadın Ustalar'ın son turunda Humpy Koneru Marie Sebag'ı yenerek 8,5 puana ulaştı  ve turnuvayı kazandı. Son tura birinciliği paylaşarak girdiği Xue Zhao, Elian Danielian'a kaybederken, Hou Yifan da Shen Yang ile berabere kaldı. Bu sonuçların ardından Elina Danielian ve Hou Yifan 8 puanla 2-3. dereceleri paylaştı, eşitlik bozmada Danielian ikinci, Yifan üçüncü oldu. Betül Cemre Yıldız, Zeynab Mamedyarova ile berabere kalarak turnuvayı 2 puanla tamamladı.
picture24.jpg
İş Bankası Atatürk FIDE Kadın Ustalar'da son tura girerken Xue Zhao, Marie Sebag'a kaybedince, Hou Yifan da Elina Danielian ile berabere kalınca iki Çinli büyükusta da 7,5 puanda buluştu. Humpy Koneru da Antoaneta Stefanova'yı yenince üç büyükusta 1-3. dereceleri paylaşıyor. Betül Cemre Yıldız da eski dünya şampiyonu Maia Chiburdanidze'ye kaybetti.

Detaylı turnuva haberleri, sonuçlar ve fotoğraflar turnuva sayfasının Türkçe bölümünde yer almaktadır.

kadinustalarlogotrkck

 

picture19.jpg


Betül Cemre Yıldız, 9.turda Çinli dünya şampiyonası çeyrek finalisti Shen Yang karşısında kazanarak kazanca yaklaştıktan sonra fırsatlar kaçırdığı şanssız yenilgilerin ardından İş Bankası Atatürk FIDE Kadın Ustalar Turnuvası'nda siftah yaptı. Üstün ve kazanç konumları kaybeden temsilcimiz, bu  kez önce zor duruma düştüyse de mücadeleyi bırakmadı ve kazandı.

Bu sonuçların ardından Xue Zhao 7,5 puanla liderliğini koruyor. Hou Yifan 7 puanla ikinci sırada yer alırken, Humpy Koneru ve Elina Danielian 6,5 puanla 3-4.dereceleri paylaşıyorlar.

İş Bankası Atatürk FIDE Kadın Ustalar Turnuvası'nda sekizinci turda turnuvanın final havasındaki maçında Xue Zhao Hou Yifan'ı devirerek 7 puana ulaştı ve liderliğe yerleşti. Hou Yifan 6,5 puanla vatandaşını izlerken Zeynab Mamedyarova'yı yenen Humpy Koneru 6 puana ulaşarak üst sıradaki rakipleriyle puan farkını azalttı. Temsilcimiz Betül Cemre Yıldız, dramatik bir şekilde Elina Danielian'a önce kazanç sonra berabere olan konumu kaybederken, Marie Sebag Martha Fierro'yu; Pia Cramling ise Shen Yang'ı yendi. Antoaneta Stefanova-Maia Chiburdanidze maçı ise berabere bitti.

Hou Yifan, Humpy Koneru'yu devirerek üst üste altıncı galibiyetini alıp 6,5 puanla günün ve belki de turnuvanın maçını kazanırken Xue Zhao da Martha Fierro'yu yenerek takım arkadaşının yarım puan gerisinde ikinciliğe tek başına yerleşti. Betül Cemre Yıldız, berabereye yaklaştığı oyunda oyunsonunda kontrolü rakibi Marie Sebag'a bırakıp kaybederken, Danielian-Cramling ve Shen Yang-Stefanova maçları berabere bitti. Maia Chiburdanidze ise Zeynab Mamedyarova'ya karşı kazandı.

