Mobile menu

Azerbaycan – Türkiye Dostluk Maçı Sona Erdi

img 20200810 181100 3788-10 Ağustos tarihleri arasında Playchess üzerinden düzenlenen Türkiye – Azerbaycan Dostluk Maçı bugün oynanan beşinci ve altıncı turlarla tamamlandı.

Günün belki de en ilginç oyunları Mamedyarov ve Cemil Can Ali Marandi arasındaydı. İlk turda tüm merkez piyonlarını ortadan kaldırmayı başararak siyah taşlarla rahat bir oyun çıkaran GM Ali Marandi karşısında Mamedyarov herhangi bir kazanç şansı yaratmayı başaramadı ve oyun finalde berabere sonuçlandı. İkinci oyunda ise Siyahın şahının merkezde kaldığı fakat buna karşın d4 piyonunu aldığı ilk başta tehlikeli gibi görünen bir konumda Azerbaycanlı büyükusta sakin bir şekilde oynayarak GM Ali Marandi’nin tüm tehditlerini boşa çıkardı ve tam artık rahatça kazanacak gibi görünüyordu ki yaptığı büyük hata 35…Şf8?? ile bir anda oyunun seyri değişti ve 36. Vxg6!’nın ardından artık kazanç konumda olan taraf Beyazdı. Ancak zaten satrançtaki en zor şeylerden biri olan kazanç partileri kazanmak hızlı tempoda daha da zor hale geliyor ve GM Ali Marandi de birçok defa net kazanç fırsatları kaçırdığı oyunda, yine kazanç bir vezir kaleye karşı finalinde ilerlemiş geçer piyondan çekinerek beraberliğe izin verdi.

3 gün boyunca birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği, satranç ile dostluğun buluştuğu, sporcularımızın gelişimine katkı sunan bu önemli turnuvaya imza atmak bizler için çok kıymetliydi. En başında dediğimiz gibi bu turnuvada kazanan her anlamda sadece dostluk oldu! FIDE Online Satranç Olimpiyatları için önemli bir hazırlık süreci olan bu güzel turnuvada emeği geçen herkese teşekkürlerimizi iletiyoruz. Diliyoruz ki kadim dostumuz Azerbaycan ile nice turnuvalarda bir araya gelelim. 
 

Her iki takımı da yürekten tebrik eder, tüm sporculara FIDE Online Satranç Olimpiyatı’nda başarılar dileriz! 

Sonuçlar 

 

Ulusal Hakem Kursumuz Başarıyla Sona Erdi

dfc2f144-6c5f-4a07-b788-ccfc0fa5aa43COVID-19 Pandemi sürecinin ardından yeni normalleşme dönemi ile birlikte 7 - 8 - 9 Ağustos 2020 tarihlerinde Ankara, Antalya ve Balıkesir illerinde ilk defa yüz yüze düzenlenen ulusal hakem kurslarımız başarı ile gerçekleştirildi. 24 farklı ilden toplam 41 ulusal hakem adayının katıldığı eğitimlerimizde FIDE satranç kuralları, eşlendirme ve eşitlik bozma, formasyon konuları işlendi. Sonunda yapılan yazılı ve uygulamalı sınavda başarılı olan tüm katılımcılarımızı yürekten kutluyoruz.

COVID-19 Çalışma Prensipleri Komisyonumuzun hazırlamış olduğu rehber doğrultusunda tüm katılımcılarımızın ve eğitmenlerimizin salona girişlerde ateşleri ölçülerek, fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına uymaları konusuna özen gösterildi. Kursumuzun her anlamda başarılı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan tüm eğitmenlerimize, görevli arkadaşlarımıza, il temsilcilerimize, Merkez Hakem Kurulumuza ve tüm katılımcılarımıza Türkiye Satranç Federasyonu(TSF) olarak teşekkür ederiz.

Devamını oku...

