Mobile menu

“Kale Gibi Gelecek - Satranç Eğitim Projesi” Emine Erdoğan’ın Öncülüğünde Başlatıldı!

-kale-gibi-gelecek-satranc-egitim-projesi-basladi-9437221"Kale Gibi Bir Gelecek" için ilk hamleyi Emine Erdoğan gençlerle birlikte yaptı!!!

Türkiye Satranç Federasyonu tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın 'fikir annesi' olduğu ve öncülük ettiği "Kale Gibi Gelecek- Satranç Eğitim Projesi" ile yüzlerce şehit çocuğu satranç sporu ile tanıştırılacak. PTT'nin katkılarıyla hayata geçirilen projenin açılış toplantısı, bugün (5 Temmuz 2017) Ankara Bilkent Otel'de, Emine Erdoğan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, TSF Başkanı Gülkız Tulay ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Sponsor Kurum Temsilcileri, kamudan, özel sektörden kalabalık bir davetli topluluğunun katılımıyla gerçekleşti. Yaklaşık 100 şehit yakını ve çocuğunun da katıldığı törende duygusal görüntüler yaşandı.

asbaskankardasTörende, sırasıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı - TSF Asbaşkanı Ayşe Kardaş, TSF Başkanı Gülkız Tulay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Betül Sayan Kaya, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Emine Erdoğan tarafından günün anlam ve önemini yansıtan konuşmalar yapıldı.

Konuşmasında katılımcılara proje konusunda bilgilendrme yapan TSF Asbaşkanı Ayşe Kardaş, satranç sporunun gelecek nesiller için öneminden de bahsetti. Kardaş konuşmasında şu açıklamalarda bulundu: "Çocuklarımız ve gençlerimizin hayatta başarının yollarını bulabilmesi için, güçlü bir Türkiye için, kale gibi sağlam bir nesiller için satranç sporu çok önemli...Bu sporla uğraşan tüm çocuklarımız başarıyla yan yana yürüyor. Sağlam, yıkılmaz kaya gibi sağlam bir genç nesil geliyor! Türk satrancı son yıllarda başarılara imza atıyor. Sporcularımız, madalyalarla, kupalarla adımızı duyuruyor! Dünyada ve Avrupa'da devlerle yarışan, Türk bayrağını başarıyla dalgalandıran sporcularımızla gurur duyuyoruz"dedi.

baskan kursuTörende yaptığı açılış konuşmasına; "Şehitlerimizin bize emaneti olan çocuklarımızı satrancın başarı ve güzellik dolu dünyasına davet etmek için biraraya geldik" sözleri ile başlayan TSF Başkanı Gülkız Tulay, "Güzel yürekli çocuklarımızın hayatında yeni bir ışık, yeni bir umut olmaya geldik. Acılara kardeş olmaya, birlikte, omuz omuza geleceğe yürümeye geldik" dedi. Proje fikrinin Emine Erdoğan'dan geldiğini ve TSF'nin projeyi büyük bir mutlulukla hayata geçirdiklerini kaydeden Tulay'ın konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu proje, uzun soluklu bir proje... İlk olarak Çanakkale'de 13-19 Temmuz 2017 tarihleri arasında düzenleyeceğimiz bir satranç eğitim kampıyla gençlerimizi satranç sporu ile tanıştıracağız. Daha sonra diğer gençlerimizin katılımı ile uzun süre devam edecek bir projeye imza atacağız. Projenin ilk aşamasını Çanakkale gibi anlamlı bir şehirden başlatıyoruz. Gelecek nesiller için atılacak her adım Türkiye için çok kıymetlidir. Satranç sporu da, bu vatanın güçlü geleceğine yatırımın en anlamlı adımlarından biridir. Bu spor, hayalleri, hedefleri büyütür, mücadeleyi, disiplini, sabrı öğretir. "Kale Gibi Gelecek- Satranç Eğitimi Projesi" ile şehitlerimizin emaneti olan gençlerimizin hayatlarında güzel bir sayfa açmak istiyoruz.

Satranç sporunun ülkemize yayılmasında, bu sevginin büyümesinde en büyük destekçilerinden birinin de Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirten Tulay, Cumhurbaşkanımıza, değerli eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi'ye bu vesileyle bir kez daha yürekten şükranlarımı sunuyorum."dedi.