Pazar günü turnuvada boş gün ve Hou Yifan ikinci boş güne lider girdi. 15 yaşındaki Çinli büyükustayı  Xue Zhao 6 puanla izlerken üçüncü sırada 5 puanlı Humpy Koneru bulunuyorAltıncı turda Hou Yifan, Martha Fierro'yu yenerek 5,5 puana ulaşıp üst üste beşinci galibiyetini aldı. Xue Zhao, temsilcimiz Betül Cemre Yıldız'ı yenerek 5 puana ulaştı ve ikinciliği paylaştı. Humpy Koneru günün önemli maçında Maia Chiburdanidze'yi yenerek Çinli büyükustayla gibi 5 puanda bulunuyor. Elina Danielian uzun süre baskı altında kaldıysa da inatçı savunmasının karşılığını aldı ve Antoaneta Stefanova'yı siyah taşlarla yendi. Zeynab Mamedyarova ilk galibiyetini Shen Yang karşısında alırken, Pia Cramling üç maçlık yenilgi serisine Marie Sebag beraberliğiyle son verdi.picture14.jpg
Beşinci turda Hou Yifan, Betül Cemre Yıldız'ı yenerek üst üste dördüncü galibiyetini alıp 4,5 puanla liderliği ele geçirdi. 15 yaşındaki Çinli büyükustayı, Pia Cramling'i yenen Zhao Xue ve Martha Fierro'yu yenen Humpy Koneru izlediler.gpfront.jpgDördüncü turda Hou Yifan, Pia Cramling'e karşı siyah taşlarla kazanarak üst üste üçüncü galibiyetini aldı ve 3,5 puana ulaştı. Betül Cemre Yıldız, Martha Fierro'ya kaybederken, Chiburdanidze de Danielian karşısında üst üste hatalar yaparak önce üstünlüğü sonra oyunu kaybetti. Marie Sebag, turnuvadaki ilk galibiyetini Zeynab Mamedyarova'yı yenerek alırken Shen Yang ve Humpy Koneru ise berabere kaldılar. Stefanova ve Xue Zhao da karmaşık bir mücadelenin sonunda maçlarını berabere bitiren oyuncular arasına katıldılar. Dördüncü tur sonunda Hou Yifan ve Martha Fierro 3,5 puanla birinciliği paylaşırken onları 3 puanı bulunan Xue Zhao ve Humpy Koneru izliyorlar.picture17.jpgÜçüncü turun devam eden son oyununda temsilcimiz Betül Cemre Yıldız, dünya bayanlar sıralamasında ikinci sırada yer alan 2622 reytingli Büyükusta Humpy Koneru ile yaklaşık 6 saat süren mücadelenin sonunda berabere kalarak ilk yarım puanını aldı. Betül Cemre Yıldız'ın bugünkü rakibi Ekvadorlu Martha Fierro.

Konumun değerlendirmesi sık sık değişirken en son kayıp olarak bilinen tek kanatta 4 piyona 3 piyon kale ata kale at oyunsonunu savunmayı başaran Yıldız, daha sonra berabere olarak bilinen; fakat pratikte hata yapılabilen kale ata kale oyunsonunu savunmayı başardı (tek kalesi olan taraf temsilcimizdi).

Günün bir diğer önemli maçında Hou Yifan, Antoaneta Stefanova'yı yenerken; Martha Fierro da turnuvada pek formda görünmeyen Pia Cramling'i devirerek 2,5 puana ulaştılar.
Kadın Ustaları Yerinden İzleme Fırsatını Kaçırmayın

19 Mart'a kadar devam edecek olan  İş Bankası Atatürk FIDE Kadın Ustalar Satranç Turnuvası İş Sanat Kibele Galerisi'nde oynanıyor. Maçları yerinde izleyip orada bulunan yıldızları görme, maçlar sırasında konumları aralarında tartışan büyükustalara kulak misafiri olma ve maçtan sonra yapılan basın toplantılarında oyuncuların oyunlar hakkındaki yorumlarını öğrenip sorular sorma fırsatını kaçırmayın. İş Sanat Kibele Galerisi'ne nasıl gidebileceğinizi ve adresi aşağıdan öğrenebilirsiniz.


İş Bankası Atatürk FIDE Kadın Ustalar Satranç Turnuvası'nın ikinci turunda Betül Cemre Yıldız, Pia Cramling'e karşı hızlı bir şekilde kaybedereken, Humpy Koneru Elina Danielian'ı da yenerek ikide iki yaptı. Hou Yifan, Zeynab Mamedyarova karşısında zorlansa da ilk galibiyetini alırken, Xue-Chiburdanidze ve Sebag-Yang maçları görece sakin bir şekilde berabere bitti. Stefanova, galibiyete çok yaklaştıysa da Martha Fierro karşısında zaman sıkışmasında doğru hamleleri bulamayınca beraberlikle yetinmek zorunda kaldı.

iskule

(Haritanın üzerine tıklayınız)

Adres:

Kibele Sanat Galerisi

İş Kuleleri

34330 Levent / İSTANBUL

Tel: 0212 316 15 80
İş Bankası FIDE Kadınlar Grand Prix'de Betül Cemre Yıldız, Stefanova'ya Kaybetti

İş Bankası FIDE Kadın Ustalar Grand Prix, bugün saat 15:00'te oynanacak birinci tur maçları ile başladı. Birinci turda temsilcimiz Betül Cemre Yıldız, Antoaneta Stefanova karşısında önce kazanç duruma geçmesine rağmen daha sonra kaybetti.  Günün kritik maçında Koneru, Cramling'i yenerken; Yifan-Chiburdanidze maçı berabere oldu. Zhao, Shen'i yenerek turnuvaya iyi başlarken, turnuvaya son anda dahil olan Fierro ise turnuvaya Mamedyarova'yı yendi. 


