Mobile menu

Türkiye’nin Dört Bir Yanındaki Satranç Ailemizle Buluştuk

img 20210122 143833 253Türkiye’nin dört bir yanından il ve ilçe temsilcilerimiz ile online olarak bir araya geldik.
 
Toplantıya Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay, Başkan Vekilimiz Aşkın Keleş, As Başkanımız Halil Hilmi Darı ve Nilüfer Çınar Çorlulu, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ahmet Haznedaroğlu, Ulaş Demirci, Özgür Solakoğlu, Genel Sekreterimiz Mehmet Sedat Fırat, Temsilcilikler Koordinasyon Kurulu Başkanımız Mustafa Eroğlu, Merkez Hakem Kurulu Başkanımız İsmail Çalışkan, Eğitim Kurulu Başkanımız Olgun Kulaç, Kulüpler Koordinasyon Kurulu Başkanımız Ferhat Kuru, Teknik Kurul Başkanımız Aykut İlker Mete, kurul üyelerimiz, il ve ilçe temsilcilerimiz katıldı. 
 
Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay’ın konuşmasıyla başlayan toplantıda satranç ailemiz, böyle bir toplantıda bir araya gelmekten büyük mutluluktuk duyduğunu dile getirdi. Toplantıda, il ve ilçelerimizde online, yarı online ve yüz yüze düzenlenmesi planlanan turnuvalar, lisans kampanyamıza destek, il ve ilçelerimizde ilgili müdürlüklerle satranç sporunun daha da aktif olmasına neden olacak projelerin üretilmesi gibi önemli konular üzerine istişarelerde bulunuldu, kurul başkanlarımız yaptıkları çalışmaları il ve ilçe temsilcilerimiz ile paylaştı. 

Rekor Katılımlı Dijital Kamp için Kayıtlar Başladı

img-20210115-wa0003Hayata geçirdiğimiz online kamplar ve eğitimler ile pandemi boyunca sporcularımızla bir arada olduk. Sömestr tatilinin ikinci haftasında yine sporcularımız için dev bir projeye imza atıyoruz.  

Devamını oku...

Yeniden Bir Arada Olacağımız Günler Çok Yakın

t2İçinde bulunduğumuz Covid-19 pandemi sürecinin seyrine göre 2021 yılı içerisinde faaliyetlerimizi en uygun ve sağlıklı şekilde gerçekleştirebilmek, satranç sporunun bilinirliğini ve yaygınlaşmasını artıracak birbirinden önemli projeleri hayata geçirilmesini planlamak için toplantılarımız devam ediyor.

Dün düzenlenen toplantı ile Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay, Başkan Vekilimiz Aşkın Keleş, As Başkanlarımız Halil Hilmi Darı ve Nilüfer Çınar Çorlulu, Yönetim Kurulu Üyemiz Ulaş Demirci, Merkez Hakem Kurulu Başkanımız İsmail Çalışkan, Temsilcilikler Koordinasyon Kurulu Başkanımız Mustafa Eroğlu, Kulüpler Koordinasyon Kurulu Başkanımız Ferhat Kuru, Teknik Kurul Başkanımız Aykut İlker Mete, Eğitim Kurulu Başkanımız Olgun Kulaç, Turnuvalar ve Lisans Koordinatörümüz Ümit Küçükahmetoğlu ve Teknik Kurul Koordinatörümüz Fırat Yalçın bir araya geldi.

Toplantıda, ilgili kurullarımızın pandemi süreci şartlarını da göz önüne alarak 2020 - 2021 Etkinlik Takvimimizde yer alan bütün faaliyetlerin düzenlenebilmesi için gerekli çalışmaları sürdürdüğü ve planlanan faaliyetlerimizin hayata geçirilmesi ile ilgili detayların yakın zamanda federasyonumuzun internet sayfasından ilan edileceği görüşüldü.

Pandeminin seyrine göre 2021 yılı takviminin hayata geçirilmesi noktasında tüm planlamalarının titizlikle yapıldığını vurgulayan Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay, “Sevgili satranç ailemiz yeniden turnuva salonlarında bir arada olacağımız, o güzel havayı soluyacağımız günler çok yakın. Kurul başkanlarımız ile 2021 yılında düzenlenmesi planlanan turnuvalarımızı hayata geçirme noktasında önemli kararlar almak için bir araya gelmeye devam ediyoruz. Covid-19 Çalışma Prensipleri Komisyonumuzun da görüşleri dahilinde pandeminin seyrine göre, 2021 yılı etkinlik takvimimizde yer alan turnuvalarımızı online, yarı online ve yüz yüze olarak hayata geçirmeyi planlıyoruz. Pandemi sürecinde dijital dünyada satranç sporunun içinde barındırdığı mücadele ruhunu tüm Türkiye ile paylaştık. Bu süreçte satranç sporu ile daha fazla insanı tanıştırarak, sevdirerek ve yaygınlaştırarak geleceğe yatırım yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Şimdi 2021 yılında tekrardan bir arada olma zamanı Sevgili Ailemiz.”

