Mobile menu

Dünya 16 Yaş Altı Olimpiyatı Hindistan'da Başladı

wyco172017 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı, 11-18 Aralık 2017 tarihleri arasında Hindistan'ın Ahmedabad şehrinde gerçekleştiriliyor. Toplamda 25 ülkeden 30 takımın yarıştığı turnuvada ülkemiz adına ise FM Deniz Özen, FM Ekin Barış Özenir, FM Emre Emin Dedebaş, FM Alparslan Işık ve WFM Duru Okuyaz'dan oluşan takımımız turnuvaya 8. sırada başlıyor. 1 GM, 14 IM ve 4 WIM olmak üzere toplam 69 unvanlı sporcunun yarıştığı şampiyonada özellikle 1 numaralı seribaşı başlayan evsahibi Hindistan Yeşil takımı göze çarpıyor. GM Chopra Aryan, IM R Praggnanandhaa, IM Nihal Sarin, IM P Iniyan ve WIM R Vaishali ile 2503 Elo ortalamasına sahip takım şampiyonluk yarışındaki en favori takım durumunda.

Devamını oku...

MEB ve TSF Protokol İmzaladı!

img 3115ghjklMilli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Türkiye Satranç Federasyonu (TSF), Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarında satranç dersi veren eğitimciler ile ilgili geniş çaplı bir işbirliği protokolü imzaladı.

TSF Başkanı Gülkız Tulay ve MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin tarafından imzaları atılan protokol kapsamında MEB, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm kurumlarda satranç dersi egzersizi, kulüp çalışmaları, HBÖGM (Hayat boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü) ve HEM (Halk Eğitim Merkezi)'e bağlı kurslarda sadece Türkiye Satranç Federasyonu tarafından verilmiş ve kullanıldığı yıl için güncellenmiş herhangi bir kademeye ait antrenörlük belgesine sahip olan öğretmenleri görevlendirecek.

İmza töreni, Gülkız Tulay ve Doç. Dr. Yusuf Tekin'in yanı sıra MEB Müşteşar Yardımcısı ve TSF Asbaşkanı Muammer Yıldız, TSF Başkan Vekili Aşkın Keleş ve Yönetim Kurulu Üyesi WIM Nilüfer Çınar Çorlulu'nun da katılımıyla gerçekleşti.

MEB&TSF İşbirliği Protokolü

 

Devamını oku...

İl Gezilerimiz İzmir ile Devam Etti

img 3164TSF Başkanı Gülkız Tulay, yerel yönetimler ve satranç ailesiyle buluştuğu il gezilerine İzmir ile devam etti.

7-9 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleşen İzmir temaslarında ilk olarak Türkiye İş Bankası Süper Satranç Ligi'ne yükselen İzmir Rota Koleji Spor Kulübü, Türkiye İş Bankası Süper Satranç Ligi takımı Taş Duvar Spor Kulübü, Türkiye Satranç Birinci Ligi'ne yükselen Berk Tuğra Çalışkan Satranç Spor Kulübü ve yeni kurulan Apaydın Satranç ziyaret edildi. Rota Koleji Spor Kulübü'nde Rota Koleji Genel Müdürü Kadir Açıkbaşlar, Satranç Şube Müdürü Serkan Gözder, Satranç Baş Antrenörü Emin Yasa Altun, Taş Duvar Spor Kulübü'nde Eren Can Güler, Berk Tuğra Çalışkan Satranç Spor Kulübü'nde Gamze Çalışkan ve Apaydın Satranç'ta ise kurucu Fethi Apaydın ile bir araya gelen Başkan Tulay, kulüpleri tebrik ederek faaliyetler konusunda bilgi aldı.

Devamını oku...

GM Emre Can'dan Altın Madalya!

turkey emre can  david llada3 Aralık 2017 tarihinden bu yana İtalya’nın başkenti Roma’da devam eden 2. Uluslararası Roma Satranç Festivali bugün oynanan son tur maçları ile sona erdi. Turnuva boyunca 1. masada oynayıp liderlik koltuğunu kimseye bırakmayan GM Emre Can 9 turluk maraton sonrasında 7,5 puan ile birinci olmayı başardı.