Önceki Haberler: Açılış Töreni'ne Ahmet Çalık da Katıldı

img_1352a6 Mart Cuma gerçekleşen İş Bankası FIDE Kadın Ustalar Grand Prix Açılış Törenine, FIDE Başkanı Kirsan Ilyumzhinov, TSF Başkanı Ali Nihat Yazıcı ve Türkiye İş Bankası Kurumsal İlişkiler Grup Müdürü Suat Sözen'in yanı sıra Türkiye'nin en büyük ikinci medya grubu Turkuvaz Medya Grubu'nun ve bağlı olduğu Çalık Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık da katıldılar. Törende FIDE yetkilileri, gazeteciler ve Dünya Bayanlar Şampiyonu Alexandra Kosteniuk da hazır bulundular.

 


Açılış töreninde İstiklal Marşı'nın ardından ilk konuşmayı Türkiye İş Bankası Kurumsal İletişim Müdürü Suat Sözen yaptı.

img_1296.jpg

Suat Sözen: "Turnuvaya Atatürk'ün Adını Vermek Bize Çok Önemli Sorumluluk Yüklüyor"

Türkiye İş Bankası Kurumsal İletişim Müdürü Suat Sözen, bu önemli organizasyona banka olarak ikinci kez ev sahipliği yapmanın heyecanını taşıdıklarını ifade ederken "Geçtiğimiz yıl federasyonumuzla birlikte, satranç dünyasının kadın ustalarına yönelik uluslararası bir turnuva düzenleme fikrini geliştirirken, bu turnuvanın, kadınların sosyal yaşama katılımı konusunda devrimlere imza atan, Bankamızın kurucusu, Yüce Atamızın adını taşıması gerektiğinde fikir birliğine varmıştık. Elbette, bir organizasyona "Atatürk"ün adını verdiğinizde bu, düzenleyen kuruluşlara çok önemli sorumluluklar yüklüyor. " sözleriyle turnuvanın adının önemine dikkat çekti.

Türkiye İş Bankası Atatürk Uluslararası Kadın Ustalar Satranç Turnuvası'nın henüz ikinci yılında olmasına karşın uluslar arası satranç dünyasında ne kadar önemsendiğini "2009-2010 FIDE Bayan Grand Prix"nin ilk ayağı olarak kabul edilmesi, sanıyorum amaçladığımız düzeyde bir turnuvayı gerçekleştirmekte olduğumuza ilişkin çok önemli bir gösterge sunuyor." diyerek açıkladı.

img_1308.jpg
Ali Nihat Yazıcı:"Dünyada Hangi Yarışmaya Katılırsak Katılalım İddialıyız"


Suat Sözen'in ardından söz alan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı, "Sekiz yıl önce böyle bir turnuvayı hayal bile edemezdik. İş Bankası ile 2005'te sponsorluk anlaşmasını imzalarken dünya şampiyonları yetiştirmek aklımızda yoktu, önce altyapıyı oluşturmak istiyorduk. Çok kısa sürede büyük başarılar geldi. Okullararası Dünya şampiyonları, yaş gruplarında Avrupa şampiyonları çıkartmaya başladık. Bugün artık dünyada hangi yarışmaya giderse gitsin sporcularımız iddialı. İş Bankası ile işbirliğimiz uzun soluklu olacak, hatta sonsuza dek sürecek diyebilirim." şeklinde konuştu.

img_1307.jpg
Kirsan Ilyumzhinov: "Dünya satrancının kalbi İstanbul'da atacak"


Son olarak FIDE Başkanı Kirsan Ilyumzhinov, dünya satrancının kalbinin İstanbul'da atacağını söylerken "Türkiye Satranç Federasyonu ve Türkiye İş Bankası yetkililerine teşekkür ederim. Türkiye Satranç Federasyonu her zamanki gibi çok güzel bir organizasyonla dünya satrancına destek olmaya devam ediyor." dedi.

Daha sonra turnuvaya katılan sporcuların misafirlere takdim edilmesi ve kura çekimine geçildi. Kura çekiminin ardından toplu fotoğraf çekimleri yapıldı.

