Mobile menu

Gülkız Tulay

g.tulay1962'de Sivas'ta doğan Gülkız Tulay, üniversite eğitimini işletme ve ekonomi üzerine Çukurova Üniversitesi'nde tamamladı. Profesyonel yöneticilik hayatına, 1984 yılında aile şirketi olan KURT Grup'ta başladı.
 
Aktif iş hayatına devam ederken, 1998 yılında oğlunun satranca başlamasıyla, Türkiye'nin ilk satranç eğitim kulüplerinden olan Tarsus Zeka Satranç Kulübünü, ardından da Mersin Zeka Satranç Kulübünü kurdu.
 

Tarsus Zeka Satranç Kulübü, 2002 yılından bu yana Türkiye Satranç Federasyonu en üst liginde mücadelesine başarıyla devam etmektedir.

Satranç ile iç içe geçmiş yaşamına 2004-2008 dönemi Türkiye Satranç Federasyonu yönetim kurulu üyeliğini ekleyen Gülkız Tulay, 2008-2012 döneminde de alt yapı ve Milli takımlardan sorumlu asbaşkan olarak yönetim kurulu üyeliğini sürdürmüştür. 5 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul neticesinde ise oy çokluğu ile Türkiye Satranç Federasyonu Başkanlığına seçilen Tulay, aynı zamanda TSF'nin ilk kadın Başkanı olmuştur. Gülkız Tulay, 7 Kasım 2016 tarihinde gerçekleşen Olağan Genel Kurulu neticesinde ikinci kez ve 5 Kasım 2021 tarihinde gerçekleşen Olağan Genel Kurul'da da üçüncü kez TSF Başkanlığına seçilmiştir. 

Uzun yıllardır sivil toplum kuruluşlarında ve sosyal sorumluluk projelerinde aktif olarak rol almıştır. Yaptığı çalışmalarla birçok ödül alan Tulay, 2016 yılında Uluslararası Lions Kulüpleri'nin en prestijli ödülü olan "Melvin Jones Fellow Dostluk Ödülü"ne layık görülmüş, ayrıca hayatı ve yaptığı başarılı çalışmalarıyla, iş dünyasının gelişimine katkıda bulunan ve yaptıklarıyla fark yaratan 100 seçkin kadının yer aldığı "Fark Yaratan Kadınlar" kitabında yer almıştır.

Gülkız Tulay, Mahir Tulay ile evli ve iki çocuk sahibidir. Türkiye Yaş Grupları şampiyonlukları bulunan oğlu Berkay ve kızı Seray, Türk Milli takımında yer alarak ülkemizi başarıyla temsil etmişlerdir.