Mobile menu
Gülkız Tulay

30 Ağustos Zafer Bayramı'mız Kutlu Olsun

 

Sevgili Satranç Ailem,

Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutladığımız 2023 yılını, gerek faaliyet takvimimizde yer alan turnuvalarımızla gerek ise 100. yılımıza özel planladığımız etkinliklerle dolu dolu geçiriyoruz. Satranç ailemiz her geçen gün daha da büyüyor, tüm dünyada örnek gösterilecek organizasyonlara ev sahipliği yapıyoruz. Bir taraftan uluslararası arenada sporcularımız müthiş başarılara imza atmaya devam ediyor. Elde ettiğimiz başarı ve zaferler bizi daha fazla çalışmaya sevk ediyor. Biz Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Başkomutanlığındaki zaferle sonuçlanan Büyük Taaruz'un ruhunu, azmini ve mücadelesini taşıyoruz. Böyle bir neslin evlatları olmaktan, geleceğe pırıl pırıl gençler yetiştirmekten büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz. Bu vesileyle, bağımsızlığımızın, Türk Milleti'nin gücünün ve kararlılığının timsali olan 30 Ağustos Zafer Bayramı'mızı yürekten kutluyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum.

Değerli Dostlarım,

Bizler, tarihinde büyük zaferlerin, başarıların olduğu bir milletiz. Bize yakışan, her alanda çalışmalarımızı bu şiarla sürdürmektir ve öyle de yapıyoruz. Satrançta harika bir heyecan dalgası yükseliyor. Sadece büyük şehirlerde değil, Anadolu'nun her şehrinde, ilçesinde satranç sevgisi katlanarak çoğalıyor. Türk satrancı yükselen ivmesiyle bütün dünyada satranç çevrelerince takdir ediliyor.

Satranç milli takımımız katıldığı uluslararası turnuvalarda favori takım olarak gösteriliyor. Emin olun ki bu başarı hiç tesadüf değil, çünkü tüm vaktimizi Türk satrancını daha iyi yerlere taşımaya harcıyoruz. Bu noktada güncel çalışmalarımız hakkında özet bilgiler vermek istiyorum.

Kıymetli Satranç Ailem,

Hollanda'nın Eindhoven şehrinde 47 ülkeden 63 takım ve 252 sporcunun katılımıyla 12-18 Ağustos 2023 tarihleri arasında düzenlenen Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı'nda, Türkiye Genç Milli Satranç Takımımız ikinci oldu. Sporcumuz IM Eray Kılıç 3. Masa üçüncüsü oldu. Gençlerimiz şampiyonanın favori takımlarından biri olarak gösterildi. RAMS Türkiye'nin desteklediği, Ulusal Takımlar Altyapı Menajeri FM Yasin Emrah Yağız ve Necmettin Korkmaz antrenörlüğünde IM Ediz Gürel, WCM Elifnaz Akat, IM Eray Kılıç ve IM Yağız Kaan Erdoğmuş'tan oluşan Genç Milli Takımımızı yürekten tebrik ediyorum. Sizlerle gurur duyuyorum. Sizlerin de hatırlayacağı üzere, geçen yıl Azerbaycan Nahçıvan'da düzenlenen 2022 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı'nda da Milli Takımımız, tüm maçlarını kazanarak şampiyon olmuş ve olimpiyat tarihine geçmişti. Sporcularımız 2 yıl üst üste bize büyük bir mutluluk ve gurur yaşattı. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Dünya Kupası'na tarihimizde ilk kez 4 sporcu; GM Mustafa Yılmaz, GM Vahap Şanal, GM Emre Can ve IM Ediz Gürel ile katıldık. Sporcularımız güzel bir başarıya imza atarak ülkemizi gururlandırdılar. Mustafa Yılmaz ve Vahap Şanal ile Türk satranç tarihinde ilk kez 3. tura yükselme mutluluğunu yaşadık. Ardından 4. tura yükselen Vahap Şanal'ın harika performansını nefeslerimizi tutarak takip ettik. Harika duygular yaşadığımız bir süreçti. Genç yıldızımız IM Ediz Gürel, Dünya Kupası'na katılan en genç sporcu oldu. IM Gürel, aynı zamanda şimdiye kadar Türkiye'den Dünya Kupası'na katılan en genç satranç sporcusu olarak, Türk satranç tarihine adını yazdırdı. Sporcularımız yaptıkları açıklamalar ve aldıkları galibiyetler ile dünya satranç otoriteleri tarafından büyük ilgi gördüler.

