Mobile menu

2020 Türkiye Satranç Şampiyonası

tr5002020 Türkiye Satranç Şampiyonası Eski Türkiye Şampiyonu Hasan Ferit Boysan adına, Güriş Holding sponsorluğunda  11 - 21 Kasım 2020 tarihleri arasında Mirage Park Resort Hotel'de gerçekleştirilecektir.

Şampiyonada toplam 66.500 ₺ nakdi ödül dağıtılacaktır.

Şampiyona;

2019 - 2020 etkinlik dönemi Türkiye Kupası yarışması son sıralamasına göre ilk dört sırayı elde eden sporcuların,

2019 - 2020 etkinlik dönemi Türkiye Kadınlar Şampiyonu olan sporcunun,

2018 - 2019 etkinlik dönemi Türkiye Şampiyonu olan sporcunun,

Ekim 2020 tarihli geçerli ELO listesinde en üstteki üç sporcunun, katılımı ile toplam 10 sporcunun bulunduğu grupta oynanacaktır.


Davetli sporcular şampiyonaya katılımlarını takvim uyarınca Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine bildirmeleri gerekmektedir.

Şampiyonaya katılan sporcuların oda konaklamaları Single odalarda olacaktır.  Girişler 11 Kasım 2020 Çarşamba günü; çıkışlar ise 21 Kasım 2020 Cumartesi  günü yapılacaktır.

Şampiyona ile ilgili detaylı bilgiye şampiyona sayfasından ulaşabilirsiniz.

Dünya Online Okullar Satranç Şampiyonası’nda Işık Can İkinci Oldu

screenshot 20201017 210555Uluslararası Okul Sporları Federasyonu ve FIDE iş birliği ile düzenlenen Dünya Online Okullar Satranç Şampiyonası bugün oynanan 17 yaş altı erkekler kategorisinin final turnuvasıyla sona erdi.

Genç yeteneğimiz IM Işık Can, 8 puan alarak Ermenistan'ı temsil eden sporcu Gevorgyan’ın arkasında 7 puanla tek başına ikinci sırayı elde ederek uluslararası alandaki derecelerine bir yenisini daha eklemiş oldu. 24 Ekim'de oynanan 17 yaş kızlar kategori finalinde mücadele eden oyuncumuz Nil Öztürk ise 4,5 puanla 20. sırada şampiyonayı noktaladı.

Şampiyonaya katılan tüm oyuncularımızı mücadelelerinden ötürü tebrik ediyor, bundan sonra oynayacakları turnuvalarda başarılar diliyoruz.

Resmi Site: https://www.isfsports.org/isf-world-schools-championship-online-chess-2020

Sonuçlar: https://www.premiumchess.net/tur/tr/home/calendar/isf-wsc-online-chess-2020?fbclid=IwAR27N1Pu9QeI4YnJysFOVJIstkxOGzlIwLmE7YxB5GeDNYrX_zw1FuHtd9s

Eğitim Videolarımızın 43. Dersi Yayınlandı

img-20201025-wa00002019 - 2020 eğitim ve öğretim döneminin başından beri devam eden "eğitim videolarımız" satranç öğrenmek ve öğretmek isteyen satrançseverlerin yararlanması için hazırlanıyor. Her pazar günü yanına alınan ve yoğun ilgiyle takip edilen videolarımız, her hafta yüzlerce kişiye ulaşıyor.

Bu hafta "eğitim videoları" serimiz, "İki Hamlelik Matlar" konulu 43. video ile devam ediyor. FM Yasin Emrah Yağız'ın sunduğu "İki Hamlelik Matlar" dersimizde, taşlar arasındaki işbirliğini kullanarak, gerçekleştirebileceğimiz iki hamlelik mat örnekleri üzerinde çalışacağız.

Videolarımız okul müfredatı takip edilerek tüm eğitim dönemi boyunca devam edecektir. Eğitim videolarına sitemizin kaynaklar kısmından ulaşabilirsiniz.

 

Video için tıklayınız

Küçükler ve Yıldızlar Altyapı Milli Takım Havuzu Genel Kampı - Duyuru

kamp duyuru2020 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Altyapı Milli Takım Havuzu Genel İkinci Kampı 17-22 Kasım tarihleri arasında düzenlenecektir.