Türkiye – Azerbaycan Dostluk Maçı’nda İkinci Gün

img 20200809 181918 5078-10 Ağustos tarihleri arasında Playchess üzerinden düzenlenen Türkiye – Azerbaycan Dostluk Maçı’nda bugün iki tur daha oynandı. Maçın ikinci gününde Azerbaycan ilk turu 5-1 ile kazanırken ikinci turda ise Türkiye 3-3 berabere kalarak ilk puanını aldı.

Devamını oku...

FIDE Online Olimpiyatı Başlıyor

adsz tasarm 81Koronavirüs pandemisi sürecinde çevrimiçi satranç turnuvalarına ilgi gösteren satrançseverleri bir hayli satranca doyuracak FIDE Online Olimpiyat 22 Temmuz’da başlıyor. Sıra dışı bir formatta düzenlenecek olan rapid turnuvada 163 ülke takımı mücadele edecek. Ulusal takımımız başlangıç rating sıralamasında 13. sırada bulunuyor. Turnuvaya ikinci grupta başlayacak olan takımımız bu gruptaki maçlarını 14 - 16 Ağustos tarihlerinde oynayacak.

Şampiyonada mayıs ayında düzenlenen Avrupa Online Bireysel Şampiyonası’na benzer bir format uygulanacak. Farklı coğrafi bölgelerden ulusal takımlar, kuvvet sıralaması gözetilerek 5 farklı grupta yarışmaya başlayacaklar. Bulunduğu grupta mücadeleyi ilk 3 sırada tamamlayan takımlar bir üst grupta yarışma hakkı kazanacak. Grup mücadeleleri tamamlandıktan sonra turnuvanın ikinci aşaması olan Playoff safhasına 12 takımla geçilecek ve dereceler belirlenecek.

Takım kompozisyonuna gelindiğinde bir maçta her takımdan 6 sporcu mücadele edecek. Bu 6 masanın en az ikisinin kadın sporcu, en az birinin 20 yaş altı kadın sporcu ve en az birinin daha 20 yaş altı sporcu olma zorunluluğu var. Kaptanlığını uluslararası ustamız Oğulcan Kanmazalp’in üstlendiği milli takımımızın kadrosu şu şekilde: GM Dragan Solak, GM Vahap Şanal, IM Ekaterina Atalık, WGM Betül Cemre Yıldız Kadıoğlu, IM Cem Kaan Gökerkan, WIM Sıla Çağlar, GM Emre Can, GM Cemil Can Ali Marandi, WGM Kübra Öztürk, IM Deniz Özen ve WFM Ece Özbay.

Devamını oku...

Türkiye - Azerbaycan Dostluk Maçı'nda İlk Gün

img 20200807 142333 1468-10 Ağustos tarihleri arasında Playchess üzerinden düzenlenen Türkiye – Azerbaycan Dostluk Maçı’nda ilk gün tamamlandı. Her gün 15 dakika +5 saniye temposunda ikişer oyunun oynanacağı maçın ilk gününde Azerbaycan sırasıyla 4,5-1,5 ve 4-2 skorlarıyla galip gelmeyi başardı.


İlk turda ilk iki masadaki Mamedyarov– Ali Marandi ve Solak – Radjabov partileri dikkat çekiciydi. Mamedyarov (Memmedyarov)’un Yarı-Slav’a karşı oynamayı sevdiği Shirov-Shabalov Gambiti’ne (7.g4!?) karşı hazırlıklı gözüken Cemil Can Ali Marandi açılıştan sorunsuz çıktı ve belki de kazanca oynayabileceği bir pozisyonda ünlü rakibinin beraberlik teklifini kabul ederek maça iyi bir başlangıç yapmış oldu. Diğer masada ise Radjabov (Recebov) Solak’ın İskoç Açılışı’na karşı rahat bir oyun çıkardı ve kusursuza yakın bir galibiyete imza atmayı başardı. Turun Türkiye adına tek galibiyeti fil, at ve ekstra piyonuyla çift file karşı galip gelmeyi başaran Ekaterina Atalık’tan gelirken diğer oyuncularımız Sıla Çağlar, Cem Kaan Gökerkan ve Ece Özbay sırasıyla rakipleri Gulnar Mammadova, Vugar Asadlı ve Khanim Balajayeva’ya kaybettiler. Sıla Çağlar’ın berabere bir at finalinde zamandan kaybettiğini de eklemek yerinde olur elbette.