Satrançta kadın sporcuların daha fazla yer almasını sağlamak istediklerini belirten Tulay, yurdun her köşesinde kızlarımızı, kadınlarımızı satranç sporu ile buluşturmak için "Haydi Kızlar Satranca" kampanyasını başlatmak istediklerini belirtti ve Emine Erdoğan Hanımefendi'nin bu konuda öncü olması taleplerini iletti.

TSF Başkanı Tulay, konuşmasını "Türkiye Satranç Federasyonu olarak, farklı hedef kitlelere yönelik projelerle toplumun her kesimine dokunmaya, bu sevgiyi, bu heyecanı ülkenin dört bir yanına taşımaya devam edeceğiz" sözleri ile tamamladı.

bakanayanProjeyle şehit çocuklarına, satrancın yanı sıra sabır ve her hamleye yeni bir hamleyle karşılık verecek zekanın öğretileceğini anlatan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, projede emeği geçenlere teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gittiği her yerde çocuklara satranç takımı hediye etmesi ve çocukların da bu hediyeleri büyük bir heyecanla karşılamasının çok anlamlı olduğuna dikkati çeken Kaya, şunları kaydetti: "Bu projeyle şehitlerimizin bize emaneti olan çocuklarımız satrançla geleceğe bakacak, hem kendilerinin hem de ülkelerinin istikbaline yönelik hamleleri şimdiden planlamış olacaklar. Bu vesileyle, 'Kale Gibi Gelecek' Satranç Eğitim Projesinin ülkemiz için, çocuklarımız için, geleceğimiz için hayırlı olmasını diliyor, tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum." dedi.

bakkankilic

 

Konuşmasına, projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen başta Emine Erdoğan olmak üzere tüm paydaşlara şükranlarını sunarak başlayan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Bu ülke için canını ortaya koyan aziz şehitlerimizin ve bu uğurda yaralanan gazilerimizin evlatlarına, yani bizim evlatlarımıza sahip çıkmak için atılan her adım şüphesiz ki karşılıksız kalmayacaktır" diye konuştu. Bakan Kılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gittiği illerde bol bol satranç takımı dağıttığını hatırlatarak Bakanlık olarak 2013'ten bu yana 360 bin satranç takımı dağıttıklarını ifade etti.

bakanaslan17

 

Satrancın kişinin eğitimine, zekasına, ahlakına, yaratıcılığına faydalı bir akıl oyunu olduğuna işaret eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise, gerçek hayatla benzerlikleri bulunan satranç sporunun ülkelerin gelişimine de büyük katkı yaptığını bildirdi. Arslan, satrancın çocukların kötü alışkanlıklar edinmesine engel olduğunu vurgulayarak, "Satranç takımı dağıtarak çocuklarımızın bu spora yönelmelerinin önünü açıyoruz. Çeşitli illerimizde düzenlenen turnuvalarda genç katılımcılara pek çok hediye takdim ediyoruz. Tek bir çocuğumuza dahi faydalı olsak, bu bizim ve ülkemiz için büyük bir kazanımdır diye düşünüyoruz" diye konuştu.

Aslan'ın ardından konuşmalarını yapan Emine Erdoğan, satranç spornunun çocuklar ve gençler üzerindeki önemli kazanımları konusunda açıklamalar yaparken, Türk satrancının son yıllarda geldiği başarılı noktadan duyduğu memnuniyeti de katılımcılarla paylaştı.

"Gençlerimizi bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal olarak geliştirecek her türlü gayreti teşvik ediyoruz. Satranç da evlatlarımızı zihinsel ve sosyal açıdan geliştirecek bir düşünce sporudur. Satranç ile hayat arasında yakın bir ilişki olduğuna dikkati çeken Erdoğan, yaşamın hep satranca benzetildiğini, satrancın "büyük hayatın küçük bir modeli" olarak nitelendirildiğini belirtti.

Satrancın hayatın gerçeklerinden ilhamla ortaya çıktığını anlatan Erdoğan, bu eğitimi alan bir gencin aynı zamanda hayata dair donanım kazandığını ifade etti.

hanimefendi17Emine Erdoğan, satrançtaki "önce düşün, sonra oyna" ilkesinin, gençleri bilinçle yaşayacakları bir hayata hazırladığını, "rakibe karşı saygılı ol" ilkesinin, sosyal hayatı düzenleyen bir anahtar hükmünde olduğunu kaydetti.