Değerli sporcularımızı federasyonumuzda misafir ederek yönetimimiz ve federasyon personelimizle birlikte ağırladık. Önümüzdeki süreçte katılacakları turnuvalar ve çalışma takvimleriyle ilgili görüşmelerde bulunduk. Sevgiyle, emekle başarıya giden yolu birlikte yürümekten mutluluk duyuyoruz. Ustalarımıza, Türk satrancına kattıkları değer ve bizlere yaşattıkları gurur için teşekkür ediyorum.

Sevgili Arkadaşlar,

Kazakistan'ın Aktau kentinde, 53 ülkeden 400'den fazla satranç sporcusunun katılımıyla 3-8 Ağustos 2023 tarihleri arasında FIDE'nin ilk kez düzenlediği 2023 Dünya Okullar Takım Satranç Şampiyonası'nda, Türkiye Genç Milli Takımımız namağlup şampiyon oldu. Antrenörümüz Doğa Cihan Göksel, takım kaptanlığında mücadele eden IM Işık Can, FM Adar Tarhan, FM Hasan Hüseyin Çelik ve WCM Işıl Can'dan oluşan genç millilerimiz, sekiz turun tamamında galip gelerek ve son maç öncesi şampiyonluklarını ilan ederek, tarihi bir başarıya imza attılar. Ayrıca sporcularımızdan FM Hasan Hüseyin Çelik ikinci masa ikincisi, FM Adar Tarhan ise üçüncü masa birincisi oldu. Sizinle gurur duyuyorum, başarılarınız daim olsun.

Romanya'nın Iasi kentinde 23-31 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen 2023 Avrupa Genç Takımlar Şampiyonası'nda 12 Yaş Genel takımımız Avrupa İkincisi olmayı başardı. FM Fethi Apaydın antrenörlüğünde Eymen Eren Büyük, Umut Anıl Doğan, Ali Varyemez, Ali Poyraz Uzdemir, Ayaz Şaşkın'da oluşan 12 yaş genel takımımızı yürekten tebrik ediyor, genç sporcularımızın başarılarının devamını diliyorum.

Başarıların böylesine somut olarak gelmesiyle Türk satrancı ve sporcularımız ulusal basınımızda geniş şekilde yer aldı. Ulusal ve uluslararası basın, satrancın üst düzey yöneticileri sporcularımızdan övgüyle bahsetti. Örneğin, dünya satranç camiasında adından son dönemde sıkça söz ettiren genç yıldızımız IM Ediz Gürel'in, 2023 FIDE Grand Swiss turnuvasına davetli olarak katılımı konusunda FIDE CEO'su Emil Sutovsky, kişisel sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

Sutovsky, paylaşımında, "Genç dâhileri fark etmek. FIDE, Grand Swiss için 14 yaşındaki iki istisnai kişiye joker kartları veriyor. Ediz Gürel (Türkiye) ve Ihor Samunenkov (Ukrayna). Ne olursa olsun, bu onlar için harika bir deneyim olacak. Ama şimdiden bazı sporculara üzüntü vereceklerini bekliyorum. İyi şanslar çocuklar!" ifadelerine yer verdi.