İkinci turda dört masada oyunlar beraberlikle sonuçlandı ve Mammadzada’nın Atalık’ı, Balajayeva’nın da Özbay’ı yenmesi sonucu skor Azerbaycan lehine 4-2 oldu. Mamedyarov’un Ali Marandi’nin Dört At İskoç Açılışı’na karşı seçtiği ilginç Schmid Varyantı (5…Axe4!?) oyunu hızlı fakat incelemeye değer bir beraberliğe götürdü. Mammadova-Çağlar partisi dışında diğer beraberlikler nispeten sade oyunlar neticesinde gelirken söz konusu partide karışıklıklar Beyazın sürekli şahı zorlaması neticesinde puanların paylaşılmasıyla son buldu.

Maçın üçüncü ve dördüncü turları yarın TSİ 18:00’da oynanacak. Bu güzel ve keyifli hazırlık maçlarını takip etmeyi unutmayın!

Haber: Tarık Selbes

Resmi Sayfa: http://playserver.chessbase.com/rooms/TrkArena.htm

Canlı Yayın: https://live.chessbase.com/watch/Friendship-Match-AZE-TUR

Sonuçlar: http://chess-results.com/tnr531869.aspx

Dostluk Turnuvasının Açılışını Türkiye Ve Azerbaycan’ın Spor Bakanları Yaptı

dostluk macKardeş ülkeler Türkiye ve Azerbaycan’ın ünlü ve başarılı satranç sporcuları, FIDE Online Satranç Olimpiyatı öncesinde dostluk maçında buluştu. Türkiye Satranç Federasyonu’nun(TSF) Azerbaycan Satranç Federasyonu ile ortaklaşa düzenlediği turnuva, T.C Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Azerbaycan Spor Bakanı Azad Rahimov’un açılış konuşmalarıyla başladı.

“KADİM DOSTLUK SATRANÇ TURNUVASINA TAŞINDI”

“Türkiye ve Azerbaycan arasındaki kadim dostluk satranç turnuvası ile masaya taşınıyor” diyen Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu konuşmasında, “Bu vesile ile ilelebet payidar olacak dostluğumuzun yarınlara çok daha güçlü ve pekişmiş bir şekilde yürümesinden duyduğumuz memnuniyeti ve sporun bu anlamdaki gücüne inandığımızı özellikle ifade etmek istiyorum. İnanıyorum ki, yarınlar karındaşların el birliği ve iş birliğiyle, omuz omuza yürümesi ile çok daha parlak ve güçlü olacak. Bu vesile ile kardeş Azerbaycan halkını ve değerli sporcuları gönülden selamlıyor başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Devamını oku...

2020 Ulusal Hakemlik Kurslarımız Başlıyor

2020 ulusal hakemlik kurslarCOVID-19 Çalışma Prensipleri Komisyonumuzun almış olduğu tavsiye kararlar ve hazırlamış olduğu rehber doğrultusunda düzenlenen 2020 yılı Ulusal Hakemlik Kurslarımız yarın başlıyor. Pandemi sürecinde hakemlerimizin gelişimi için hayata geçirdiğimiz bir dizi online eğitimin ardından, yeni normalleşme dönemiyle birlikte fiziksel mesafe ve hijyen konuları esas alınarak hazırlanan sınıflarımızda, komisyonumuz tarafından alınan rehbere riayet edilerek ilk yüz yüze eğitimimiz gerçekleştirilecektir.

7 - 8 - 9 Ağustos 2020 tarihlerinde düzenlenecek olan kurslarımız Ankara (Çankaya Evi / Çiğdem Mah.), Antalya (Nazım Hikmet Kongre Merkezi / Konyaaltı) ve Balıkesir'de (Yarış Ortaokulu / Altıeylül) düzenlenecektir.

