Mobile menu

Satranç Tarihi

Türk Satrancının Hafızası Kitaplaşıyor!

satranc tarihi 2017 haber

 

Türkiye Satranç Federasyonu tarafından, Türk satrancının geçmişten günümüze her yönüyle araştırılması amacıyla hayata geçirilen "Türk Satranç Tarihi" projesi çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.


TSF Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Haznedaroğlu başkanlığında ve alanında uzman bir ekip ile çalışmalarını yürüten Türk Satranç Tarihi Araştırma Komisyonu, son derece profesyonel bir yöntemle ve büyük bir özveri ile faaliyetlerini yürütüyor.

Araştırmanın Amacı ve Kapsamı: Türk Satranç Tarihi Araştırma çalışmaları; ülkemizde satranç sporunun geçmişini, günümüze kadar geçirdiği evreleri, bu süreçte satrancın gelişimine katkı usta isimleri, geçmişten günümüze satranç sporunda ülkemizde ve yurtdışında isim yapmış şampiyonlarımızı, aramızdan ayrılmış olan emektar satranççılarımızın yaşamı ve eserlerini, yaşayan emektar satranççılarımızla geçmiş ve günümüz üzerine canlı röportajları, satrançta yaşanmış ilginç olay, anı ve anekdotları, geçmişten günümüze yayınlanmış dergi, kitap gibi basılı belgeleri, satranç tarihimizi yansıtan her türlü resim, belge ve notları, Türkiye Şampiyonalarının ve önemli oyunların notasyonlarını araştırmayı, derlemeyi ve gelişmiş bir arşiv oluşturmayı amaçlıyor.

Araştırmanın Hedefi: Türk Satranç Tarihi araştırma çalışmaları iki aşamalı sürdürülmektedir.

1. Türk Satranç Tarihi: Akademik bir kadro ile resmi tarih kitabı formatında hazırlanacaktır.

2. Türk Satranç Ansiklopedisi: Elde edilen tüm bilgi, bulgu, yazılı ve basılı kaynaklar, resimler, röportajlar vs. dijital ortamda TSF Web sitesine yüklenerek kamuoyunun kullanımına açılacaktır.

Araştırmanın Yöntemi: Komisyon tarafından organize edilen araştırmalar sonunda anonim bir eser ortaya çıkacak ve bu eser onlarca, yüzlerce satranççının katkısının ve emeğinin ürünü olacaktır. 

Çalışmalar akademik literatürde “Kartopu Yöntemi” olarak nitelenen bir yöntemle yürütülecektir. Bu yöntem kapsamında Türk satranç camiasının katkısı büyük önem taşımaktadır. Her belge, her kaynak, her bilgi araştırma sürecini yeni belge, bilgi ve kaynaklara götürecektir. Satranç camiası tarafından sunulacak katkıların büyük bir önem taşıdığı bilinmeli ve dikkate alınmalıdır.
Camiamızdan ulaşan veriler - özellikle anı, anekdot ve olaylar ile ilgili bilgiler - sonuçlanıncaya kadar hiçbir şekilde yayınlanmayacak, başkalarının görüşüne açılmayacaktır. Söz konusu veriler çapraz incelemeye tabi tutularak gerçekliği araştırılacaktır.

Araştırma Aşamaları
1. Aşama: Belge, bilgi, yazılı ve basılı kaynakların derlenmesi, canlı kaynaklarla röportajlar.
2. Aşama: Teknik ekip çalışmaları.
a) Komisyon ile birlikte içinde akademisyenlerin de bulunduğu “Tarih Kurulu” çalışmaları
b) Komisyon ile birlikte programcı ve uzmanlardan oluşan “Ansiklopedi” ve “TSF web sitesi” oluşturma çalışmaları.
c) Basım yayın çalışmaları.
Kamuoyuna sunulacak yazılı ve görsel eserlerde tamamen canlı kaynaklara, yazılı ve basılı belgelere bağlı kalınacaktır.

TSF’den Dev Bir Proje Daha: “Türk Satranç Tarihi” Araştırmaları Başlıyor

img 7686Türkiye Satranç Federasyonu dev bir projeyi daha hayata geçiriyor. Türk satrancının geçmişten günümüze her yönüyle araştırılıp, akademik bir çalışma kapsamında ele alınacağı "Türk Satranç Tarihi" projesi, TSF tarafından oluşturulan komisyon tarafından yürütülecek araştırma çalışmaları ile hayata geçecek.

Komisyon Başkanı Ahmet Haznedaroğlu, Üyeler Prof. Dr. Aydın Saray, Aybar Karaçay, Suat Boztepe ve Şehmus Damar'dan oluşan Türk Satranç Tarihini Araştırma Komisyonu, 16 Şubat 2017 tarihinde TSF Başkanı Gülkız Tulay'ın katılımıyla ilk toplantısını yaptı ve çalışmalarına başladı.

Devamını oku...