Sporcular ise, basın mensuplarına demeçler verdikten sonra geçtiğimiz yıl Atatürk Kadın Ustalar Turnuvası'nın ilkine ev sahipliği yapan 41.kattan ayrıldılar.


img_1347.jpg


Ahmet Çalık'ın Satranca DesteğiGünün özel konuğu Turkuvaz Medya Grubu ve bağlı Çalık Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık'tı. Türkiye'nin en büyük ikinci medya grubunun patronu olan Çalık, katılımıyla  satranca destek verirken Ilyumzhinov ve Yazıcı ile birlikte gazetecilere poz verdikten sonra İş Kule'den ayrıldı.


img_1341.jpg
Kirsan Ilyumzhinov ve Ahmet Çalık

img_1356.jpg
Suat Sözen, Ali Nihat Yazıcı, Ahmet Çalık ve Kirsan Ilyumzhinov

img_1358.jpg

Aeroflot Açık'ta rakibi Kurnusov'un hile yaptığını iddia ederek turnuvayı terk eden Azeri büyükusta Şehriyar Mamedyarova, FIDE Başkan Yardımcılarından Büyükusta ve Atatürk Kadın Ustalar'ın teknik danışmanı (berabere teklifleri yasak olduğu için taraflar ölü berabere konumlarda birbirlerine teklif yapmak yerine teknik danışmadan beraberlik istiyorlar) Zurab Azmaiparashvili'yle konuşuyor. FIDE Başkanı Kirsan Ilyumzhinov da yanlarında. Mamedyarov'un yakında Özgür Akman'a Aeroflot ile ilgili yapacağı açıklamalar ChessBase'de ve nisan ayında TSF'nin çıkarması beklenen yeni dergide yer alacak.

img_1298.jpg
Gazatecilerin bir bölümü
img_1299.jpg
...ve bir kısmı daha...

img_1300.jpg

Konuklar arasında bulunan Dünya Bayanlar Şampiyonu Alexandra Kosteniuk
img_1301.jpg
Betül Cemre Yıldız ve Bayan Milli Takım Antrenörü Adrian Mikhalchishin
img_1302.jpg
Soldan Sağa: Chiburdanidze, FIDE Onursal Asbaşkanı Selivanov, Fierro, Stefanova, Stefanova'nın yardımcılığını yapan büyükusta Vladimir Georgiev, Humpy Koneru'nun babası Ashkok Koneru ve Humoy Koneru

img_1309.jpg
Hou Yifan
img_1313.jpg
Antoaneta("Etti") Stefanova
img_1317.jpg
Maia Chiburdanidze

img_1321.jpg
Shen Yang

img_1325.jpg
Zeynab Mamedyarova

img_1328.jpg
Betül Cemre Yıldız

img_1359.jpg
Kirsan Ilyumzhinov ve Antoaneta Stefanova


img_1338

Sporcular toplu fotoğraf çekimindeFIDE Başkanlar Kurulu Toplantısı Başladı
img_1274.jpg

2009 Birinci Çeyrek FIDE Başkanlar Kurulu Başkanı FIDE Başkanı Kirsan Ilyumzhinov'un yıllık raporunu sunmasıyla başladı. Katılanlar arasında Dünya Bayanlar Şampiyonu Alexandra Kosteniuk da bulunuyor.

6 Mart Cuma sabahı başlayan toplantı 7 Mart akşamı tamamlanacak.Dünya Şampiyonu Alexandra Kosteniuk İstanbul'da

img_1254Dünya Bayanlar Şampiyonu Alexandra Kosteniuk, İş Bankası FIDE Kadınlar Grand Prix ile aynı anda 5-8 Mart'ta İstanbul Cevahir Hotel'de yapılacak olan FIDE Başkanlar Kurulu 2009 yılı 1. Çeyrek Toplantısı'na katılmak için Türkiye'ye geldi.
kadinustalarlogotrkck
Dünyanın en güçlü kadın satranççılarını buluşturan ve bu yıl ikinci kez düzenlenecek olan İş Bankası FIDE Kadınlar Grand Prix, 5-20 Mart tarihlerinde ve bu seneden başlayarak “FIDE Bayanlar Grand Prix”sinin ilk ayağı olarak gerçekleştirilecek.

FIDE Bayanlar Grand Prix'nin 1. Buluşması İş Bankası Atatürk FIDE Kadın Ustalar Turnuvası

SON DAKİKA! ZHU CHEN TURNUVADAN ÇEKİLDİ, YERİNE MARTHA FIERRO OYNUYOR!!

Çarşamba günü Katarlı büyükusta Zhu Chen, özel nedenlerle İstanbul
İş Bankası Atatürk FIDE Kadın Ustalar Satranç Turnuvası Grand Prix'ye katılamayacağını bildirdi. Zhu Chen'in yerine listeye Ekvadorlu Uluslararası Usta Martha Fierro(2403) dahil oldu. Fierro'nun biyografisi de aşağıda yer almaktadır.

Turnuva Sayfası Yayında!!

Turnuvanın detaylı Türkçe haberlerini Turnuva Sayfası'nın Türkçe bölümünden takip edebilirsiniz.

