Mobile menu

81 İLDEN 24 BİNİ AŞKIN ÖĞRENCİNİN HAMLE YAPTIĞI OKUL SPORLARI SONA ERDİ

adsz tasarm - 2021-04-14t135326.579Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından Federasyonumuz ve Ana Sponsorumuz Türkiye İş Bankası'nın katkılarıyla 81 ilimizde Okul Sporları heyecanı hakim oldu. Sporcularımız geniş katılımlı bu önemli turnuvanın içerisinde yer almanın mutluluğunu yaşadı.

24 bini aşkın lisanslı sporcunun katılımı ile Türkiye’nin dört bir yanında 5 – 11 Nisan tarihleri arasında hamleler yapıldı. İstanbul, Antalya gibi turnuvaya katılımın oldukça yüksek olduğu illerimizde düzenlenen canlı yayınlar ile Okul Sporları heyecanı Türkiye’nin dört bir yanında yaşatıldı. Yarı final ve Türkiye finali turnuvalarının yarışma yönergeleri belirlenen takvim doğrultusunda Okul Sporları Daire Başkanlığı’nın ve Federasyonumuzun resmi web sayfalarından ve il temsilcilikleri sayfalarımızdan yayınlanacaktır.

Turvaların resmi sonuçları ise 21 Nisan 2021 tarinde ilan edilecektir.

Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay Okul Sporları Online Satranç Turnuvaları ile ilgili şu mesajı yayınladı:

“Bu yıl federasyon olarak, Okul Sporları Satranç Turnuvalarını düzenleme kararı aldık. Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile hızlıca görüşmelerimizi sağlayarak satranç sporunun online dünyada başarıyla yer aldığını anlattık. Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve Ana Sponsorumuz Türkiye İş Bankası’nın gücünü de arkamıza alarak büyük bir coşku ve katılım ile turnuvalarımızı Türkiye’nin dört bir yanında düzenledik. Okul Sporlarına gösterilen ilgi, beklentileri fazlasıyla karşıladı ve Okul Sporlarında satranç branşında mücadele eden öğrencilerimizin sayısı 24 bini aştı. 81 ilimizden 5.331 okul kayıt yaptırdı. Bu rakamlar ve turnuvayı başarıyla düzenlemiş olmak bizler için çok kıymetli. Turnuvanın başarıyla düzenlenmesini sağlan Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerimize, İl Milli Eğitim Müdürlüklerimize, il ve ilçe temsilcilerimize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize, velililerimize ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi iletiyorum.

Benim de konuğu olduğum bazı illerimizde çok başarılı canlı yayınlar yapılarak Okul Sporları heyecanı Türkiye’nin dört bir yanına taşındı. Satranç sporunun okullarda yaygınlaşmasını, öğrencilerimizin bu spor branşına ilgi duymasını ve bu ilginin her yıl artmasını, satranç sporunun yaygınlaşması açısından önceliğimiz olarak görüyoruz. 2017 yılından beri olduğu gibi bu sene de Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası çocuklarımıza teknoloji ödülleri ile destek olacak. Online olarak devam eden eğitim sürecinde hediye edilecek teknolojik cihazlar çocuklarımızın gelişimi için de çok kıymetli.

Satranç sporunun gelişimine katkı sunacak, adımlarımızı en doğru şekilde atmamıza vesile olacak her görüş bizler için çok kıymetlidir. 2020 yılında online dünyada birçok faaliyete ve turnuvaya başarıyla imza attık. Ancak 2020 etkinlik takvimimizde yer alan önemli ulusal ve uluslararası turnuvalarımızı 2021 yılına bırakma kararı almıştık. Çünkü satranç sporu ne kadar online dünyaya uygun olsa da müdahale edemediğimiz, tam anlamıyla içimize sinmeyen hiçbir sistemi gönül rahatlığıyla hayata geçiremeyiz. Bu nedenle bazı turnuva ve şampiyonalarımızı pandeminin bitmesini ümit ederek ve her türlü alternatifi göz önünde bulundurarak 2021 yılına planladık. Ancak Nisan ayının ortalarına geldiğimiz şu günlerde tüm dünya ve ülkemiz hala pandemi ile mücadele ediyor. Bizlerin de bu süreçte en büyük amacı ve hedefi çocuklarımızın satranç sporundan uzaklaşmadan, ders dışı faaliyetlerde vakitlerini en güzel şekilde değerlendirmeleri oldu.

Okul Sporları Satranç Turnuvaları ile amacımıza ulaşarak çocuklarımızın heyecanını arttıran, başarıyla hamlelerini yaptıkları bir sürece imza attık. Zor olanı başarıyla gerçekleştirmek en önemli mottolarımızdan bir tanesi oldu. İlgili kurullarımız turnuvada yerini alarak teknik anlamda en iyi şekilde ilerlenmesi için gerekli görüşmeleri yaptı. Farklı görüşler aldığımız zaman temposu konusunda Teknik Kurulumuz bütün alternatifleri göz önünde bulundurarak en doğru kararı verme noktasında gerekli incelemeleri sağladı. İl hakem kurullarımız tarafından atanan hakemlerimiz ve il temsilcilerimiz de turnuvalarda hazır bulundu. Her zaman olduğu gibi harika bir iş birliğine imza attık. Okullarımızdan, kulüplerimizden ve velilerimizden Okul Sporlarının düzenlenmesine ilişkin “iyi ki yaptınız” mesajları aldık..”