2020 – 2021 Etkinlik Takvimimiz için tıklayınız.

Eğiticilerin Eğitim Semineri Düzenlendi

ekran goruntusu 316 - 17 Ocak 2021 tarihlerinde Eğitim Kurulumuz tarafından planlanan Eğiticilerin Eğitimi Semineri gerçekleştirildi.

Ülke genelinde federasyonumuz tarafından açılacak olan Antrenörlük Kurslarında satranç branşı uygulama derslerinde eğitmen olarak görev almak isteyen 2. Kademe ve üstü antrenörlerimiz için düzenlenen seminerin eğitmenliğini FT Nilüfer Çınar Çorlulu, Dr. Olgun Kulaç ve Doç. Dr. Reşat Sadık yaptı. 

Pandemi nedeniyle yakın zamanda açılacak olan antrenör kurslarımızın "teorik dersler" bölümü Eğitim Kurulumuz koordinesinde, Eğiticilerin Eğitim Semineri'nde yeterli görülen eğitmenler tarafından, sadece pandemi sürecinde online olarak icra edilecektir. Kursların sınavları ise federasyonumuzun Eğitim Kurulu tarafından belirlenecek sınav komisyonu tarafından sınavın açılacağı illerde yüz yüze yapılacaktır. Covid-19 pandemi sürecinin seyrine göre teorik derslerin de yüz yüze yapılması planlanmaktadır.

Başkanımız ve Başkan Vekilimiz Büyükelçi Hazar İbrahim’i Ziyaret Etti

img 20210114 142936Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay ve Başkan Vekilimiz Fatih Maden, Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim’i makamında ziyaret etti. Satranca olan ilgisi ile de bilinen Büyükelçi Sayın Hazar İbrahim ile iki ülkenin dostluğu ve bu güzel dostluğa katkı sağlayacak satranç organizasyonları üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirildi.

Devamını oku...

Yönetim Kurulumuz Bir Araya Geldi

019d6c40-cdaf-4de1-a291-22d50259fc33Yönetim Kurulumuz 13 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirilen yarı online toplantı ile bir araya geldiler. Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Başkan Vekillerimiz Fatih Maden ve Aşkın Keleş, As Başkanlarımız Ayşe Kardaş Ergezen, Nilüfer Çınar Çorlulu, Halil Hilmi Darı ve Muammer Yıldız, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ömer Asım Ötegen, Ulaş Demirci, İslam Yücel, Ali Ümit Şifaver, Özgür Solakoğlu, Genel Sekreterimiz Mehmet Sedat Fırat katıldı.

Toplantıda 2020 - 2021 bütçe değerlendirmesi, 2021 etkinlik takvimi, satranç ailemizin hizmetine açılacak olan Satranç Merkezi binası ve gündem maddeleri üzerinde değerlendirmelerde bulunuldu.

Devamını oku...

Satranç İçin Tarihi Hamle!

Federasyon yönetimimizden satranç sporu için tarihi hamle! Türk sporu ve satrancına büyük katkılar sunacak olan Satranç Merkezi binamız faaliyete geçmek için gün sayıyor. Uzun yıllardır yaşanan hukuki ve mali sorunlar nedeniyle satranç camiamızın yıllardır gündeminden düşmeyen Ankara Oran semtindeki Satranç Merkezi binamız, federasyonumuzun girişimleriyle ve Gençlik ve Spor Bakanımız Sn. Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun büyük destekleriyle hizmete hazır hale geldi. Modern tasarımı ile kitap kafe, turnuva salonları, kış bahçesi, açık satranç parkı, çalışma ofisleri, toplantı salonları, sergi alanları bulunan Satranç Merkezi binamızın inşaatı tamamlanarak geçici kabulü 5 Ocak 2021 tarihinde yapıldı. 

Devamını oku...

Bakanımız Sn. Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na Teşekkürlerimizi Sunuyoruz

bakan  beyFederasyonumuzun ve satranç sporunun her zaman yanında olan, bizlere her koşulda destek veren Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem KASAPOĞLU’NA TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ.

 

 

 

Devamını oku...