 

 


 

Humpy Koneru (Hindistan)

Doğum Yılı: 1987

Reyting: 2621

Unvan: Büyükusta (GM)

Dünya Sıralaması(Bayanlar): 2

humpy

Hindistan'ın "Büyükusta" unvanına ulaşan oyuncusu Humpy Koneru, Judit Polgar'dan sonra dünyanın gelmiş geçmiş en yüksek ikinci uluslararası kuvvet derecesine ulaşan kadın satranççısıdır. Hindistan'ın başarılı sporcularına verilen ünlü Arjuna Ödülü'nü de almayı başaran Humpy, geçtiğimiz yıl Dünya Bayanlar Şampiyonası'nda yarı finalde Hou Yifan'a elendi.

2001 yılında Dünya Genç Bayanlar Şampiyonu olan Humpy Koneru, 15 yaşında Judit Polgar'ın "en genç Büyükusta olan bayan satranççı" rekorunu kırdı. Rekor, Hou Yifan tarafından geçtiğimiz yıl tekrar kırıldı. 2005 yılında ilk kez düzenlenen, dünyanın en güçlü kadın satranççılarını buluşturan ve Rusya'nın Krasnotourinsk kentinde düzenlenen North Urals Cup 2005'i kazandı. Son iki yılın Avrupa Kulüpler Kupası Şampiyonu Monaco Satranç Kulübü'nde oynuyor.

Hou Yifan (Çin)

Doğum Yılı:
1994

Reyting:
2571

Unvan:
Büyükusta (GM)

Dünya Sıralaması:
3

houyifan2


Çin'in ve dünya satrancının süper yeteneği Hou Yifan, geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen "Türkiye İş Bankası Atatürk Uluslararası Kadın Ustalar Turnuvası"nı kazanmıştı. Çin Bayanlar Şampiyonu olan Hou Yifan, 2008 yılında Nalçik'te (Rusya) yapılan Dünya Bayanlar Şampiyonası'nda Alexandra Kosteniuk'a karşı final oynayarak bunu başaran en genç satranççı oldu.

6 yaşında satrancı öğrenen Hou Yifan, 2003'te 10 Yaş Kızlar Dünya Şampiyonu olduktan sonra beş yıl içinde hızla gelişti. 2008 yılında Aeroflot Açık'ta, Atatürk Kadın Ustalar Turnuvası'nda, Gaziantep'te genel kategoride üçüncülüğü paylaştığı Dünya Gençler Şampiyonası'nda ve Dünya Bayanlar Şampiyonası'ndaki başarılarıyla "Büyükusta" olması için gereken normları tamamlayıp bunu başaran en genç kadın satranççı olma rekorunu Humpy Koneru'nun elinden aldı.

Antoaneta Stefanova (Bulgaristan)

Doğum Yılı: 1979

Reyting: 2557

Unvan: Büyükusta (GM)

Dünya Sıralaması: 4

stefanova


2004 yılında Elista'da yapılan Dünya Bayanlar Şampiyonluğu'nu kazanan Bulgar Antoaneta Stefanova, 2006 yılına kadar satranç dünyasının kraliçesi oldu.

Antoaneta Stefanova, dört yaşında satrançla tanıştı. Yedi yaşında da Büyükler'de Sofya Şampiyonu oldu. 1989 yılında 10 Yaş Kızlar Dünya Şampiyonu olan Stefanova, 13 yaşından beri Bulgaristan Satranç Milli Takımı'nda oynuyor. 1997 yılında Kadınlar'da dünyada ilk ona girdi. Stefanova, 2002 yılında Avrupa Bayanlar Şampiyonu oldu. 2003 yılında "Büyükusta" olarak bu unvana ulaşan 11. kadın satranççı oldu. 2007 yılında da Avrupa Bayanlar üçüncüsü olan Stefanova, geçtiğimiz yıl Dünya Bayanlar Şampiyonası'nda çeyrek final oynadı ancak Pia Cramling tarafından elendi. Ayrıca dünyada kadınlar için organize edilen süper turnuvalardan birisi olan North Urals Cup'ı kazandı.

Pia Cramling (İsveç)

Doğum Yılı: 1963

Reyting: 2548

Unvan: Büyükusta (GM)

Dünya Sıralaması: 5

cramling

Turnuvanın en deneyimli ismi olan Pia Cramling, 1980'lerden beri dünyanın en başarılı kadın satranççıları arasında yer almaktadır. 1992 yılında "Büyükusta" olan Cramling, 2003 yılında Avrupa Bayanlar Şampiyonu oldu. 2007 ve 2008 yıllarında Avrupa Kulüpler Kupası'nda şampiyon olan Monaco Satranç Kulübü'nde oynadı. Pia Cramling, geçen yıl İş Bankası Atatürk Kadın Ustalar Turnuvası'nda Hou Yifan'ın ardından ikinci oldu.