Fotoğraf Galerisi

adsz tasarm - 2021-04-14t135326.579bursakocaeli 1sakarya 3

Tüm Türkiye Satranç Öğreniyor!

019bffb9-d74f-47f3-88de-a5452a3f2d8eYoğun ilgi gören Türkiye Satranç Öğreniyor projemiz tüm hızıyla devam ediyor. Her ayın ilk iki haftası 18 yaş ve üstü kişilerin katıldığı projemizin nisan ayı dersleri sona erdi. Yıl boyunca devam edecek projemizin eğitmenleri ve Eğitim Kurulu Başkanımız Dr. Olgun Kulaç ikinci grup derslerinin ardından Türkiye Satranç Öğreniyor projemizi değerlendirdi.

Projemizin mayıs ayı kayıtları ise yakın zamanda internet sayfamızdan ilan edilecektir. 

Devamını oku...

Spor Toto Teşkilat Başkanımız Sn. Bünyamin Bozgeyik’e Ziyaret

00088a53-b4ba-46d5-9ca4-0e13f2c91c25Federasyon Başkanımız Sn. Gülkız Tulay ve Başkan Vekilimiz Sn. Av. Fatih Maden, Spor Toto Teşkilat Başkanımız Sn. Bünyamin Bozgeyik’i makamında ziyaret etti. Buluşmada federasyon faaliyetlerinden detaylıca söz edilerek, Türkiye'de satrancın gelişimi, federasyonun temel hedefleri ve yeni projelerinden bahsedildi.

Türk satrancını destekleyen ve bizlerin her zaman yanında olan Gençlik ve Spor Bakanımız Sn. Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na ve Spor Toto Teşkilat Başkanımız Sn. Bünyamin Bozgeyik’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Devamını oku...

KDK 23 Nisan Online Ombudsmanlık Satranç Turnuvası Kayıtları Devam Ediyor

adsz tasarm - 2021-04-03t153058.69517 - 20 Nisan 2021 tarihleri arasında Kamu Denetçiliği Kurumu 23 Nisan Online Ombudsmanlık Satranç Turnuvası düzenlenecektir.

Turnuvada sporcular 7 Yaş Genel ve Kız Kategorisi (2014 doğumlular), 8 Yaş Genel ve Kız Kategorisi (2013 doğumlular), 10 Yaş ve Altı Genel ve Kız Kategorisi (2012 - 2011 doğumlular), 12 Yaş ve Altı Genel ve Kız Kategorisi (2010 - 2009 doğumlular) ve 18 Yaş ve Altı Genel ve Kız Kategorisi (2008 - 2003 doğumlular) olmak üzere 10 farklı kategoride yarışacaklardır. 

Turnuva temposu 7 Yaş Kategorisi 5+3 ile diğer kategoriler ise 3+2 eklemeli şeklinde olacaktır. Turnuvaya son kayıt tarihi 16 Nisan 2021 saat 23.00'dür. 

Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayınız

Turnuva Yönergesi

whatsapp image 2021-04-03 at 00.35.44

 

 

Başkent Üniversitesi ile İş Birliğimiz 6. Yılında!

ekran goruntusu 2021-04-09 122247Federasyonumuz ve Başkent Üniversitesi arasında kurulan iş birliği, 8 Nisan’da imzalanan protokol ile altıncı yılında da devam ediyor. İş birliği protokolü kapsamında; Başkent Üniversitesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası, Liselerarası Takım Yarışmaları, Milli takım kampları yer tahsisinin sağlanması Başkent Üniversitesi’nin destekleriyle devam edecek. Protokol kapsamında düzenlenmesi planlanan turnuvalar pandeminin seyrine göre online, yarı online ya da yüz yüze hayata geçirilecek.

Törene Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal, Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay, As Başkanımız WIM Nilüfer Çınar Çorlulu, Başkent Üniversitesi Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Merkezi (BEDAM) Müdürü Prof. Dr. Ali Halıcı, TSF Genel Sekreteri M. Sedat Fırat, TSF Ankara İl Temsilcisi Engin Güleç, antrenör Uzman Aylin İbişoğlu katıldı.

Devamını oku...

Federasyon Başkanımız Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Programına Konuk Oldu

adsz tasarm - 2021-04-09t142918.006Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay, Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlendiği programa konuk oldu. “Satrancın Eğitimdeki Önemi” üzerine gerçekleştirilen programda 200’ü aşkın eğitimciyle bir araya geldik. Programa Uşak İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin, As Başkanımız Halil Hilmi Darı ve Uşak İl Temsilcimiz Mehmet Yavuz da katıldı.