Satranç, Ortaokullarda Seçmeli Ders Olarak Verilecek

img-20201231-wa0000Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının almış olduğu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından imzalanan karar ile satranç, “Satranç Eğitim Programı” kapsamında haftalık ders çizelgesinde yer aldı. Bu karar ile 2021-2022 eğitim öğretim yılından itibaren ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflarında satranç seçmeli ders olarak okutulacak. 
 
Federasyonumuzun satranç sporunu yaygınlaştırmak adına yaptığı çalışmalar netice vermeye devam ediyor. Artık ortaokul öğrencileri seçmeli dersler bölümünün "Sanat ve Spor" alanında seçmeli "Satranç" dersini haftada 2 saat olmak üzere seçebilecek. 
 
“TÜRKİYE ARTIK BİR SATRANÇ ÜLKESİ”
 
Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay, 5 milyonun üzerinde ortaokul öğrencisine ulaşmayı hedefledikliğimizi ifade ederek “Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’a satranç sporuna verdiklerini destek ve alınan karar için teşekkürler ederiz. TSF olarak ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası ile 25 binin üzerinde devlet okullarımızı satranç sınıfları ile donattık. MEB ile yaptığımız çalışmalar ile binlerce öğretmenimize antrenörlük eğitimi verdik. Biz, tüm çocuklarımızı satranç sporu ile tanıştırmaya hazırız. Çocuklarımıza ve velilerimize sesleniyorum. Satranç çocukların eğitimine önemli katkılar sağlıyor. Türkiye’nin aydınlık yarınları için; problem çözme, hesap yapma, zamanı doğru kullanma, strateji geliştirme gibi satrancın kazanımları için çocuklarımızı satranç dersine yönlendirelim. Ortaokullarda satranç dersi almayan öğrencimiz kalmasın” diye konuştu.  
 
Detaylı bilgi için tıklayınız
 
 
 
 

Satrançta Hedef "1 Milyon Lisanslı Sporcu"

img 20201107 125253Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) lisanslı satranç sporcusu sayısını bir milyona çıkarmak için harekete geçti. Tüm spor branşlarını geride bırakarak 950 bini aşkın lisanslı sporcuya sahip olan TSF, bir milyon hedefi için lisans kampanyası başlattı. TSF, lisans kampanyası kapsamında kulüplere de 250 bin TL nakdi yardımda bulunacak.

TSF, “1 milyon lisanslı sporcu” hedefine ulaşmak ve pandemi döneminde olumsuz etkilenen satranç kulüplerine destek vermek için “Lisans Kampanyasını” hayata geçiriyor. Bugün başlayan kampanya kapsamında, bir kulüp adına çıkartılacak her bir yeni lisans için ilgili kulübe 5 TL ödenecek. Kampanya, toplam 50 bin lisanslı sporcuya ulaşınca son bulacak.

Devamını oku...

Ekin Barış Özenir Capelle-la-Grande Online Yıldırım Turnuvası’nda Kategori Birincisi Oldu

img 20200105 215104Genç oyuncumuz IM Ekin Barış Özenir online olarak ilk defa düzenlenen ve Jobava, Kamsky gibi büyük isimlerin de katıldığı Capelle-la-Grande Yıldırım Turnuvası’nda birçok büyükustayı yenerek 2200-2400 ELO kategorisinde birinci oldu. Turnuvada oynayan büyükustamız Vahap Şanal gibi 11 turda 8 puan elde etmeyi başaran IM Özenir böylece averajla 11. sırada turnuvayı tamamlayan GM Şanal’ın hemen arkasında 12. sırada yer aldı.

Diğer katılan oyuncularımıza gelince, 10 Ocak’ta 3 dakika +2 saniye temposunda oynanan 11 partinin ardından 7,5 puana ulaşan IM Işık Can 31. sırada yarışmayı noktalarken eski Türkiye şampiyonlarından FM Feridun Öney ise 7 puanla 73. sırayı elde etti. 5 puanlı Remel Öney’i ise 186. sırada görmekteyiz.

Genel sıralamaya kısaca göz atarsak, Gürcü büyükusta Baadur Jobava 10/11 gibi harika bir skorla 9 puanlı beş oyuncunun bir puan önünde açık ara farkla birinciliğe ulaştı. Jobava’yı takip eden bu beş oyuncunun da sırasıyla Maghsoodloo (Maksutlu), Kamsky, Mamedov, Postny ve Sarin olduğunu dikkate alırsak turnuvanın ne kadar kuvvetli olduğuna dair daha iyi bir izlenim edinebiliriz.

Başta IM Özenir olmak üzere turnuvaya katılan tüm oyuncularımızı tebrik ederiz.

Sıralama