Mon Roi Grand Prix'yi 2007'de kazanan Cramling, geçtiğimiz yıl Dünya Bayanlar Şampiyonası'nda yarı finalde şampiyonluğa ulaşan Alexandra Kosteniuk'a elendi. Satranç Olimpiyatı'nda İsveç'i defalarca temsil eden Cramling, erkeklere karşı üst düzeyde mücadele eden ilk kadın satranççılardan biridir.

Marie Sebag (Fransa)

Doğum Yılı: 1986

Reyting: 2529

Unvan: Büyükusta (GM)

Dünya Sıralaması: 7

sebag


Fransa'nın en güçlü kadın satranççısı olan ve çocuk yaşlarda süper yetenek olarak anılan Marie Sebag, 1998'de 12 Yaş Bayanlar Avrupa Şampiyonu, 1999'da 14 Yaş Bayanlar Avrupa Şampiyonu, 2002'de ise 16 Yaş Bayanlar Avrupa Şampiyonu oldu. 2004 yılında ise 18 Yaş Bayanlar Dünya Şampiyonası'nda birinciliği paylaştı. 2000 ve 2002 yıllarında Fransa Bayanlar Şampiyonu olan Sebag, 2006 yılında Dünya Bayanlar Şampiyonası'nda çeyrek final oynadı. Geçtiğimiz yıl gereken normları tamamlayarak "Büyükusta" unvanına ulaşan 19 kadın satranççıdan biri oldu.

Maia Chiburdanidze (Gürcistan)

Doğum Yılı: 1961

Reyting: 2518

Unvan: Büyükusta (GM)

Dünya Sıralaması: 9

chiburdanidze


Kadın satrancında ekol olan Gürcistan'ın yaşayan efsanelerinden Maia Chiburdanidze, 1978 yılında 17 yaşındayken, "Büyükusta" unvanına satranç tarihinde ilk ulaşan kadın sporcu Nona Gaprindashvili'yi Dünya Şampiyonluğu Maçı'nda yenerek büyük bir başarıya imza attı. 1991 yılına kadar unvanını dört kez koruyan Chiburdanidze, 1984 yılında "Büyükusta" olarak bu unvanı alan ikinci kadın satranççı olmuştur.

Dokuz kez eski SSCB ve Gürcistan ile Olimpiyat Şampiyonlukları'na ulaşan Chiburdanidze 1994 yılında Adaylar Maçı'nda Susan Polgar'a mağlup oldu. 1997 yılında Avrupa Takımlar Şampiyonu olan Gürcistan'ın birinci masasında oynadı. 2001 ve 2004 yıllarında Dünya Bayanlar Şampiyonası'nda yarı final oynayıp sonradan şampiyonluğa ulaşan Zhu Chen ve Antoaneta Stefanova tarafından elendi.

Ülkesinde adına pullar basılacak kadar ünlü olan ve kadınların idolü sayılan Chiburdanidze, 2008 yılının kasım ayında Dresden'de yapılan Satranç Olimpiyatı'nda 9 maçta 7,5 puan toplayarak Gürcistan'ı şampiyonluğa taşıdı.

Zhao Xue (Çin)

Doğum Yılı: 1985

Reyting: 2508

Unvan: Büyükusta (GM)

Dünya Sıralaması: 11

zhao


Dünya satrancında özellikle kadınlarda süper güç konumundaki Çin'in önemli satranççılarından Xue Zhao, 2002 yılında Humpy Koneru'yu geride bırakarak Dünya Genç Bayanlar Şampiyonu oldu. 2002 ve 2004'te ülkesinin Olimpiyat Şampiyonu olmasında önemli rol oynarken son iki Olimpiyat'ta da üçüncü olan ulusal takımlarda yer aldı. 2007'de North Urals Cup'ta Zhu Chen ile birinciliği paylaşırken aynı zamanda Dünya Bayanlar Takım Şampiyonası'nda Çin'in altın madalya kazanan kadrosunda yer aldı. Geçtiğimiz yıl İş Bankası Atatürk Kadın Ustalar Turnuvası'nda üçüncü oldu.