Türkiye Satranç Federasyonu'nun üstün gayretleri ile Türkiye'de gittikçe artan bir satranç ilgisi olduğunu mutlulukla takip ettiklerini aktaran Emine Erdoğan, uluslararası alanda alınan madalyaların, dünya satrancının devler liginde, Türk satrancının da önemli bir yer edindiğini gösterdiğini vurguladı.

Satranç A Milli Takımını, 2017 Dünya Takımlar Şampiyonası'nda elde ettiği büyük başarı dolayısıyla tebrik eden Emine Erdoğan, "Dünya beşincisi olarak Türk satranç tarihinin en büyük başarısını elde ettiniz. İnanıyorum ki yakın bir gelecekte ilk üçe, hatta şampiyonluğa oynayacağız inşallah." dedi.

"Türk kültüründe önemli bir yeri olan satrancı yeni nesillere de erken yaşta öğretmeli, bu bilinci daha da yaygınlaştırmalıyız." diyen Emine Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"İnşallah, şehitlerimizin emaneti gençlerimiz 13-19 Temmuz tarihleri arasında Çanakkale'de satranç eğitimi alarak güzel zamanlar geçirecekler. Böylece, hem satranca yeni yetenekler kazandırmış olacağız, hem de azimli, üretken, hızlı düşünebilen, özgüveni yüksek bir nesle yatırım yapacağız.

Türkiye'nin geleceği, stratejik düşünebilen, mücadeleci ruha sahip, hiç yılmadan hedefe yürüyebilen, doğru karar alabilen bir gençlikle garanti altına alınabilir.

İnşallah gençlerimiz siyasi, ekonomik, kültürel, tüm alanlarda büyük fotoğrafı görebilen ve milli menfaatler karşısındaki tüm hamlelere 'şah-mat' diyebilen bir ufukla yetişecek, bu ülkenin geleceğini teminat altına alacaklar. Buna sonsuz bir inancım var."

Emine Erdoğan, milli mücadelenin sembolü, şehitlerin yurdu Çanakkale'ye gidecek gençlere zihin açıklığı diledi, güzel ve faydalı zaman geçirmelerini temenni etti.

dsc 33533Törenin sonunda TSF Başkanı Gülkız Tulay tarafından, Emine Erdoğan'a 'kale gibi sağlam ve güçlü gelecek için' satrancın önemini simgeleyen mermerden yapılmış bir satranç takımı hediye edildi. Projeye katılan gençlere de satranç takımı ve kitap setlerinin dağıtıldığı programın ardından Emine Erdoğan, otelin fuaye alanına yerleştirilen dev satranç takımında gençlerden bazılarıyla satranç oynadı. Projenin öncülük eden Emine Erdoğan'la gençlerin karşılıklı hamlelerine sahne olan bu mini müsabakada oldukça keyifli anlar yaşandı.

Projenin ilk aşaması 13-19 Temmuz 2017 tarihleri arasında Çanakkale'de düzenlenecek satranç eğitim kampıyla gerçekleştirilecek. Yaşları 07-17 arasında değişen yaklaşık 100 şehit çocuğuna TSF'nin antrenörleri tarafından satranç eğitimi verilecek. Satranç eğitim kampına gençlerin ailelerinin katılımı da sağlanacak. Eğitimlerin yanı sıra kamp boyunca gençler ve aileleri düzenlenecek çevre turları ile Çanakkaleyi keşfedecek. Çeşitli renkli etkinliklerle de desteklenecek proje ile gençlere spor, eğlenme, dinlenme ortamı sunulacak.

Gençlerde satranç kültürünün oluşması, spor aracılığı ile birbirleriyle kaynaşması, arkadaşlık ve dostluk duygularının geliştirilmesi de hedeflenen eğitim kampının sonunda bir turnuva yapılarak, katılımcılara yarışma heyecanı yaşatılacak. İki gün boyunca, 6 tur üzerinden, oynanacak turnuva sonunda ilk beş dereceyi elde eden gençlere madalya ve çeşitli hediyeler dağıtılacak. Daha sonra farklı şehirlerde farklı grupların katılımıyla devam ettirilecek proje ile yüzlerce şehit çocuğuna satranç öğretilmesi, aralarından satranç sporuna gönül verenlerin sporcu olarak yetiştirilmesi hedefleniyor.

 

dd92saxxsaazpmi

 dd9mrh9xgaeh2g1

ugur0941 1499261495933 4

dd98ejmwaaivyar

dsc 34214

-kale-gibi-gelecek-satranc-egitim-projesi-basladi-9437221

 ugur1090 1499261489777 1

ugur1131 1499261494135 3