Mobile menu

TSF Olağan Genel Kurul Başkan Adayları Belli Oldu

05 Kasım 2021 Cuma günü yapılacak olan Türkiye Satranç Federasyonu Olağan Genel Kurulu'nda federasyon başkan aday adayı olarak federasyonumuza yapılan başvuruların değerlendirilme toplantısı bugün Gençlik ve Spor Bakanlığı Federasyonlar Dairesi Başkanlığında aday adaylarının katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.


Federasyon başkan aday adayları olarak başvuruda bulunan, Gülkız Tulay, Hulusi Cihangir, Selçuk Burak Haşıloğlu ve Tamer Karatekin'in başvuru evrakları bakanlık yetkilileri tarafından kontrol edilip incelenmiş olup, Gençlik ve Spor Bakanlığı federasyon başkan adaylığı tespit tutanağında belirtildiği üzere;


Aday adayı Gülkız TULAY'ın dosyası incelendiğinde Türkiye Satranç Federasyonu Ana Statüsü'nün 9/3 maddesinde öngörülen evraklarının tam olduğu ve yapılan destek mektuplarının kontrolü neticesinde 111 (yüzonbir) adet destek mektubu verildiği, 102 (yüziki) adet destek mektubunun geçerli olduğu, bu durumda; başkan adayının Türkiye Satranç Federasyonu Ana Statüsü'nün ilgili maddesinde yer alan %15'lik asgari delege desteğini 30 (otuz)'u sağladığı tespit edilmiştir.


Aday adayı Selçuk Burak HAŞILOĞLU’nun dosyası incelendiğinde Türkiye Satranç Federasyonu Ana Statüsü'nün 9/3 maddesinde öngörülen evraklarının tam olduğu ve yapılan destek mektuplarının kontrolü neticesinde 40 (kırk) adet destek mektubu verildiği, 31 (otuzbir) adet destek mektubunun geçerli olduğu, bu durumda; başkan adayının Türkiye Satranç Federasyonu Ana Statüsü'nün ilgili maddesinde yer alan %15'lik asgari delege desteğini 30 (otuz)'u sağladığı tespit edilmiştir.

Aday adayı Tamer KARATEKİN, sunmuş olduğu dilekçesinde başkan adaylığının kabul edilmesini talep etmiş ise de Türkiye Satranç Federasyonu Ana Statüsü'nün 9/3 maddesinde aranan adaylık başvuru ücreti ve genel kurul üyelerinin en az %15 inin yazılı teklif şartını sağlamadığı anlaşıldığından başkan adaylığının kabulüne ilişkin talebi uygun görülmemiştir.

Aday adayı Hulusi CİHANGİR'in Türkiye Satranç Federasyonu Ana Statüsü'nün 9/3 maddesinde aranan adaylık başvuru ücreti ve genel kurul üyelerinin en az %15 inin yazılı teklif şartını sağlamadığı anlaşıldığından başkan adaylığının kabulüne ilişkin talebi uygun görülmemiştir.


Buna göre gerekli belgeleri hazırlayıp şartları sağlayan aday adaylarından Gülkız Tulay ve Selçuk Burak Haşıloğlu'nun Türkiye Satranç Federasyonu Olağan Genel Kurulu'nda  federasyon başkan adayı olarak seçimlere katılmasına karar verilmiştir.

Tüm Satranç Camiamıza hayırlı olmasını diliyoruz.

GM Mustafa Yılmaz ve IM Ekaterina Atalık 2021 FIDE Grand İsviçre Turnuvası’nda!

adsz tasarm 23GM Mustafa Yılmaz ve IM Ekaterina Atalık 2021 FIDE Grand İsviçre Turnuvası’nda!

2021 FIDE Grand İsviçre Turnuvası, eski dünya şampiyonu Mihail Tal ile özdeşleşmiş Letonya’nın başkenti Riga’da 27 Ekim-7 Kasım tarihleri arasında hem açık hem de ilk defa kadınlar olmak üzere iki ayrı turnuva olarak oynanacak. Her ne kadar COVID-19 tedbirleri nedeniyle sıkı tedbirlerin ilan edildiği Letonya’da turnuvanın düzenlenmesi tehlikeye girer gibi olduysa da hükümetin uluslararası müsabakalara özel izin vermesiyle bu engel aşılmış oldu.

Devamını oku...

Sporcumuz Berkay Çelik Dünya Amatörler Şampiyonası'nda 2'inci Oldu

adsz tasarm 2216-26 Ekim 2021 tarihleri arasında Yunanistan’ın Rodos kentinde düzenlenen Dünya Amatörler Satranç Şampiyonası 2000 Elo altı (genel) kategorisinde sporcumuz Berkay Çelik 2’inci oldu.