Kamp Programı

Kampımız Microsoft Teams uygulamasında online olarak yapılacaktır. Sporcularımızın büyük çoğunluğu ilk yapılan kampa iştirak ettikleri için bu uygulamadaki sınıflarında eğitimlerini sürdüreceklerdir.

Sporcularımızın kampa katılıp katılmayacakları bilgisini (İsim ve kategori bildirerek) aşağıdaki mail adreslerine iletmeleri yeterlidir;

Yıldızlar için; Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Küçükler için; Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Başvurular en geç 11 Kasım 2020 tarihine kadar yapılmalıdır.

 

Microsoft Teams ile ilgili önemli bilgilerin yer aldığı ilk kamp haberimiz;

https://www.tsf.org.tr/guncel-haberler/14796-2020-turkiye-kucukler-ve-yildizlar-milli-takim-havuzu-genel-kampi

2020 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Milli Takım Havuzu Genel Kampına hak kazanan sporcular;

Küçükler Kategorisi Sporcu Listesi

Yıldızlar Kategorisi Sporcu Listesi

Küçükler ve Yıldızlar Kampına Doğrudan Katılım Kriterleri ile Hak Kazanan Sporcu Listesi 

Küçükler ve Yıldızlar Kampına Özel Grup Kriteri ile Hak Kazanan Sporcu Listesi 

2020 Yılı Küçükler ve Yıldızlar Milli Takım Havuzu'na Doğrudan Katılım Kriterleri

2020 Yılı Küçükler ve Yıldızlar Özel Grup Kriterleri

Satrancın Genç Millileri Dijital Kampta Bir Araya Geliyor

whatsapp image 2020-10-23 at 10.52.27Satrancın genç millileri dijital kampta ikinci kez bir araya geliyor. 2020 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Altyapı Milli Takım Havuzu Genel İkinci Kampı, 17-22 Kasım tarihleri arasında dijital olarak düzenlenecek. Microsoft Teams uygulaması üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleşecek kampa, Milli Takımlar Başantrenörü Yakup Erturan koordinatörlüğünde, 24 antrenör ila 7 yaşından 18 yaşına kadar genç milliler katılacak. Dijital kamp programında; açılışlar, oyun ortasında taktik ve stratejik konular, oyunsonu, maç analizleri ve tematik maç gibi çalışmalar yapılacak.

Türkiye Satranç Federasyonu, (TSF) 200’ü aşkın sporcu ile Türkiye’nin en geniş katılımlı dijital kampını sporcuların ve velilerin yoğun talebi üzerine tekrar düzenliyor. Türkiye genelinde 7 yaşından 18 yaşına kadar Milli Takım Havuzuna katılmaya hak kazanmış tüm altyapı milli sporcuların katılacağı kamp bir hafta sürecek. Pandemi sürecinin sporculara etkilerinin de en aza indirilmesinin amaçlandığı kampta, her yaş grubunun antrenörleri yaş gruplarına özel hazırlanan içerikler ile eğitim verecek. TSF sporcuların yanı sıra velileri de gözeterek, dijital kampta sporcu ve velilerle psikologları bir araya getirecek.

“PANDEMİ SATRANÇ SPORUNA ENGEL DEĞİL”

Altyapı sporcularını mevcut şartlar altında en verimli şekilde çalışmaları için bir araya getirmeye gayret ettiklerini söyleyen TSF Başkanı Gülkız Tulay, “Pandemi satranç sporuna engel değil. Teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanarak en yararlı içeriklerle, yoğun katılımlı bir kamp programı hazırladık” diyerek şunları söyledi:

“TSF olarak pandemi sürecinde tüm şartlarımızı zorlayarak etkinliklerimize, faaliyetlerimize ve eğitimlerimize ara vermeden devam ediyoruz. Özellikle çocuklarımız salgın ile aniden değişen dünya düzeninden çok etkilendi. Eğitimlerinden uzak kaldı, alışkanlıklarını bir kenara bırakarak, arkadaşlarına hasret, evde vakit geçirdiler. Tabii bu dönemde bizim gibi çocuklarımız da dijital dünyada daha çok var olmaya başladılar. Çocuklarımızın evde kaldığı, dijital dünyada çok fazla vakit geçirdiği bu dönemde onlara yararlı ve ilgi çekici içeriklerle ulaşmak en doğru yol olarak gözüktü.

