Mobile menu

Şampiyonlar Ödüllerine Kavuştu

img 08072018 Dünya Gençler Satranç Şampiyonası 15 Eylül Cumartesi günü düzenlenen ödül töreninin ardından sona erdi. Şampiyonanın düzenlendiği Gebze, 12 gün boyunca büyük bir sportif şölene sahne oldu. Şampiyonada nefes nefese takip edilen karşılaşmaların ardından açık kategoride İranlı GM Parham Maghsoodloo, kızlar kategorisinde ise Aleksandra Maltsevskaya (RUS) şampiyonluk ipini göğüsledi.

Türkiye Satranç Federasyonu ev sahipliğinde, Gebze Belediyesinin destekleri ile ve rekor bir katılımla hayata geçen 2018 Dünya Gençler Satranç Şampiyonası; 192’si unvanlı toplam 62 ülkeden 263 sporcunun katılımıyla 05-15 Eylül 2018 tarihleri arasında Kocaeli, Gebze, Ramada Plaza Asia Airport Otel’de gerçekleştirildi.

Devamını oku...

Enez Açık Başladı

img-20180916-swa0014Enez Kaymakamlığı II. Uluslararası Açık Satranç Turnuvası, 15 Eylül Cumartesi günü gerçekleşen açılış töreni ve ilk tur karşılaşmalarının ile başladı.

12 ülkeden 11’i unvanlı 92 sporcunun yarıştığı turnuva, İlçe Kaymakamı Elif Canan Tuncer ve Belediye Başkanı Abdullah Bostancı'nın başlangıç hamlesini yapması ile başladı.

İstanbul Üniversitesi Enez Sahil Kamp Tesislerinde gerçekleştirilen turnuva, 20 Eylül 2018 Perşembe günü dokuzuncu ve son tur maçlarının oynanmasıyla sona erecek.

Turnuvayı takip etmek için tıklayınız

Devamını oku...

Türkiye Satrançla Sokaklara Taştı

mansetssv2018Türkiye'nin 81 ili, Türkiye Satranç Federasyonu tarafından düzenlenen "Sokakta Satranç Var" projesi kapsamında bir hafta boyunca sokaklara taşarak büyük bir coşkuyla satranç oynadı.

8 Eylül Cumartesi gününden beri tüm yurtta düzenlenen etkinlikler, her yaştan satranç severin yoğun ilgisi eşliğinde gerçekleşti.

TSF'nin önderliğinde ve il ve ilçe temsilcilikleri tarafından gerçekleştirilen organizasyonlarla 81 ilin tamamında bir hafta boyunca sokaklarda, parklarda, meydanlarda ve sahillerde satranç oynandı.

Devamını oku...

Ateş Ülker’i Kaybettik

bassagligi1985 yılında Türkiye Satranç Şampiyonu olan emektar sporcumuz FM Ateş Ülker’in (1948-2018) vefat ettiğini üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz.

Merhumun cenazesi 16 Eylül 2018 Pazar günü Ataköy 5. kısım Ömer Duruk Camii İkindi namazına müteakip Çobançeşme Mezarlığına defnedilecektir.

Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve Türk satranç ailesine başsağlığı dileriz.

Ateş Ülker'in Mavikale Dergisi röportajını okumak için tıklayınız.

 

Dünya Yaş Grupları (14-16-18) Şampiyonası Yunanistan'da

woldyouth18Dünya Yaş Grupları Satranç Şampiyonası (14-16-18 Yaş) 19-31 Ekim 2018 tarihleri arasında Halkidiki, Yunanistan'da gerçekleşecektir.

Şampiyonaya ülkemiz adına katılmak isteyen sporcular, veliler ve antrenörler aşağıdaki yönergeye uygun şekilde başvurmuşlardır.

Katılım Yönergesi (Son sayfanın çıktısı alınarak, elle doldurulduktan sonra taratılarak gönderilmelidir)

Bilgi Formu ( Excel dosyası üzerine bilgiler eklenerek ve kaydedilerek gönderilmelidir)

 

Devamını oku...

Dünya Yaş Grupları (08-10-12) Şampiyonası İspanya'da /Bilgilendirme

dunya yas 181Dünya Yaş Grupları (08-10-12) Satranç Şampiyonası 03-16 Kasım 2018 tarihleri arasında Santiago de Compostela, İspanya'da gerçekleşecektir.

Dünya Yaş Grupları Satranç Şampiyonası'na federasyonumuz adına doğrudan katılım hakkı olan sporcular, kendi olanaklarıyla katılmak isteyen sporcu, antrenör ve veliler katılım yönergesine uygun şekilde Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine başvuru yapmışlardır. Başvurular sona ermiştir.

Katılım Yönergesi (Son sayfanın çıktısı alınarak, elle doldurduktan sonra taratılarak gönderilmelidir.)

Bilgi Formu (Excel üzerinde doldurarak,  excel kaydedilerek gönderilmelidir.)

Devamını oku...

Mersin Açık'ta Liderler GM Rasulov ve Soltani

mersinMersin Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu işbirliği ile bu yıl üçüncüsü hayata geçen Mersin Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası ödül töreni ile sona erdi.

Yaklaşık 300 sporcunun yarıştığı turnuvanın 9 turu sonunda; A kategorisinde GM Vugar Rasulov, GM Vadim Shishkin, IM Misratdin İskandarov; B kategorisinde ise Benavandi Fardin Soltani, Berk Özcan ve Atajan Amanmuradow ilk üç sırayı elde eden sporcular oldular. 