1700 Elo altı, 2000 Elo altı, 2300 Elo altı, 1700 Elo altı kadınlar kategorisi olmak üzere toplam dört kategoride gerçekleşen şampiyonaya 51 ülkeden 186 sporcu katıldı. 6 FM, 8 WFM, 11 CM, 7 WCM olmak üzere toplamda 32 unvanlı sporcu yarıştı. Şampiyonaya ülkemizden 6 sporcu katıldı.

Devamını oku...

3.Kademe Kıdemli Antrenörlük Uygulama Eğitimi Kursumuz Sona Erdi

580f06f5-1652-42e6-9a7a-254bc579516711-20 Ekim 2021 tarihleri arasında eğitimleri online olarak gerçekleştirilen 3. Kademe Kıdemli Antrenörlük Uygulama Eğitimi Kursumuzun sınavı 28 kursiyerimizin katılımı ile 23 Ekim Cumartesi günü İstanbul Karadeniz Eğitim Kültür ve Çevre Koruma Vakfı İbrahim Cevahir Sosyal Tesisleri’nde Eğitim Kurulumuz koordinesinde yüz yüze olarak gerçekleştirildi.

Devamını oku...

Avrupa Yaş Grupları'nda Ülke Puanı ile Avrupa İkincisi Olduk

adsz tasarm 212 Altın ve 1 Bronz Madalya ile tamamladığımız 2021 Avrupa Yaş Grupları Şampiyonası’nda, ülke puanı ile de genel kategoride ikinci sırada yer aldık. Ülkemiz, genel ve kızlar kategorisindeki en başarılı 6 sporcunun ülke puanını belirlediği şampiyonada genel kategoride 40 puan ile ikinci oldu.

Devamını oku...

Avrupa Yaş Grupları'nda 2 Altın 1 Bronz

adsz tasarm2021 Avrupa Yaş Grupları Şampiyonası bugün oynanan son tur maçları ile sona erdi. 10 yaş genel kategoride Arda Cankurt ve 12 yaş genel kategoride CM Arda Çamlar şampiyon oldular. 16 yaş altı genel kategoride FM Atakan Mert Biçer üçüncü olurken 14 yaş genel kategoride ise CM Yankı Taşpınar ise averaj farkı ile dördüncü oldu.

Devamını oku...

Avrupa Yaş Gruplarında Final Zamanı

adsz tasarm 202021 Avrupa Yaş Grupları Şampiyonası’na 8. tur maçları ile devam edildi. Şampiyonada final turuna girilirken CM Arda Çamlar 1. sırada, Arya Aydoğan ise 3. sırada son tura giriyorlar. Toplamda 7 sporcumuz ise madalya şanslarını son tura taşımayı başardılar.

Devamını oku...

GM Ali Marandi 2021 Washington Satranç Kongresi’nde 1-2. Sıraları Paylaştı

cemilcanEğitim hayatını ABD’nin Missouri eyaletindeki St. Louis Üniversitesi’nde sürdüren GM Cemil Can Ali Marandi bir yandan da fırsat buldukça Amerika’daki turnuvalarda oynamaya devam ediyor. 

Devamını oku...

Avrupa Yaş Gruplarında Son İki Tur

whatsapp image 2021-10-19 at 17.16.45 12021 Avrupa Yaş Grupları Şampiyonası’nda 7. tur maçları oynandı. Bu turun ardından artık son iki tura girilirken kategorilerde de zirve sıralaması yavaş yavaş şekil almaya başladı. 7 turun ardından 6 sporcumuz ilk 5 sırada bulunuyor.

Devamını oku...

Avrupa Yaş Gruplarında CM Arda Çamlar Tam Puanla Lider

gun 2 562021 Avrupa Yaş Grupları Şampiyonası’nda bugün 5. ve 6. tur maçları oynandı. Kafilemiz açısından bol galibiyet ile geçen günün ardından 12 yaş genel kategoride yarışan CM Arda Çamlar yoluna tam puan ile devam ediyor.

Devamını oku...

Vahap Şanal Fagernes GM Turnuvasında Üçüncü Oldu

21999014.a4e69f32.1200x1200o.615e68922629Norveç'te düzenlenen Fagernes Uluslararası Satranç Festivali sona erdi. Turnuvada GM Tiger Hillarp Persson 7 puan ile şampiyon olurken averaj farkı ile GM Erik Blomqvist ikinci,  Büyükustamız Vahap Şanal ise 6,5 puan ile üçüncülüğü elde etti. 

Devamını oku...