Elina Danielian (Ermenistan)

Doğum Yılı: 1978

Reyting: 2496

Unvan: Uluslararası Usta (IM)

Dünya Sıralaması: 16

danelian

Ermenistan'ın bayan satrancında lider konumundaki Danielian, 1992-93 yıllarında Avrupa Yaş Grupları'nda altın madalya alarak kariyerine iyi bir başlangıç yaptı. 2001 yılında Avrupa Hızlı Satranç Şampiyonu oldu. 2003 yılında Ermenistan ile Avrupa Takımlar Şampiyonluğu'na ulaştı. 2004 yılında Avrupa Bayanlar Şampiyonası'nda üçüncülüğü paylaştı.

Ermenistan ile bronz madalya aldığı 2007 Avrupa Takımlar Şampiyonası'ndan itibaren yılından itibaren istikrarlı bir çıkış yakalayan Danielian, 2008 yılında 2500 barajını da geçmiş ve dünyanın en güçlü kadın satranççıları arasına katılmıştır.


Martha Fierro (Ekvador)

Doğum Yılı: 1977

Reyting:2403

Unvan: Uluslararası Usta (IM)

Dünya Sıralaması: 64


fierrolow

Asıl adı Martha Lorena Fierro Baquero olup, Rhode Island, ABD'de doğmuştur. Ekvador, Güney ve Orta Amerika'nın en yüksek reytingli kadın satranççısı olan Martha Fierro satranca 14 yaşında başlamasına rağmen hızla yükseldi.

Ekvador'u birçok Olimpiyat'ta temsil eden Fierro, 1992-2002 yıllarında ülkesinde şampiyon olmuştur. Ayrıca 1994'te Dünya Genç Bayanlar Şampiyonası'nda dördüncülüğü paylaşmıştır. Beş defa da Panamerikan Şampiyonu olan Fierro, 1996'daki Erivan'daki Satranç Olimpiyatı'nda birinci masalarda ikinci olmuştur. Geçtiğimiz kasım ayında Dresden'de yapılan Satranç Olimpiyatı'nda 8 maçta 7,5 puan toplayarak 2613 performansla birinci masalarda 1996'da olduğu gibi yine gümüş madalya almıştır. 2009 Ocak Elo listesinde 2400 barajını geçen Fierro, kariyerinin en yüksek reytingine de bu listede ulaşmıştır. Fierro, aynı zamanda antrenörlük kariyerine de devam etmektedir.

Shen Yang (Çin)

Doğum Yılı: 1989

Reyting: 2448

Unvan: Bayan Büyükusta (WGM)

Dünya Sıralaması: 39

shenyang


Çin'in genç yıldızlarından birisi olan Shen Yang, 2001 yılında 12 Yaş Kızlar Dünya Şampiyonu; 2006 yılında Dünya Genç Bayanlar Şampiyonu oldu. Son iki Olimpiyat'ta üçüncü olan Çin Milli Takımı'nda ve 2007 yılında Bayanlar'da Dünya Takımlar Şampiyonası'nı kazanan kadroda yer aldı. Geçtiğimiz yıl Dünya Bayanlar Şampiyonası'nda çeyrek finalde Humpy Koneru'ya elenen Shen, önceki turlarda o sırada Dünya Şampiyonu unvanını taşıyan Xu Yuhua ve Rus satrancının yıldızlarından Nadezhda Kosintseva gibi isimleri elemeyi başarmıştı.

Zeinab Mamedyarova
(Azerbaycan)


Doğum Yılı: 1983

Reyting: 2362

Unvan: Bayan Büyükusta (WGM)

Dünya Sıralaması: 103

mamedyarova

FIDE'nin reyting sıralamasına göre Azerbaycan'ın bir numaralı kadın satranççısı olan Zeynab Mamedyarova, 2000 yılında 18 Yaş Bayanlar Dünya Şampiyonu oldu. İki defa Azerbaycan Bayanlar Şampiyonu olan Mamedyarova, 2002 yılında "Bayan Büyükusta" oldu. 2000 yılında İstanbul'da yapılan Satranç Olimpiyatı'nda masasında ikinci; 2002 yılında Bled'deki Olimpiyat'ta ise masasında üçüncü olmuştur.

Betül Cemre Yıldız (Türkiye)

Doğum Yılı: 1989

Reyting: 2214

Unvan: Bayan Uluslararası Usta (WIM)