Tüm katılımcılarımızın ve eğitmenlerimizin güzel ve sağlık dolu bir kurs süreci geçirmelerini temenni ederiz.

 

 

Türkiye ve Azerbaycan Sporcuları Dostluk Maçında Buluşacak

dostluk macTürkiye ve Azerbaycan arasındaki kadim dostluk satranç masasına taşınıyor. Kardeş ülkeler, FIDE Online Satranç Olimpiyatı öncesinde dostluk maçında bir araya geliyor.

Türkiye ve Azerbaycan’ın ünlü ve başarılı satranç sporcuları, FIDE Online Satranç Olimpiyatı öncesinde dostluk maçında buluşacak. Türkiye Satranç Federasyonu’nun(TSF) Azerbaycan Satranç Federasyonu ile ortaklaşa düzenlediği turnuva, 8 - 10 Ağustos tarihleri arasında online olarak gerçekleşecek.

Türk Milli Takımı, iki ülke arasında yapılacak dostluk maçına güçlü sporcular GM Dragan Solak, GM Cemil Can Ali Marandi, IM Cem Kaan Gökerkan, GM Emre Can, IM Deniz Özen, IM Ekaterina Atalık, WIM Sıla Çağlar ve WFM Ece Özbay ile çıkacak.

Azerbaycan takımında ise dünya sıralamasında 9’ncu olan GM Teimour Radjabov ve 11’nci olan GM Shakhriyar Mamedyarov’un yanı sıra, IM Gunay Mammadzada, IM Gulnar Mammadova, GM Vugar Asadli, WGM Khanim Balajayeva, GM Rauf Mamedov, GM Gadir Guseinov, WGM Turkan Mamedjarova, WGM Ulviyya Fataliyeva, IM Aydin Suleymanli ve WFM Govhar Beydullayeva mücadele edecek.

Devamını oku...

13 – 14 Mart 2020 Hakemler Çalıştayımızın Sonuç Raporu

hakemler caltay gorsel20 - 22 Aralık 2019 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz Satranç Kulüpleri Çalıştay'ında düzenleyeceğimizi söylediğimiz Hakemler Çalıştayımızı ve İl Temsilcileri toplantımızı 13 – 14 Mart 2020 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirdik. Fark ettik ki, konuşarak, üreterek ve paylaşarak çok güzel işlere imza atıyoruz.

Hakemler Çalıştayı’nı gerçekleştirerek hep birlikte satranç için, hakemlerimiz için daha güzel neler yapabiliriz, sorun olarak görülen durumların çözüm yolları nelerdir sorularına cevap aradık. Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay’ın başkanlığında gerçekleştirilen çalıştaya, Yönetim Kurulu üyelerimiz, Kurul Başkanlarımız ve kurul üyelerimiz, il hakem kurulu as başkanlarımız, 2019 – 2020 vizeli uluslararası (IA-FA) hakemlerimiz katıldı.

Türk satrancına gönülden emek veren kıymetli hakemlerimizle ve il temsilcilerimizle daha güçlü adımlar atmak, büyük başarılara giden yolları birlikte bulmak ve ortak akılla ortak strateji oluşturmak için buluştuk.

Çalıştayda gelen talepler doğrultusunda hakemlerimizin gelişimlerine katkı sağlayacak eğitimlerin daha da arttırılması gerektiğini fark ettik. Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan COVID-19 sürecinde hazırlıklarımızı hızlı bir şekilde tamamlayıp Merkez Hakem Kurulumuz tarafından hazırlanan programlar kapsamında etkili bir eğitim sürecine imza attık. Pandemi sürecinde yüzlerce hakemimiz Merkez Hakem Kurulunun uzman eğitmenleriyle online ortamda bir araya geldi. Hakem uzaktan eğitimlerimiz ve Swiss Manager eğitimlerimiz hakemlerimizin gelişimlerine katkı sağlayacak kapsamlı içeriklerle gerçekleştirildi.

“Satranç sporu için el ele vermeliyiz” dedik ve hakemlerimizle çalıştayda satranç sporu için, hakemlerimiz için bir dizi önemli karara imza attık.