SPORCULARIMIZ VE ANTRENÖRLERİMİZ BİR ARADA OLMANIN MUTLULUĞUNU YAŞADI

Biz, TSF olarak 11 - 17 Temmuz tarihlerinde Küçükler ve Yıldızlar Altyapı Milli Takım Havuzu Genel Kampımızı dijital olarak düzenleme kararı aldık. Çocuklarımızın satranç sporuna ilgisini, istediğini ilk duyuruyu yaptığımızda fark ettik. Pandemi sürecinde yüzlerce sporcumuz ve antrenörümüz birbirini görmenin, hep bir arada olmanın mutluluğunu yaşadı. Federasyon başkanı olarak sık sık kampa katılmaya her yaş grubunu dijital ortamda ziyaret etmeye gayret ettim. Çocukların mutluluğu, isteği ve azmi beni çok duygulandırdı ve satranç sporunun geleceğinin düşündüğümüzden daha da parlak olduğunu bir kez daha gördük.

BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ

Özellikle velilerimiz bu süreçte hem çocuklarını destekledi hem de çocukların dijital kampta verimli olmaları için ellerinden geleni yaptı. Biz de çocuklarımızın ve velilerimizin yoğun talebi üzerine onların milli takım havasını dijital ortamda da olsa solumaları, aidiyet duygusunu bir kez daha tatmaları için bu kampın ikincisini düzenleme kararı aldık. Her zaman dile getirdiğimiz gibi biz büyük bir aileyiz. Biz 7’sinden 70’ine satranç sporuna gönül veren, bu spora aşk ile bağlı olan çok büyük bir aileyiz. Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Milli Takım Havuzu Genel İkinci Kampı’na katılan tüm sporcularımıza ve antrenörlerimize başarılar diler, velilerimize ilgileri ve destekleri için tekrardan şükranlarımızı sunarız.”

 

Türkiye Geçmişten Geleceğe Hamle Yapacak, Satranç Tarih İle Buluşacak

satranc tarih ile buluuyorTürkiye Satranç Federasyonu (TSF) 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı haftasında, “Satranç Tarih ile Buluşuyor” projesine imza atmaya hazırlanıyor. “Geçmişten Geleceğe Hamle Yapıyoruz” sloganıyla yola çıkılan proje kapsamında, 24 Ekim - 1 Kasım tarihleri arasında Türkiye’nin dört bir yanında etkinlikler düzenlenecek. 81 ilde bulunan tarihi, kültürel ve turistik mekanlarda yürütülecek projede, maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilerek satranç turnuvaları, özel etkinlikler ve fotoğraf yarışması yapılacak. Fotoğraf yarışması kapsamında seçilen 29 fotoğraf, TSF'nin 2021 ajandasında yer alacak. 

TSF, pandemi döneminde faaliyetlerini kurallara uygun olarak aralıksız sürdürüyor. Daha önce 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda dijital ortamda birbirinden renkli etkinliklere imza atan federasyon, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı haftasında da satranç sporuna gönül verenleri yeni bir proje ile bir araya getirecek.

İlk olarak TSF koordinatörlüğünde Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde ‘’Antalya Tarihini Satranç ile Buluşturuyor’’ adıyla gerçekleştirilen proje, bu kez iç ve dış turizme destek vermek için ülke geneline yayılacak.

“EN BÜYÜK BAYRAMI ÖZEL BİR PROJE İLE KUTLUYORUZ”

Pandemi döneminde gerçekleştirdikleri etkinliklerle en aktif federasyonlar arasında yer aldıklarını belirten TSF Başkanı Gülkız Tulay, “Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘en büyük bayram’ olarak nitelendirdiği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı spor, kültür, sanat, tarih ve turizmi bir araya getirecek özel bir proje ile kutlayacağız” diyerek şu açıklamayı yaptı.