Turnuva ödülleri; Mersin Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel, KKTC Eğitim ve Kültür Ateşesi Yusuf İnanıroğlu, Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal ve Kültür İşleri Daire Başkanı Tolga Arslan, Mersin Büyükşehir Belediyesi Spor Şube Müdürü Vedat Yüksel, Turnuva Gözlemcisi Kıyasettin Aydın, Turnuva Koordinatörü ve İl Temsilcisi Ömer Faruk Ercan ve Turnuva Başhakemi Ömer Kurtuluş Okat tarafından takdim edildi.

Devamını oku...

2018 Dünya Gençler Satranç Şampiyonası’nda Maghsoodloo Şampiyon

dsc03635-001Şampiyonanın tartışmasız yıldızı ve fenomeni olan İranlı Parham Maghsoodloo onuncu turda da Rus Vavulin karşısında kazanmayı başardı ve puanını 9,5’a yükselterek bitime bir tur kala şampiyonluğunu ilan etti. Aslında iki tur bile olsa farketmezdi zira Maghsoodloo ile en yakın rakipleri arasında tam iki puan fark var! 2976 ELO performansıyla oynayan İranlı oyuncu bu galibiyetiyle canlı ELO listesinde 2691’e kadar yükseldi ve 2700’ü geçmek için artık gün sayıyor. Gerçekten inanılmaz bir başarı! Günde en az on saat çalıştığını söyleyen ve bu çalışmasının da karşılığını alan örnek bir satranççı Parham Maghsoodloo’yu tebrik ediyoruz!

Genel kategoride diğer dereceler için yarış sürüyor. 7,5 puanlı satranççılar Christiansen, Hakobyan, Puranik, Lobanov, Bai Jinshi ve son tur şampiyon ile oynayacak Esipenko’nun elbette derece için avantajı bulunsa da 7 puanlı altı oyuncunun da diğer oyuncuların berabere yapması halinde dereceye girme şansları bulunmakta. Şampiyon belli ama bakalım diğer dereceler için nasıl bir çekişme izleyeceğiz?

Devamını oku...

İzmir Açık’ta Zirve IM Mammadov’un

brn 8941Bornova Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu işbirliği ile düzenlenen 17. İzmir Açık Bornova Belediyesi İzmir’in Kurtuluşu Uluslararası Satranç Turnuvası, 13 Eylül Perşembe günü düzenlenen ödül töreninin ardından sona erdi.

Turnuvada 9 tur süren yarış sonunda birincilik ipini Azeri sporcu 7,5 puanlı
IM Ayaz Mammadov göğüslerken, Özbek Alihan Guseynov birinci ile eş puaanla ikinci ve ülkemizden Alparslan Işık 7 puanla üçüncü oldu.

Turnuvanın ödül töreni; Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Başkan Vekili Mustafa Akkaya, Başkan Yardımcısı Hüseyin Hamamcılar, Türkiye Satranç Federasyonu Asbaşkanı Halil Hilmi Darı, Başhakem İA Birol Yüce, Gözlemci İA Emin Yasa Altun, İl Temsilcisi Mustafa Ulusoy ve Turnuva Organizatörü Rıfat Demir’in katılımları ile gerçekleşti.

Devamını oku...

Sokaklarda Satranç Oynamaya Başladık

ssv18 mansetTürkiye Satranç Federasyonu tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen "Sokakta Satranç Var" projesi, ülkenin dört bir yanında düzenlenen çeşitli etkinliklerle başladı.

TSF'nin önderliğinde ve tüm yurda yayılan il ve ilçe temsilcilikleri tarafından gerçekleştirilen organizasyonlarla 81 ilin tamamında bir hafta boyunca sokaklarda, parklarda, meydanlarda ve gökyüzünün olduğu her yerde satranç oynanacak.

Satranç kültürünü tüm yurda yaymayı, tanıtmayı, sevdirmeyi ve Türkiye'nin her il ve ilçesini satranç parkları ile buluşturmayı hedefleyen proje, 15 Eylül 2018 tarihine kadar tüm yurtta hayata geçecek.

8 Eylül Pazartesi günüden itibaren birçok il ve ilçede başlayan proje, bir hafta boyunca tüm Türkiye'yi bir festival havasında satranç sporuyla buluşturacak.

Devamını oku...

Mersin Açık’ta Maraton Devam Ediyor

phoca thumb l img 5622Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu işbirliği ile düzenlenen Mersin Büyükşehir Belediyesi III. Uluslararası Açık Satranç Turnuvası’nda 5 tur geride kaldı.

Finale yaklaştıkça heyecanın tüm hızıyla devam ettiği ve 8 ülkeden yaklaşık 300 sporcunun yarıştığı turnuvanın 5 turu sonunda; A kategorisinde 4 puanlı sporcular IM Misratdin Iskandarov (AZE), GM Vadim Shishkin (UKR), GM Bagaturov Giorgi (GEO), GM Rasulov Vugar (AZE) ve IM Meilis Annaberdiev (TKM) liderlik koltuğunu paylaşıyorlar.

B kategorisinde ise tam puanlı Berk Özcan tek başına zirvede yer alırken, Uğur Can Hatırlı, Tanju Kızılkuş ve Sertaç Altuğ ise 4,5 puanla lideri takip ediyorlar. 

 

Turnuva Sayfası