Dünya Sıralaması: 426

yildiz

İzmirli genç sporcu, Türkiye'nin başarılı kadın satranççıları arasında yer alıyor. 2007 yılında Kemer'de yapılan Yaş Grupları Dünya Şampiyonası'nda 18 Yaş Bayanlar Dünya Üçüncüsü oldu. İlk kez 2000 yılında İstanbul'da yapılan Satranç Olimpiyatı'nda Bayanlar A Milli Takımı'nda yer alan Yıldız, 2001-2006 yılları arasında beş defa üst üste Türkiye Bayanlar Şampiyonu oldu. 2007'de Türkiye Bayanlar Şampiyonası'nda üçüncü olan Yıldız, geçtiğimiz yıl da ikinci oldu. Yine geçtiğimiz yıl İş Bankası Atatürk Uluslar arası Kadın Ustalar Turnuvası'nda Ekaterina Atalık ile birlikte Türkiye'yi temsil eden Yıldız, güçlü rakiplerine karşı başarılı bir performans ortaya koyarak 2,5 puan toplamıştı. ABD Milli Takımı'nın birinci masası Irina Krush ve Olimpiyat Şampiyonu Gürcistan'ın kadrosunda yer alan Lela Javakhishvili'yi yenerek Dünya Genç Bayanlar Şampiyonu Harika Dronavalli ile berabere kalmıştı. 

 

imbakFIDE'nin basın açıklamasını ve kesinleşen katılımcı listesini aşağıda sunuyoruz: 

“Türkiye İş Bankası’nın ana sponsoru olduğu Türkiye Satranç Federasyonu; FIDE ve Global Chess ile birlikte 2009/2010 Bayanlar Grand Prix'sinin ilk etkinliği olan İş Bankası Atatürk FIDE Kadın Ustalar Satranç Turnuvası'nı düzenliyor. Özellikle Dünya Kadınlar Günü Haftası’na denk getirilen turnuvaya, kadınların toplumsal hayata katılımına büyük önem veren Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün adı verilmişti.

Turnuvanın yanı sıra 5-8 Mart tarihlerinde FIDE Başkanlar Kurulu 2009 yılı 1. Çeyrek Toplantısı da yine İstanbul’da gerçekleştirilecek. 

Türkiye Satranç Federasyonu, Ocak 2009’da Akdeniz Şampiyonası'na ev sahipliği yaptı. 2009 yılında Dünya Takımlar Şampiyonası, Dünya Yaş Grupları Şampiyonası ve 16 Yaş Altı Olimpiyatları gibi FIDE yarışmalarına da ev sahipliği yapacak. Ayrıca Dresden'de 24 Kasım 2008'de gerçekleştirilen 79. FIDE Kongresi'nde Türkiye’nin, 2012 Dünya Satranç Olimpiyatı'na ev sahipliği yapmasına oy çokluğuyla kararı verildi.


Grand Prix Serisi, 2010'dan sona Dünya Şampiyonası döngüsüne dahil olacak. Dünya Şampiyonası ise, Eleme Sistemi ile yapılacak bir turnuvada belli olacak. Bu turnuvanın da Türkiye'de düzenlenmesi planlanıyor. 2011 yılında ise Grand Prix Serisi'nin galibi ve eleme turnuvasını kazanan satranççılar dünya şampiyonluğu maçı yapacak. Her bir turnuvanın şampiyonu 6.500 € ödül kazanırken, toplam ödül 40.000 € olarak belirlendi. Ayrıca seriyi kazanan isim 15.000 € daha kazanacak.


Gelmiş geçmiş en önemli kadınlar arası turnuvalardan birisi olacak bu turnuvaya, üç eski dünya bayanlar şampiyonu (Stefanova, Chiburdanidze ve Zhu Chen) katılacak. Ayrıca Judit Polgar'dan sonra dünya sıralamasının iki numarası olan Humpy Koneru bu kez İstanbul'da hamle yapacak. Geçen yıl ilk kez düzenlenen turnuvayı kazanan, Dünya Bayanlar Şampiyonası'nda Alexandra Kosteniuk'a karşı final oynayan ve 14 yaşında Büyükusta unvanına ulaşan Hou Yifan da İstanbul'da  yine oynayacak. Birbirinden ünlü yıldızların biyografileri yakında TSF İnternet sitesinde yer alacak.
İstanbul Grand Prix'ye katılacak isimler şöyle:


FIDE ID

SOYİSİM - İSİM

UNVAN

ÜLKE

REYTİNG

5008123

Koneru, Humpy

GM

Hindistan

2621

8602980

Yifan, Hou

GM

Çin

2571

2902257

Stefanova, Antoaneta

GM

Bulgaristan

2557

1700030

Cramling, Pia

GM

İsveç

2548

617822

Sebag Marie

GM

Fransa

2529

13600036

Chiburdanidze, Maia

GM

Gürcistan

2516

8601283

Xue, Zhao

GM

Çin

2508

13300210

Danielian, Elina

IM

Ermenistan

2496

8603162

Yang, Shen

WGM

Çin

2448

3600270 Fierro,Martha IM Ekvador 2403
13401521

Mamedjarova, Zeinab

WGM

Azerbaycan

2362

6302920

Yıldız, Betül Cemre

WIM

Türkiye

2214

Ortalama2481