Türkiye İş Bankası Satranç Sınıfları, okul sporları ve satranç eğitim videoları gibi birbirinden önemli konulara değinen Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay, Türkiye’de satranç sporunun gelişimine yönelik bir sunum gerçekleştirdi ve katılımcılardan gelen soruları yanıtladı. 

adsz tasarm - 2021-04-09t142918.006

Asbaşkanımız Halil Hilmi Darı Burdur Satranç Ailemizi Ziyaret Etti

burdur ziyareti2Asbaşkanımız Halil Hilmi Darı, Burdur Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya’yı makamında ziyaret ederek Burdur ilinin satranç etkinlikleri ve planlanan projeleri hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Yerel Yönetimlerle İşbirliği Komisyonu Başkanımız Serdar Başgül ve İl Temsilcimiz Orhan Altın da ziyaretlerde hazır bulundu. Asbaşkanımız Halil Hilmi Darı ilk ziyaretinin ardından,  ASKF toplantı salonunda İl Düzenleme Kurulu, İl Hakem Kurulu ve Kulüp temsilcilerimizle bir araya geldi. Burdur satranç ailemizle pandemi döneminde satranç etkinlikleri, kulüp çalışmaları ve gündem maddeleri hakkında görüşmelerde bulundu. 

Devamını oku...

Tunus Satranç Federasyonu’ndan Ziyaret

img 5043Tunus Satranç Federasyonu Başkanı Neyeh Sayah, Başkan Vekili Nabil Doghri ve Basın Sorumlusu Jamel Gasmi, Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay’ı ve federasyonumuzu ziyarette bulundu.

Türkiye’de satranç sporunun bu kadar hızlı gelişmesini büyük bir hayranlık ile takip ettiklerini dile getiren Tunus heyeti, İstanbul’da hayata geçirdikleri ve kendi organizasyonları olan Tunus Bireysel Satranç Sampiyonası'nı Türkiye'de yapmalarının nedeninin Türkiye Satranç Federasyonu yönetimi ile görüşüp Tunus'ta satrancın gelişimine katkı sunacak konularda fikir alışverişinde bulunmak olduğunu belirtti.

Devamını oku...

81 İlimizi "Okul Sporları Satranç Turnuvası" Heyecanı Sardı

img-20210318-wa00065 bini aşkın okuldan 22 bini aşkın lisanslı sporcumuzun hamle yapacağı Okul Sporları Online Satranç Turnuvaları il seçmeleri için Türkiye’nin dört bir yanında heyecan dorukta.

Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından Federasyonumuz ve Ana Sponsorumuz Türkiye İş Bankası'nın katkılarıyla 81 ilde düzenlenecek olan Okul Sporları Online Satranç Turnuvaları başladı. Covid-19 pandemi sürecinde okul çağındaki sporcularımızın evde kaldıkları zaman dilimini en güzel şekilde değerlendirmeleri, satranç sporunu icra etmeleri için düzenlenmesi planlanan Okul Sporları Online Satranç Turnuvaları hem okullar hem de öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördü.

İl Seçmeleri turnuvaları sonunda her kategori ve cinsiyette ilin katılım sayısına göre yüzde 10’luk başarı dilimine giren öğrenciler yarı final turnuvalarına katılmaya hak kazanacaktır. Yarı final turnuvaları neticesinde ise Türkiye finallerine katılmaya hak kazananların listesi belirlenerek ayrıca ilan edilecektir. Final Yarışması sonunda derece elde eden öğrencilerin okullarına ve sporculara Türkiye İş Bankası tarafından çeşitli teknoloji ödülleri verilecektir.  
 
Turnuvada hamle yapacak tüm öğrenci sporcularımıza başarılar dileriz.

Önemli Duyuru

onemli duyuruDeğerli Satranç Ailemiz,

Kulüplerimizle yaptığımız görüşmeler ve aldığımız talepler doğrultusunda, Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi’nde de olduğu gibi Türkiye Satranç Birinci Ligi, Türkiye Satranç İkinci Ligi, Türkiye Kulüpler Şampiyonası Finali ve İl Yöre Yarışmaları’nda yer alan kulüplerimiz 2020 – 2021 sezonundan itibaren altı masa ile yarışacaklardır.

Masalarda, aşağıda belirtildiği şekilde sporcu oynatılması gerekmektedir.

1 Masa: Genel
2. Masa: Genel
3. Masa: Genel
4. Masa: Genel
5. Masa: Kadın Sporcu
6. Masa: Genç Masa (20 Yaş ve Altı Genel)

Yönetim Kurulumuzun almış olduğu bu önemli kararı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Olağan Genel Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

671446f7-4e3e-445c-95d8-873c2e97e278Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin Olağan Genel Kurul Toplantısı 6 Nisan tarihinde İstanbul Olimpiyatevi’nde gerçekleştirildi. Federasyonumuzu temsilen Başkan Vekilimiz Av. Fatih Maden genel kurula katılarak oyunu kullandı.

Yeni göreve seçilen Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Yönetimini tebrik eder, başarılar dileriz.

Devamını oku...