GM Mustafa Yılmaz, GM Vahap Şanal ve IM Ediz Gürel, dünyaca ünlü satranç yıldızlarının yarışacağı 2023 FIDE Grand Swiss'e davet edilerek bizlere büyük mutluluk yaşattılar. Dünya satranç otoritelerinin katılım şartları ve kuvvet derecesi en zor turnuvalarından biri olarak gösterdiği 2023 FIDE Grand Swiss, 23 Ekim - 5 Kasım tarihleri arasında Man Adası'nda düzenlenecek. Sporcularımıza şimdiden başarılar diliyor, çok güzel haberler alacağımız bir turnuva süreci olacağına yürekten inanıyorum.

Bu başarıların yanı sıra sporcularımız yeni ünvanlar ve uluslararası turnuvalarda başarı almaya devam ediyor. Sporcumuz IM Umut Ata Akbaş Polonya'da Ustron Satranç Festivali'nde ustalar kategorisinde şampiyon oldu. Umut Erdem Gündüz ve Adar Tarhan IM oldu. Adar ilk GM normunu aldı. Sporcularımızı tebrik ediyorum.

Değerli Dostlar,

Satranç, emek işi, gönül işi. Bu farkındalıkla başta ülkemizin 81 ilindeki temsilcilerimiz olmak üzere tüm TSF ekibimizle çalışmaya devam ediyoruz. Adım adım planladığımız projelerimizi hayata geçiriyoruz, altyapıya yatırım yapmayı sürdürüyoruz. Düzenlediğimiz turnuva sayımızı artırıyoruz. Yaz aylarında ülkemizin pek çok ilinde açık satranç turnuvalarımız devam ediyor. Keşan Belediyesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası, Çubuk Belediyesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası ve Başkent Üniversitesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası tamamlandı. Bu yıl ilk kez düzenlenen BETAV iş birliğinde Bitlis BETAV Ulusal Satranç Turnuvası da başarıyla sona erdi. Fatih Belediyesi'nin iş birliğiyle düzenlediğimiz 8.Uluslarası İstanbul Açık Satranç Turnuvası devam ediyor. Ülkemizin dört bir yanında yaptığımız uluslararası açık turnuvalar, satranç sporunun gelişimi açısından önem taşıyor. Bu turnuvalar sporcularımızın daha çok katılımını ve böylece sportif kalitelerini artırmalarına yardımcı oluyor. Bu kapsamda yerel yönetimlerle yeni iş birliklerine giriyoruz.

Türkiye Yüzyılı Uluslararası Satranç Turnuvası 3-9 Eylül 2023 tarihlerinde Bağcılar Belediyesi'nin destekleriyle düzenlenecek. Cumhuriyetimizin 100. yılında ulusal ve uluslararası sporcular, hamlelerini "Cumhuriyet" için yapacak. Konyaaltı Belediyesi 3. Uluslararası Açık Satranç Turnuvası, Mersin Büyükşehir Belediyesi 7. Uluslararası Açık Satranç Turnuvası ve 14. Kahraman Olgaç Anma Satranç Turnuvası'nı da düzenleyeceğiz. Turnuvalarda hamle yapacak sporcularımıza şimdiden başarılar diliyorum.

Saygıdeğer Satranç Ailem,

26 Ağustos 1924 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün isteğiyle kurulan Cumhuriyet Döneminin ilk ulusal bankası ve 18 yıldır Ana Sponsorumuz olarak yol arkadaşımız olan Türkiye İş Bankası'nın 99. yılını kutluyorum. Ana Sponsorumuz Türkiye İş Bankası ile ülkemizin aydınlık yarınları için gençlerimize ve çocuklarımıza satrançla dokunmaktan, sayısız önemli başarıya ve projeye imza atmaktan mutluluk duyuyorum. Teşekkürler Türkiye İş Bankası.

Sözlerime son verirken tekrar 30 Ağustos Zafer Bayramı'mızın 101.yılını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakları bizlere vatan yapan aziz şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum.

Sevgiyle ve satrançla kalın.


Yazı Arşivi