Mobile menu

Federasyon Başkanımız A Milli Takım Sporcularımızla Bir Araya Geldi

img-20200605-wa0010Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay ve Başkan Vekilimiz Aşkın Keleş, A Milli takım sporcularımız GM Mustafa Yılmaz, GM Dragan Solak, GM Vahap Şanal, GM Cemil Can Ali Marandi, GM Emre Can ve GM Muhammed Batuhan Daştan ile bir araya geldi. Ulusal Takımlar Direktörümüz Fatma Koç'un da katıldığı toplantıda, Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay Milli sporcularımızın görüş ve önerilerini dinledi.

COVID-19 Normalleşme Dönemi Gündem Toplantısı

adsz tasarm 44COVID-19 sürecinde yeni normalleşme dönemine girerken alınacak önlemleri değerlendirmek üzere sağlık kurulumuzun katılımlarıyla toplantı düzenlendi.

Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Başkan Vekilimiz Aşkın Keleş, As Başkanımız Halil Hilmi Darı, FIDE Etkinlikler Komisyonu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyemiz Özgür Solakoğlu, Yönetim Kurulu Üyemiz Nilüfer Çınar Çorlulu, Yönetim Kurulu Üyemiz Ulaş Demirci, Sağlık Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Kıvanç Güngör, Sporcular Kurulu Başkanımız Can Arduman, Teknik Kurul Başkanımız Aykut İlker Mete, Eğitim Kurulu Başkanımız Olgun Kulaç, Antrenör Kurulu Başkanımız Yakup Erturan, Temsilcilikler Koordinasyon Kurulu Başkanımız Mustafa Eroğlu, Merkez Hakem Kurulu Başkanımız Ahmet Uçtu, Kulüpler Koordinasyon Kurulu Başkanımız Ferhat Kuru, Sağlık Kurulu üyelerimiz Dr. Olcay Nalbant, Dr. Birgi Tuna, Dr. Habibullah Dolgun ve federasyondaki ilgili birim temsilcileri katıldı.

Sağlık kurulumuzun da katılımlarıyla sporcu, antrenör ve hakem eğitimlerimiz, faaliyet takvimimizin güncellenmesi ve yeniden planlanması, alınacak tedbir ve önlemlerin belirlenmesi için toplantı sonunda bir komisyon oluşturuldu. Komisyon tarafından alınan kararlar en kısa süre içerisinde kamuoyu ile paylaşılacaktır.

 

adsz tasarm 43

Ulusal Hakemlerimiz için Düzenlenen Swiss Manager Eğitimlerimiz Sona Erdi

adsz tasarm 41Türkiye Satranç Federasyonu Merkez Hakem Kurulu tarafından Ulusal hakemlerimiz için düzenlenen Swiss Manager eğitimlerimiz sona erdi. Eğitimlerimize Türkiye’nin dört bir yanından ve KKTC’den 165 Ulusal hakemimiz başvuru yaptı.


4 grup ve 2 gün olacak şekilde gerçekleştirilen eğitimlerimizde Swiss manager eslendirme programı hakkında önemli bilgiler verildi. 1 Haziran tarihinde başlayan ve ulusal hakemlerimizin yoğun ilgi gösterdiği Swiss Manager eğitimlerimiz Merkez Hakem Kurulu Başkanımız IA Ahmet Uçtu, kurul üyelerimiz IA Bilge İbrahim Özel, FA Umut Sapan, IA Yücel Yıldırım tarafından verildi.


Tüm katılımcılara ve eğitmenlerimize teşekkür ederiz.

Akdeniz Takım Oyunlarında İlk Hafta Sona Erdi

adsz tasarm 40Akdeniz Satranç Birliği, FIDE tarafından düzenlenen “Koronavirüsü Mat Et” projesi kapsamında düzenlenen Akdeniz Takım Oyunları’nda ilk hafta sona erdi. Lichess’in “Team Battle” formatında Cuma günü 1+0, Cumartesi günü 3+2 ve Pazar günü de 10+5 zaman temposu üzerinden oynanan 3 turnuvada federasyon takımımız toplamda 2 birincilik ve 1 ikincilik elde etti.