“Pandemi nedeniyle en özel bayramlarımızı birlikte kutlayamıyoruz, bir araya gelip geniş katılımlı sportif etkinlikler düzenleyemiyoruz. Ancak çağımız teknoloji çağı ve teknolojiden yararlanarak her türlü olumsuzluğa rağmen etkinliklerimize ve projelerimize devam edebiliyoruz. TSF olarak tıpkı daha önceki bayramlar gibi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı da tüm engellere karşın coşkuyla kutlamak istiyoruz. “Satranç Tarih ile Buluşuyor” projesini 24 Ekim itibariyle başlatacağız. Proje kapsamında, cumhuriyet değerleri ile vatanımızın tarihi, kültürel, turistik değerlerini birleştirecek bir dizi etkinlik gerçekleştireceğiz. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat ederek, ‘Maskeni Tak, Mesafeni Koru, Hamleni Yap’ mottosu ile, ülkemizin tarihi, turistik ve kültürel mekanlarında bir araya geleceğiz. 81 ilde gerçekleştirmek istediğimiz proje ile hem spordan uzak kalan halkımızı tekrar spor ile buluşturmayı, hem de kentlerimizin tarihi, turistik ve kültürel mekanlarını; yani milli hazinelerimizi ön plana çıkartarak iç ve dış turizme destek verebilmeyi amaçlıyoruz.

Tüm Türkiye’yi cumhuriyet coşkusuyla bir araya getireceğimiz proje kapsamında, katılım şartlarını daha sonra açıklayacağımız bir fotoğraf yarışması da gerçekleştireceğiz. Geçtiğimiz günlerde düzenlediğimiz “Sokakta Satranç Var” etkinliğimizde Türkiye’nin dört bir yanından muhteşem fotoğraflar bizlere ulaşmıştı. “Satranç Tarih ile Buluşuyor” projemizin de tüm satranç camiasını aynı coşkuyla bir araya getireceğine ve yine birbirinden renkli karelerin ortaya çıkacağına eminiz. Proje kapsamında iller arasında bir yarışma da düzenleyerek, bulunduğu bölgenin tarihi, kültürel, turistik mekanlarını satranç sporu ile birleştiren fotoğrafları özel bir almanakta değerlendireceğiz.”

ÇHGM Online Satranç Turnuvası 7 – 12 Yaş Grubu Maçları Başlıyor

cocuk hizmetleri genel mudurluu online satranc turnuvas 5T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) iş birliğinde düzenlenen Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Online Satranç Turnuvası’nın 7 – 12 yaş grubu maçları başlıyor. “Hamle Yap, Hareketsiz Kalma” sloganıyla 7 - 18 yaş grubuna özel düzenlenen turnuvanın 13 – 18 yaş kategorisi il elemeleri 21 Temmuz’da, final maçları ise 28 Temmuz tarihinde her ilden ilk üçe giren sporcuların katılımı ile gerçekleştirilmişti.

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü(ÇHGM) bünyesinde bakım altındaki çocukların katılım gösterdiği turnuvanın 7 – 12 yaş grubu il elemeleri 27 Ekim 2020 tarihinde chess.com üzerinden düzenlenecek. Her ilden ilk üçe kalan 243 sporcunun şampiyonluk mücadelesi ise 3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilecek.

Turnuvaya katılan çocuklara www.eba.gov.tr, www.tsf.org.tr adreslerinden online satranç eğitimi verildi, derslerde, çocuklar için yaş gruplarına özel konular işlendi ve sorular da çözüldü.

Turnuvada hamle yapacak tüm sporcularımıza yürekten başarılar dileriz. 

2. Kademe Antrenörlerimiz için Online‘‘Gelişim Semineri’’ Planlanmıştır

bir balk ekleyin 30Değerli Antrenörlerimiz;

Antrenörlük Kursları 14.12.2019 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Antrenör Yönetmeliğine istinaden Temel Eğitim ve Uygulamalı Eğitim olmak üzere iki aşamalı olarak gerçekleşecektir. Temel Eğitimde başarılı olan adaylar ilgili federasyonca açılacak olan uygulama eğitimine katılabileceklerdir. Uygulama eğitimi sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlar antrenörlük belgesi alabileceklerdir.

Bilgi için:http://sporegitim.gsb.gov.tr/

TSF Antrenör Talimatına göre, Antrenör eğitim programı kademeleri arasında geçiş işlemleri MADDE 16-3/c’yegöre üst kademeye (3. Kademe’ye) geçiş şartlarından biri olan ‘‘antrenörlük belgesine sahip olduktan sonra en az iki gelişim seminerine katıldığını belgeleme şartı’’ nedeni ile Türkiye Satranç Federasyonu olarak Eğitim Kurulumuz koordinasyonunda, 2. Kademe antrenörlerimiz için online  ‘‘Gelişim Semineri’’ planlanmıştır.