7. turda GM Sebastian Bogner (2586) karşısında siyah taşlar ile sağlam bir oyun sergileyen GM Can riske girmeden maçtan beraberlik ile ayrıldı. 8. turda da ABD’nin en önemli genç yeteneği GM Awonder Liang (2573) ile karşılaşan sporcumuz bu maçı da beraberlik ile sonuçlandırdı ve son tura girerken yarım puan fark zirve yarışında avantajı elinde tutmayı başardı. Son turda da GM Dmitrij Kollars (2501) ile karşılaşan GM Can siyahlar ile çok güzel bir oyun sergileyerek maçını kazanmasını bildi ve 7,5 puana ulaşarak 1 puan fark ile birincilik kürsüsüne çıkmaya hak kazandı. 

Sporcumuzu tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.  

Final Sıralaması

TSF Heyeti Manisa’da!

manisail17TSF Başkanı Gülkız Tulay, Başkan Vekilleri Prof. Dr. Yusuf Doğruer ve Aşkın Keleş, 6 Aralık 2017 tarihinde Manisa ve çeşitli ilçelerde bulunan Satranç Merkezlerimizi ziyaret etti.

Ceren Satranç Merkezi, Salihli Sardes Satranç Spor Kulübü, Turgutlu Deha Satranç ve Eğitim Kulübü Derneği, Manisa Son Hamle Spor Kulübü Derneği, Manisa Satranç İhtisas Spor Kulübü, Akademi Satranç Merkezi Derneği ve Turkuaz Satranç Spor Kulübü Derneği ziyaretlerinde TSF Heyetine; Kulüpler Koordinasyon Kurulu Asbaşkanı ve TS Alyans Spor Kulübü Yöneticisi Zeki Diril, İl Temsilci Yardımcısı Bekir Özenç ve Şehzadeler İlçe Temsilcisi Hakan Karakafa eşlik etti.

Ziyaretlerde spor kulübü, satranç merkezi ve eğitim kulüplerinin yöneticileri Emine Süral, Gürkan Aydeniz, Cihan Yıldırım, Kuzey Şimşek, Neşe Buran, Murat Efe, Erdem Nalbant, Olcay Nalbant, antrenörler, hakemler ve veliler ile bir araya gelinerek satranç ve özellikle Manisa satrancı ekseninde verimli değerlendirmelerde bulunuldu.

Turgutlu ilçesinde satranca büyük katkılarda bulunan Kocatürk Koleji ile devam eden ziyaretler Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan'ın makam ziyaretleri ile sona erdi.

Devamını oku...

Aydın Ziyaretlerimiz / Denizli Satranç Ailesi Buluşmamız

aydin denizli17Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, 5-6 Aralık 2017 tarihlerinde Aydın ve Denizli'yi ziyaret ederek bir dizi görüşme gerçekleştirdi ve satranç ailesi ile bir araya geldi.

Başkan Tulay, 5 Aralık Salı günü gerçekleşen Aydın ziyaretlerinde Aydın Valisi Yavuz Selim Koşgör, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Cavit Bircan ve Aydın Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bekir Çeker ile görüştü. Ziyaretlerde Aydın Satranç İl Temsilcisi Mustafa Yavuz da yer aldı.

İlk olarak Aydın Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bekir Çeker ile bir araya gelerek Aydın'da satrancı yaygınlaştıracak ve başarılı sporcular yetişmesini sağlayacak faaliyetler konusunda görüşen Tulay, daha sonra Aydın Valisi Yavuz Selim Koşgör'ü makamında ziyaret ederek Kuşadası'nda uluslararası bir turnuva gerçekleştirmek istediklerini, Valiliğin de bu konuda Federasyona desteklerini ve bir satranç antrenörünün sözleşmeli olarak istihdam edilmesi hususlarını dile getirdi.

Devamını oku...

IM Ekaterina Atalık'tan Bronz Madalya!

img 946929 Kasım 2017 tarihinden bu yana Polonya'nın Wroclaw şehrinde düzenlenen 7. Radzikowska Kadın GM Turnuvası dün oynanan son tur maçlarının ardından sona erdi. Büyük bir heyecan ile geçen karşılaşmaların ardından maçını beraberlik ile sonuçlandıran WGM Jolanta Zawadzka 6 puan ile şampiyon olurken son tur maçını kaybeden GM Monika Socko 5,5 puan ile ikinciliği elde etti. Sporcumuz IM Ekaterina Atalık ise son maçını kazanarak 5,5 puan ile üçüncü olmayı başardı.