Cuma günü aldığımız şampiyonluğun ardından Cumartesi günü 3+2 zaman temposunda 2 saatsüren turnuva ile devam etti. Mısır, Hırvatistan, Kuzey Makedonya, Monaco, Cezayir, Andorra, Lübnan, Kıbrıs ve San Marino ile mücadele ettiğimiz B Grubunda oldukça kuvvetli bir kadroya sahip Mısır takımının ardından 397 takım puanı ile 2. sırada turnuvayı tamamladık. Takımımızda 57 puan ile Ataberk Türkmen en çok puanı toplayan sporcu olurken genç yeteneklerimiz FM Alparslan Işık 49 puan ve FM Kayra Kamer 43 puan ile takımımızı sırtlayan diğer sporcular oldular.

Devamını oku...

Kamuoyuna Duyuru!

bir balk ekleyinGençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gelen yazıya istinaden; Covid-19 virüsü ile mücadelede elde edilen başarı sonucu, 01 Haziran 2020 tarihinden itibaren yeni bir normalleşme süreci başlamıştır. 01 Haziran 2020 tarihinden itibaren spor tesislerinde belirtilen dikkat edilmesi gereken hususlara riayet edilerek, spor federasyonlarınca belirlenen branşa özgü özel kurallarda göz önünde bulundurulup, sokağa çıkma yasağı olmayan lisanslı faal sporcuların antrenmanlara başlamaları konusunda gerekli tedbirlerin alınması hususunda izin verilmiştir.

Önemli Not:

18 yaş altı lisanslı sporcularımızın sokağa çıkmalarına izin verilen çarşamba ve cuma günleri 14.00 - 20.00 arası antrenman yapmalarına izin verilmiştir. İçişleri Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan gelecek genelgeler doğrultusunda bilgiler güncellenecektir.

Sağlık Bakanlığımız tarafından hazırlanan "sağlık yönetimi ve çalışma rehberi" için tıklayınız

Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından antrenmanlar esnasında dikkat edilecek hususlar için tıklayınız

Dünya Satranç Federasyonu, Avrupa Satranç Birliği ve Federasyonumuzun Sağlık Kurulu tarafından belirlenen tedbirler tarafınızla  paylaşılacaktır. 

Ulusal Hakemlerimiz için Swiss Manager Eğitimlerimiz Başladı

adsz tasarm 39Federasyonumuz Merkez Hakem Kurulu tarafından, uzaktan eğitim programı kapsamında ulusal hakemlerimiz için düzenlenen Swiss Manager eğitimlerimiz bugün başladı. Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay, Başkan Vekilimiz Aşkın Keleş, As Başkanımız Halil Hilmi Darı ve Temsilcilikler Koordinasyon Kurulu Başkanımız Mustafa Eroğlu ile birlikte 4 gruptan oluşan eğitimleri ziyaret ederek başarılar diledi.

Eğitimlerimiz, Merkez Hakem Kurulu Başkanımız IA Ahmet Uçtu, kurul üyelerimiz IA Bilge İbrahim Özel, FA Umut Sapan, IA Yücel Yıldırım tarafından verilmektedir.

Swiss Manager eğitimlerimiz 2 Haziran saat 21.00’de başlayan ikinci derslerle devam edecektir.

Tüm katılımcılara ve eğitmenlerimize teşekkür ederiz.

1 ve 2. Kademe Antrenörlerimiz için 3. Online‘‘Gelişim Semineri’’ Planlanmıştır

bir balk ekleyin 22Değerli Antrenörlerimiz;

Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Antrenör Eğitim Yönetmeliğinin Geçici 3. maddesi gereğince yeni düzenlemeler yapılıncaya kadar antrenör kursları açılamayacaktır. Yeni kurslar yayımlanan yeni yönetmelik ve Federasyonumuzca hazırlanacak talimat gereğince açılabilecektir. Yeni kurslarda Federasyonumuzca sadece uygulama eğitimleri yürütülecektir.

Tüm kademeler için kurslarımızın temel eğitim bölümü uzaktan eğitim yöntemiyle Bakanlığımız tarafından yetkilendirilecek eğitim kurumu tarafından beş kademe olarak yapılacaktır.

Devamını oku...

Red Bull Chess Masters Şampiyonları Belli Oldu

fsgdgdgTürkiye Satranç Federasyonu ve Red Bull’un ortaklaşa düzenlediği, Red Bull Chess Masters’da 3. sezonun şampiyonları belli oldu. Türkiye genelinde gerçekleştirilen 10 çevrim içi eleme sonrasında finale adını yazdıran 40 erkek ve 40 kadın satranç oyuncusunun Türkiye’nin en iyisi olabilmek için mücadele ettikleri finalde Açık Kategori şampiyonu Vugar Rasulov olurken, kadınlar kategorisinde de Ekaterina Atalık mutlu sona ulaştı. Bu sene ilk kez tamamı çevrim içi olarak gerçekleştirilen Red Bull Chess Masters Açık Kategori Finali’nin açılış konuşmasını ise Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu yaptı.