Devamını oku...

1. Kademe Antrenörlerimiz için Online‘‘Gelişim Semineri’’ Planlanmıştır

bir balk ekleyin 29Değerli Antrenörlerimiz;

Antrenörlük Kursları 14.12.2019 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Antrenör Yönetmeliğine istinaden Temel Eğitim ve Uygulamalı Eğitim olmak üzere iki aşamalı olarak gerçekleşecektir. Temel Eğitimde başarılı olan adaylar ilgili federasyonca açılacak olan uygulama eğitimine katılabileceklerdir. Uygulama eğitimi sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlar antrenörlük belgesi alabileceklerdir.

Bilgi için:http://sporegitim.gsb.gov.tr/

 

TSF Antrenör Talimatına göre, Antrenör eğitim programı kademeleri arasında geçiş işlemleri MADDE 16-3/b’ye göre üst kademeye (2. Kademe’ye) geçiş şartlarından biri olan ‘‘antrenörlük belgesine sahip olduktan sonra en az bir gelişim seminerine katıldığını belgeleme şartı’’ nedeni ile Türkiye Satranç Federasyonu olarak Eğitim Kurulumuz koordinasyonunda, 1. Kademe antrenörlerimiz için online  ‘‘Gelişim Semineri’’ planlanmıştır

Devamını oku...

Lisans ve Vize Muafiyeti Hakkında Önemli Duyuru

onemli duyuruSevgili Satranç Camiamız,

Satranç sporunun kolay ulaşılabilirliği, yaygınlaştırılması ve tabana yayılması için birbirinden önemli faaliyetlere, projelere ve kampanyalara imza atıyoruz. Tüm branşları geride bırakarak zirvede yer aldığımız 950 bini aşkın lisanslı sporcu sayımızla da bunu başarıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 7’den 70’e herkesin bu güzel spor branşı ile tanışması, satranç alanında kendilerini geliştirmesi bizler için çok ama çok kıymetlidir. Bu sebeple 20.09.2020 tarihinde Yönetim Kurulumuzun almış olduğu 09/09 no’lu kararı sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz;

2020 - 2021 Etkinlik dönemi itibarıyla satranç sporcu lisansı ve vizesi yaptıracak olan Şehit Çocuklarının, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sevgi ve Çocuk evlerinde kalan çocukların, asgari %40 engelli raporu olan tüm engellilerin ve 65 yaş üstünde olan kişilerin lisans ve vize ücretinden muaf tutulmasına karar verilmiştir.

20 - 22 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz Satranç Kulüpleri Çalıştayımızda hep birlikte birbirinden önemli kararlara imza atmıştık. Muafiyet konusu, çalıştayımızın sonuç raporunda da yayınlanan önemli kararlarımızdan bir tanesidir.

Satranç sporunun birleştirici gücü ve bir olmanın verdiği güzellikle hep birlikte nice güzel kararlara imza atmaya devam edeceğiz.

Uygulanacak olan kararın, satranç camiamız için hayırlı olmasını temenni ederiz.

Türkiye Satranç Federasyonu

Eğitim Videolarımızın 42. Dersi Yayında

img-20201017-wa00032019 - 2020 eğitim ve öğretim döneminin başından beri devam eden “eğitim videolarımız” satranç öğrenmek ve öğretmek isteyen satrançseverlerin yararlanması için hazırlanıyor. Her pazar günü yanına alınan ve yoğun ilgiyle takip edilen videolarımız, her hafta yüzlerce kişiye ulaşıyor. 
 
Bu hafta "eğitim videoları" serimiz, “Saptırma Taktiği” konulu 42. video ile devam ediyor. FM Yasin Emrah Yağız'ın sunduğu "Saptırma Taktiği" dersinde, satrançtaki taktik saldırılardan ”saptırma taktiğini” öğrenecek ve örnekler üzerinde nasıl uygulandığını göreceğiz.
 
Videolarımız okul müfredatı takip edilerek tüm eğitim dönemi boyunca devam edecektir. Eğitim videolarına sitemizin kaynaklar kısmından ulaşabilirsiniz.
 
Video için tıklayınız