Hakemler Çalıştayı doğrultusunda alınan ve gerçekleştirilen kararları satranç camiazmızla paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Hakemler Çalıştayımızın sonuç raporu için tıklayınız

2020 Yılı Ulusal Hakemlik Kursları - Kurs Programı Hk. Güncelleme

tasarm2002

Değerli Hakemlerimiz,

 

2020 yılı Ulusal Hakemlik Kursları, Federasyonumuzun COVID-19 Çalışma Prensipleri Komisyonu'nun almış olduğu tavsiye kararlar ve hazırlamış olduğu rehber doğrultusunda, 07 - 08 - 09 Ağustos 2020 tarihlerinde, Ankara (Çankaya Evi / Çiğdem Mah.), Antalya (Nazım Hikmet Kongre Merkezi / Konyaaltı) ve Balıkesir'de (Yarış Ortaokulu / Altıeylül) gerçekleştirilecektir.

 

Söz konusu kurslara, 01 Haziran 2020 tarihinde yayınlanan güncel norm tablosuna göre, 3 veya daha fazla ulusal normu bulunan il hakemleri katılabilecektir.

 

Güncel Norm Tablosu |  Rehber  | Katılım Şartları ve Detaylar |  Başvuru Listesi

 

  

*Kurs Yeri Hk. Güncelleme: Ankara'da düzenlenecek olan Ulusal Hakem Kursumuzun yeri "Çiğdem Mahallesi'nde bulunan Çankaya Evi" olarak değişmiştir. 

*Kayıtlar Hk. Güncelleme: Başvuru sayısının 20’nin altında olması nedeniyle, 2 turnuva normu olan hakemler de kursa kayıt yaptırabilecektir. Bu durumda olan hakemler için son başvuru tarihi 06 Ağustos 2020 saat 17:00'dır.

*Kurs programına ulaşmak için burayı tıklayınız.

Katılımcılarımıza önemle duyurulur.

 

Hakem ve Antrenör Kursları için Çalışma Prensiplerine İlişkin Rehber

adsz tasarm - 2020-07-26t210209.400Devletimiz tarafından alınan kararlar kapsamında 1 Haziran 2020 tarihi itibarıyla ülke genelinde yeni normalleşme dönemine geçilerek birçok kurum ve kuruluşta yasal olarak çalışma engeli kaldırılmıştır. Bu karar doğrultusunda, satranç antrenörü ve satranç hakemi yetiştirme kursları, gerekli asgari şartlar yerine getirilerek başlayabilecektir.Türkiye Satranç Federasyonunca kurulan COVID-19 Çalışma Prensipleri Komisyonun verdiği öneriler doğrultusunda, TSF Yönetim Kurulu tarafından alınan kararlar, COVID-19’un Dünya ve Türkiye’deki etkilerinin değişimine bağlı olarak düzenli bir şekilde güncellenmektedir.

COVID-19 Çalışma Prensipleri Komisyonu içerisinde bulunduğumuz Pandemi sürecine yönelik hakem ve antrenörlük kursları, eğitim merkezleri ile ilgili aşağıdaki kararları almıştır;

• Ağustos ayında Ulusal hakem ve antrenörlük kurslarının yayınlanmış rehber doğrultusunda (EK – 1) açılabileceği,

• Normalleşme süreci ile birlikte eğitim faaliyetlerine yeni başlayacak ya da devam eden Eğitim Merkezleri için yayınlanmış olan rehber doğrultusunda; eğitimlerine devam etmesini ve TSF COVID -19 Çalışma Prensipleri Komisyonu tarafından yeni bir rehber yayınlanıncaya kadar, bu önerilere uygun çalışmaların yürütülmesi gerekmektedir.

Satranç hakem ve antrenör kurslarının yeni normalleşme süreci kapsamında çalışma prensiplerine ilişkin rehber için tıklayınız.

Satranç Eğitim merkezlerinin yeni normalleşme süreci kapsamında çalışma prensiplerine ilişkin rehber için tıklayınız.