Devamını oku...

Antrenörlerimiz için İkincisini Düzenlediğimiz Gelişim Seminerimiz Sona Erdi

adsz tasarm 381 ve 2. kademe antrenörlerimiz için ikincisini düzenlediğimiz online gelişim seminerimizde bugün son dersler gerçekleştirildi. Seminerimiz bugün 10.00 – 12.00 saatleri arasından FT Nilüfer Çınar Çorlulu’nun Taşların Kötü Durumu, Taktik Öğeler konularıyla başlayıp, Eğitim Kurulu Başkanımız Dr. Olgun Kulaç’ın 14.00 – 17.00 saatleri arasında gerçekleştireceği Satranç Kuralları, Piyon Oyun Sonları konularıyla sona erdi. Birbirinden önemli konuların anlatıldığı seminerlerimiz antrenörlerimiz tarafından yoğun ilgi gördü.

Semineri başarıyla tamamlayan antrenörlerimizin katılım belgeleri adreslerine kargo ile gönderilecektir.

Tüm katılımcılara ve eğitmenlerimize teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Devamını oku...

Antrenör Gelişim Seminerlerimiz Devam Ediyor

adsz tasarm 351 ve 2. kademe antrenörlerimiz için ikincisini düzenlediğimiz online gelişim seminerimiz bugün antrenörlerimizin yoğun bir katılımıyla devam etti. Seminerimiz bugün 10.00 – 12.00 saatleri arasında Zayıf Kareler, Açık Hatlar konularıyla FT Nilüfer Çınar Çorlulu, 14.00 – 17.00 saatleri arasında Açılışlar konusuyla FI Doç. Dr. Reşat Sadık eğitmenliğinde gerçekleştirildi.

Eğitimlerimiz yarın 10.00 – 12.00 saatleri arasından FT Nilüfer Çınar Çorlulu’nun Taşların Kötü Durumu, Taktik Öğeler konularıyla başlayıp, Eğitim Kurulu Başkanımız Dr. Olgun Kulaç’ın 14.00 – 17.00 saatleri arasında gerçekleştireceği Satranç Kuralları, Piyon Oyun Sonları konularıyla devam edecektir.

Tüm katılımcılara ve eğitmenlerimize teşekkürlerimizi iletiyoruz.

A Milli Takımımız Red Bull Chess Masters Finalinde

openpublicdocumentTürkiye Satranç Federasyonu ve Red Bull ortaklığı ile gerçekleşen ve büyük heyecanla devam Red Bull Chess Masters Elemeleri'nde sona yaklaşıldı. 30 Mayıs Cumartesi ve 31 Mayıs Pazar günü "Kadınlar" ve "Açık" olmak üzere iki ayrı kategoride online olarak yapılacak turnuva finalinde Türkiye'nin en iyi satranç oyuncuları karşı karşıya geliyor. Sabri Can Onay Yontar ve Emre Hasgüleç'in sunumuyla gerçekleşecek olan final yayınları her iki günde de saat 12.00'de başlayacak. Final heyecanında A Milli takım sporcularımız GM Mustafa Yılmaz, GM Dragan Solak, GM Vahap Şanal, IM Ekaterina Atalık, WGM Betül Cemre Yıldız Kadıoğlu, WGM Kübra Öztürk, WIM Sıla Çağlar da hamle yapacak isimler arasında yerini alıyor.
 
31 Mayıs Pazar günü yapılacak olan yayında Azerbaycanlı Büyükusta Şehriyar Mamedyarov da konuk olarak yerini alacak ve müsabakaları yorumlayacak. Şehriyar Mamedyarov'u aynı zamanda Sabri Can Onay Yontar ile bir de gösteri maçı da gerçekleştirecek.
 
Red Bull Chess Masters final müsabakalarını 30 Mayıs Cumartesi (Kadınlar Finali) ve 31 Mayıs Pazar (Açık Kategori Finali) saat 12.00'den itibaren Red Bull Türkiye Twitch kanalından takip edebilirsiniz.
 
Finalistler için tıklayınız.