7. turda GM Monika Socko ile berabere kalan IM Atalık 8. turda turnuvanın lideri IM Lela Javakhishvili ile karşılaştı. Oyunortasında piyon önde kalan IM Atalık rakipte de fil çifti olması sonucu kazanca zorlasa da 73 hamle süren turun en uzun maçında beraberlik ile yetinmek zorunda kaldı. Son tura böyle tüm dengeler değişirerek girilirken sporcumuz ilk üç sıranın 1 puan gerisinde son tura girdi. Son turda da IM Lilit Mkrtchian karşısında güzel bir galibiyet elde eden IM Atalık 5,5 puana ulaştı ve final  turunda IM Lela Javakhisvili'nin kaybetmesi sonucu averaj farkı ile üçünlük kürsüsüne çıkmaya hak kazandı.

Sporcumuzu tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Final Sıralama

IM Atakişi'ye Belgrad Açık’tan Gümüş Madalya

umutbelgrad17Belgrad'da, 24 Kasım-2 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen Belgrad Açık Satranç Turnuvası'nda yarışan sporcumuz IM Umut Atakişi, 9 tur sonunda birinci ile eş puanla (7,5) ikinci olarak gümüş madalya kazandı.

7. turda GM Dragisa Blagojevic (2495) ile berabere kalan Atakişi, 8. turda Goran M. Todorovic (2441), 9. turda ise Nikola Nestorovic (2516)'e karşı kazanarak turnuvayı oldukça iyi bir performansla nağmağlup tamamladı.

Sporcumuzu kutluyor, güzel haberlerinin devamını diliyoruz.

Final Sıralama

 

GM Can Yarışı Zirvede Sürdürüyor

turkey emre can  david lladaİtalya’nın başkenti Roma’da 6 gündür büyük bir heyecan ile devam eden 2. Uluslararası Roma Satranç Festivali'nde dün oynanan maçlar ile birlikte ilk 6 tur sona erdi. Böylelikle turnuvada son 3 tura girilirken turnuvada yarışan sporcumuz GM Emre Can 1 numaralı masadan hiç düşmeyerek 5,5 puan ile tek başına liderliğini devam ettiriyor.

5. turda GM Sergei Beshukov (2401) karşısında siyah taşlar ile oynadığı maçtan kritik bir galibiyet almayı başaran GM Can 6. turda turnuvanın favorilerinde GM Yuri Solodovnichenko (2568) ile karşılaştı. Bu maçtan da beraberlik ile ayrılan sporcumuz böylelikle 5,5 puana ulaştı ve tek başına oturduğu liderlik koltuğunu da kimseye kaptırmamış oldu. Sporcumuzu 5 puan ile Sundar M Shyan takip ederken onun arkasından da 4,5 puana sahip 5 sporcu zirve takiplerini sürdürüyorlar. GM Can 7. turda ise 2 numaralı seribaşı GM Sebastian Bogner (2586) ile karşı karşıya gelecek. Turnuvadaki en kritik maçına çıkacak olan GM Can bu maçta siyah taşlar ile hamle yapacak.

7. turu bugün TSİ 18.30’da başlayacak olan turnuvada yarışan sporcumuza başarılar dileriz.

Chess-Results

2018 Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası

tyg gorsel2018 Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası 20 - 26 Ocak 2018 tarihleri arasında Antalya, Kemer Rixos Sungate Otel'te gerçekleştirilecektir. 

Turnuva Sayfası

 

 

 

GM Can Roma'da Lider

turkey emre can  david lladaİtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen 2. Uluslararası Roma Satranç Festivali'nde 4 tur sona erdi. Büyük heyecan ile geçen maçların ardından turnuvada yarışan GM Emre Can tüm maçlarını kazanmayı başararak 4 puan ile turnuvaya tek başına lider olarak devam ediyor.

İlk 2 turu kayıpsız atlatan GM Emre Can 3. ve 4. turda da Hintli sporcular IM Kaumandur Srihari Raghunandan (2404) ve GM Sundar M Shyam (2528) karşısında galibiyete ulaşan taraf olmayı başardı. 3. turda sürpriz bir beraberlik alarak zirve yarışında darbe alan 2 numaralı seribaşı Sebastian Bogner, 4. turda 4 numaralı seribaşı GM Awonder Liang karşısında siyah taşlar ile kazanmayı başardı. Bu sonuçlar sonrasında tam puan ile tek başına liderlik koltuğuna oturan GM Can 5. turda ise Rus GM Sergei Beshukov (2401) ile karşı karşıya gelecek.

5. turu bugün TSİ 18.30'da başlayacak olan turnuvada yarışan sporcumuza başarılar dileriz.

Chess-Results